Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

marios2019 έγραψε:Ξέρετε που μπορώ να ζητήσω κάποιο πιστοποιητικό με την εκτιμώμενη ημερομηνία απόλυσης;


Μίλα στον Λοχαγό σου.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
marios2019
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 10:36 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από marios2019 »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Μίλα στον Λοχαγό σου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Στέφανος δαμ

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Στέφανος δαμ »

Θέλω να μάθω ακριβώς ημερομηνία απόλυσης λόγω εξ αναβολής είμαι και δεν ξέρω
apollo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2019 1:43 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από apollo »

Γειά σε όλους εδώ στο forum
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση Εγώ απολυθηκα το 2007 σε όλη μου την θητεία ήμουν μάχιμος ακόμα και πανό στον Έβρο ανά δύο μέρες έκανα περίπολα στο ποτάμι έπιασα πόσες φορές λαθρεους και και και ήμουν από την αρχή έως το τέλος Ι1 και ΤΦ δεν είχα κάποια άλλη ειδικότητα.

Και η ερώτηση μου είναι η εξής: Στο απολυτήριο εκτός του ότι έχουν κάνει λάθος άλλου παρουσίαστικα και αλλού γράφουν και όπως προ ανέφερε ήμουν στρατιώτης που δεν λουφαρα και στο ποτάμι έκανα μεγάλη δουλειά στο απολυτήριο γράφει ειδικότητα Γραφεας! Wtf Τη στο διάβολο χωρίς να καθίσω ούτε μια ώρα σ γραφείο έχω περάσει τόσα και τόσα και μου γράφουν κάτι τέτοιο; Και στο τελευταίο στρατοπαιδο μου γράφει γενικων καθηκόντων! Δεν μπορώ να τα κατάλαβω αυτά τα πράγματα και τέτοια λάθη του στρατού μας!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Είχες Ατομικό Βιβλιάριο Μεταβολών και Εκπαίδευσης; Εκεί αναφέρονται τα πάντα αναλυτικά.

Διαφορετικά πρέπει να επικοινωνήσεις με τη μονάδα που υπηρέτησες γιατί αυτό παίζει ρόλο και για το Ατομικό Φύλλο Πορείας.
apollo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2019 1:43 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από apollo »

Γειά σου φίλε μου Νασο όχι πότε δεν πήρα αναβολή πήγα κανονικά. Και φύλλο πορείας έχω κανονικά πράσινο
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είπα για αναβολή, αλλά για Ατομικό Βιβλιάριο Μεταβολών και Εκπαίδευσης ή αλλιώς paybook που γράφει μέσα το ιστορικό εκπαίδευσης και μεταθέσεων που έκανες.

Αν δεν το έχεις, πήγαινε στα ΚΕΠ ή στη Στρατολογία και ζήτα Πιστοιποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης Τύπου Α Πλήρες
apollo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2019 1:43 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από apollo »

Εγώ ζω εδώ και 13 χρόνια εξωτερικό θα παω εδώ στο προξενείο η όταν κατέβω Ελλάδα θα πρέπει να παο στην στρατολογια να ρωτήσω ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Boss4 »

Απολύομαι το άλλο Σάββατο 18 Μαΐου..Τις υπγοραψες και όλα όσα πρέπει να γίνουν για την απόλυσή θα γίνουν από Παρασκευή ή Δευτέρα; Έχω κλίσει εισιτήρια και ελπίζω να μην μου κάνουν καμία και περιμένω μέχρι Δευτέρα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Πέμπτης-Παρασκευή μαζεύεις όλες τις υπογραφές και Σάββατο πρωϊ πάς στο Διοικητήριο και παίρνεις απολυτήριο, ΕΦΠ και Αστυνομική Ταυτότητα.

Ακτινογραφία απολύσεως έχεις βγάλει;
Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Boss4 »

Έχω βγάλει αλλά σαββατο είναι αργία και λείπουν όλοι από στρατόπεδο και ο διοικητής
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Σάββατο θα απολυθείς κανονικά τα απαραίτητα έγγραφα απολυτήριο, ταυτότητα, ΕΦΠ Δίνονται από το πρώτο γραφείο και την στρατολογία στον Αξιωματικό υπηρεσίας από την προηγούμενη, καλός πολίτης.
Νικολας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Νικολας »



Καλησπέρα παίδες και καλό μήνα. Λοιπόν, το θέμα μου έχει ως εξής, διέκοψα τη θητεία μου πρόσφατα στην ΕΛΔΥΚ για λόγους υγειας, δε την παλευα μου φύγε η όρεξη, μη τα πολυλογω οι άνθρωποι επειδή το κατάλαβαν αμέσως μου δώσανε ένα χρόνο αναβολή λόγω διαταραχής προσαρμογής και όπως καταλαβαίνετε θα το πάω μέσω Ι5, διότι βρήκα και μια καλή δουλειά και δε θέλω να την αφήσω. Όταν γύρισα από ΕΛΔΥΚ πήγα μια μέρα Θήβα να πάρω την αναβολή-προσωρινο απολυτήριο.

Ωστοσο όταν παρέδωσα τη στρατιωτική μου ταυτότητα, μου είπαν και από τη στρατολογία και παιδιά της πυροβολαρχίας ότι θα μου ρθει με συστημένο η πολιτική ταυτότητα σπίτι για να τη πάρω το αμέσως χρονικό διάστημα. Έχουν περάσει 15 μέρες από τότε και τίποτα, λέτε να κάνω ένα τηλέφωνο στη στρατολογια; Γνωρίζω ότι καλοκαιριατικα οι δημόσιες υπηρεσίες υπολειτουργούν. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
deve
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 5:50 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από deve »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω επειδη εγω φευγω 8 νοεμβριου με αδεια απολυσεως και γυρναω σαββατο 16 και 17 απολυομαι μου ειπαν μαζεψω υπογραφες πριν την αδεια θα λέιπω απο το ταγμα ομως μεχρις της 6 μπορει και 7 σε περιπτωση που δεν εχω μαζεψει καποιες υπογραφες υπηρετω παρα πανω η τα κανονιζει ο αυδμ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Μάζεψε τες πριν φύγεις για άδεια, δεν είναι δα και τίποτα δύσκολο.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες