Φαγητό στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Τετάρτες-Παρασκευές σερβίρουν φασολάδα-φακές και νηστίσιμες ημέρες Ορθόδοξου ημερολογίου καθαρά νηστίσιμα φαγητά. Αν δεν θές κρέας ζήτα να σου βάζουν πατάτες ή, αναλόγως μενού, σκέτα μακαρόνια. Στο τραπέζι υπάρχει πάντα ψωμί.

Αν δεν σου κάνουν αυτά, στο ΚΨΜ πουλάνε και ξηρούς καρπούς.

Και ξέχασε τα vegan-χορτοφαγικά. Στρατό πάς, το κόκκινο και άσπρο κρέας έχει τη τιμητική του.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από samloxias »

Συμφωνώ με nassos. Γιά να προσαρμόζόμαστε σε συνθήκες Στρατού λιγάκη βρε παιδιά
Γιαννης

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Γιαννης »

Σας υπερ-ευχαριστω, αρα να ειμαι ηρεμος δεν θα εχω προβλημα !:)
Ειμαι βιγκαν εκ γενετης οποτε δυσκολα να φαω ακομα και στον στρατο που οι συνθηκες ειναι διαφορετικες !

Σας ευχαριστω και παλι, καλο βραδυ
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Το φαγητό πώς είναι στο πυροβολικό της Θήβας;
arnold13
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 1:24 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από arnold13 »

Εγω αυτα που χρησιμοποιω στη καθημερινοτητα μου Ειναι μονο αυτες οι τροφες, θα καλυπτομαι στο στρατο σωστα;

η λιστα μου ειναι η εξης:
μπανανα (1 καθε μερα το απογευμα)
μηλο (1 καθε μερα το πρωι)
φακες
καστανο ρυζι
βρωμη
καρυδια
αμυγδαλα
αυγα (μονο ολοκληρα)
γιαουρτι (2% τοταλ)
σαρδελλα (φρεσκια)
στηθος φιλετο κοτοπουλο
σπανακι (κατεψυγμενο)
ντοματα (φρεσκια και πελτε)
πιπερια (φλωρινης)
σκορδο (ξερο και σκονη)
κρεμμυδι (ξερο και σκονη)

απο δευτερευοντα τροφιμα τα εξης:
λαδι
λεμονι
ριγανη
αλατι
πιπερι μαυρο
καρυ
μουσταρδα (χωρις ζαχαρη)
κακαο σκονη 100%
κανελα κευλανης
παπρικα
ξυδι (βαλασμικο και κανονικο)
δαφνη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

arnold13 έγραψε: Εγω αυτα που χρησιμοποιω στη καθημερινοτητα μου Ειναι μονο αυτες οι τροφες, θα καλυπτομαι στο στρατο σωστα;[... ]
Ξεχασέ τα, πλήν του κοτοπουλου, του μήλου, τις φακές, και κάποιων ελάχιστων απο τα δευτερεύοντα σου.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Bamboom

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Bamboom »

Παιδια καλησπερα, μπαινω 16 γεναρη θηβα...Θελω να ρωτησω λιγο γενικα για τη θητεια τι παιζει με το φαγητο...

Γενικα θελω να χασω κανα κιλο, τον τελευταιο καιρο λογω ενος τραυματισμου και αναγκαστικων συχνων εξοδων με το κοριτσι πηρα καποια κιλακια... τα οποια θα ηθελα μεσα στο στρατο να τα χασω...

Γενικα δεν ειμαι περιεργος στο φαγητο, οποτε ειναι εφικτο κατι τετοιο; Δεδομενου οτι η γευση δε με απασχολει ιδιαιτερα, μπορεις να κανεις σχετικα υγειινη διατροφη στο στρατο χωρις πολλα λιπαρα κλπ;

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Bamboom έγραψε:Παιδια καλησπερα, μπαινω 16 γεναρη θηβα... Θελω να ρωτησω λιγο γενικα για τη θητεια τι παιζει με το φαγητο...

Γενικα θελω να χασω κανα κιλο, τον τελευταιο καιρο λογω ενος τραυματισμου και αναγκαστικων συχνων εξοδων με το κοριτσι πηρα καποια κιλακια... Τα οποια θα ηθελα μεσα στο στρατο να τα χασω...

Γενικα δεν ειμαι περιεργος στο φαγητο, οποτε ειναι εφικτο κατι τετοιο; Δεδομενου οτι η γευση δε με απασχολει ιδιαιτερα, μπορεις να κανεις σχετικα υγειινη διατροφη στο στρατο χωρις πολλα λιπαρα κλπ;

Παντού μπορείς να κάνεις υγιεινή διατροφή, αν το θες. Και πρωινό με γάλα και δημητριακά και τσάι έχεις, πολύ κοτόπουλο έχεις, σαλάτες έχεις, όσπρια έχεις κτλ. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που στην πολιτική ζωή έτρωγαν μόνο πίτσα και σουβλάκι. Αυτοί γίνονται κολλητοί του ΚΨΜτζή Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Bamboom

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Bamboom »

Εχω κανει φοιτητης, ο μονος τροπος να μη φαω κατι ειναι να μη τρωγεται, πχ ωμο κοτοπουλο Εικόνα

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο( αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;

gr_ar

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από gr_ar »

Bamboom έγραψε:Εχω κανει φοιτητης, ο μονος τροπος να μη φαω κατι ειναι να μη τρωγεται, πχ ωμο κοτοπουλο Εικόνα

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο (αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... Καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;



Όλοι είχαμε θέμα με τον ύπνο. Θα συνηθίσεις.

To πότε θα έχεις υπηρεσία εξαρτάται από το στρατόπεδο και πόσα άτομα διαθέτει.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Bamboom έγραψε:Εχω κανει φοιτητης, ο μονος τροπος να μη φαω κατι ειναι να μη τρωγεται, πχ ωμο κοτοπουλο Εικόνα

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο (αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... Καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;



Πάντα κάνεις 3 νούμερα σκοπιά. Πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Bamboom

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Bamboom »

Καθε μερα εχει σκοπια δηλαδη καο βραδυ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Πάντα έχει σκοπιά το βράδυ μέχρι το πρωϊ της επομένης.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Μη ξεφεύγουμε από το θέμα.
Φωκάς

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Φωκάς »

Ξερετε πως ειναι το φαγητο στο στρατο; Και μπορειτε να μου πειτε το μενου?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες