Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αλεξανδρος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Καλησπερα σε ολους! Παρουσιαζομαι τωρα τον Νοεμβρη και το προβλημα μου ειναι το εξης: Τα δαχτυλα στο αριστερο μου χερι ειναι ατροφικα, δηλαδη δεν εχουν αναπτυχθει σχεδον καθολου. Εκ γενετης το εχω αυτο το προβλημα! Δν μπορω να πιασω τιποτα ουτε κανει να το ζοριζω. Τι πιστευετε οτι θα γινει με την περιπτωση μου; Ευχαριστω!
ΝΙΚΟΣ

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

γεια σας παιδια, εχω χαρτι καταταξης αυλωνα για δευτερα, πασχω απο επιληψια απο 14 χρονων (ειμαι 27 τωρα) , ειχα παρει διετη αναβολη και ηρθε η στιγμη για απαλλαγη ή καταταξη, πηγα σημερα φρουραρχειο-401 το τζιμανι ο νευρολογος απεφανθη οτι εφοσον δεν εχω κανει κριση τα τελευταια δυο χρονια γιατρευτηκα (μακαρι δηλαδη), εγω δεν θελω να παω λογω του οτι εχω ανοιξει μια επιχειρηση και να κλεισω το μαγαζι για ενα χρονο δεν παιζει με την καμια και δευτερον και πιο σημαντικο δεν αισθανομαι καλα γιατι αν παθω κατι μεσα σε μια ντουζερια στον θαλαμο παντου τελος παντων θα με σωσει κανεις; Γιατι δεν ξερουν ολοι πως πρεπει να με αντιμετωπισουν εκεινη την ωρα. Φυσικα υπηρχουν χαρτια βαρβατα που επαληθεουν νοσηλιες κτλ. Ο νευρολογος πατησε στο 2 χρονια χωρις κρισεις. ΑΛΛΑ μου λεει πανε 414 να σε δουν ψυχιατροι πες εκει οτι φοβασαι τι θα γινει αν συμβει κατι κλαψε και λιγο μηπως και κτλ κτλ... Τι προτεινετε ρε παιδια; Πως να το χειριστω τι να πω στπ 414... Πως το βλεπετε; Δεν γινεται να παω και για τους 2 λογους,

συγνωμη αν κουρασα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εντάξει απλά στο Φρουραρχείο έκριναν πως μπορείς να μεταβείς στο κέντρο, όταν πας στο 414 θα αναφέρεις και τα δύο και λογικά θα την πάρεις την απαλλαγή.
Αλεξανδρος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Παιδιά θα μπορέσει κάποιος να μου απαντήσει για να ξέρω τι θα γίνει; Ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να διαβάσεις το ΦΕΚ με τις παθήσεις, σίγουρα θα αναφέρεται το πρόβλημα σου, ότι γράφει εκεί μέσα θα γίνει.
Αλεξανδρος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Το διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το έχει με την ακριβή του ονομασία. Από ότι είδα πάντως νομίζω πως βγαίνω Ι5. Έχω και μια τελευταία ερώτηση. Θα πρέπει να παρουσιαστώ κανονικά και εκεί θα αποφασιστεί τι θα γίνει ή μπορώ να απευθυνθώ σε επιτροπή στο στρατολογικό γραφείο; Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορείς να κάνεις και την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου.

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αλεξανδρος

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Οκ! Σας ευχαριστω!
Πσηλός

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Πσηλός »

Καλησπέρα

τραβιέμε εδώ και 4 μήνες μετά από ένα τροχαίο στο πόδι,4 χειρουργεία,8 βίδες,1 λάμα, φυσιοθεραπείες κλπ. Ουσιαστικά κόπηκε η φτέρνα, με αποτέλεσμα να περπατώ και τώρα ψιλοκουτσαίνοντας, να μην μπορώ να τρέξω, να μην κάθομαι πολύ ώρα όρθιος κλπ. Οι γιατροί μουχουν πει ότι θα επανέλθει κάποια στιγμή αλλά η φτέρνα γενικώς λένε θέλει το χρόνο της.

παρουσιάζομαι κανονικά στην πρώτη ΕΣΣΟ του 2013, υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη διαδικασία για να πάρω αναβολή; Υπάρχει περίπτωση να με αναγκάσουν να υπηρετήσω; Ακόμη και τώρα φοράω ένα 48,5 και ένα 46,5 στα παπούτσια λόγω του πρηξίματος.

ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν πρόκειται να σε αφήσουν να υπηρετήσεις με την Α ΕΣΣΟ 2014, από εκεί και πέρα διάβασε προηγούμενα μηνύματα για να μην αναγκαστείς να τρέχεις στο κέντρο κατάταξης για να πάρεις αναβολή.
moumouza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 25, 2013 2:42 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από moumouza »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Πριν ένα μήνα διαγνώστηκα με πολυεστιακό θηλώδες καρκίνωμα του θυρεοειδούς, μετά από ολική αφαίρεση του αδένα που είχε γίνει το Νοέμβριο.

Αυτή τη στιγμή είμαι στη διαδικασία προετοιμασίας για χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου στα μέσα Ιανουαρίου.

Γνωρίζετε τι προβλέπεται ως Ι για τη περίπτωση μου και αν δικαιούμαι αναβολή, καθώς όσο να'ναι έχω ζοριστεί αρκετά ψυχολογικά με την όλη κατάσταση, και είμαι υπόχρεος με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου στο Πεζικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σίγουρα δικαιούσαι αναβολή, διάβασε το παραπάνω θέμα ώστε να μην μπεις στην διαδικασία να παρουσιαστείς στο κέντρο κατάταξης.
kaneis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 8:52 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kaneis »

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1, και όπως είδα στον ΦΕΚ με τις παθήσεις που χρήζουν απαλλαγής (νούμερο πάθησης 37) δικαιούμαι απαλλαγή από το στρατό.

αυτό που δεν ξέρω είναι τη διαδικασία που που πρέπει να ακολουθήσω για να γίνει αυτό.

Πρέπει να κόψω την αναβολή και να πάω κάπου (αν ναι που; ); Και πότε πρέπει να τη κόψω για να διευθετήσω το θέμα με τη σειρά Ιουλίου για παράδειγμα;

Επίσης πρέπει να έχω κάποιες εξετάσεις μαζί μου ή όλα θα γίνουν στο στρατιωτικό νοσοκομείο εκ νέου;

Τέλος, θα πρέπει να παρουσιαστώ ή το θέμα διευθετείται χωρίς να πρέπει να παρουσιαστώ;

Πολλές ερωτήσεις ξέρω, αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που ξέρει μου έδινε περιληπτικά κάποιες απαντήσεις στα παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες