Καύση νεκρών

Απάντηση

Συμφωνείτε με τη θέση της Εκκλησιας εναντίον της καύσης των νεκρών;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 30, 2020 1:15 pm

Ναι
31
30%
Όχι
68
66%
Δεν με απασχολεί το θέμα
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 103

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kappa
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 12:16 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από kappa »

Alek έγραψε:Το σώμα επιστρέφει στο χώμα απ' το οποίο και ''αποτελείται''. Η καύση επίσης δεν είναι και οικολογική



Μιλωντας περι οικολογιας...
Βασικα αν μπορουσα, θα ηθελα να ταφω καπου ξεκαρφωτα και να φυτεψουν κανα αιωνοβιο δεντρο απο πανω. Και καλα οτι η υλη μου μετουσιωθηκε στο δεντρο. Αν εχω καποια θρησκευτικη αντιληψη τεινει προς τον ανιμισμο. Ολα ενωνονται και ειμαστε ολοι μερος του συμπαντος/κοσμικης υπαρξης/θεου Εικόνα

Οχι οτι εχω συγκεκριμενη θεωρια η ειμαι ιδιαιτερα οικολογος αλλα ειναι η μονη σκεψη που με πειθει, κοσμολογικα. Η υλη μετουσιωνεται και η ενεργεια (πχ ηλεκτρομανγητισμος των νευρικων συναψεων και θερμοτητα του σωματος) ανακυκλωνεται. Ψυχη με την εννοια αθανατης συνειδησης η αστρικου σωματος και συνεφακια χαχα δεν πιστευω οτι υπαρχει.

Ουτε παπαδες, ουτε καντηλια, ουτε μοιρολογια. Οποιος εχει ορεξη και με θυμαται/ξερει, να ερχεται και ν`αραζει στον ισκιο του δεντρου μου χαχα ας φερνει και το σκυλο του για κατουρημα, μηπως θα το καταλαβει το δεντρο ;Εικόνα

Το τι γινεται μετα θανατο, αφορα βασικα αυτους που μενουν. Οι κηδειες και τα μνημοσυνα ειναι απλα ενας τροπος (μη) αποδοχης του θανατου απο τους συγγενεις, πιστευω. Οποτε παρα τις οποιες πεποιθησεις η φαντασια μου, πιστευω οτι τελικα θα ηθελα να μεταχειριστουν το σωμα μου με οποιο τροπο και τυπικο θα ανακουφιζε περισσοτερο αυτους που θα αφηνα πισω. Εγω ετσι κι αλλιως δεν θα καταλαβω και τιποτα!

Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Pavlos K. »

HELLENIC POWER έγραψε:Τουλάχιστον εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποτεφρώνομαστε!Εκτός απο τους λόγους που ανέφερε η Εκκλησία της Ελλάδος, ας προσθέσω ακόμη έναν: Ένα ανθρώπινο σώμα που αποτεφρώνετε, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Διδασκαλία, στην Ανάσταση των Νεκρών κατά την Δευτέρα Παρουσία, δεν θα αναστηθεί!



Να υποθέσω λοιπόν ότι η εκκλησία θα πρέπει να ενημερώσει τους ιερείς της να μην κηδεύουν άτομα που έχουν απανθρακωθεί από ατυχήματα, βλέπε πυρκαγιές που καίγονται πολίτες-πυροσβέστες-στρατιώτες παλιότερα και φυσικά όλα τα γερόντια που καίγονται ζωντανά από ατυχήματα με σόμπες το χειμώνα, γιατί πολύ απλά είναι άδικος κόπος. Ούτως η άλλως αυτοί οι ποταποί δεν θα αναστηθούν στη δευτέρα παρουσία.

Αφού τα έχουμε ξαναπεί, φόρα, τοίχος, κουτουλιά Εικόνα
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Pavlos K. »

yandr έγραψε:
HELLENIC POWER έγραψε:Τουλάχιστον εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποτεφρώνομαστε!Εκτός απο τους λόγους που ανέφερε η Εκκλησία της Ελλάδος, ας προσθέσω ακόμη έναν: Ένα ανθρώπινο σώμα που αποτεφρώνετε, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Διδασκαλία, στην Ανάσταση των Νεκρών κατά την Δευτέρα Παρουσία, δεν θα αναστηθεί!



Προφανώς είσαι ακόμη παρθένος ε; Κρατιέσαι για το γάμο σου;



το σκέφτηκα αλλά δεν το θεώρησα κόσμιο να το γράψω Εικόνα
12θεϊστής

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

kappa έγραψε:Αμα εισαι μαγκας αναστενεσαι κι απο τις σταχτες... ΨΑΞΤΟ
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaoxaoxoaxoaxaoxa Εικόνα

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από thanos123 »

yandr έγραψε:
HELLENIC POWER έγραψε:Τουλάχιστον εμείς οι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αποτεφρώνομαστε!Εκτός απο τους λόγους που ανέφερε η Εκκλησία της Ελλάδος, ας προσθέσω ακόμη έναν: Ένα ανθρώπινο σώμα που αποτεφρώνετε, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Διδασκαλία, στην Ανάσταση των Νεκρών κατά την Δευτέρα Παρουσία, δεν θα αναστηθεί!



Προφανώς είσαι ακόμη παρθένος ε; Κρατιέσαι για το γάμο σου;



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από aris 1943 »

Αμα πεθανω ας με κανουν οτι θελουνΕικόνα Παντςω οχι δε συμφωνω
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή και δεν θα "αφορήσουμε" τα προσωπικά πιστεύω των συνανθρώπων μας.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Ποια είναι η επίσημη άποψη της χριστιανικής θρησκείας για το θέμα ; Αλλά θέλω την επίσημη, όχι το τι λέει ο κάθε Λιακοβελόπουλος Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Nassos »

Αποστολική Διακωνία της Εκκλησίας της Ελλάδος - Καύση των νεκρών

Δεν παύει όμως αυτό το θέμα να είναι καθαρά προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου ανεξαρτήτως των "πιστεύω" του.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αρκετά ευαίσθητο θέμα που ακόμη και σήμερα αποτελεί ταμπού για πολλούς!Ωστόσο συμφωνώ και εγώ στο ότι έγκειται στην προσωπική επιλογή του καθενός το αν θα το πράξει ή όχι!

Προσωπικά ίσως και να το προτιμούσα από το να με φάνε τα σκουλήκια Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από yandr »

Έναν χρόνο λειτουργίας κλείνει το πρώτο αποτεφρωτήριο στην Ελλάδα, το οποίο βρίσκεται στη Ριτσώνα και μέχρι στιγμής έχει εξυπηρετήσει 1.380 άτομα των οποίων η τελευταία τους επιθυμία ήταν να αποτεφρωθούν.
Όπως επισημαίνει στο protothema.gr ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινωνίας Αποτέφρωσης ο αριθμός αυτός είναι ικανοποιητικός αφού σημαίνει οριακή βιωσιμότητα του αποτεφρωτηρίου.
https://www.protothema.gr/greece/article/1049759/apotefrotirio-ritsonas-enas-hronos-leitourgias-poioi-diasimoi-to-epelexan/

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα ταφώ ή αποτεφρωθώ.

Ως προς το ερωτημα, η εκκλησία είναι ένας οργανισμός με τους δικους του κανόνες. Εάν δεν θέλουν καύση νεκρών είναι δικαιωμά τους.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Σεπ 30, 2020 2:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες