Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλειος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Βασίλειος »

Να ρωτήσω αν δεν με απολυσουν στην ώρα μου δηλ 17 Μαρτίου λογο της κατάστασης στον Έβρο και χρειαστεί να κάτσω και άλλες μέρες τις πληρώνομαι;
Άβαταρ μέλους
Mpell13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2020 1:08 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Mpell13 »

Μόνο αν σου έχεις δικές σου άδειες τις οποίες δεν μπόρεσες να πάρεις
Ο

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Ο »

Ξέρετε πότε θα απολυθούν όσοι ήταν φέτος Β εσσο δηλαδή όσοι μπήκαν το Μάρτιο; Θα απολυθούν 15 μέρες νωρίτερα όπως είχαν πει; Εγώ που είμαι οκτάμηνος θα απολυθω αντί για 10 Νοεμβρίου ή 25 Οκτωβρίου; Ή τελικά θα πάρω άδεια 15 μέρες;
Επισκέπτης

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η ημερομηνία απόλυσης δεν αλλάζει, είναι 15 μέρες τιμητική άδεια για το τέλος.
Ο

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Ο »

Άρα 10 Νοεμβρίου απολυομαι;
Τ.Γ.

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Τ.Γ. »

Γίνεται να απολυθώ εξ αποστάσεως; Σε λίγες μέρες αρχίζει η άδεια απολύσεως μου αλλά δεν θα έχω την οικονομική δυνατότητα να γυρίσω στη μονάδα μου για να απολυθώ, υπάρχει κάποιος τρόπος να μην γυρίσω στη μονάδα μου;

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από lancecorporal »

Τ. Γ. έγραψε:Γίνεται να απολυθώ εξ αποστάσεως;Σε λίγες μέρες αρχίζει η άδεια απολύσεως μου αλλά δεν θα έχω την οικονομική δυνατότητα να γυρίσω στη μονάδα μου για να απολυθώ, υπάρχει κάποιος τρόπος να μην γυρίσω στη μονάδα μου;

πρέπει να γυρίσεις στη μονάδα σου να απολυθείς εκτός αν γίνει κάποια καραντίνα ή λόγω κορωνοιου σου πούνε να απολυθείς από άλλη μονάδα. Ρωτα στη μονάδα σου.
You couldn't beat me even if you wanted to.
2000Kostas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2020 8:05 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από 2000Kostas »

Τι χαρτιά πρέπει να επιστρέψω στο στρατό για να απολυθώ ; Ένα χαρτί έφεδρου τι είναι και πως θα το κάνω ;
Α. Α ΛΟΚ

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Α. Α ΛΟΚ »

Ξέρει κάποιος εάν με την άδεια απολύσεως μπορώ να εργαστώ; Νόμιμα πάντα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Σάβ Φεβ 06, 2021 1:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Guest

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα. Πόσο καιρό περίπου πριν βγω σε άδεια απολύσεως να μιλήσω με το λοχαγό μου για την άδεια; Επίσης την Ειδική Τιμητική Άδεια Παραμεθορίου την παίρνεις αναδρομικά; Πχ αν απολύεσαι 15 Απρίλη παίρνεις και τις 2 ημέρες που σου αναλογούν από τον Απρίλη νωρίτερα?
Χρηστος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Χρηστος »

Καλησπερα εχω καποιες αποριες... Κατα την απολυση τι χαρτια παραλαμβανουμε; Το ειδικο φυλλο πορειας ειναι το απολυτηριο; Επισης μας δινουν και μια βεβαιωση που γραφει που υπηρετησαμε και που απολυθηκαμε, αυτη μπορει να χρησιμοποιηθει ως αποδειξη ολοκληρωσης των στρατιωτικων υποχρεωσεων που ζητανε στο δημοσιο;Τελος, καποιος που εχει λευκο ειδικο φυλλο πορειας γινεται να εχει και επισυναπτομενα εισητηρια μετακινησης σε αυτο σε συγκεκριμενη μοναδα; Διοτι νομιζα οτι το λευκο φυλλο δεν εχει συγκεκριμενη τοποθετηση. Ευχαριστω

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

1) Αστυνομική Ταυτότητα
2) ΕΦΠ
3) Απολυτήριο Στρατού

Το ΕΦΠ είναι ξεχωριστό έγγραφο από το Απολυτήριο. Για το Δημόσιο θές Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α'.

Το Απολυτήριο μπορείς να το δείξεις αν πχ θες να εκδόσεις διαβατήριο, στη περίπτωση μου τουλάχιστον οι αστυνομικοί ήθελαν να το δουν και να επιβεβαιώσουν ότι όντως εκπλήρωσα τη θητεία.

Και στο Λευκό ΕΦΠ υπάρχουν επισυναπτόμενα εισιτήρια, απλώς δεν αναγράφεται η μονάδα που πρέπει να παρουσιαστείς. Το μόνο που αναγράφεται είναι το Στατόπεδο Προώθησης Εφέδρων (ΣΠΕ).
Χρηστος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Χρηστος »

Εγω απολυτηριο δεν εχω παραλαβει... Ακουσα πως το ειδικο φυλλο πορειας ειναι το απολυτηριο... Το ειδα σε καποια σαιτ του στρατου... Εχω παραλαβει μονο ειδικο φυλλο πορειας που εχει διαβαθμιση απορρητο και μια βεβαιωση οτι υπηρετησα απο τοτε μεχρι τοτε.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Έχεις δίκιο, το "απολυτήριο στρατού" ήταν και για εμένα βεβαίωση εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων. Το συγκεκριμένο ζήτησαν να δουν οι αστυνομικοί όταν πήγα να βγάλω διαβατήριο.

Το ΕΦΠ είναι διαθαθμισμένο έγγραφο, τύποις θεωρείται "απολυτήριο". Δεν μπορεί πχ να το επιδεικνύεις σε καμία Δημόσια Υπηρεσία.

Για τις Δημόσιες Υπηρεσίες κάνεις αίτηση για "Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α΄".

Χρηστος

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Χρηστος »

Αυτη η στρατολογικη κατασταση τυπου Α (που εκδιδεται απο στρατολογια) και η βεβαιωση που μας δινουν οταν απολυθηκαμε με τα στοιχεια μας και τις μοναδες ουσιαστικα δεν ειναι το ιδιο πραγμα; Δηλαδη δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και αυτη η βεβαιωση σε καποια δημοσια προκηρυξη?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες