Κύπρος 1974

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »


Εικόνα

Περι πολυβολειων

Από την Κερύνεια μέχρι τα Πάναγρα Υπηρχαν πέντε πυροβολεία. Και στην ακτη απόβασης πεντεμιλι ενα. Αυτο το πυροβολείο στη ακτη πεντεμιλι γκρεμίστηκε το 1972 για να αναγερθεί ενα ξενοδοχείο. Την αρμοδιότητα αυτων των πέντε πυροβολείων την ειχε το 251 Τ. Π. Συν δώδεκα επιπλέον πολυβολείων απο τον Βαβυλά Μέχρι την Νήσο των Εχιδνών.

Τα πολυβολεία και πυροβολεία κτίστηκαν οταν ήταν στην Κύπρο η Ελληνική Μεραρχία η οποία είχε την ευθύνη για την στελέχωση και την επάνδρωσή τους με το κατάλληλο υλικό. Η Ελληνική Μεραρχία φεύγοντας από την Κύπρο πήρε μαζί της και όλο το υλικό που είχε μέσα σε αυτά.Ετσι έμειναν άδεια. Δεν αγοράστηκε κανένα υλικό για επάνδρωση όλων αυτών. Το πυροβόλο των 25 Λιβρών της ΕΦ δεν χωρούσε μεσα σε αυτα. Ούτε υπήρχαν έξτρα και κατάλληλα πολυβόλα για τα πολυβολεία.

Η ευθύνη ως προς τα πυροβολεία Ειναι της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσιας απο το 1968! Απο το 1968 ηταν "άδεια".

Εχουμε και λεμε, απο το 1968 ως το 1974 ποσοι

1. Διοικητες του 251 Τ. Π.
2. Διοικητες της 3ης ΑΤΔ
3. Α/ΓΕΕΦ

περασαν; Και τι εκανε ο πολιτικος ηγετης της Κυπρου;
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από fideas emk »

Καλα κανεις και τα ψαχνεις. Αλλα ειναι απλα: Δες κουτι της πανδωρας (αναμεσα σε πολλα αλλα ντοκυμαντερ) και κυριως τις αναφορες που εδινε ο σταθμαρχης της κυπ στην κερυνεια. Τα ξερανε ολα και δεν καναν τιποτα επειδη και οι δικοι μας ηθελαν να πετυχει το σχεδιο των τουρκων. Τσαμπα πηγαν τα κομμαντα και οι πεζικαριοι... Οι τουρκοι περηφανευονται κιολας γιατι την περιλαμπρη νικη τους με τη δικη μας... Βοηθεια.
ΣΟΦΙΑ

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑ »

Ο πεθερός μου ηταν κυβερνητης σε ένα απο τα αεροπλάνα που συμμετειχαν στην επιχειρηση ΝΙΚΗ και οντως ειναι ηρωικη η συμμετοχη ολων αυτων των ανθρώπων εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες απο το στομα του.

Φιλε Λεων θέλω να σε ρωτησω κατι αλλο. Απο την ερευνα σου εχεις βρει πουθενα κατι σχετικα με την συμμετοχη ελληνικων υποβρυχιων τοτε;

Οτι υπηρξε συμμετοχη Ειναι δεδομενο (βλεπεις εκτος απο τον πεθερο μου και ο πατερας μου ηταν πληρωμα σε ενα απο αυτα και ηταν εξω απο τη Κυπρο τοτε) αλλα απο οτι εχω καταλαβει ηταν απορρητο και δεν εχει καταγραφει πουθενα οτι ειχαμε στειλει υποβρυχια...

Εαν εχεις κατι βρει θα με ενδιεφερε.

Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »


fideas emk έγραψε:Καλα κανεις και τα ψαχνεις. Αλλα ειναι απλα: Δες κουτι της πανδωρας (αναμεσα σε πολλα αλλα ντοκυμαντερ) και κυριως τις αναφορες που εδινε ο σταθμαρχης της κυπ στην κερυνεια. Τα ξερανε ολα και δεν καναν τιποτα επειδη και οι δικοι μας ηθελαν να πετυχει το σχεδιο των τουρκων. Τσαμπα πηγαν τα κομμαντα και οι πεζικαριοι... Οι τουρκοι περηφανευονται κιολας γιατι την περιλαμπρη νικη τους με τη δικη μας... Βοηθεια.
Δεν εχω δει το κουτι της πανδωρας. Γραψε δυο λόγια για το τι λεει εως να το δούμε.

Μπορει, ισως, να σε ξαφνιάσω. Απο το Δεκέμβρη του 1973 (προσοχή στο 1973 δεν ειναι 1974) υπηρχαν πληροφορίες. Και εως την μερα απόβασης υπήρχαν πολλές, καλες (!) και συνεχείς πληροφορίες. Η Ελληνική Υπηρεσία Πληροφοριών τα πηγε καλα. Ειχε καλη απόδοση. Τελικά (θα το αναλύσω στο μελλον) ο αρχηγός των ΕΔ (Ενόπλων Δυνάμεων) "εξαπατήθηκε" λογο κακών υπολογισμών και συλλογισμών και πιεσης τρίτων. Ηταν σε αυταπάτη. Ειχε την βεβαιότητα οτι πρόκειται για άσκηση και καποια μορφή "επίδειξης"/"πίεσης" πυγμής/δύναμης απο την Τουρκιά. Για αρκετους λογούς, και καποιοι απο αυτους ειναι Βασιμοι και λογικοι αλλα οχι "αρκετοι". Αλλα δεν πήρε προληπτικά μέτρα και έδωσε περίεργες διαταγές που σε βάζουν σε υποψίες. Και εδω τα πράγματα δεν ειναι ουτε απλα ουτε ξεκάθαρα. Θελει ανάλυση. Το σενάριο προδοσίας το θεωρω πιθανο, τωρα, στο 15%. Και κατι βασικο. Δεν κρίθηκε ο πολεμος στις πρώτες ώρες της απόβασης. Δηλ η ουσια βρίσκετε και αλλου.

ΣΟΦΙΑ έγραψε:Ο πεθερός μου ηταν κυβερνητης σε ένα απο τα αεροπλάνα που συμμετειχαν στην επιχειρηση ΝΙΚΗ και οντως ειναι ηρωικη η συμμετοχη ολων αυτων των ανθρώπων εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες απο το στομα του.

Φιλε Λεων θέλω να σε ρωτησω κατι αλλο. Απο την ερευνα σου εχεις βρει πουθενα κατι σχετικα με την συμμετοχη ελληνικων υποβρυχιων τοτε; Οτι υπηρξε συμμετοχη Ειναι δεδομενο (βλεπεις εκτος απο τον πεθερο μου και ο πατερας μου ηταν πληρωμα σε ενα απο αυτα και ηταν εξω απο τη Κυπρο τοτε) αλλα απο οτι εχω καταλαβει ηταν απορρητο και δεν εχει καταγραφει πουθενα οτι ειχαμε στειλει υποβρυχια. Εαν εχεις κατι βρει θα με ενδιεφερε.
Γεια σου ΣΟΦΙΑ,(αν εισαι γυναίκα, εισαι η πρωτη που βρίσκω να ασχολείται με αυτο το θεμα). Ναι υπάρχουν αρκετές πληροφορίες απο καταθέσεις (και οχι μονο) των αρχηγών των ΕΔ του 1974 (20/7/1974). Στο μέλλον θα τις ανεβάσω σιγα σιγα.

ΣΟΦΙΑ γραψε καποιες απο αυτες τις ιστοριες που εχεις ακούσει. Γιατι μια δυο σχετικά "ασήμαντες" πληροφορίες μπορει να ξεκλειδώσουν καποιο αλλο θεμα αν συνδυαστούν (μου εχει συμβεί αρκετές φορες π. Χ. Ο καιρος ή τα ακουσματα κάποιου απο ραδιόφωνο στης 17/7/1974 "ξεκλείδωσαν" θέματα κ. Α.) Και μηπως εχεις φωτογραφίες της εποχής επι ή περι του θεματος;

Η λεξη συμμετοχή ειναι "προβληματική". Μπορει να παρερμηνευθεί. Δεν βρέθηκαν ποτε κατω απο Τουρκικά αποβατικά πλοία. Δεν άνοιξαν ουτε δέχτηκαν Ποτε πυρ. Παραδειγμα το υποβρύχιο Γλαύκος διατάχθηκε και βρέθηκε δυο φορες στα 85 την πρωτη, και στα 45 την δευτερη ναυτικά μίλια δυτικά από τα δυτικά παράλια της Κύπρου και ανακλήθηκε και τις δυο φορες. Βασικες (προσοχή στο βασικες) μοναδες του Ελληνικου Στρατου (οχι ολες) απο μερες πριν την αποβαση (Σαββατο 20/7/1974) ηταν σε κινητικότητα και ετοιμότητα (αεροπορίας και ναυτικού).

Πρεπει να ξερεις οτι οι Τουρκοι:
1. Ειχαν τρια υποβρύχια στην επιχείρηση Αττιλα
2. Ειχαν αναπτύξει μια αερο/ναυτική ζωνη "άμυνας" του κυπριακου χωρου απο Ελλαδικες δυναμεις
3. Ειχαν σύγχρονο εξοπλισμό (σοναρ) για εντοπισμό υποβρυχίων και αλλα...
4. Ειχαν ενα απλο- τυπικο/κλασικό σχέδιο πολέμου και προβλέψεις για πασα πιθανή κίνηση της Ελλάδος

Τα πραγματα δεν ηταν απλα!

δες αυτο:http://www.elkosmos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id
ΣΟΦΙΑ

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑ »

Λεων ναι ειμαι γυναικα και ετσι οπως τα φερε η ζωη εχω ακουσει και απο 2 πλευρες οπως ειπα διαφορες ιστοριες.

Οι διηγησεις του πεθερου μου για εκεινη τη νυχτα που ηταν ενας απο τους κυβερνητες στην επιχειρηση Νικη ειναι ανατριχιαστικες. Θυμαμαι ιδιαιτερα τις στιγμες που δεχοταν πυρα απο τους δικους μας και την αγωνια του να προσγειωθει και στη συνεχεια να απογειωθει (κατι που τελικα εκανε επιτυχως). Τον εχουν καλεσει και στη τηλεοραση και σε διαφορες ''διαλεξεις'' επι του θεματος. Οσο για φωτογραφιες θα τον ρωτησω.

Σε οτι αφορα στα υποβρυχια. Σιγουρα δεν ειμαι ειδικη και ουτε εχω κανει την εμπεριστατωμενη ερευνα που εχεις κανει εσυ. Χρησιμοποιω τη λεξη συμμετοχη γιατι ξερω μονο (για λεπτομερειες θα ρωτησω παραπανω στοιχεια τον πατερα μου) οτι ηταν με το υποβρυχιο εξω απο την Κυπρο και οτι Επισημως αυτο δεν εχει αναγνωριστει ποτε ακομη και σημερα.

Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Γεια σου ΣΟΦΙΑ. Δεν ειμαι "επαγγελματίας" ερευνητής.Aπλα με ενδιαφέρει το θεμα και το εχω ως ενα ειδος "χομπι". Εχω ξεκινήσει πριν λιγο καιρο και πηγαίνω αργα λογο του λιγου ελευθέρου χρόνου. Για επίσημη αναγνώριση δεν ξερω τι ακριβος εννοεις. Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι στην ελληνικη βουλη το 1986 αναφέρθηκε η "αποστολή" των υποβρυχίων δημόσια απο πολιτικους μας. Αν εννοείς μετάλλια ή καποιο ειδους "έγγραφη" αναγνώριση δεν γνωρίζω κατι (ακομη).

Ενα απο τα κλειδιά του πολέμου - εισβολή στην κυπρο το 1974 ηταν ο εν δυναμει κίνδυνος ξεσπάσματος ενος ελληνοτουρκικού πολεμου. Αυτο το ζήτημα οι περισσότεροι το προσπερνούν στα βιβλια τους ή τις έρευνές τους. Εγω ακομη δεν το εχω κοιτάξει αναλυτικά γιατι ψάχνω αλλα θέματα του 1974 αυτην την περιοδο. Λιγα βασικα (αργοτερα θα προσθέσω περισσότερα)
1. Ο κυριος αποβατικός στολος των Τουρκων ηταν στο Αιγαιο! Αυτο κανει εντυπωση.
2. Στο πρωτο εξάμηνο του 1974 οι Τούρκοι μετακίνησαν αρκετό και "αξιόμαχο" στρατό απέναντι απο νησιά μας.
3. Η Ελληνικη κατασκοπία την κατέγραψε αυτήν την μετακίνηση.
4. Στης 16/7/1974 (τέσσερις μερες πριν την απόβαση) ολη η τουρκικη πολεμικη αεροπορία ηταν στο ποδι και με μετασταθμευσεων αεροσκαφών και προς Αιγαιο.
5. Τουρκος αξιωματικός εχει αποκαλύψει οτι ειχαν το 1974 σχέδια και οτι θα χτυπούσαν βαθιά μεσα στην Ελλαδα (και αλλα) αν ξεκινούσε πόλεμος Ελλαδος Τουρκιας.
6. Ο Καραμανλής οταν ανέλαβε και ως πρόεδρος ενημερώθηκε απο τους αρχηγους των ενοπλων δυναμεων, άκουσε πολλα και εχουν καταγράφει αρκετα, ενα παράδειγμα ειναι θα μπορούσε να εχουν βομβαρδιστεί οι βιομηχανικές εγκαταστάσεις της Θεσσαλονίκης (!) απο τους Τουρκους και αλλα

Ετσι ΣΟΦΙΑ εχεις δυο ανδρες που υπηρετούσαν το 1974 σε πολεμικη αεροπορια και ναυτικο. Ειναι περίεργο αλλα δεν υπάρχουν πολλές και αξιόπιστες πηγές (οχι ποσοτικά αλλα με "ποιοτικά" στοιχεία) εύκολα προσβάσιμες για της πραγματικές δυνάμεις και δυνατότητες των Αεροπορικών και ναυτικών δυνάμεων εκείνες τις ημερες στον Ελλαδικό χώρο αλλα και της Τουρκίας. Εχω βρει μονο λιγα και εχω βρει αρκετες αντιφάσεις και αντίθετες απόψεις αν και δεν εχω στρέψη προς τα εκει ακόμη την αναζητηση μου.Ξερεις τι θελω να τους ρωτησεις; (Θελω αλήθειες και ας πονάνε) Παντα για το 1974, την εισβολη στην Κυπρο και για την δυνατότητα και περι ενος ελληνοτουρκικό πολεμου.
1. Παρασκήνιο μεσα απο το πολεμικο ναυτικο και αεροπορια
2. Προβλήματα και δυνατοτητες του Ελληνικου πολεμικου ναυτικου και αεροποριας.
3. Προβληματα και δυνατοτητες του Τουρκικου πολεμικου ναυτικου και αεροποριας.
4. Τι γνωρίζουν για τις τοτε (1974) τουρκικες δυναμεις
5. Ποιες ηταν οι δικες μας δυναμεις τοτε (1974) στην ελλαδα
6. Κλιμα, ετοιμότητα, επιφυλακή με μέρες και ώρες ή ακομη και σχεδια πολεμου (στο περίπου, γενικά)
7. Προσωπικές τους απόψεις σε εναν ελληνοτουρκικο πολεμο τοτε τι θα γινόταν;
8. Που και πως περίμεναν οτι θα χτυπούσαν οι τουρκοι "αναλυτικά" (ποια νησια και απο που και πως)

Καταλαβαίνω οτι ισως ειναι δύσκολο να σου πουν. Αλλα αν καταφέρεις να μαθεις κατι μπορει να μας κανει σοφοτερους. Οι λεπτομέρειες κανουν την διαφορά. Οτι μπορεις μαθε και γραψε μας.

Εικόνα
Πινακας δυναμεων Ελλαδος Τουρκιας το 1974

ΣΟΦΙΑ

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από ΣΟΦΙΑ »

Ωχ πολλα μου βαλες Εικόνα Θα ρωτησω και οτι μπορω θα γραψω

Γραφεις οτι υπαρχει αναφορα στο κοινοβουλιο για την αποστολη υποβρυχιων

Μπορεις να μου πεις που το βρηκες αυτο; Με ενδιαφερει

Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

ΣΟΦΙΑ έγραψε:Ωχ πολλα μου βαλες
Θα ρωτησω και οτι μπορω θα γραψω
Γραφεις οτι υπαρχει αναφορα στο κοινοβουλιο για την αποστολη υποβρυχιων
Μπορεις να μου πεις που το βρηκες αυτο; Με ενδιαφερει
Εχω δει ακομη και ντοκυμαντερ της κρατικής Τηλεόρασης (για το 1974) με εικόνα και ηχο απο καποιες ομιλιες πολιτικων απο το βημα της Ελληνικης βουλης και μιλησαν και για τα υποβρυχια του 1974 και αν θυμάμαι καλα ηταν ομιλίες του ετους 1986.

Αν αναζητήσεις στα πρακτικά της βουλής θα βρεις τις αναφορές και γραπτός. Σίγουρα εχουν καταγράφει και δεν ανήκουν στα "απόρρητα". Ενα μέρος αυτων εχει γραφτεί στον τυπο της εποχής αλλα και απο την βουλή εχει κυκλοφορήσει μια ειδικη έκδοση με πρακτικά και περίληψη και υπάρχουν αναλογες αναφορές. Τελος σε μια εκδοσή της Κυριακάτικης ελευθεροτυπίας υπαρχουν αποσπάσματα απο καταθέσεις αξιωματικών (και για τα υποβρύχια) αλλα και πολιτικούς της εποχής οπως εχουν καταγραφεί στα πρακτικά της Βουλης. Θα κοιταξω να σου πω περισσοτερα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Ήταν τότε (1986) που ζητήθηκε η διερεύνηση του φακέλου της Κύπρου και λίγο αργότερα το θέμα θάφτηκε άρον-άρον.
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Nassos έγραψε:Ήταν τότε (1986) που ζητήθηκε η διερεύνηση του φακέλου της Κύπρου και λίγο αργότερα το θέμα θάφτηκε άρον-άρον.

Μηπως ξερεις τους λογους που "άρον-άρον" το θέμα θάφτηκε; Κατι περισσοτερο απο τα "γνωστα";
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Για τον ρόλο που έπαιξαν πολιτικά και μη πρόσωπα, όπως και και το ρόλο άλλων "συμμαχικών" δυνάμεων (ΗΠΑ, Βρετανία). Το πόρισμα της Κυπριακής Βουλής, αν και ελλιπές λόγω κωλυσιεργίας της Ελλαδικής πλευράς, αυτά αναφέρει.
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Μια αξιόλογη ανάλυση! Μερος No4

συνεχίζει...

Με βάση τις παραπάνω δυνατότητες - αδυναμίες της Τουρκικής αποβατικής δύναμης και την υδρογραφική κατάσταση των ακτών της νήσου (είδος και κλίση βυθού) οι κατάλληλες για αποβατική ενέργεια ακτές περιορίζονται σε όχι περισσότερες από επτά (7) :

- Πέντε Μίλι δυτικά της Κερύνειας
- Ακτή Κόλπου Μόρφου
- Ακτή Σαλαμίνος βόρεια της Αμμοχώστου
- Αγία Νάπα νότια της Αμμοχώστου
- Ακτή Λάρνακας
- Ακτή ΚυΒερνήτου στην Λεμεσό
- Ακτή βόρεια της Πάφου

Έχοντας υπ'όψιν μου τα προαναφερθέντα και το δόγμα "Ο εχθρός εις την θάλασσα" κατέληξα στις εξής προτάσεις συμπεράσματα,τα οποία παρουσίασα υπό μορφή διαλέξεως στην Λέσχη Εθνοφρουράς Λευκωσίας σε όλους τους Αξιωματικούς παρουσία του ΑΣΔΑΚ Στρατηγού Γεωργίου Γρίβα .

1. ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΚΤΩΝ

Α. Προσφερόμενες για απόβαση ακτές
Η μελέτη των προαναφερθεισών κατάλληλων να δεχθούν αποβατική ενέργεια ακτών σε συνδυασμό με τους παρακάτω παράγοντες:

α. Απόσταση ακτής από Μερσίνα/Αλεξανδρέττα.
β. Θέση της ακτής σε σχέση με τους γειτονικούς Τουρκοκυπριακούς θύλακες.
γ. Πρόθεση Της Τουρκίας να Προσαρτήσει το βόρειο τμήμα της νήσου (αυτό διεφάνη κατά τα γεγονότα του Δεκεμβρίου του 1963. Όταν μεγάλες ομάδες Τουρκοκυπρίων από χωριά του νότιου και του δυτικού τμήματος της νήσου κινήθηκαν προς βορρά) κατέταξα τις προαναφερθείσες ακτές με τον εξής βαθμό επικινδυνότητας:

1. Ακτή Πέντε Μίλι Κυρήνειας
. πλησιέστερη (περί τα 50 ν. Μ.) προς τους λιμένες Μερσίνας/Αλεξανδρέττας
. εύκολη και γρήγορη συνένωση του προγεφυρώματος με τον μεγαλύτερο Τουρκοκυπριακό θύλακα Λευκωσίας

2. Ακτή Σαλαμίνος
. περί τα 65 ν. Μ. Από Μερσίνα/Αλεξανδρέττα
. εύκολη συνένωση με τον Τουρκοκυπριακό θύλακα Αμμοχώστου

3. Ακτή Μόρφου
. περί τα 65 ν. Μ. Από Μερσίνα/Αλεξανδρέττα
. εύκολη συνένωση με τον θύλακα Λεύκας Οι λοιπές ακτές, Αγίας Νάπας-Λάρνακας-Λεμεσού και Πάφου, κρίθηκαν κατάλληλες για αποβατική καταδρομή προς παραπλάνηση μας από την κυρίως αποβατική ενέργεια, αυτό όμως αποκλείσθηκε γιατί τα Τουρκικά αποβατικά πλοία και πλοιάρια δεν ήταν επαρκή ούτε για την κυρίως απόβαση.

Β. Αμυντικά Έργα
Για την αμυντική οργάνωση των ακτών προτάθηκε να εκτελεσθούν τα εξής έργα:

α. Τοποθέτηση εμποδίων στην θάλασσα και ακτή προς παρενόχληση της κινήσεως αποβατικών ακάτων, αρμάτων και οχημάτων,
β. Τοποθέτηση σειράς συρματοπλεγμάτων επί της ακτής προς παρεμπόδιση της ελευθέρας κινήσεως των επιτιθέμενων τμημάτων,
γ. Τοποθέτηση Ναρκών Κατά Προσωπικού Και αρμάτων επί της ακτής αποβάσεως.
δ. Δημιουργία χαρακωμάτων επί της ακτής σε 2 και 3 σειρές για την προστασία των αμυνομένων τμημάτων μας.
ε. Τέλος, κατασκευή πυροβολείων και πολυβολείων με μπετόν αρμέ ανάλογου πάχους για να αντέχει τις προσβολές των όπλων της Τουρκικής αεροπορίας και τις βολές πυροβολικού των Τουρκικών αντιτορπιλικών και κανονιοφόρων.
(συνεχίζεται)
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »


Γ. Απαιτούμενες δικές μας δυνάμεις σε κάθε ακτή
α. Ένα τάγμα πεζικού,
β. Μία μοίρα πυροβολικού,
γ. Μία διμοιρία όλμων,
δ. Μία διμοιρία καταστροφέων αρμάτων,
ε. Περί τα 10 στοιχεία αντιαεροπορικών 20 ή 40 χιλ.

Οι προαναφερθείσες ημέτερες δυνάμεις είχαν την δυνατότητα, αν όχι να καταστρέψουν τελείως την αποβατική δύναμη, τουλάχιστο να την καθηλώσουν επί της ακτής μέχρι το τελευταίο φως όταν πλέον δεν θα είχαν την εγγύς υποστήριξη της Τουρκικής αεροπορίας. Κατά την νύχτα, εφεδρείες μας, υπέρτερες σε αριθμό ανδρών και όπλα από την καθηλωμένη επί της ακτής αποβατική δύναμη, θα πλησίαζαν ανενόχλητες από την Τουρκική αεροπορία την ακτή ώστε με το πρώτο φως της επόμενης (D+1 ημέρα) να εξαπολύσουν γενική επίθεση προς εξάλειψη του προγεφυρώματος και ολοκλήρωση του πρωταρχικού ΑΝΣΚ των δυνάμεων μας "Ο εχθρός εις την θάλασσα". Επίσης κατά την νύχτα θα παρενοχλούσαμε την καθηλωμένη επί της ακτής αποβατική δύναμη με Βολές πυροβολικού και επιχειρήσεις κομάντος οι οποίοι θα γνώριζαν το έδαφος έχοντας εκτελέσει αρκετές ασκήσεις σε αυτό.

Δ. Λοιπαι μονάδες
Όλες οι μονάδες της Εθνικής Φρουράς, με τον εντοπισμό της Τουρκικής αρμάδας από τα ραντάρ της ΝΔΚ τις νυχτερινές ώρες της D-1 ημέρας να τεθούν σε κατάσταση επιφυλακής κατόπιν διαταγής ΑΣΔΑΚ, να εκκενώσουν τα στρατόπεδα και να κινηθούν προς προκαθορισμένους στόχους (ακτές αποβάσεως, θέσεις προ των Τουρκοκυπριακών θυλάκων, ζωτικούς χώρους κλπ) ώστε με την έναρξη της απόβασης να κινηθούν προς κατάληψη τους. Αυτό θα είχε ως συνέπεια την διάσπαση της Τουρκικής αεροπορίας σε πολλούς στόχους ταυτόχρονα. Εφεδρείες θα πήγαιναν σε θέσεις απόκρυψης (λούφα) για να είναι έτοιμες να κινηθούν το Βράδυ της D προς D+1 ημέρα όπου απαιτείτο η παρουσία τους (ακτή αποβάσεως, Τουρκοκυπριακούς θύλακες, κλπ) για να εκτελέσουν αντεπίθεση με το πρώτο φως της D+1 ημέρας.
Η ΕΛΔΥΚ με τον εντοπισμό της Τουρκικής αρμάδας θα εκκένωνε το στρατόπεδο της και θα λάμβανε θέση μάχης προ προκαθορισμένων ΑΝΣΚ. Τα ραντάρ της ΝΔΚ και ΑΔΚ θα μετακινούντο σε νέες προκαθορισμένες τοποθεσίες, αφήνοντας στην θέση τους ομοιώματα ραντάρ προς παραπλάνηση της Τουρκικής αεροπορίας.

συνεχίζεται...

πηγη:Www.tanea.ca
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Μια αξιόλογη ανάλυση! Μερος No5

συνεχίζει...

Ε. Τρωτότητα αποβατικής αρμάδας από θαλάσσης
Η ΝΔΚ διέθετε 5 τορπιλακάτους ρωσικής κατασκευής με ταχύτητα κινήσεως 50 κόμβων και εξοπλισμένες με 2 τορπίλες η κάθε μία και πολυβόλο. Δύο από αυτές ευρίσκοντο στο λιμάνι της Κερύνειας και τρεις στην Ναυτική Βάση "Χρυσούλης" στο Μπογάζι (ΒΑ Αμμοχώστου).Σύμφωνα με το προταθέν σχέδιο θα έπρεπε να δράσουν ως εξής:
Με τον εντοπισμό της αποβατικής αρμάδας θα έβγαιναν από τους λιμένες με πλήρη ετοιμότητα για επιθετική ενέργεια, κινούμενες πλησίον της ακτής (προς αποφυγή εντοπισμού τους από τα ραντάρ των Τουρκικών πλοίων). Ο θάλαμος επιχειρήσεων της ΝΔΚ θα τις καθοδηγούσε με κωδικοποιημένα σήματα ώστε να βρίσκονται πάντα μπροστά από την πορεία κινήσεως της Τουρκικής αρμάδας. Όταν θα έφθανε η Τουρκική αρμάδα στην ακτή αποβάσεως οι 5 τορπιλάκατοι θα ευρίσκοντο μπροστά της, κολλημένες στα βράχια της ακτής και καλυμμένες με δίχτυα παραλλαγής για να αποφύγουν οπτικό εντοπισμό από θαλάσσης ή αέρος. Όταν τα αποβατικά πλοιάρια θα άρχιζαν σε κύματα να κινούνται προς την ακτή, θα έβγαζαν τα δίχτυα παραλλαγής και με την μέγιστη ταχύτητα και ελιγμούς ανάμεσα στα αποβατικά σκάφη (ώστε να μην μπορούν να βληθούν από τα συνοδό πολεμικά ή την αεροπορία) θα έφθαναν σε ελάχιστο χρόνο σε θέση Βολής και θα εξαπέλυαν τις τορπίλες τους στα δύο φορτηγά/οπλιταγωγά και τα δύο LST. Στην συνέχεια θα εκινούντο προς απόκρυψη στην ακτή, χρησιμοποιώντας και πάλι τα δίχτυα παραλλαγής.

ΣΤ. Παθητική αεράμυνα
Απώλειες αμάχων από την Τουρκική αεροπορία θα περιορίζοντα στο ελάχιστο εφ' όσον δημιουργούντο κατάλληλα καταφύγια ή έστω απλά χαρακώματα. Αυτό ήταν επιτακτική ανάγκη διότι κατά το παρελθόν φάλαγγες ιδιωτικών οχημάτων εκινούντο κατά την νύχτα προς το όρος Τρόοδος για απόκρυψη, με συνέπεια να παρεμποδίζουν την κίνηση των μονάδων προς τους διάφορους στόχους. Η πρόταση αυτή ποτέ δεν υλοποιήθηκε, διότι η αεράμυνα δεν ανήκε στην Εθνική Φρουρά αλλά ήταν ευθύνη της Κυπριακής κυβέρνησης.
(συνεχιζεται)
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »


Όλες οι προτάσεις μου υιοθετήθηκαν από τον ΑΣΔΑΚ και Βάσει αυτών άρχισε η οργάνωση αμύνης των ακτών, η σχεδίαση της συνολικής αμύνης της νήσου και η εκπαίδευση των μονάδων της Εθνικής Φρουράς,με πλήρη ολοκλήρωση στα μέσα του 1966. Την ίδια περίοδο είχε ολοκληρωθεί και η άφιξη μιας Ελληνικής Μεραρχίας με ανάλογο αριθμό αρμάτων μάχης Μ-47 και πολεμικό υλικό προς ενίσχυση της Εθνοφρουράς.Κατά το 1966 έγιναν πάρα πολλές ασκήσεις με διάφορα σενάρια. Οι μονάδες της Εθνοφρουράς, αποτελούμενες από Ελληνοκυπρίους και πλαισιωμένες από Έλληνες αξιωματικούς,ήταν εξ ίσου αξιόμαχες με ανάλογες μονάδες του Ελληνικού Στρατού. Αφοβα μπορώ να πω ότι το καλοκαίρι του 1966 η Κύπρος ήταν απόρθητη, εφ' όσον ετηρούντο επακριβώς τα προβλεπόμενα σχέδια αμύνης της νήσου τα οποία είχαν σχεδιασθεί Βάσει των προαναφερθεισών προτάσεων. Στο τέλος του 1967 με αρχές του 1968 άρχισε η αποδυνάμωση της άμυνας της νήσου που με τόσους κόπους και θυσίες είχαμε δημιουργήσει όλοι οι υπηρετούντες τότε στην Κύπρο Έλληνες και Κύπριοι με ηγέτη τον Διγενή.

Βασικοί παράγοντες για την αποδυνάμωση της άμυνας της νήσου ήταν:
- Απομάκρυνση του Διγενή από την ηγεσία της ΑΣΔΑΚ και την Κύπρο
- Επαναπατρισμός της Ελληνικής Μεραρχίας.
- Η καταστροφή των επί των ακτών αμυντικών έργων κατόπιν διαταγής της Κυπριακής Κυβέρνησης με το πρόσχημα ότι παρεμπόδιζαν την τουριστική ανάπτυξη του νησιού, και τέλος
- Ο εμφύλιος σπαραγμός (Μακαριακοί-Γριβικοί-πραξικόπημα).
(συνεχιζεται)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες