Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε μου αυτά δεν γίνονται, αν ο γιατρός κρίνει ότι δεν μπορείς να υπηρετήσεις θα σου δώσει αναβολή για την επόμενο ΕΣΣΟ.
gdim91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2013 1:57 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από gdim91 »

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες. Να σαι καλά ! Κ γω με βλέπω για Νοέμβριο δυστυχώς.

Δαιδαλος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 3:46 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Δαιδαλος »

Καλημέρα. Η κατάσταση έχει ως εξής: Κατατάσσομαι με την Γʹ ΕΣΣΟ Σεπτεμβρίου 2013 σε 4 Ημέρες και χθες έπαθα Ρωγμώδες Κάταγμα στην ονυχοφόρο φάλλαγα του μεγάλου δάκτυλου του ποδιού (στο μπροστινό κοκκαλάκι). Φυσικά υπάρχει ακτινογραφία και βεβαίωση από το νοσοκομείο ΚΑΤ η οποία αναφέρει ως αντιμετόπιση: Αποφόρτιση και σύνδεση μεγάλου - δεύτερου δακτύλου (εχει δεθεί με γάζα, όχι γυψονάρθηκα).

Παρακαλώ κάποιον της υγειονομικής υπηρεσίας να με ενημερώσει αν η συνήθης πρακτική του στρατού σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να δίνει 6 μηνη αναβολή ή υπάρχει πιθανότητα απόδοσης ελεύθερου υπηρεσίας για 2 Βδομάδες.

Γνωρίζω πως υπάρχει και η εναλλακτική να απευθυνθώ στο φρουραρχείο και να ζητήσω αναβολή λόγω κινητικών προβλημάτων αλλά θέλω να καταταγώ με αυτήν την ΕΣΣΟ χωρίς όμως να ρισκάρω την υγεία μου

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με αυτή την ΕΣΣΟ δεν γίνεται, θα πάρεις αναβολή και θα μπεις τον Νοέμβριο.
Δαιδαλος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 3:46 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Δαιδαλος »

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της στρατολογίας η ελάχιστη αναβολή λόγω προβλήματος υγείας είναι 6 μήνες (Εκ της ιστοσελίδας της στρατολογίας: "Οι στρατεύσιμοι που καλούνται για κατάταξη, εξετάζονται από το Ειδικό Στρατολογικό Συμβούλιο του Κέντρου Κατάταξης ή την Επιτροπή Απαλλαγών που παραπέμπονται από αυτό, ... Όποιοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα υγείας που καθιστά την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων προσωρινά αδύνατη, λαμβάνουν αναβολή υγείας διάρκειας έξι (6) μηνών, ετήσια ή διετή... ). Ισχύει κάτι τέτοιο ή αναφέρεται σε έντονα προβλήματα υγείας?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν έμπαινες στην διαδικασία να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα θα σου είχε λυθεί η απορία, δες αυτό .
Δαιδαλος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 3:46 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Δαιδαλος »

Λοιπον για ενημερωση των υπολλοιπων:

Πλεον στον στρατο υπαρχουν μονο 6 μηνες αναβολες και παραπανω και 3 μηνες κατε ελαχιστον αναστολες καταταξης.

Σε περιπτωση τραυματισμου αν θελετε να αποφυγετε την μετακινηση στην μοναδα, η διαδικασία (που ακολουθησα και εγω με κάταγμα στο πόδι)
ειναι η εξης:

Φρουραρχειο (Γουδι) -> Παραπεμπτικό για 401 στρατιωτικό νοσοκομείο -> Εξέταση απο γιατρό (εκεί λαμβάνεται ουσιαστικά και η απόφαση για το αν θα αποδοθεί αναστολή (κατ' ελάχιστον 3μηνη) ή αναβολή (κατ' ελάχιστον 6 μηνη) και ποια η χρονική διάρκεια αυτής) -> Φρουραρχειο για υπογραφή από τον φρούραρχο -> Στρατολογική υπηρεσία

Προσοχή : Αν λάβετε 6 μηνη αναβολή θα πρέπει αυτή να συμπληρωθεί ημερολογιακά οπότε μην θεωρείσετε δεδομένο ότι θα μπείτε σε 3 ΕΣΣΟ
giorgosaek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2013 2:41 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από giorgosaek »

Παιδια γεια και χαρα.

Εχω εδω και καιρο εντονο προβλημα υδροκηλης.

Υποθετω οτι πρεπει να το αναφερω στην καταταξη; Παρουσιαζομαι σε 1 μηνα.

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι Ι θα βγω; Διαβασα επισης οτι υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν αναβολη για να κανεις την εγχειρηση και να ξαναμπεις μετα, ισχυει κατι τετοιο; Ξερει καποιος γενικα τις κινησεις που θα πρεπει να ακολουθησω;

ΥΓ. Δεν θα θελα αναβολη, αλλα ουτε και να με βγαλουν γιωτα. Σας ευχαριστω πολυ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Διάβασε το ΦΕΚ λογικά κάπου θα αναφέρει την πάθηση σου και δίπλα θα αναφέρεται η σωματική ικανότητα και άλλες λεπτομέρειες πχ 6μηνη αναβολή και Ι2.
2. Το τι δεν θέλεις εσύ είναι δικό σου θέμα, όταν παρουσιαστείς θα αναφέρεις το πρόβλημα και ότι είναι να γίνει θα γίνει.
giorgosaek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2013 2:41 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από giorgosaek »

Εχω διαβασει ηδη το ΦΕΚ (μου βγηκανε τα ματια 2 φορες) αλλα πουθενα δεν λεει για την συγκεκριμενη παθηση (δεν ειναι σπανια). Αν το αναφερω ενα ή δυο μηνες μετα την καταταξη, υπαρχει διαφορα/ποινη;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Απόκρυψη ιατρικού γεγονότος με ότι αυτό συνεπάγεται, εγώ στην θέση σου με προβλήματα υγείας δεν θα έπαιζα, τώρα αν εσύ θέλεις να το ρισκάρεις κάνε το, δεν θα με τρέχουν εμένα στο στρατοδικείο.
med.dave
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 23, 2013 7:47 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από med.dave »

Μια ερωτηση παρακαλω. Εχω κανει μια επεμβαση για κυστη κοκκυγα και δεν θα ειμαι πληρως ετοιμος οταν παρουσιαστω. Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις; Γιατι δεν θα ειμαι ικανος να κανω αρκετα πραγματα μεχρι να κλεισει τελειως η τομη. Βγαινω καποιο ι για το μηνα της βασικης εκπαιδευσης; Ευχαριστω

Να πω βεβαια οτι θα ειμαι στα μισα περιπου της θεραπειας. Απο τη μερα που θα μπω, σε ενα μηνα το πολυ, θα εχει κλεισει η τομη
med.dave
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 23, 2013 7:47 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από med.dave »

Παιζει καποιο ρολο το οτι ειμαι υγειονομικο; Εγω δεν θελω αναβολη και μου εχουν πει για παρομοιες περιπτωσεις οτι τους δεχονται, απλα μεσα δεν ξερω τι γινεται!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν παίζει ρόλο σε ποιο σώμα/όπλο παρουσιάζεσαι, το τι λέει ο καθένας είναι δικό του θέμα, η εμπειρία μου λέει ό, τι δεν πρόκειται να σε αφήσουν να υπηρετήσεις χωρίς να έχεις αποθεραπευτεί πλήρως.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες