Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

kaneis έγραψε:

Πρέπει να κόψω την αναβολή και να πάω κάπου (αν ναι που;) ; Και πότε πρέπει να τη κόψω για να διευθετήσω το θέμα με τη σειρά Ιουλίου για παράδειγμα;


Πότε να κόψω την αναβολή;

kaneis έγραψε:Επίσης πρέπει να έχω κάποιες εξετάσεις μαζί μου ή όλα θα γίνουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο εκ νέου;

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

kaneis έγραψε:Τέλος, θα πρέπει να παρουσιαστώ ή το θέμα διευθετείται χωρίς να πρέπει να παρουσιαστώ;


Δύο μήνυματα πιο πάνω να διάβαζες θα έβρισκες το παρακάτω.
Greek_Army έγραψε:Σίγουρα δικαιούσαι αναβολή, διάβασε το παραπάνω θέμα ώστε να μην μπεις στην διαδικασία να παρουσιαστείς στο κέντρο κατάταξης.


kaneis έγραψε:Πολλές ερωτήσεις ξέρω, αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που ξέρει μου έδινε περιληπτικά κάποιες απαντήσεις στα παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!



Στα έδωσα όλα στο πιάτο, την επόμενη φορά όμως δεν θα είμαι τόσο ευγενικός, είναι φόρουμ και έχει κανόνες.

Σχετικά με την δομή των δημοσιέυσεων

kaneis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 8:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kaneis »

Σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου και συγγνώμη!Εικόνα
Nikolas

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Nikolas »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι τώρα και θέλω οπωσδήποτε αναβολή λόγω σχολής και δουλειάς. Πριν ακριβώς 5 μήνες έκανα εγχείρηση για ολική ρήξη αχιλλείου. Για κανένα μήνα ακόμα δεν επιτρέπεται να τρέχω κλπ.

Θα μπορώ να πάρω αναβολή θεωρείτε ή θα με βγάλουν Ι (κάτι) ;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
grekomuse
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 12:14 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από grekomuse »

Καλησπέρα σε όλους, καλή νέα θητεία εύχομαι. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω κάνει παλαιότερα δύο εγχειρήσεις κοίλης όπως επίσης έχω και μια ευαισθησία στο δέρμα ψυχοσωματικής φύσης (σπυριά σε ιδιαίτερες περιστάσεις). Στην πρώτη περίπτωση (της κοίλης) γνωρίζω από το γιατρό πως καλό είναι να μην σηκώνω πολλά βάρη διότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα πρέπει να το δηλώσω αυτό;

Και για τις δύο περιπτώσεις πρέπει να έχω μαζί μου σχετική γνωμάτευση ή μπορώ να το δηλώσω εκεί μαζί με κάποια χάπια που παίρνω για την ευαισθησία στο δέρμα που ανέφερα παραπάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γνωματεύσεις και συνταγή για τα χάπια.
trek
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 22, 2014 4:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από trek »

Καλησπέρα σε όλους!Έχω πάθηση που χρήζει απαλλαγής Ι5 αλλά σκέφτομαι μήπως υπηρετήσω τελικά.

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν ποια είναι η διαδικασία σε αυτή τη περίπτωση.

Γίνεται εύκολα; Πρέπει να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση;

Και αν γίνεται τελικά θα έχω ευνοική μεταχείριση, δηλαδή θα είμαι κοντά στον τόπο διαμονής μου ή ίσως σε κάποιο γραφείο σαν Ι4;

Θα εκτιμούσα μια απαντηση εαν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά! Ευχαριστώ!

Serf

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Serf »

Έπαθα λοιμώδη μονοπυρηνωση πριν απο 2 μηνες Μπορω να καταταγώ κανονικά;
Vickf

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Vickf »

Stryg έγραψε:
kostas_20 έγραψε:Δε καταλαβαινω ετσι οπως το γραφειεχω πίεση 14 αλλά δεν έχω πάρει φάρμακα για αυτό.

Σου έγραψα και πιο πάνω, ότι το Inderal που παίρνεις, ρίχνει την πίεση. Αυτή τη δουλειά κάνει, δεν είναι το "depon της καρδιάς" όπως είπες.
Μπορεις λογω υπέρτασης να βγεις Ι5;
Evendim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2016 7:05 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Evendim »

Χαίρετε! Παρουσιάζομαι αύριο Αυλώνα αλλά μου εμφανίστηκε έντονος πονόδοντος. Είμαι σίγουρος ότι είναι απόστημα σε ένα δόντι που σχεδίαζα να κάνω απονεύρωση. Στο παρελθόν, για το ίδιο δόντι και τον ίδιο λόγο, είχα πάρει αντιβίωση για το οίδημα που εμφανίστηκε. Υπάρχει περίπτωση να μου χορηγήσουν αντιβίωση στο στρατό για το απόστημα αν όντως το χρειάζομαι; Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να μου φέρουν φάρμακα κατά το επισκεπτήριο οι δικοί μου ή ελέγχουν τι σου δίνουν;
Επίσης έχει αυξηθεί η μυωπία μου και τα γυαλιά που έχω θέλουν άλλαγμα. Λογικά θα με στείλουν στο 401; Αν πρέπει να αλλάξω φακούς στα γυαλιά (που σίγουρα πρέπει) αυτό πώς θα γίνει; Θα φάω καμπάνα που αμέλησα να κάνω τα απαραίτητα για την αύξηση μειωπίας;
Ευχαριστώ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

1) Θα ζητήσεις να σε εξετάσει Οδοντίατρος στο 401, ίσως να σου δώσουν απο'κει τη σχετική αντιβίωση.

2) Δεν θα φάς καμπάνα. Δεν ξέρω όταν σε εξετάσει ο Οφθαλμίατρος αν όντως μπορεί να σου γράψει τη συνταγή για τις διόπτρες των 2 ματιών ή θα πρέπει να πάς μια άλλη φορά.
akyro

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από akyro »

Καλά πλέον σπάνια γράφουν συνταγές οι γιατροί για γυαλια, θα πρέπει ο γιατρός που θα σε εξετάσει να μπορεί να την γράψει την συνταγή ηλεκτρονικά, αλλιώς τα βάζεις από την τσέπη σου εκτός και αν κλείσεις Ραντεβού στο ΙΚΑ και τα πάρεις τα 100 ευρώ που δικαιούσαι μετά από 4-6 μήνεςΕικόνα
Marinn

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Marinn »

Ισχυει οτι οσοι εχουμε παρει αναβολη για λογους υγειας (πρωτου παρουσιαστουμε) και ειμαστε στον στρατο ξηρας, οταν θα ερθει η ωρα της καταταξης, ολοι εμεις που ειμαστε εξ αναβολης θα παρουσιαστουμε αποκλειστικα σε Θηβα ή Αυλωνα; 'Η Παρουσιαζομαστε κανονικα σε ολα τα κεντρα οπως οι υπολοιποι.
Never_die

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Never_die »

Καλήμερα σε όλα τα αξιότιμα μέλη του foroum. Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα που με απασχολεί μαζί σας. Πάσχω από ένα σπάνιο χρόνιο νόσημα αλλά μες στην ατυχία μου είμαι και τυχερός διότι είμαι ετεροζυγώτης και δεν με επηρεάζει καθόλου στην ζωή μου και όπως μου έχουν πει και οι γιατροί μου δεν θα νοσήσω ποτέ απλά φαίνεται μόνο όταν κάνω εξετάσει αίματος γιατί Είναι ανεβασμένες κάποιες τιμές (CPK για όποιον γνωρίζει). Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι σε λίγες μέρες να παρουσιασθώ στο ΚΕΠΒ Θήβας και δεν θέλω να με βγάλουν Ι4 θέλω να βγώ Ι1 κανονικά άμα πάρω χαρτί απο τον γιατρό μου ότι είμαι ικανός να υπηρετήσω κανονικά θα με βγάλουν Ι1 Η δεν γλιτώνω με τίποτα το Ι4; Περιμένω τις απαντήσεις σας με ανυπομονησία

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ziaba »

Δεν θα σου παρουν αιμα για εξεταση μονο να δουν την ομαδα ειναι
Πολίτης !!!336 !!!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες