Καύση νεκρών

Συμφωνείτε με τη θέση της Εκκλησιας εναντίον της καύσης των νεκρών;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 30, 2020 1:15 pm

Ναι
31
30%
Όχι
68
66%
Δεν με απασχολεί το θέμα
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 103

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kerveros

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν ξέρω αν μετά έθαβαν τα οστά, θα το ψάξω στην αρχαιοελληνική βίβλο των νεκρών. Δεν το νομίζω, λογικά θα πρέπει να τα φύλαγαν Και όχι να τα έθαβαν. Ή να Φύλαγαν τη 'στάχτη'. Γιατί αλλιώς ποιο το νόημα.

Αρβύλος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 2:48 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Αρβύλος »

Για μας το θέμα είναι λυμένο από την Εκκλησία και τουλάχιστον στο παρόντα ιστοχώρο θα πρέπει να γίνεται αντιληπτό ότι τηρούμε την Ιστορία μας και τις Παραδόσεις μας, διότι όσοι μας βλέπουν είναι είτε προσωπικό των ΕΔ, ΣΑ και ΛΣ, είτε άτομα που θα ήθελαν να ενταχθούν σε αυτά.

Για τους αλλοδαπούς θα πρέπει να αποτεφρώνονται πάση δυνάμει. Να βγεί Νόμος. Για να μη μας δημιουργούν ακόμα περισσότερα προβλήματα με εξεύρεση χώρων κλπ.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Rafale »

Γιατι οσοι ειναι ενστολοι προσωπικο των εδ, σα και λς απαγορευεται αν επιθυμουν να αποτεφρωθουν; Δικαιωμα του καθενος ειναι να θελησει να κανει το σωμα του μετα το θανατο του οτι θελει. Ειτε ειναι πολιτης ειτε ενστολος. Και οποιος θελει να αποτεφρωθει σιγουρα δεν ειναι αλλοδαπος.
Αρβύλος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 2:48 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Αρβύλος »

Ραφάλ, είσαι και "στρατηγός", αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι κάποια πράγματα δεν συνάδουν με τον ένστολο, ξήλωσε τουλάχιστον εκείνα τα γαλόνια. Δεν θα κάτσω τώρα εγώ να εξηγώ τα αυταπόδεικτα. Οι ένστολοι διέπονται από αρχές και αρετές.(Τουλάχιστον έτσι πρέπει, αλλά και έτσι είναι - φυσικά σε όλους τους χώρους υπάρχουν μικροεξαιρέσεις, μην αρχίσουμε τώρα κουβεντούλα για εξαιρέσεις... ). Οι ένστολοι αγαπούν την Πατρίδα και τις Παραδόσεις.

Οι αλλοδαποί θα πρέπει να αποτεφρώνονται διά Νόμου.
... ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από yandr »

Αρβύλος έγραψε:Ραφάλ, είσαι και "στρατηγός", αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι κάποια πράγματα δεν συνάδουν με τον ένστολο, ξήλωσε τουλάχιστον εκείνα τα γαλόνια. Δεν θα κάτσω τώρα εγώ να εξηγώ τα αυταπόδεικτα. Οι ένστολοι διέπονται από αρχές και αρετές.

Οι αλλοδαποί θα πρέπει να αποτεφρώνονται διά Νόμου.
...

Όποιος γουστάρει πρέπει να αποτεφρώνεται και έτσι θα γίνει.

Η άποψή σου για τους ένστολους και μη είναι εντελώς διαστρευλωμένη, άρα δεν έχεις πάει καν στρατό.
Αρβύλος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 2:48 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Αρβύλος »

Οι ένστολοι και οι φίλοι τους τιμούν την Πατρίδα και τηρούν τις παραδόσεις. Τώρα, φυσικά αν κάποιος αντιδραστικός "γουστάρει", τότε δεν νομίζω να τον εξαναγκάσει κανένας.

Οι αλλοδαποί όμως πρέπει οπωσδήποτε να αποτεφρώνονται διά Νόμου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:Εμένα θα με κάψει από μόνος του ο Θεός. Είμαι αμαρτωλός τι να κάνωΕικόνα


Εικόνα Αν προλαβεις κ δεν μας καψει ταυτοχρονα Εικόνα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από dn24 »

Αρβύλος έγραψε:Οι αλλοδαποί όμως πρέπει οπωσδήποτε να αποτεφρώνονται διά Νόμου.


γιατι το υποστηριζεις αυτο;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Greek_Army έγραψε:Εμένα θα με κάψει από μόνος του ο Θεός. Είμαι αμαρτωλός τι να κάνωΕικόνα
Μη φοβάσαι. Θα του πω ότι είμαστε γνωστοί από το φόρουμ και κάτι θα κάνουμε για σένα Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από mak »

Διαφωνω με την καυση... Οτι πρεσβευει και Η Εκκλησια μας.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Να κάνω μια ερώτηση ; Ειλικρινά, χωρίς ίχνος ειρωνίας. Απλά το έχω απορία. Γιατί κάποιος να θέλει την αποτέφρωση ;

Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι προσωπικό, αλλά, αν το επιθυμεί, ας δώσει μια εξήγηση.

...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από yandr »

Signaller έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση ; Ειλικρινά, χωρίς ίχνος ειρωνίας. Απλά το έχω απορία.Γιατί κάποιος να θέλει την αποτέφρωση ;

Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι προσωπικό, αλλά, αν το επιθυμεί, ας δώσει μια εξήγηση.

...

Γιατί μου φαίνεται χαζή τελετή με μοναδικό στόχο να τα τσεπώσουν μερικοί για τελευταία φορά (από μένα).

Επίσης δεν έχω κανένα κόλλημα να έρχονται στον τάφο μου για σαραντίσματα και άλλα μνημόσυνα.

Τέλος, δεν πιστεύω στο 'μυστήριο' και στην ανάσταση.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Rafale »

Αρβύλος έγραψε:Ραφάλ, είσαι και "στρατηγός", αν δεν μπορείς να αντιληφθείς ότι κάποια πράγματα δεν συνάδουν με τον ένστολο, ξήλωσε τουλάχιστον εκείνα τα γαλόνια. Δεν θα κάτσω τώρα εγώ να εξηγώ τα αυταπόδεικτα. Οι ένστολοι διέπονται από αρχές και αρετές.(Τουλάχιστον έτσι πρέπει, αλλά και έτσι είναι - φυσικά σε όλους τους χώρους υπάρχουν μικροεξαιρέσεις, μην αρχίσουμε τώρα κουβεντούλα για εξαιρέσεις... ). Οι ένστολοι αγαπούν την Πατρίδα και τις Παραδόσεις.

Οι αλλοδαποί θα πρέπει να αποτεφρώνονται διά Νόμου.
...
Θα μας τρελανεις; Τις αρχες και τις αρετες των ενστολων θα τις δουμε απο Το αν θελει ενας ενστολος να αποτεφρωθει; Τωρα οσο αφορα το ξηλωμα των γαλονιων και τις μπαρουφες απλα τις αφηνω αλλα δεν μπορω να μην μπω στο πειρασμο να μην τις χαρακτηρισω. Ενα πραγμα δηλ που δεν συναδει με τον ενστολο ειναι το αν θελει μετα το θανατο του να κανει οτι θελει το σωμα του; Οι ενστολοι ορκιζονται και αγαπουν την σημαια και την πατριδα. Η μηπως ενας ενστολος που θελει να αποτεφρωθει ειναι αλλοθρησκος για σενα; Η αθεος; Μαθηματα αρχων και αρετων των ενστολων κανεις στο θεμα της αποτεφρωσης;

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Rafale »

Signaller έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση ; Ειλικρινά, χωρίς ίχνος ειρωνίας. Απλά το έχω απορία. Γιατί κάποιος να θέλει την αποτέφρωση ;

Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι προσωπικό, αλλά, αν το επιθυμεί, ας δώσει μια εξήγηση.

...
θα συμφωνησω με το yandr Συν οτι δεν θελω να με φανε τα σκουληκια. Χαχαχα και Να ειμαι κατω απ το χωμα.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Rafale »

Αρβύλος έγραψε:Οι ένστολοι και οι φίλοι τους τιμούν την Πατρίδα και τηρούν τις παραδόσεις. Τώρα, φυσικά αν κάποιος αντιδραστικός "γουστάρει", τότε δεν νομίζω να τον εξαναγκάσει κανένας.

Οι αλλοδαποί όμως πρέπει οπωσδήποτε να αποτεφρώνονται διά Νόμου.
οι ενστολοι το καταλαβαινω. Οι φιλοι τους ποιοι ειναι; Αντιδραστικος ενστολος για σενα δηλ ειναι οποιος θελει να αποτεφρωθει; Ε ρε τι μαθαινουμε σημερα! Παραδοσεις για τον ενστολο ποιες ειναι; Ξερεις τι ερχεται στο μυαλο μου; Θυμασαι ενα πασχα του 1993; Τοτε που μια παρεουλα των σα στησανε ενα γλεντακι; Απο καποιους νοσταλγους του παρελθοντος που επιδιδονταν εις παραδοσιακους χορους; Κατι τετοιο δηλ; Αχαχαχα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες