Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Legion »

M α ειναι πραγματα τωρα αυτα να προσπαθτε να αποδειξετε πια ειναι η καλυτερη θρησκεια... Οι ανθρωποι φταξαν τις θρησκειες για να μας χρησιμοποιουν ως προβατα.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
12θεϊστής

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Φίλε εγώ παρέθεσα κάποια επιχειρήματα για το πως η Ευρώπη πρόκοψε. Και Αυτά τα επιχειρήματα δεν τα λέω εγώ. Όποιον ιστορικό και να διαβάσεις θα επιβεβαιώσεις ότι η προκοπή ήρθε όταν οι ευρωπαίοι διάβασαν αρχαίους έλληνες. Επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια Στην Γαλλία και την Γερμανία Ξέρω ότι οι κάτοικοι Αυτών των χωρών Υπερηφανεύονται ότι διάβασαν και κατανόησαν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη πρώτοι απ` όλους (ιδίως οι Γερμανοί). Και μας κοροϊδεύανε Εμάς ότι ούτε μέχρι Σήμερα δεν καταφέραμε να καταλάβουμε τους προγόνους μας. Βέβαια εγώ τους απαντούσα ότι το Απολλώνιο Πνεύμα του πολιτισμού μας δεν θα το Κατανοήσουν αυτοί ποτέ. Η άλωση της Πόλης συνοδεύτηκε με ευρεία μετανάστευση Ελλήνων στην Δύση. Αυτό πήγε μπροστά τις τέχνες, όχι όμως και την επιστήμη. Λόγω της μεταναύστευσης Δημιουργήθηκαν στην Αυστρία τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια Βυζαντινής τέχνης και ιστορίας στον κόσμο. Το Βυζάντιο είχε να επιδείξει επιτυχίες στην τέχνη όμως είχε μείνει τεχνολογικά πολύ πίσω. Μέχρι την πτώση της Πόλης χρησιμοποιούσε τους δρόμονες των Ρωμαίων.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Signaller »

Τέλος πάντων, διαφωνούμε. Καλή μέρα Εικόνα

ΥΓ. Γιατί δεν κάνεις registration;

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από thanasakis »

Συν Αθηνα και μπυρα πινει... Εικόνα
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Black_Knight »

Φίλε 12θειστη μας λες συνέχειαγια τους Αρχαίους Έλληνες, για Χριστιανούς...
Γιατι δεν μας λες εσυ ως 12θειστης σε τι πιστευεις;
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Signaller »

Black_Knight έγραψε:Φίλε 12θειστη μας λες συνέχειαγια τους Αρχαίους Έλληνες, για Χριστιανούς...
Γιατι δεν μας λες εσυ ως 12θειστης σε τι πιστευεις;
Και εγώ έχω αυτήν την απορία.
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από dn24 »

Black_Knight έγραψε:Φίλε 12θειστη μας λες συνέχειαγια τους Αρχαίους Έλληνες, για Χριστιανούς...
Γιατι δεν μας λες εσυ ως 12θειστης σε τι πιστευεις;


σωστη ερωτηση, αλλα μαλλον η απαντηση ειναι προβλεψιμη. Στην παραδοση του 12θεισμου. Ενδιαφερον θα ειχε παντως ο 12θειστης να μας πει το πως αντιλαμβανεται αυτο που πιστευει. Μονο στο θαψιμο του χριστιανισμου στεκεται, οκ. Αν θελει ενδιαφερον θα εχει να μας πει το σκεπτικο του, το τροπο αντιληψης της παραδοσης που δηλωνει πιστος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Signaller »

Βασικά θα με ενδιέφερε η άποψή του για τα μετά θάνατον. Αυτό θα πει θρησκεία. Εσχατολογική θεωρία Δηλαδή, κάποτε όλοι μας θα πεθάνουμε. Τί γίνεται μετά σύμφωνα με το 12θεο ;

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από dn24 »

Signaller έγραψε:Βασικά θα με ενδιέφερε η άποψή του για τα μετά θάνατον. Αυτό θα πει θρησκεία. Εσχατολογική θεωρία Δηλαδή, κάποτε όλοι μας θα πεθάνουμε. Τί γίνεται μετά σύμφωνα με το 12θεο ;



και αυτο.12θειστη εχεις δουλεια κ οι 2 εχουμε αποριες Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Signaller »

dn24 έγραψε:
Signaller έγραψε:Βασικά θα με ενδιέφερε η άποψή του για τα μετά θάνατον. Αυτό θα πει θρησκεία. Εσχατολογική θεωρία Δηλαδή, κάποτε όλοι μας θα πεθάνουμε. Τί γίνεται μετά σύμφωνα με το 12θεο ;

και αυτο.12θειστη εχεις δουλεια κ οι 2 εχουμε αποριες Εικόνα

Εικόνα

Να διευκρινίσουμε ότι εννοούμε (εγώ τουλάχιστον) την άποψη την επίσημη αυτής της θρησκείας για το θέμα. Όχι την προσωπική του 12θεϊστή

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
12θεϊστής

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εγώ σχολιάζω το συγκεκριμένο θέμα. Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν δημιούργησα εγώ. Οπότε μην με κατηγορείτε γιατί τα χώνω στους χριστιανούς. Το θέμα λέει Αρχαίοι Έλληνες vs χριστιανισμός και επειδή οι Έλληνες ποτέ δεν πείραξαν κανένα ένιωσα την ανάγκη να βάλω σε τάξη κάποια πράγματα. ΥΓ: Είχα κάνει registration αλλά κάτι δεν έγινε σωστά. Μετά ξέχασα τον κωδικό κλπ. Θα ξαναπροσπαθήσω πάντως με διαφορετικό νικ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από dn24 »

12θεϊστής έγραψε:Εγώ σχολιάζω το συγκεκριμένο θέμα. Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν δημιούργησα εγώ. Οπότε μην με κατηγορείτε γιατί τα χώνω στους χριστιανούς. Το θέμα λέει Αρχαίοι Έλληνες vs χριστιανισμός και επειδή οι Έλληνες ποτέ δεν πείραξαν κανένα ένιωσα την ανάγκη να βάλω σε τάξη κάποια πράγματα.



καλα βρε παιδι μου μην το παιρνεις και κατακαρδα δεν λυνεις ομως τις αποριες του λαου εδω που σε παρακολουθει Εικόνα Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από Signaller »

Προσωπικά εγώ θεωρώ λάθος τον τίτλο του θέματος. Δεν συγκρίνεις ένα έθνος με μια θεωρία. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα τραπέζι με Ένα φρούτο. Άτοπο Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Χριστιανισμός vs Δωδεκαθεϊσμός"

Δύο θρησκείες

Οι χριστιανοί είναι χριστιανοί στις απόψεις τους για το Θεό. Κατά τα άλλα Έχουν πατρίδες. Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά

Η χριστιανική θρησκεία θεμελιώθηκε από τους έλληνες χριστιανούς (η λέξη "έλληνας" με τη σημερινή έννοια του όρου)

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από dn24 »

Signaller έγραψε:Προσωπικά εγώ θεωρώ λάθος τον τίτλο του θέματος.Δεν συγκρίνεις ένα έθνος με μια θεωρία. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα τραπέζι με Ένα φρούτο. Άτοπο Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Χριστιανισμός vs Δωδεκαθεϊσμός"

Δύο θρησκείες

Οι χριστιανοί είναι χριστιανοί στις απόψεις τους για το Θεό. Κατά τα άλλα Έχουν πατρίδες. Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά

Η χριστιανική θρησκεία θεμελιώθηκε από τους έλληνες χριστιανούς (η λέξη "έλληνας" με τη σημερινή έννοια του όρου)



σωστος. Ασε που δεν παιζει ετσι κ αλλιως συγκριση, στο μεν μιλαμε για μια παραδοση με συγκεκριμενο ευρος αποψεων, κ στο αλλο μιλαμε για τον χριστιανισμο που δεν ειναι παραδοση, αλλα θρησκεια, για αλλους αμφιλεγομενη, αλλα οπως κ να εχει ειναι η νυν επισημη θρησκεια της μεγαλυτερης μεριδας του εθνους. Δεν μπορεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα. Οσο για το αλλο κομματι που σου τονιζω το "Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά" τι το ειπες τωρα αυτο. Τωρα ο φιλος μας 12θειστης σκεφτεται σοβαρα να στειλει μηνυμα κ να λεει "για τα μεγαλυτερα μυαλα που ηταν αθεοι, που δεν πιστευαν πουθενα, κ οτι ο χριστιανισμος αφοριζε τα μεγαλα μυαλα που εκαναν προοδευτικες ανακαλυψεις... "

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Δημοσίευση από thanasakis »

Ο 12θειστης εχει μπερδεψει Ορθοδοξια με Καθολικισμο! μεγα λαθος! ... Καλο ειναι να τα διαχωριζουμε αυτα... Οι Ορθοδοξοι δεν εκαναν Σταυροφοριες στο ονομα του Θεου, οι καθολικοι τα εκαναν αυτα... Εχει επικρατησει μια γενικη αποψη κ βαζουν καθολικους κ ορθοδοξους στο ιδιο τσουβαλι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες