Επιστράτευση και εξοπλισμός

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Σε περίπτωση επιστράτευσης ανοίγουν τις αποθήκες οπλισμού και σου δίνουν "φρέσκο" G3 ή FN αν υπηρέτησες Ειδικές Δυνάμεις.

Ο εξοπλισμός στους επιστρατευμένους περιλαμβάνει το "λουκάνικο", στολή παραλλαγής, εξάρτυση Μ71 με το γυλιό, άρβυλα, μερίδες φαγητού 4Β, μεταλικό κράνος Μ1 (αν είσαι τυχερός θα βρεις και kevlar που δεν έχει λήξει).

Μπορείς να φέρεις δικά σου πράγματα, αλλά να ξέρεις, αν έχεις πχ σκοπευτικό ή διόπτρα νυκτερινής παρατήρησης, υπάρχει περίπτωση να διαταχθείς να τα παραδώσεις.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Λίγο υπερβολικό αυτό που έκανε ο έφεδρος με το G3

Εικόνα
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Τούμπανο το έκανε, για όσο κάθεται εκεί, καλό είναι, αν χρειαστεί να το κουβαλάει τρέχοντας θα αρχίσει να βρίζει Εικόνα

Καλό θα ήταν να επενδύσει και σε ωτοασπίδες

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Πολυτεκνος

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Πολυτεκνος »

Μία ερώτηση. πολυτεκνος έξι αδέρφια κ ο μεγαλύτερος. καλειται σε περίπτωση επιστράτευσης;
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από psofos »

Δειτε και τα αλλα parts στο yt... Συμφωνω με τον προλαλησα...

Paris

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Paris »

Nassos έγραψε:Λίγο υπερβολικό αυτό που έκανε ο έφεδρος με το G3

Εικόνα


Κατ'αρχήν χαιρετίζω τους χρήστες, αν και παρακολουθώ κατά καιρούς δεν γράφω λόγω του ότι ζω στο εξωτερικό εδώ και μια δεκαετία.Nasso, επειδή βλέπω από τις αναρτήσεις σου ότι "το κατέχεις", θα μπορούσες να εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί το θεωρείς υπερβολικό;

Ομολογώ ότι η προσωπική μου εμπειρία με G3 είναι μόνο με "εργοστασιακά" (όταν υπηρέτησα 2004-2006 - Κύπριος γαρ Εικόνα). Αλλά σε βολές (σε shooting ranges &firearms courses στο εξωτερικό) με ΑΚ και AR-15 με σκοπευτικά, χειρολαβή Τ και φακό, τα βρήκα χρήσιμα και εύχρηστα. Ειδικά τα σκοπευτικά. Για δίποδα δεν έχω άποψη μιας και δεν έτυχε.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Κατ'εμέ, αν δεν είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις, μόνο το σκοπευτικό και ο αορτήρας χρειάζονται. Τα υπόλοιπα προσθέτουν βάρος στο ήδη βαρύ τυφέκιο, ειδικά αν πρόκειται να βάλεις και νυχτερινή διόπτρα πάνω του.

Αυτό που πρέπει να αλλάξει στο G3 είναι το κοντάκι, να βάλουν ένα "τύπου Μ4" και όχι τον ήδη υπάρχον που είναι νοοτροπίας και σχεδίασης 1950.

Μιας και είσαι Κύπριος, διάβασε εδώ τις αλλαγές που έγιναν στα G3 των Καταδρομών της ΕΦ, συγκεκριμένα για τους ακροβολιστές.

Τυφέκιο Ακροβολιστή G3DMR για τους Καταδρομείς της Εθνικής Φρουράς
KOUK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 3:33 pm
Επάγγελμα: ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από KOUK »

MΠορει καποιος να παρουσιαστεί σε περίπτωση επιστρατευσης με δικό του όπλο ίδιου διαμετριματος 7.62χ0.51; Η μπορεί να αγοράσει δικό του όπλο με ιδιο διαμετρήμα του στρατού; Π. Χ.hk psg1a1; Η mr308
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά και όχι. Ο νόμος απαγορεύει τη κατοχή πολεμικών τυφεκίων με κινητά μέρη.

Πρόσεχε γιατί αντί για τη μονάδα θα βρεθείς στη φυλακή.
KOUK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 3:33 pm
Επάγγελμα: ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από KOUK »

Νασο αν είμαι εγγεγραμμενος σε σκοπευτικό όμιλο ούτε; Και κατάλαβες πάντα συμβατά με το G3 όπως είναι το MSG90, σε άλλη περίπτωση μπορούν να σου δώσουν άδεια Να αγοράσεις π. Χ. Δίοπτρα η κάτι για να αναβαθμίσεις το G3 με δικά σου έξοδα?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Κανένα όπλο δεν επιτρέπεται, μόνο οι Εθνοφύλακες έχουν δικαίωμα να κατέχουν πολεμικό τυφέκιο χωρίς σφαίρες, τις οποίες λαμβάνουν από τη μονάδα που υπάγονται.

Διόπτρες, μεγενθυντικές/ερυθράς κουκίδας/ολογραφικές/νυχτερινής σκόπευσης, καταδείκτες laser κλπ. Με προσωπική αγορά επίσης ξέχασε τες γιατί είναι κακούργημα, ακομη και οι Εθνοφύλακες δεν μπορούν να έχουν στη κατοχή τους τέτοιες.

Για αναβάθμιση G3 αν εννοείς ράγες picatinny ή πρόσθετη χεριολαβή/bipod μπορείς να έχεις, και πάλι όμως τι να τα κάνεις αν δεν σου επιτρέπεται η αγορά και τοποθέτηση άλλων εξαρτημάτων.

Να ξέρεις επίσης, και να επιτρεπόταν κατοχή τέτοιων υλικών, είμαι 100% σίγουρος θα διαταχθείς να τα παραδώσεις
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nimda »

Δεν νομίζω να ενδιαφερθεί κανείς αν ξαφνικά εσύ από το πουθενά βρεθείς με μία δίοπτρα εφόσον δεν τους λείπει την ώρα που θα έχουν 1εκ διαφορετικά πράγματα στο μυαλό τους...

Αν στην σπάνια περίπτωση πάντως που γίνει επιστράτευση σας προτείνω να παρουσιαστείτε με ότι στρατιωτικό (δεν εννόω ολόκληρη γκαρνταρόμπα) έχετε και τα μικρόπροσωπικά είδη. Στις αποθήκες υπάρχουν από τα παλιά άρβυλα της δεκαετίας του... Και τα νέου τύπου έως ακυκλοφόρητα (και όχι μόνο άρβυλα). Εγώ προσωπικά θα πήγαίνα με τα δικά μου άρβυλα από το να ρισκάρω να φορέσω κάτι που υπάρχει μεγάλη περίπτωση να με τραυματίσει στα πόδια. Ο φακός του στρατού ο (Γ) προσωπικά μου φαινόταν αδιάφορος (μόνο ο αδιάβροχος άξιζει). Το ατομικό σακίδιο εκστρατείας κατά πάσα πιθανότητα θα είναι άδειο από είδη υγειινής. Η εξάρτηση (η κλασσική παλιατζούρα) μπορεί να έχει ένα σωρό ακόμα συμπληρωματικές θήκες (για πυξίδα, μάσκα αερίων, για 45άρι, γάζες, πτυοσκάπανο, υδροδοχείο κ. Α.) αλλά ποτέ μου δεν κατάλαβα πως θα χωρέσουν στις φυσιογιοθήκες οι γεμιστήρες+σφαίρες. Ίσως να φταίει που το m71 δεν κατασκευάστηκε για τα g3Εικόνα. Επίσης αυτά τα πλαίνα πιαστράκια για τις χειροβομβίδες μου φαίνονται επίφοβα. Εν τέλη μακάρι Να σας κάτσει καινούργια εξάρτηση ή να κρατάτε δικιά σας. Ο σουγιάς/πολυεργαλείο του στρατου είναι και αυτός αδιάφορος, σας προτείνω να κρατάτε δικό σας. Τα παντελόνια τα παλιά είναι πιο χοντρά αλλά είναι σκυλιά δεν σκίζονται, ενώ τα καινούργια είναι κάπως πιο επίφοβα αλλά ανάλαφρα για το καλοκαίρι. Το κράνος κατά πάσα πιθανότητα θα είναι το παλιό ευτυχώς και όχι ένα ληγμένο kevlar. Για να μην μακρυγορώ σε περίπτωση επιστρατεύσεως κάποιοι θα φανούν τυχεροί και κάποιοι θα πάρουν τα βασικά είδη, όποιος θα προνοήσει θα είναι στην καλύτερη μοίρα.

Γενικά όσο αναφορά τα ρούχα/εξοπλισμό υπάρχουν, όπως και πολλά άλλα είδη (κουτάλια, καθρέφτες, κασκόλ, γάντια, ιμάντες κ. Α) που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ ή είναι παλιά και λογικά θα δωθούν αυτά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα σακίδια... Δεν προβλέπονται;

Όσο αναφορά τα όπλα αυτά υπάρχουν...

Τέλος στο Ελληνικό στρατό δεν υπάρχουν MRE αλλά ένας αντίστοιχος αχταρμάς που έχει ταμπλέτες για το νερό, κάτι κάψουλες που αν θυμάμαι καλά ήταν βιταμίνες, μεταλική βάση+καύσιμη ύλη και τα γνωστά που συναντήσαμε κατά την διάρκεια της θητείας μας (κονσέρβες μοσχάρι/φασόλια, καφέ, ζάχαρη, κακάο, διπυρήτης, τσάι, μέλι κτλ). Φυσικά Δεν λείπει το τυρί υπηρεσίας γνωστό και σαν αρτηριοσκλήρυνση, πρόωρος θάνατος κτλ. Προσωπικά θα κρατάω Κάτι για να το αντικαταστήσω αυτό. Δεν με ενδιαφέρει αν διατροφικά κινούμαστε με τα αντίστοιχα των ξένων αλλά αυτή η αηδία δεν έχει καμία θέση για εμένα. Θα προτιμούσα να μείνω νηστικός παρά να το ξαναφάω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

3 σακίδια έχω με μπόλικο πράγμα, ευτυχώς είναι λίγο μεγάλα τα νούμερα άνετα θα χωράνε στο σωματότυπο των επιστρατευμένων συναδέλφων.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Arotros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 7:32 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Arotros »

Nimda έγραψε:Αν στην σπάνια περίπτωση πάντως που γίνει επιστράτευση σας προτείνω να παρουσιαστείτε με ότι στρατιωτικό (δεν εννόω ολόκληρη γκαρνταρόμπα) έχετε και τα μικρόπροσωπικά είδη.


Ας υποθέσουμε (για ευνόητους λόγους) ότι μέσα στο 2018 γίνεται επιστράτευση. Θεωρείς πως προσωπικά είδη τύπου ορειβατικού εξοπλισμού και πρώτων βοηθειών θα γίνονταν δεκτά ή θα τα κρατάγανε με το καλημέρα; Ασχολούμαι με την ορειβασία και έχοντας και μία Χ εκπαίδευση στις Α' βοήθειες έχω μαζέψει διάφορα αντικείμενα που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα στο υποθετικό σενάριο.

Για παράδειγμα από είδη Α' βοηθειών:

Tourniquet - SOFTΤ / Στρατιωτικός Επίδεσμος ISRAELI / Quikclot Combat Gauze Αιμοστατική Γάζα κτλ.

Επίσης από ορειβατικά είδη:

Ανοξείδωτο μπουκάλι Nalgene (πάντα απεχθανόμουν την πλαστικούρα που παρείχαν στον στρατό) / Garmin GPS Foretrex 301 / Πυξίδα / Αρβύλες (μαύρες εννοείται μη χαλάμε την ομοιομορφία) / Πολυεργαλείο Leatherman / Για κανα fulltang μαχαίρι δεν τους κόβω /Ωτοασπίδες / Φακό / Επιγωνατίδες / Γάντια τύπου mechanix κ. Τλ.

Και ακόμα μιας και υπάρχουν αναφορές για χρήση χημικών στην επιχείρηση στο Αφρίν από τους ΝΑΤΟικούς συμμάχους. Είδη προσωπικής προστασίας όπως μάσκες αερίων, γνωρίζει κανείς εάν διαθέτει ο ΕΣ ή θα πάμε όλοι άκλαυτοι πριν πέσει σφαίρα;

Και ένα δώρο για να θυμηθείς τα αγαπημένα σου Ελληνικά MRE



Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες