Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μαριος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Μαριος »

Καλησπερα.Προκειται να κοψω την αναβολη μου και σκεφτομουν σε ποια καταταξη σωματικης ικανοτητας θα μπω.

Εχω αριστη οραση απο το αριστερο οφθαλμο και καθολου οραση απο το δεξι οποτε Ι4 η Ι5 θα με βγαλουν ;

Επισης μπορω να μπω Ι3 για οπλισμο η δεν υπαρχει περιπτωση;

Πέτρος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Πέτρος »

Γεια σε ολους.Θα ηθελα να σας ρωτησω είχα σπασει το χέρι μου και ενα δαχτιλο σε ενα αυτοκινηστικο, εχω μυωπια 4 σε καθε ματι και εχω και βροχικό ασθμα. Μπορει κανεις να μου αν ολα αυτα παιζουν καποιο ρολο τι θα μπω;

Γιαννης

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Γιαννης »

Αν σε παρουν τηλεφωνο απο στρατολογια για να σου εγκρινουν αναβολη κοινωνικων λογων ειναι δυνατον μετα να σε ξαναπαρουν για να την απορριψουν?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιαννης έγραψε:Αν σε παρουν τηλεφωνο απο στρατολογια για να σου εγκρινουν αναβολη κοινωνικων λογων ειναι δυνατον μετα να σε ξαναπαρουν για να την απορριψουν;


Εφόσον σου έδωσαν αναβολή, δεν υπάρχει περίπτωση να σου την ακυρώσουν όχι.

ΥΓ: Αν και απάντησα στην απορία σου, οφείλω να σε ενημερώσω ότι γράφεις σε λάθος νήμα.

Νικος7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 7:30 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Νικος7 »

Ειναι να παρουσιαστω 2/11 Αυλωνα. Αλλα θα κανω την διαδικασια μεσω Φρουραρχειου για Αναβολη-Απαλλαγη λογω προβληματος υγειας. Θα πρεπει να παρουσιαστω κανονικα η αναβαλλεται η καταταξη μου. Επισης αν η επιτροπη αποριψει την αναβολη παρουσιαζομαι με την ΕΣΣΟ Ιανουαριου.
Μιχάλης

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα είχα παρουσιαστεί με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου (δεν θέλω να πω που) και μου είχαν δώσει αναβολή για ψυχολογικούς λόγους χωρίς όμως να είναι ακριβώς αυτό που ήθελα διότι λόγω ορισμένων προβλημάτων υγείας που έχω, έχω και κάποιες ανάγκες. Π. Χ πρέπει μονίμως να έχω κλειστό το πάνω κουμπί του τζάκετ "τον τούρκο" Επειδή αν κάνει κρύο, έστω και λίγο, οι αμυγδαλές μου φουσκώνουν και υποφέρω απο τους πόνους, παρόλα αυτά προφανώς και μου την είπαν γι αυτό το λόγω. Τέλος πάντων, το θέμα μου είναι κάποια λιπώματα που έχω στο κεφάλι τα οποία τα αφαιρώ μια φορά το χρόνο αλλα ξαναβγαίνουν σε διαφορετικό σημείο παλι στο κεφάλι. Γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να φορέσω κράνος. Ακόμα και το καπέλο με ενοχλούσε πολύ. Διάβασα στην ΕτΚ οτι αν κάποιος καλοήθης όγκος όπως είναι το λίπωμα εμποδίζει στη εξάρτηση π. Χ. Το κράνος αν δε κάνω λάθος δικαιούμαι παθολογικό Ι5. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν ισχύει κάτι τέτοιο ; Παρουσιάζομαι ξανά τώρα τον Νοέμβρη και δε ξέρω τι να κάνω γιατί δε το είχα δηλώσει τη προηγούμενη φορά που είχα πάει.
makis2398

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από makis2398 »

Καλησπέρα σας,Μου έχει έρθει χαρτί για να παρουσιαστώ στην Σπάρτη-πεζικό.

Είμαι 22 χρονον, ειχα πάρει αναβολη λογο σπουδών...

Τελος πάντων, θέλω να ρωτήσω.

Έχω πρόβλημα υπέρτασης και λαμβάνω χάπια, και πρέπει για εφορου ζωής (δεν είναι κάτι για λιγο) η πιεση μου φτάνει και 22 ανετα, η κανονική μου είναι 15-16 εχω κάνει εξετάσεις, εχω βάλει και holter για την πιεση. Γενικά έχω πρόβλημα με το θέμα αυτο (υπάρχουν χαρτια).

Ακόμα, έχω και υπερβολική ταχυκαρδία (περνω χαπι).

Έχω κανει εξετάσεις γιαυτα, δεν μου εχουν βρει κάτι. Μπορει κληρονομικό.

Εκτός απο αυτο, μικρός είχα και πρόβλημα ασθματος, επερνα 2 αεροξολ και μετα τα σταμάτησα, και πριν απο 2-3 χρονια με ειχε πιασει και κριση, οπου δεν μπορουσα να παρω ανασα... Ειδικά όταν τρέχω, ζορίζομαι κ. Τ. Λ.

Ξέρετε αν δικαιουμε μειωμένη θητεία, η αν βγαίνω Ι 3,5, και γενικά τι γινετε σε αυτη την περίπτωση.

Ευχαριστώ

Αντωνης Αντωνιου

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Αντωνης Αντωνιου »

Γεια σας ειμαι ο αντωνης αντωνιου 1ο ετων παρουσιαζω γλαυκωμα και στα δυο ματια εκανα 2. επεμβασεις επεισης παρουσιαζω και στα δυο ματια καταρακτη και χρειαζεται επειγον επεμβαση και στα δυο ματια μου
Άβαταρ μέλους
MichaelPappas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 26, 2018 4:05 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από MichaelPappas »

Καλησπέρα σας,

Είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα μιας και υπάρχουν ήδη κάποια παρόμοια, οπότε και γράφω σε αυτό.

Παρουσιάζομαι 15 Νοεμβρίου στη Λήμνο και έχω κάποιες (ίσως λίγο χαζές) ερωτήσεις.

Έχω γνωμάτευση από γιατρό στο 424, το οποίο με βάζει Ι/4 και υπάρχει σύσταση για τη μετάθεσή μου σε μεγάλο υγειονομικό κέντρο (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη), ώστε να μπορώ να κάνω θεραπεία για ένα χρόνιο νόσημα που με ταλαιπωρεί.

1) Τη γνωμάτευση πού τη δίνω; Ξέρω ότι θα τη δώσω κάποια στιγμή μέσα στη μέρα της κατάταξης, αλλά πού; Την ώρα που καταχωρούν τα στοιχεία μου, στον γιατρό, στον Διοικητή;

2) Λαμβάνουν υπόψιν τη σύσταση μετάθεσης ή θα την αγνοήσουν;

3) Μπορώ να πάρω άδεια για να κάνω τη θεραπεία μου κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής μου; Παρουσιάζομαι 15 Νοεμβρίου και η θεραπεία μου πρέπει να γίνει 7 Δεκεμβρίου και ανά 8 εβδομάδες εφόρου ζωής.

Ευχαριστώ πολύ.

χαμενος100

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από χαμενος100 »

Χαιρετω το forum... Θελω να κοψω την αναβολη για να μπω εσσο νοεμβριο... Εχω γαστροοισοφαλικη παλινδρομηση και 2 κηλες που χτυπανε πολυ σε μεση ισχιο μεχρι το γονατο... Τι προβλεπεται για την κατασταση μου ; Ποτε θα τα δηλωσω αυτα τα θεματα; Δικαιουμαι αναβολη /απαλλαγη; Παιδια βοηθεια γιατι εχω χαθει
Άβαταρ μέλους
aeraera
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 05, 2019 1:13 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από aeraera »

Γεια σας, εχω κατι προβληματα υγειας και θα ηθελα να μαθω, αν ξερει κανεις, αν θα παρω ι4 η ι5, λοιπον εχουμε και λεμε, εχω κερατοκωνο και στα 2 ματια στο ενα ειναι προχωρημενο αρκετα δεν μπορω να αναγνωρισω καποιο οικειο προσωπο στα 1μιση μετρο, εχω αλλεργειες στην σκονη και γυρη και διαφορα αλλα, Υποθυρεοειδισμο, ειμαι υπερβαρος και εχω ασθμα.Αν ξερει κανεις παρακαλω πολυ να απαντηση.

Ευχαριστω

Γεωργιος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Γεωργιος »

Χαιρετε

Εχω αναβολη για λογους σπουδων μεχρι τελη Δεκεμβριου. Πριν μια εβδομαδα με εγχειρησαν σκωληκοειδιτιδα. Θα εχω κανενα θεμα με την καταταξη μου μηπως γνωριζετε;

Άνθιμος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Άνθιμος »

Φίλε γεια σου!
Έχω και εγώ ένα αντίστοιχο χρόνιο νόσημα (για το οποίο δεν παίρνω θεραπεία) και σύμφωνα με το ΦΕΚ βγαίνω Ι3/Ι4.

1. Στο στρατιωτικό νοσοκομείο πήγες για να σου δώσουν γνωμάτευση; Σου είπαν εκεί πριν την κατάταξη ποιο είναι το Ι σου;
2. Πήγες στα εξωτερικά ιατρεία για αυτό;

3. Στο στρατό όταν παρουσιάστηκες με το χαρτί τι έγινε; Το δεχτήκανε και ξεμπέρδεψες αμέσως ή σε στείλανε σε επιτροπή;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Γεωργιος έγραψε:Χαιρετε

Εχω αναβολη για λογους σπουδων μεχρι τελη Δεκεμβριου. Πριν μια εβδομαδα με εγχειρησαν σκωληκοειδιτιδα. Θα εχω κανενα θεμα με την καταταξη μου μηπως γνωριζετε;



Εφόσον η αναβολή λήγει 31 Δεκέμβρη ... Θα σε καλέσουν να παρουσιαστείς το Μάρτιο...5 μήνες μετά την εγχείρηση δηλαδή... Ως τότε θα την έχεις ξεχάσει ήδη... Ούτε τα ράμματα δεν θα φαίνονται... Οπότε μην ανησυχείς 😁

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Οκτ 28, 2021 11:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επισκέπτης

Re: Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χαίρεται

Εχω 6 μυωπία και στα δύο μου μάτια, από ότι διάβασα αυτό αυτομάτως με κάνει ι2. Αλλά θέλω να μπω ειδικές δυνάμεις. Μπορώ να μπω ΕΔ χωρίς να κάνω λέιζερ, άμα τα πάω πολύ καλά στις δοκιμασίες φυσικής κατάστασης?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες