Επιστράτευση και εξοπλισμός

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, είναι η μάσκα COBRA της BIANA και χορηγείται από τη Διοίκηση Υλικού Πολέμου.

http://www.biana.gr/GR/maskesfiltra.htm

Απλώς όσοι έχουν μυωπία την έκατσαν γιατί χρειάζονται το ειδικό προσθετικό RX με τους αντίστοιχους φακούς (++ μερικά ευρουλάκια), για τα άλλα extra πληρώνεις φυσικά. Η μάσκα κοστίζει γύρω στα 250 Ευρώ.

Για το IFAK - TCCC το ότι έχεις τα υλικά και το υπόβαθρο να τα χρησιμοποιήσεις δεν σημαίνει ότι το ξέρουν και οι άλλοι συνοπλίτες σου. Το λέω γιατί και εγώ σκέφτηκα να φτιάξω ένα δικό μου IFAK αλλά δεν...

Γενικά αν πρόκειται να πάρετε ειδικά προϊόντα καλό θα ήταν να προετοιμαστείτε γιατί πιθανόν να διαταχθήτε να τα παραδώσετε.
Άβαταρ μέλους
Arotros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 7:32 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Arotros »

Nassos έγραψε:Για το IFAK - TCCC το ότι έχεις τα υλικά και το υπόβαθρο να τα χρησιμοποιήσεις δεν σημαίνει ότι το ξέρουν και οι άλλοι συνοπλίτες σου. Το λέω γιατί και εγώ σκέφτηκα να φτιάξω ένα δικό μου IFAK αλλά δεν...


Προφανώς και το μεγαλύτερο ποσοστό δεν θα έχει ιδέα αλλά και πάλι έστω και ένας να ξέρει μπορεί να κάνει τη διαφορά, όπως και έχεις την δυνατότητα να το "θυσιάσεις" για να το χρησιμοποιήσεις σε κάποιον άλλον.

Nassos έγραψε:Γενικά αν πρόκειται να πάρετε ειδικά προϊόντα καλό θα ήταν να προετοιμαστείτε γιατί πιθανόν να διαταχθήτε να τα παραδώσετε.


Παραδόξως από την ώρα που πόσταρα το προηγούμενο βρέθηκα σε κοινή παρέα με απόστρατο πολύ υψήλοβαθμο στέλεχος ο οποίος τυχαίνει να υπηρέτησε σε αρμόδια θέση (ότι πρέπει η συνάντηση) και με διαβεβαίωσε πως μέσα ατομικής προστασίας (IFAK κ. Τλ.), προσωπικά είδη σαν αυτά που ανέφερα και είδη όπως αρβύλες, επιγωνατίδες, γιλέκα μάχης, βαλλιστικά κράνη (για τους φραγκάτους Εικόνα) και τα σχετικά θα ήταν αποδεκτά σε τέτοια περίπτωση. Τώρα αν πέσει κάποιος σε κανέναν τελείως αρτηριοσκληρωτικό ο Θεός βοηθός γιατί μάλλον αυτό θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματά του!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Σε περίπτωση που γίνει η στραβή αμφιβάλλω αν θα υπάρχουν αρτηριοσκληρωτικοί και βαρεμένοι με το χεσμεντέν που θα πέσει.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από OMEGA »

Καλημέρα στο Forum, ακούω και διαβάζω τον τελευταίο καιρό περί επιστράτευσης και μάλιστα κάποιοι βγήκαν και είπαν ότι τους στάλθηκε φύλλο πορείας και πρέπει να παρουσιαστούν εντός 10 ημέρων, ποια είναι η γνώμη σας περί αυτού του θέματος
"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
Άβαταρ μέλους
Arotros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 7:32 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Arotros »



Μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό:https://www.armyvoice.gr/2018/03/klisis-efedron-apo-ti-diefthinsi-epistratefsis-.html

Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nimda »

Arotros έγραψε:
Nimda έγραψε:Αν στην σπάνια περίπτωση πάντως που γίνει επιστράτευση σας προτείνω να παρουσιαστείτε με ότι στρατιωτικό (δεν εννόω ολόκληρη γκαρνταρόμπα) έχετε και τα μικρόπροσωπικά είδη.


Για παράδειγμα από είδη Α' βοηθειών:Tourniquet - SOFTΤ / Στρατιωτικός Επίδεσμος ISRAELI / Quikclot Combat Gauze Αιμοστατική Γάζα κτλ.

Επίσης από ορειβατικά είδη:

Ανοξείδωτο μπουκάλι Nalgene (πάντα απεχθανόμουν την πλαστικούρα που παρείχαν στον στρατό) / Garmin GPS Foretrex 301 / Πυξίδα / Αρβύλες (μαύρες εννοείται μη χαλάμε την ομοιομορφία) / Πολυεργαλείο Leatherman / Για κανα fulltang μαχαίρι δεν τους κόβω /Ωτοασπίδες / Φακό / Επιγωνατίδες / Γάντια τύπου mechanix κ. Τλ.

Και ακόμα μιας και υπάρχουν αναφορές για χρήση χημικών στην επιχείρηση στο Αφρίν από τους ΝΑΤΟικούς συμμάχους. Είδη προσωπικής προστασίας όπως μάσκες αερίων, γνωρίζει κανείς εάν διαθέτει ο ΕΣ ή θα πάμε όλοι άκλαυτοι πριν πέσει σφαίρα;



Κοίτα το τι θα σου φανεί χρήσιμο εξαρτάται από το που θα πας και τι εντολές θα έχεις. Μπορεί Να σε καλέσουν και να είσαι σε μία αποθήκη να μοιράζεις πράγματα ή στην εξοχή να μαγειρεύεις ή μπορεί να σε στείλουν στην "πρώτη γραμμή"...Eσύ πάντως ότι έχεις, το θεωρείς πως θα σου χρησιμέψει και δεν σε επιβαρύνει κράτο αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι.

Ο Έλληνικός στρατός έχει μάσκες αερίων αλλά εγώ προσωπικά μάσκες σαν αυτές που πόσταρε ο Nassos δεν έχω δει. Αντιθέτως είδα εκατοντάδες μάσκες τύπου μυρμήγκι που ένας θεός ξέρει από που Ήταν... Σίγουρα θα υπάρχουν όμως όπως αυτές:
Εικόνα
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nimda »

Ουσιαστικά αυτό περιλαμβάνει, απλώς πολλά δεν υπάρχουν σε στοκ (βιταμίνες κτλ) και οι ανάγκες καλύπτονται μέσω επίταξης αν θυμάμαι καλά. Στις λίστες που ακολουθούσαμε δεν περιλάμβανε τσιγάρα αν και στα παλιότερα έγγραφα γινόταν αναφορά. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει. Πάντως για όσους δεν ξέρουν το 4Β υποτίθεται πως είναι για 24 ώρες και δίνεται (ευτυχώς) μόνο σε περίπτώσεις που δεν υπάρχει πρόσβαση σε φαγητό. Τα ΜRE δυστυχώς δεν είναι κατάλληλα για μακροχρόνια χρήση γιατί είναι φτωχά σε φυτικές ίνες και όλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Πραγματικά είναι κρίμα να δίνεις μία δεύτερη μάχη με την τουαλέτα... ΑΝ και εμάς αυτό δεν πρέπει να μας προβληματίζει, γιατί βρισκόμαστε σε πάτρια εδάφη οπότε θα τρώμε μαγειρευτό φαγητό. Αν και στο πρόγραμμα του συσσιτίου εν καιρώ πολέμου περιλαμβάνει κρέας (και γενικά ότι τρώγαμε στο στρατό) αμφιβάλλω αν σε ένα μαγειρίο από αυτά τα της επιστράτευσης που είναι σε μπαούλα μπορούν να βγάλουν διαφορετικά φαγητά, οπότε θα μας πεθάνουν στα όσπρια. Επίσης ανεβαίνει η ποσότητα ψωμιού ανά οπλίτη αν θυμάμαι καλά
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτές οι μάσκες είναι οι παλιές οι Αμερικάνικες που πλέον έχουν αποσυρθεί και αντικαταστάθηκαν από τις COBRA.

Καλά στις αποθήκες βρίσκεις ό, τι απίθανο μπορείς να φανταστείς. Δεν θα με εξέπληττε αν υπάρχουν ακόμη σφαίρες από τα παλιά τυφέκια Μ1.
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nimda »

Σε μονάδα επιστράτευσης που ήμουν σε καταμέτρηση δυστυχώς είχε κάτι ξεχασμένες φυσιογιοθήκες m1Εικόνα και διάφορα άλλα καλούδια από Εποχής του πολέμου του Βιετνάμ (κυρίως) αλλά μέχρι και 2ο παγκοσμιού πολέμου όπως τέτοιους επιδέσμους:

Εικόνα

Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω τι ξεχασμένα είχα δει όσο ήμουν σε ΠΑΠ αλλά είχα ρίξει αρκετό γέλιο Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Οι Ελληνες προετοιμάζονται για το χειρότερο: «Εσπασε» η Google στις αναζητήσεις για «επιστράτευση»

«Πορτοκαλί συναγερμός» έχει σημάνει στην Google το τελευταίο διάστημα από τους Ελληνες που αναζητούν στοιχεία σχετικά με τον όρο «επιστράτευση».
Οπως φαίνεται από το γράφημα που ακολουθεί, Οι αναζητήσεις στο διαδίκτυο με τον όρο «επιστράτευση» και «επιστράτευση 2018» έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, ειδικά τον Φεβρουάριο του 2018 μετά τις αλλεπάλληλες προκλήσεις της Τουρκίας.

Κορινθιακοί Ορίζοντες
Το σκ@το στη κάλτσα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
last_passenger
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 3:08 pm
Τοποθεσία: Genikos
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από last_passenger »

Καλησπερα και από εμένα είμαι έφεδρος αξιωματικός και με κάλεσαν σήμερα από στρατόπεδο επιστράτευσης για να παρακολουθήσω μια διαδικτυακή εκπαίδευση. ξερει κάποιος τι παίζει μ αυτό ;
γιαννης

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από γιαννης »

Καλησπερα! Νεος εδω! Κοιταξε να δειτε με αυτα που γινοτναι τελευταια, τις τελευταιες μερες. Αν γινει κατι εχγω ποροσωπικα εχω δικια μου εξαρτηση, αρβυλα, σακιδιο.(υπηρετησα ειδικες) αυτα αν με καλεσουν και τα παρω μαζι μου θα τα δεχτουν η θα με πουν παιρνεις αυτα που σου δινουμε εμεις?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Nassos »

Θα τα δεχτούν, να ξέρεις όμως μπορεί να διαταχθείς να δώσεις κάποιο ή κάποια από τα υλικά σε ανωτέρους σου.
γιαννης

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από γιαννης »

Nassos έγραψε:Θα τα δεχτούν, να ξέρεις όμως μπορεί να διαταχθείς να δώσεις κάποιο ή κάποια από τα υλικά σε ανωτέρους σου.
κακο το τελευταιο. Σας ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Mitsarasssss
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 9:03 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση και εξοπλισμός

Δημοσίευση από Mitsarasssss »

Πως θα ενημερωθουμε αν γινει επιστρατευση και αν πρεπει να παμε; Εκτος απο τα ΜΜΕ που δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης