AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από Nassos »

Μου θυμίζει το Airwolf, αλλά σε πιο εξελιγμένη μορφή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Μάιος 15, 2010 1:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Εμένα μου θυμίζει video game ή όπως λένε οι γιάνκηδες too good to be real
Maschinengewehr 42
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2010 6:14 pm
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από Maschinengewehr 42 »

AH 64 apache βεβαια.

Γιατι;

M230 30mm machine gun.

Μπορει να φερει εως και 16 hellfire missiles.

επισης αν θυμαμαι καλα 30 η και περισσοτερα CRV 7 70mm rockets.

Τι αλλο θες;
12θεϊστής

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Νομίζω ότι το Tiger μπορεί να πετάει και κάτω από περιβάλλον πυρηνικής κρούσης. Ο Η/Μ παλμός από τις πυρηνικές βόμβες δεν επηρεάζει τα ηλεκτρονικά του.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από yandr »

12θεϊστής έγραψε:Ο Η/Μ παλμός από τις πυρηνικές βόμβες δεν επηρεάζει τα ηλεκτρονικά του.



Δεν παίζει αυτό το σενάριο.

12Θεϊστής

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από 12Θεϊστής »

Στην γουικιπέδια αναφέρεται: "προστασία Έναντι αστραπών και Η/Μ παλμών από ενσωματωμένο δυκτύωμα κράματος χαλκού/μπρούτζου Το οποίο δένει (προφανώς Στο "σασί") με χάλκινα ελάσματα".

Στο λινκ για Η/Μ παλμούς αναφέρει εκτός των άλλων "... Από έκρηξη, κυρίως πυρηνική έκρηξη".

http://en.Wikipedia.org/wiki/Eurocopter_Tiger

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από yandr »

Και δίπλα γράφει [citation needed], δηλαδή αναζητούν και την πηγή αυτού του ισχυρισμού.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτή την ιδιότητα του Tiger το έδειξαν και στο Goldeneye. Μπορεί να είναι αληθινό, μπορεί και όχι.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάλι ξέρω ότι καμία ηλεκτρονική συσκευή δεν γλιτώνει από τον ηλεκτρομαγνητικό παλμό μίας πυρηνικής έκρηξης.

Στην καλύτερη να έχει μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

12θεϊστής

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Δεν θέλω να κουράσω, απλώς να πω ότι είναι εφικτό να μονωθούν ηλεκτρικές συσκευές από ισχυρότατα ηλεκτρομαγνητικά πεδία. Αναζητείστε στο διαδύκτιο τον "Κλωβό Φάραντεϊ". Μια πιο απλή εφαρμογή του είναι το μεταλλικό δυκτίωμα. Το τελευταίο βρίσκει εφαρμογή και στα κινητά τηλέφωνα. Τώρα για ποιο λόγο το ΑΗ64 "Apache" και το Ka50/52 Ενδεχομένως να μην Έχουν αντίστοιχη μόνωση, ίσως οφείλεται στο στρατηγικό δόγμα που είχαν ΗΠΑ κ ΕΣΣΔ Στον ψυχρό πόλεμο.

Για παράδειγμα ίσως θεωρούσαν ότι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων ώστε να ρίχνουν πυρηνικά στον αντίπαλο και ταυτόχρονα να έχουν σε ασφαλή απόσταση τα μαχητικά/ελικόπτερά τους. Οι Ευρωπαίοι ως πιο αδύναμος κρίκος και στην μέση δύο γιγάντων φαίνεται ότι είχαν προνοήσει για το δύσκολο σενάριο.

Στο Γκόλντεν Άι Η... Ονατοπ και ο Στρατηγός κλέβουν ειδικά το Tiger και την στιγμή που τα Mig29 ξεκινούν αναγνώριση στο Πυρηνικό εργοστάσιο (; ) Εκτοξεύεται ένας ισχυρός Η/Π παλμός από ένα δορυφόρο. Τα Mig29 πέφτουν ενώ το Tiger... Συνεχίζει.

Τώρα αν όντως υπάρχει στην πραγματικότητα στο Tiger δεν ξέρω, αλλά μια παροιμία λέει ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από yandr »

Γνωρίζω μια χαρά τον 'Κλωβό Φάραντεϊ' και για αυτόν ακριβώς το λόγο ισχυρίζομαι ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων να προσφέρει μεγαλύτερη αντίσταση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Δεν θα το συνεχίσω όμως γιατί βαριέμαι να το ψάξω και χρησιμοποιώ μονάχα την λογική μου και τις όποιες γνώσεις φυσικής και ηλεκτρονικής διαθέτω.

12θεϊστής

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Η 100% μόνωση Από οποιοδήποτε εξωτερικό Η/Μ (όσο ισχυρό και αν είναι) Τεχνολογικά είναι εφικτή. Εγώ δεν θα πιέσω κανέναν με το ζόρι να Δεχτεί τους 4 νόμους Maxwell, τις ιδιότητες των αγώγιμων υλικών και τις αλληλεπιδράσεις τους με την ακτινοβολία. Όποιος θέλει να το ψάξει πιο επιστημονικά πιστεύω ότι οι παρακάτω τόποι είναι βατοί για τον "μη επιστήμονα":

http://diktya-epal-b.ggia.info/ (εστιάστε στα βιντεάκια στο μέσον και κάτω που συναρπάζουν)

http://www.scribd.com/doc/27522364/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CE%BD-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF-3-%CE%9F-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Ampere-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%BB%CF%89%CE%B2%CF%8C%CF%82-Faraday

και για όποιον αντέχει το Αγγλικό

http://en.Wikipedia.org/wiki/Faraday_cage

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ επαναλαμβάνω την ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ μου ότι δεν πρόκειται για 100% προστασία, αλλά για καλύτερη προστασία έναντι ηλεκτρομαγνητικών παλμών σε σχέση με άλλα ελικότπρεα, όπως ακριβώς ένα άρμα μάχης δεν προσφέρει 100% προστασία από βλήματα αντιαρματικών όπλων, αλλά καλύτερη προστασία έναντι κάποιων άλλων αρμάτων.

Επίσης η μοναδική πηγή για την προστασία από EMP προέρχεται από την ίδια την εταιρεία και δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένη ισχύ ηλεκτρομαγνητικού παλμού, αλλά μιλά απλά περί "Protection against lightning and EMP". Υπάρχει φυσικά και το Goldeneye.

12θεϊστής

AH-64 Apache vs Eurocopter vs KA-50 Black Shark

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Τι σχέση Έχουν, η κρούση δύο στερεών (αντιαρματικό βλήμα έναντι θωράκισης) και η Αλληλεπίδραση ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας με αγώγιμο μέταλλο, δεν μπορώ να καταλάβω. Μήπως να μας εξηγούσες με ποιο σκεπτικό κάνεις αναγωγή αποτελεσμάτων από την μηχανική στον ηλεκτρομαγνητισμό, γιατί αυτά που λες παραπάνω δεν βγάζουν νόημα.

Επίσης στην αρχή λες ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει το σενάριο ηλεκτρομαγνητικής προστασίας. Στην συνέχεια όμως, αν καταλαβαίνω σωστά, δεν απορρίπτεις την ύπαρξη "EMP protection" λέγοντας Ότι όλα Τα ελικόπτερα έχουν EMP protection (πράγμα που δεν αναφέρεται πουθενα για Apache και Κα50), Με Το Tiger (τελικά) να έχει την καλύτερη ηλεκτρομαγνητική προστασία Σε σχέση Με τα υπόλοιπα.

Άρα, συμφωνείς ότι παίζει το σενάριο EMP protection σε όλα τα ελικόπτερα (Apache,Black Shark,Tiger) με το Tiger να έχει την καλύτερη. Σωστά;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες