Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι μην ανησυχείς. Εάν δεν ξεπεράσεις το προβλεπόμενο όριο (για να μην γίνουν υπηρετήσιμες), τότε δεν έχεις θέμα.
Γιώργος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα

Γνωρίζει κανείς, πόσες μέρες βάσει νόμου πριν τη απόλυση σταματάς να κάνεις υπηρεσίες.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προσωπικά εκτελούσα χρεή θαλαμοφύλακα μέχρι και τη προηγούμενη της απολύσεως.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα

Γνωρίζει κανείς, πόσες μέρες βάσει νόμου πριν τη απόλυση σταματάς να κάνεις υπηρεσίες.



Καμία διότι είσαι στρατιώτης μέχρι και την τελευταία μέρα, άρα εκτελείς κανονικά τις υπηρεσίες που προβλέπονται, εκτός και αν έχεις ημέρες άδειας και τις αιτηθείς στο τέλος της θητείας σου.

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
lele

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από lele »

Εγω που απολυομαι στις 10 αυγουστου επιτρεπεται να κανω υπηρεσια τα ξημερωματα εκεινης της μερας;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αν είναι από υπηρεσία προηγούμενης ημέρας τότε προβλέπεται κανονικά.
Χρήστος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γεια σας. Σε 42 μέρες απολυομαι και επειδή δεν έχω ιδέα για τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την απόλυση θα θελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Οποιος γνωρίζει ακριβώς ας μου απαντήσει. Ειναι ψιλοεπιγον.1) Το χαρτί με τις υπογραφες το ζητάμε οι ίδιοι από το 1ο ή μας φωνάζουν;2) Μπορώ να βγάλω ακτινογραφία σε πολιτικό νοσοκομείο να πάρω την ακτινογραφία στη μονάδα και την πάω στο ιατρείο; Αν δεν έχει μέσα το λουκάνικο κάποιο από τα ενδύματα δε πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα; αυτά τα λίγα

michalis

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από michalis »

Παιδια καλησπερα στις 18 οκτοβριου απολυομαι απο μοναδα στην αθηνα αλλα εκανα ολη την θητεια μου σε νησι λογω τις ειδικοτητας που εχω. Θελω να κανω μερικες ερωτησεις... Εχω ακομα 11 μερες αδεια αλλα η αδεια μου ξεκιναει μολις τελειωσει ο παρμενιων στις 6 του μηνος. Θελω να μου πειτε αμα γνωριζετε 1) περνω υπογραφες απο την μοναδα στο νησι η απο την μοναδα που θα απολυθω;2) επισης υπαρχει περιπτωση να με κρατησουν μεχρι να τελειωσει ο παρμενιωνας στην μοναδα;3) αν παιρνουμε υπογραφες απο τ νησι θα μπορεσω να παρω υπογραφες λογω παρμενιωνα η θα λειπουν ολοι; Η βοηθεια σας ειναι σημαντικη παιδια... Ευχαριστω
Chris

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Chris »

Καλησπέρα! Μια μέρα πριν απολυθούμε ξεχρεώνουμε τα ρούχα; Φαντάζομαι πρωί τα ξεχρεώνουμε σωστά; Αν ναι το υπόλοιπο της μέρας κυκλοφορούμε με τα πολιτικά μέσα στο στρατόπεδο ή παίρνουμε έξοδο και ερχόμαστε την επόμενη να πάρουμε το χαρτί;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν ξεχρεώνεις μόνο αυτό, πρέπει να πάρεις και κάποιες υπογραφές από ΚΨΜ κλπ.

Όχι, δεν κυκλοφορείς με πολιτικά μέσα στο στρατόπεδο

Αν δεν έχετε υπηρεσία, βγαίνετε εξοδούχοι με ή χωρίς διανυκτέρευση και την επομένη το πρωϊ πάτε στο Διοικητήριο για να πάρετε ταυτότητα, ΕΦΠ, και απολυτήριο.
Λουκας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Λουκας »

Καλησπέρα, απολυομαι στις 10 Απριλίου. Κυριακή του Πάσχα ειναι 8 Απριλίου, άρα στις 10 είναι ακομη αργία. Θα απολυθω κανονικά στις 10 ή στις 11;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στις 10 Απριλίου πρωΐ-πρωΐ πάς στο Διοικητήριο και παραλαμβάνεις Αστυνομική ταυτότηα, ΕΦΠ, και Απολυτήριο Στρατού και "καλός Πολίτης".
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Λουκας έγραψε:Καλησπέρα, απολυομαι στις 10 Απριλίου. Κυριακή του Πάσχα ειναι 8 Απριλίου, άρα στις 10 είναι ακομη αργία. Θα απολυθω κανονικά στις 10 ή στις 11;

Αγχώνεσαι από τώρα για τις 10 Απριλίου; Ψαράκι είσαι ακόμα. Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
jemadux
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2018 3:29 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από jemadux »

Οταν τελιωσει το φανταρικο μια στολη θα την πάρουμε μαζί μας ή θα την δώσουμε; Απλα απορία
Κωνσταντίνος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Ειμαι αναγκασμένος να πάρω αναβολή θητείας για λογους υγείας αλλά θα επιστρέψω σε μερικούς μηνες να υπηρετήσω το υπόλοιπο ( 4 μηνες ). Αρχικά έχω δώσει χρήματα για να φέρω ρούχα στα μετρα μου και να ράψω σήματα κλπ. που δεν θα ηθελα να ξαναδώσω και δεύτερον διάβασα μια δημοσιευση, από το 2014 όταν άρχισαν να ζητάνε πίσω τα είδη ρουχισμού, πως αυτά τα εχουμε "αγορασει" με τις κρατήσεις του βασικού μισθού που περνούμε σαν οπλίτες. Αυτό ισχύει; Αν οχι, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πει πόσο κοστίζει να κρατήσω παντελόνι, ζώνη, χιτώνιο και ενα ζευγάρι αρβύλες;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης