Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bonsai

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από bonsai »

Καλησπέρα![:) ] Έχω ένα μικρό προβληματάκι σχετικά με την εναλλακτική θητεία στην Γερμανία. Διάβασα ότι εάν έχει ολοκληρωθεί η θητεία σε άλλο κράτος απαλλάσσεσαι από την θητεία στην Ελλάδα. Στην δικιά μου περίπτωση έχει ολοκληρωθεί ένα είδος εναλλακτικής θητείας (ονομάζεται εθελοντική κοινωνική χρονιά) που στην Γερμανία ισχύει ως θητεία. Όμως από την στρατολογική υπηρεσία στην Θεσσαλονίκη μου είπαν στο τηλέφωνο ότι αυτό δεν ισχύει. Ισχύει δηλαδή μόνο εάν έχει τελειώσει κανείς στρατιωτική θητεία; Εάν ισχύει και για την εναλλακτική θητεία θα άξιζε τον κόπο να προσπαθήσω να την κανονίσω την υπόθεση με δικηγόρο. Τι λέτε; [:) ]
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Σωστά σου είπαν, μόνο αν έχεις κάνει ένοπλη θητεία σε άλλη χώρα κράτος της Ε. Ε ή χώρα-σύμμαχος της Ελλάδας δικαιούσαι μειωμένη θητεία.

Άδικα θα βάλεις δικηγόρο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Βίτσας: Μειώνεται ο χρόνος της εναλλακτικής θητείαςΣτην κατεύθυνση μείωσης του χρόνου διάρκειας της εναλλακτικής θητείας κινείται η κυβέρνηση, με το σκεπτικό, «γιατί να έχει διαφορετικό χρόνο η εναλλακτική από την κανονική θητεία», σύμφωνα με τον αναπληρωτή υπουργό Άμυνας Δ. Βίτσα.

«Αυτή την στιγμή εναλλακτική θητεία υπάρχει και μάλιστα με τον νόμο έχουν αλλάξει τα σκληρά προηγούμενα μέτρα. Πλέον, κάποιος μπορεί να υπηρετεί την εναλλακτική θητεία στις μεγάλες πόλεις, εκεί που υπάρχει και η κρίση κατά κύριο λόγο και μέχρι σήμερα δεν επιτρεπόταν για κάποιο ανεξήγητο λόγο» τονίζει ο κ. Βίτσας σε συνέντευξή του στην «Αυγή», υποστηρίζοντας ότι υπάρχουν ζητήματα που εξετάζονται από το νομικό γραφείο σε μια δίκαιη κατεύθυνση.

«Μειώνεται, ας πούμε ο χρόνος. Γιατί να έχει διαφορετικό χρόνο η εναλλακτική από την κανονική θητεία. Σήμερα η κανονική θητεία είναι από 9 έως 12 μήνες στον Στρατό Ξηράς και στο Πολεμικό Ναυτικό και την Πολεμική Αεροπορία, ενώ υπάρχουν και οι ειδικές κατηγορίες» τόνισε ο κ. Βίτσας, υπογραμμίζοντας ότι πρέπει «να σπάσουμε πρακτικά και νομοθετικά» την τιμωρητική αντίληψη που ίσχυε ως σήμερα, τονίζοντας: «Η θητεία δεν είναι τιμωρία. Είναι μια διαδικασία προσφοράς. Οτιδήποτε την επεκτείνει ως τιμωρία κάνει και τη θητεία τιμωρία... Στόχος μας είναι ο νέος άνθρωπος να μη νιώθει ότι η στρατιωτική θητεία είναι βάρος».

Naftemporiki.gr

σκοπός

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από σκοπός »

Εκεί υπάρχουν βύσματα για γιωτάδες;
.

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από . »

Για όσους λένε ότι είναι η συνταγματική υποχρέωση μόνο η ένοπλη στρατιωτική θητεία:

MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα

'Αρθρο 4:(Ισότητα των Ελλήνων)

1.Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

2.Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

3. Έλληνες πολίτες είναι όσοι έχουν τα προσόντα που ορίζει ο νόμος.Eπιτρέπεται να αφαιρεθεί η ελληνική ιθαγένεια μόνο σε περίπτωση που κάποιος απέκτησε εκούσια άλλη ιθαγένεια ή που ανέλαβε σε ξένη χώρα υπηρεσία αντίθετη προς τα εθνικά συμφέροντα, με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία που προβλέπει ειδικότερα ο νόμος.

4.Mόνο Έλληνες πολίτες είναι δεκτοί σε όλες τις δημόσιες λειτουργίες, εκτός από τις εξαιρέσεις που εισάγονται με ειδικούς νόμους.

5.Oι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

6.Kάθε Έλληνας που μπορεί να φέρει όπλα είναι υποχρεωμένος να συντελεί στην άμυνα της Πατρίδας, σύμφωνα με τους ορισμούς των νόμων.

7.Tίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες.

** Ερμηνευτική δήλωση: Η διάταξη της παραγράφου 6 δεν αποκλείει να προβλέπεται με νόμο η υποχρεωτική προσφορά άλλων υπηρεσιών, εντός ή εκτός των ενόπλων δυνάμεων (εναλλακτική θητεία), από όσους έχουν τεκμηριωμένη αντίρρηση συνείδησης για την εκτέλεση ένοπλης ή γενικά στρατιωτικής υπηρεσίας.
Αλεξης

Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από Αλεξης »

Παρουσιάστηκα 10 Σεπτεμβρίου και μετα από 8 μέρες μου έδωσαν αναβολή 1 ετους για ψυχολογικούς λόγους. Γίνεται να κάνω αίτηση για εναλλακτική θητεία, καθώς δεν θέλω και φοβαμαι να ξαναπεράσω στρατιωτική πύλη; Βέβαια διάβασα κάπου ότι συμφωνα με τον νόμο 3883/2010 απορρίπτονται από αντιρρησίες όσοιspan style="border:0px; Arial,"Lucida Grande" Verdana,sans-serif;margin:0px;padding:0px;vertical-align:line;color:rgb 51,51,51 ;text-align:justify;text-decoration-line:underline; ">μετά τον ενστερνισμό των πεποιθήσεων που τους εμποδίζουν στην εκπλήρωση ένοπλης στρατιωτικής υποχρέωσης για λόγους συνείδησης. »

Εγώ ποτέ δεν δήλωσα όμως αντιρρησίας, ούτε ενστερνίστηκα ανάλογες πεποίθησεις.

Οπότε έχω ελπίδες για εναλλακτική;

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Εναλλακτική, κοινωνική θητεία

Δημοσίευση από apricot99 »

Αλεξης έγραψε: Κυρ Ιουν 04, 2023 11:44 pm Παρουσιάστηκα 10 Σεπτεμβρίου και μετα από 8 μέρες μου έδωσαν αναβολή 1 ετους για ψυχολογικούς λόγους. Γίνεται να κάνω αίτηση για εναλλακτική θητεία, καθώς δεν θέλω και φοβαμαι να ξαναπεράσω στρατιωτική πύλη; Βέβαια διάβασα κάπου ότι συμφωνα με τον νόμο 3883/2010 απορρίπτονται από αντιρρησίες όσοιspan style="border:0px;Arial, "Lucida Grande" Verdana,sans-serif;margin:0px;padding:0px;vertical-align:line;color:rgb 51,51,51 ;text-align:justify;text-decoration-line:underline; ">μετά τον ενστερνισμό των πεποιθήσεων που τους εμποδίζουν στην εκπλήρωση ένοπλης στρατιωτικής υποχρέωσης για λόγους συνείδησης. »Εγώ ποτέ δεν δήλωσα όμως αντιρρησίας, ούτε ενστερνίστηκα ανάλογες πεποίθησεις. Οπότε έχω ελπίδες για εναλλακτική;
Μην κουράζεσαι φίλε, το πιο ευκολο ειναι να ξαναπάρεις άλλους 12 μήνες αναβολή για υγεία και μετά (αφου θα έχεις συνολικά 24 μήνες αναβολή) παιρνεις απαλλαγή επ αορίστου, και δεν χρειάζεται να πας καθόλου. Επίσης να πουμε οτι εναλλακτική θητεία είναι 15 μήνες κιόλας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες