Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, είναι άλλο έγγραφο.
Τονίζεται ότι το πιστοποιητικό (τύπου Α) κρίνεται απαραίτητο για προκηρύξεις Σωμάτων Ασφαλείας και των Ε. Δ. Υπενθυμίζεται ότι για την προκήρυξη των Ειδικών Φρουρών, οι υποψήφιοι το κατοχύρωναν Από τα Στρατολογικά Γραφεία ή από τα ΚΕΠ.

Το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης, είναι κρίσιμο δικαιολογητικό για διαγωνισμούς και για τους υποψήφιους που υπηρέτησαν μέχρι και την απόλυσή τους ως έφεδροι αξιωματικοί ή σε ειδικές δυνάμεις ή ως εθελοντές πενταετούς υποχρέωσης (Ε. Π. Υ.) ή ως επαγγελματίες οπλίτες στις Ένοπλες Δυνάμεις ή στην Προεδρική Φρουρά.

Workenter

Στ.

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Στ. »

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν η ημέρα της απόλυσης είναι υπηρετήσιμη; Στην άδεια απολύσεως θα πρέπει να βάλουμε άδεια εκείνη την ημέρα;
Νικολας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Νικολας »

Υπαρχει καποιος τροπος να μαθω απο το site της στρατολογιας την ΑΚΡΙΒΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ; Ξερω στο περιπου αλλά θα ηθελα να ξερω και την ακριβη ημερομηνια! Αν δεν μπορω μεσω site, αν παω απο κοντα υπαρχει η δυνατοτητα να το μαθω; Αν γνωριζει καποιος, ας απαντησει!
Νικόλας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Νικόλας »

Την εχω δει και εγω αυτη την εφαρμογη αλλα επειδη ειμαι εξ αναβολης υγειας, δεν βοηθαει η εφαρμογη! Δηλαδη εκανα περσι καποιες μερες (κατι λιγοτερο απο ενα μηνα) και τωρα ξαναμπηκα τον Σεπτεμβριο για την υπολοιπη θητεια. Με την προυποθεση πως δικαιουμαι 6μηνο: Το 6μηνο σημαινει 6×30 = 180 μερες; Ή αναλογα το μηνα (πχ φλεβαρης εχει 28 μερες, καποιοι μηνες 31), δηλαδή αν καποιος παρουσιαστηκε 13 Σεπτεμβριου και ειναι εξαμηνος θα απολυθει στις 13 Μαρτιου ή 180 μέρες μετα την καταταξη; Επισης επειδή περσι ειχα υπηρετησει 27 μερες, για την ημερομηνια απολυσης να υπολογισω -27 μερες ή δεν υπολογιζονται και ξεκιναει να μετραει το εξαμηνο απο την αρχή ;Υ. Γ. Σορυ αν σας κουρασα!

Γιώργο

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Γιώργο »

Πεδία μια ερώτηση ήταν να απολυθω 19 Οκτωβρίου αλλά πρίν να μπω στρατό βγήκα θετικός και δεν πήρα ταυτότητα και τώρα θα πάω 29 του μηνός για να πάρω τη ταυτότητα. Θα με πληρώνουν αυτές της μέρες που δεν πήγα, γενικά πρέπει να με πληρώνουν επειδή δεν μου έδωσαν τη ταυτότητα στην ημερομηνία απόλυση μου?
Σεληθωμασ Γιώργος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Σεληθωμασ Γιώργος »

Θέλω να ρωτήσω πότε απολύομαι γιατί είχα παρουσιαστεί πριν βγει το 12 μηνο και είχα κάνει 3 μήνες και είχαν μείνει 6 και τώρα κάνω 9 μου λένε ισχύει ;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Σεληθωμας Γιώργος έγραψε:Θέλω να ρωτήσω πότε απολύομαι γιατί είχα παρουσιαστεί πριν βγει το 12 μηνο και είχα κάνει 3 μήνες και είχαν μείνει 6 και τώρα κάνω 9 μου λένε ισχύει ;

Σωστά. Ισχύει. Εφόσον έχεις κατετάγεις μετά την 21Γ ΕΣΣΟ ισχύει το 12μηνο. Θα σου αφαιρεθεί όμως η προϋπηρεσία που είχες στο παρελθόν πριν πάρεις αναβολή. Σε περίπτωση που που υπηρετείς παραμεθόριο η θητεία είναι 9μηνη μείον την προϋπηρεσία που έχεις.

Μακεδονας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Μακεδονας »

Εγώ στεναχωρέθηκα πολυ επειδη άργησα μια ημέρα να απολυθώ, επειδη δεν πήρα έγκαιρα την ακτινογραφία και έχασα τον λελοκαφε με τις σειρές μου.
Καλός πολίτης

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Καλός πολίτης »

Απολύθηκα σήμερα. Τα πράγματα που χρειάστηκε να έχω μαζί μου:
  • Στρατωτική ταυτότητα
  • Γνωμάτευση της ακτινογραφίας θώρακα (Την έκανα σε κέντρο υγείας. Τη δέχτηκαν αλλά μου είπαν ότι έπρεπε να την έχω κάνει σε στρατωτικό νοσοκομείο εφόσον είμαι σε περιοχή που υπάρχει στρατιωτικό νοσοκομείο). Τσάμπα την κουβάλησα μαζί μου και δεν είχε σημασία η φωτογραφία πάνω στην ακτινογραφία. Μόνο τη γνωμάτευση ήθελαν.
  • Βεβαίωση εγγραφής στο https://efedros.army.gr/. Δεν το ήξερα από πριν. Γράφτηκα επί τόπου και τους έστειλα τη βεβαίωση εγγραφής μέσω email.
  • Το λουκάνικο με όλα τα πράγματα μέσα. Για το τάγμα μου είχαν αναρτήσει μια λίστα με τα εξής:
    • Τζάκετ
    • Χιτώνιο x2
    • Παντελόνι x2
    • Πουλόβερ (το κολόμβιο). Νομίζω οι πιο καινούριες ΕΣΣΟ παίρνουν φλις.
    • Εσωτερική επένδυση χιτωνίου x2 (τα μακρυμάνικα φούτερ)
    • Ζώνη παντελονιού με πόρπη
    • Πετσέτες προσώπου, λουτρού, ποδιών
    • Σάκος ιματισμού (λουκάνικο)
    • Σαπουνοθήκη
    • Άρβυλα
Νικος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Νικος »

Απολυομαι σε λίγες μέρες και θα ήθελα να με ενημέρωση κάποιος που απολύθηκε πρόσφατα ποια πράγματα παρέδωσε με το λουκάνικο ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Διάβασε το προηγούμενο μήνυμα με τα πράγματα που επιστρέφονται και που είναι το πλέον πρόσφατο.
Orestis99ks

Re: Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Orestis99ks »

Παιδιά καλημέρα, τι χαρτιά ζητάνε όταν απολυεσαι, ξέρω ότι θέλω ακτινογραφία θώρακος 1 στρατιωτική ταυτότητα 2 χρειαζεται κάτι αλλο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες