Καύση νεκρών

Συμφωνείτε με τη θέση της Εκκλησιας εναντίον της καύσης των νεκρών;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Οκτ 30, 2020 1:15 pm

Ναι
31
30%
Όχι
68
66%
Δεν με απασχολεί το θέμα
4
4%
 
Σύνολο ψήφων: 103

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Antonis21 έγραψε:
Επισης, ειναι λαθος η ερωτηση της ψηφοφοριας: "Συμφωνείτε με τη θέση της Εκκλησιας εναντίον της καύσης των νεκρών; ". Η Εκκλησια δεν ειναι εναντιον της καυσης των νεκρων γενικα, ειναι εναντιον της καυσης των νεκρων πιστων της.
...
Σωστά. Ούτως ή άλλως, πάρα πολλοί αποτεφρώνονται ή κάνουν πολιτική κηδεία.

Ανεξιθρησκεία έχουμε και ελευθερία επιλογών. Το θέμα είναι αλλού. Κάποιος που είναι πιστός και θέλει να αποτεφρωθεί τί γίνεται; Δικαιούται η εκκλησία να του πει "δεν μπορώ να το κάνω εγώ" ;

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από μνημονιο »

Δηλ καποιος που θελει να αποτεφρωθει πρεπει να ρωτησει την εκκλησια πρωτα; Δικαιωμα μου δεν ειναι να κανω το σωμα μου οτι θελω μετα το θανατο μου; Αυτοι δηλ που ατεφρωνονται ειναι αλλης θρησκειας; Ποιος θα με απαγορευσει να αποτεφρωθω;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

μνημονιο έγραψε: Δηλ καποιος που θελει να αποτεφρωθει πρεπει να ρωτησει την εκκλησια πρωτα; Δικαιωμα μου δεν ειναι να κανω το σωμα μου οτι θελω μετα το θανατο μου; Αυτοι δηλ που ατεφρωνονται ειναι αλλης θρησκειας; Ποιος θα με απαγορευσει να αποτεφρωθω;

Μωρέ δικαίωμά σου είναι, δεν αντιλέγω. Και όποιος θέλει το κάνει. Δεν είναι όμως και δικαίωμα της εκκλησίας να έχει τα δικά της δόγματα και τους δικούς της κανόνες ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Nassos »

Δικαίωμα της ναι, αλλά όχι και να αναγκάζει οικογένειες να πηγαίνουν στη Βουλγαρία για καύση νεκρών και μετά να επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα.
μνημονιο

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από μνημονιο »

Εννοειτε. Ας κανει οτι θελει αυτη και ας εχει δογματα και δικαιωματα. Τα εχουμε δει αλλωστε τα κεσατια και της εκκλησιας στο παρελθον. Και τα δογματα της κλπ και την θεση της. Οταν Ο θανατος και η ταφη εχει χασει απο την εκκλησια καθε ειδος αξιοπρεπειας καλυτερα σταχτη.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:Δικαίωμα της ναι, αλλά όχι και να αναγκάζει οικογένειες να πηγαίνουν στη Βουλγαρία για καύση νεκρών και μετά να επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα.
Συμφωνώ. Και νομίζω θα λήξει αυτό το θέμα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από μνημονιο »

Nassos έγραψε:Δικαίωμα της ναι, αλλά όχι και να αναγκάζει οικογένειες να πηγαίνουν στη Βουλγαρία για καύση νεκρών και μετά να επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα.
οχι βεβαια. Να μην τις αναγκαζει. Τι δουλεια εχουμε βουλγαρια; Να κανουν ενα εδω. Αλλα φοβαται η εκκλησια πιστευω να συνηγορησει ς αυτο. Καταλαβαινετε τι θα γινει Αν γινει;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

μνημονιο έγραψε:
Nassos έγραψε:Δικαίωμα της ναι, αλλά όχι και να αναγκάζει οικογένειες να πηγαίνουν στη Βουλγαρία για καύση νεκρών και μετά να επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα.
οχι βεβαια. Να μην τις αναγκαζει. Τι δουλεια εχουμε βουλγαρια; Να κανουν ενα εδω. Αλλα φοβαται η εκκλησια πιστευω να συνηγορησει ς αυτο. Καταλαβαινετε τι θα γινει Αν γινει;

θα χάσει πολλά έσοδα Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Antonis21 »

Signaller έγραψε:
μνημονιο έγραψε:
Nassos έγραψε:Δικαίωμα της ναι, αλλά όχι και να αναγκάζει οικογένειες να πηγαίνουν στη Βουλγαρία για καύση νεκρών και μετά να επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα.
οχι βεβαια. Να μην τις αναγκαζει. Τι δουλεια εχουμε βουλγαρια; Να κανουν ενα εδω. Αλλα φοβαται η εκκλησια πιστευω να συνηγορησει ς αυτο. Καταλαβαινετε τι θα γινει Αν γινει;

θα χάσει πολλά έσοδα Εικόνα


Η Εκκλησια δεν θα χασει εσοδα γιατι πολυ απλα, ανθρωποι οι οποιοι ειναι πιστοι σε αλλη θρησκεια απο την Ορθοδοξη, ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΤΕ μια Ορθοδοξη κηδεια! Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις αυτο... Τι περιπτωση υπαρχει ο Ελληνας Μωαμεθανος η μαρτυρας του Ιεχωβα η Εβραιος η οτιδηποτε αλλο να εκανε μια Ορθοδοξη κηδεια; Καμια, προφανως. Δεν καταλαβαινω το προβλημα που βρισκεται, αφου η Εκκλησια δηλωσε οτι δεν εχει κανενα προβλημα με την καυση των νεκρων πιστων αλλων θρησκειων. Το παραλογο θα ηταν η Εκκλησια να ειχε προβλημα!

Το οτι πηγαινουν οι αλλοθρησκοι νεκροι για αποτεφρωση στην Βουλγαρια, δεν ειναι προβλημα που βαρυνει την Εκκλησια προφανως, αλλα την Πολιτεια. Με αυτην την δηλωση της Εκκλησιας ισα ισα, δινεται το πρασινο φως απο την δικη της μερια (οχι οτι επρεπε να τους ρωτησουν κιολας βεβαια, αφου μιλαμε για ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ, αρα για ατομα περαν της δικαιοδοσιας της Ορθοδοξης Εκκλησιας της Ελλαδος).
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Antonis21 έγραψε: Η Εκκλησια δεν θα χασει εσοδα γιατι πολυ απλα, ανθρωποι οι οποιοι ειναι πιστοι σε αλλη θρησκεια απο την Ορθοδοξη, ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΤΕ μια Ορθοδοξη κηδεια!
Δεν κατάλαβες. Μιλάω για αρκετούς που δηλώνουν ορθόδοξοι και θέλουν να διαβστούν και μετά να αποτεφρωθούν.
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Antonis21 »

Κατι τετοιο αγαπητε δεν υφισταται σαν περιπτωση. Η εισαι Ορθοδοξος η δεν εισαι. Να δωσω ενα παραδειγμα χαρακτηριστικο για να καταλαβεις τι εννοω. Ας πουμε οτι εγω θελω να ειμαι μελος σε μια λεσχη. Οι λεσχες εχουν καταστατικο και κανονες λειτουργιας. Εαν θελω να γινω μελος, αυτοματα αυτο σημαινει οτι αποδεχομαι τους ορους χρησης σα να λεμε, που τους βλεπουμε σε καθε τι ηλεκτρονικο αποδεχομαστε (καλη ωρα). Εαν λοιπον δεν θελω να αποδεχθω τους ορους δεν μπορω να γινω μελος, η εαν τους παραβω ενοσω ειμαι μελος, αποβαλλομαι. Καπως αναλογο σκεψου το θεμα με την θρησκεια. Η Ορθοδοξια ειναι κατι συγκεκριμενο, δεν ειναι κατι αφηρημενο η διαμορφωμενο οπως θα το ηθελε ο καθενας. Εαν καποιος θελει να πιστευει στον Θεο ως κατι ανωτερο απο μια δικη του οπτικη γωνια, και βλεπει οτι η Ορθοδοξια σαν θρησκεια δεν τον καλυπτει, μπορει να προσκολληθει σε μια αλλη θρησκεια, η να κανει κατι αοριστο απο μονος του οπως αυτος το πιστευει. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, οτι δεν γινεται μια ζωη να μπαινοβγαινεις στις εκκλησιες να παντρευεσαι ορθοδοξα, να μεταλαβαινεις ορθοδοξα και στο τελος να λες, "α παιδια εγω θελω να αποτεφρωθω, δεν θελω να ταφω". Ελπιζω να καταλαβαινεις και μονος σου την λογικη του πραγματος.

Δεχομαι, οτι τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα αλλα τα απλουστευσα λιγο εδω για να γινει απολυτως κατανοητο το παραδειγμα μου.
...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Signaller »

Antonis21 έγραψε:Κατι τετοιο αγαπητε δεν υφισταται σαν περιπτωση. Η εισαι Ορθοδοξος η δεν εισαι. Να δωσω ενα παραδειγμα χαρακτηριστικο για να καταλαβεις τι εννοω. Ας πουμε οτι εγω θελω να ειμαι μελος σε μια λεσχη. Οι λεσχες εχουν καταστατικο και κανονες λειτουργιας. Εαν θελω να γινω μελος, αυτοματα αυτο σημαινει οτι αποδεχομαι τους ορους χρησης σα να λεμε, που τους βλεπουμε σε καθε τι ηλεκτρονικο αποδεχομαστε (καλη ωρα). Εαν λοιπον δεν θελω να αποδεχθω τους ορους δεν μπορω να γινω μελος, η εαν τους παραβω ενοσω ειμαι μελος, αποβαλλομαι. Καπως αναλογο σκεψου το θεμα με την θρησκεια. Η Ορθοδοξια ειναι κατι συγκεκριμενο, δεν ειναι κατι αφηρημενο η διαμορφωμενο οπως θα το ηθελε ο καθενας. Εαν καποιος θελει να πιστευει στον Θεο ως κατι ανωτερο απο μια δικη του οπτικη γωνια, και βλεπει οτι η Ορθοδοξια σαν θρησκεια δεν τον καλυπτει, μπορει να προσκολληθει σε μια αλλη θρησκεια, η να κανει κατι αοριστο απο μονος του οπως αυτος το πιστευει. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, οτι δεν γινεται μια ζωη να μπαινοβγαινεις στις εκκλησιες να παντρευεσαι ορθοδοξα, να μεταλαβαινεις ορθοδοξα και στο τελος να λες, "α παιδια εγω θελω να αποτεφρωθω, δεν θελω να ταφω". Ελπιζω να καταλαβαινεις και μονος σου την λογικη του πραγματος.

Δεχομαι, οτι τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα αλλα τα απλουστευσα λιγο εδω για να γινει απολυτως κατανοητο το παραδειγμα μου.
...
Το καταλαβαίνω αυτό που λες Αντώνη και συμφωνώ. Γι'αυτό και προηγουμένως έλεγα ότι ο καθένας ας κάνει ο, τι θέλει με το σώμα του, αλλά ας μην αναγκάζουν τους ιερείς να παραβαίνουν ένα πολύ σοβαρό θέμα της εκκλησίας και να τελούν τελετή. Ντάξει είναι λίγο περίεργο το θέμα. Είμαστε λίγο συμφεροντολόγοι πάντως. Ο καθένας έχει το δόγμα του Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Αρβύλος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 2:48 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Αρβύλος »

Συμφωνώ στην αποτέφρωση των αλλοδαπών.
Για μας, νομίζω πως δεν χάνουμε τίποτε τηρώντας τις παραδόσεις. Άλλωστε σε αυτό τον ιστότοπο μπαίνουν άτομα που τους αρέσει η πειθαρχία και όχι αντιδραστικοί που δεν γουστάρουν τις παραδόσεις μας.
... ...
Kerveros

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Kerveros »

Δεν είναι αναγκαίο κάποιος που θέλει να αποτεφρωθεί να είναι αριστερός ή αλλοδαπός. Μπορεί απλά να υποστηρίζει την Πατρώα θρησκεία και παράδοση. Στην αρχαία ελλάδα γινόταν καύση των νεκρών... Ο καθένας είναι ελεύθερος ν'αποφασίσει
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Καύση νεκρών

Δημοσίευση από Nassos »

Στην Αρχαία Ελλάδα καίγανε το σώμα και μετά έθαβαν τα οστά. Δεν γινόταν αποτέφρωση σώματος και οστών.

Να σημειώσω ότι σήμερα αυτοί που ζητούν καύση νεκρών συνήθως εννοούν αποτέφρωση όπως έκαναν η Μαρία Κάλας και ο Freddie Mercury.
...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες