ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

fideas emk έγραψε:

ΑΥΤΗ λοιπόν είναι η διαφορά ΛΟΚ, πεζό (και περισσότερο ΕΤΑ) με ΟΥΚ...

και για να μην αδικουμε τους φαντάρους διαβάζα και για το πως ήτανε τα ΛΟΚ το 70 και ντάξει δεν ξέρω απο φυσική κατάσταση αλλά από ότι έχω ακούσει και απο παλιού λοκατζήδες... Τα ΟΥΚ τοτε ήτανε 6 μηνες τα ΛΟΚ του φαντάρου,4 μηνες... Αν τα ΛΟΚ τότε ήτανε 6 μήνες δε θα τα έβγαζε κανένας!



Πολλές Παπαράτζες γράφονται εδω μέσα.
Ποτέ τα ΛΟΚ δεν ηταν 4 μήνες...
udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

Και για να μαθαίνουν οι νεότεροι σε πολλές εκπομπές του Χαρδαβέλα έχουν βγει και μιλήσει ΜΑΙΜΟΥ ΟΥΚ.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Οι 4 μήνες είναι από παλιό λοκατζή έφεδρο ανθλγό πατέρα ενός φίλου μου που ήταν εκει το 1970. Δεν ξέρω τι εννοεί. Πάντως η συνολική του εκπαίδευση αν βάλεις και ΣΕΑΠ μέσα πάει στο διάολο. Εδώ ο πατέρας μου στο πεζικό έκανε τουλαχιστο 10 μήνες εκπαίδευση (6 ΣΕΑΠ,2 Σχολή Πεζικού,2 ειδικότητα +κέντρο + +) ... Φαντάσου ΛΟΚ. Τότε στη ΣΕΑΠ έκανε ο γέρος μου πενηντάρα σαν πεζικάριος τι μου λες εσύ τώρα...

Εδώ εμείς είμασταν στο κέντρο/βασική/ΤΠΕΝ κοντά 3 μήνες. Αν βάλεις και το ΛΥΒ πάει 3,5 μήνες (στο 12 μηνο αυτά). Θα μας παλαβώσεις εσύ; Ναι θεωρητικά η εκπαιδευση ΠΕΝ ή ΣΣΟΕΚ/ΣΕΔ (για τους ανθυπολοχαγούς) δεν είναι 4 μήνες αλλά αμα τα βάλεις όλα μαζί πλησιάζει το 4μηνο... Εν έτει 2000+ αυτά. Παλιά που μιλάω εγώ μπορεί να βάζω και λίγα. Εσύ που τα ξέρεις όλα για πες μας πόσο καιρό κρατάει το Σχολείο Καταδρομών; Και νομίζω οι παλιοί δόκιμοι το βγάζανε όλο και μετά ΣΒΕΑ και πιο πριν 6μηνη ΣΕΑΠ και πολλά άλλα... Εδώ σήμερα το ΣΕΔ - για τους δόκιμους που είχα γω - ήταν 5 ή 6 βδομάδες αν θυμαμαι καλά.

όσο για τις μαιμού ΟΥΚ στο Χαρδαβέλλα... Εδώ γελάνε... Λές να μη θυμάμαι ποιόν είχα εκπαιδευτή; Αν εννοείς μαιμού τους υποψήφιους Υ/ΚΤ τότε ναι όπως και. Στις παρελάσεις... Καλά... Πάρ'τονε κι αν έχεις σχέση με ΟΥΚ ρώτα να σου πούνε ποιός είναι... (αυτός που φαίνεται είναι πρίν ξεκινήσεις το βίντεο... Που γράφει απο κάτω "υπολοχαγός στρατού ξηράς")



έτσι για να καταλαβαινόμαστε ποιός λέει παπαριές και ποιός όχι. Οι καλύτεροι αξ/υπαξιωματικοί που είχα ήτανε βάτραχοι λοκατζήδες. Αλλά όχι άμα πούμε και κάτι ανάποδο Να μας βγάλετε και τρελούς. Εδώ αυτό που σου λέω και για τις μπεργκινάδες μου το έλεγε σε πορεία βολή ο καλύτερος υπαξ του ελληνικού στρατού (βάτραχος) ... Ότι δηλαδη δεν κάνουνε αυτά που κάνουνε οι καταδρομείς. Όχι ότι δεν μπορούνε να τα κάνουνε (άλλωστε βγάζουνε και το καταδρομών) αλλά δεν είναι αυτή ακριβώς η αποστολή της ΜΥΚ.

Παρτονε κι αυτόν:

http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=37231&cat_id=14

(η φώτο κάτω αριστερά... Ο ποιό τούμπανος από το σωρό που στέκεται μόνος του)

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

Φιδέα, ο udt71 είναι στέλεχος της ΜΥΚ.Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Φεβ 23, 2010 10:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

EΠειδή έχω παρακολουθήσει 2 σχολία της ΜΥΚ έχω να πω οτι οι περισσότεροι που έρχονταν στο ΚΕΠΑΛ ήταν παιδιά απο το πεύκο.
Απο τους 70-80 κάθε φορά τελείωναν από 5-8
Και γενικως το σχολείο είχε τα πάντα.
Εκπαίδευση μέρα νύχτα σε ξηρά, θάλασσα και ρίψεις μπόλικες.
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Nassos έγραψε:Φιδέα, ο udt71 είναι στέλεχος της ΜΥΚ.Εικόνα

Και λοιπόν; Έχω δεί 100 σαν και δάυτον, μέσα. Και μερικά από αυτά που γράφω μου τα λέγανε και οι ίδιοι.

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

fideas emk έγραψε:Οι 4 μήνες είναι από παλιό λοκατζή έφεδρο ανθλγό πατέρα ενός φίλου μου που ήταν εκει το 1970. Δεν ξέρω τι εννοεί. Πάντως η συνολική του εκπαίδευση αν βάλεις και ΣΕΑΠ μέσα πάει στο διάολο. Εδώ ο πατέρας μου στο πεζικό έκανε τουλαχιστο 10 μήνες εκπαίδευση (6 ΣΕΑΠ,2 Σχολή Πεζικού,2 ειδικότητα +κέντρο + +) ... Φαντάσου ΛΟΚ. Τότε στη ΣΕΑΠ έκανε ο γέρος μου πενηντάρα σαν πεζικάριος τι μου λες εσύ τώρα...

Εδώ εμείς είμασταν στο κέντρο/βασική/ΤΠΕΝ κοντά 3 μήνες. Αν βάλεις και το ΛΥΒ πάει 3,5 μήνες (στο 12 μηνο αυτά). Θα μας παλαβώσεις εσύ; Ναι θεωρητικά η εκπαιδευση ΠΕΝ ή ΣΣΟΕΚ/ΣΕΔ (για τους ανθυπολοχαγούς) δεν είναι 4 μήνες αλλά αμα τα βάλεις όλα μαζί πλησιάζει το 4μηνο... Εν έτει 2000+ αυτά. Παλιά που μιλάω εγώ μπορεί να βάζω και λίγα. Εσύ που τα ξέρεις όλα για πες μας πόσο καιρό κρατάει το Σχολείο Καταδρομών; Και νομίζω οι παλιοί δόκιμοι το βγάζανε όλο και μετά ΣΒΕΑ και πιο πριν 6μηνη ΣΕΑΠ και πολλά άλλα... Εδώ σήμερα το ΣΕΔ - για τους δόκιμους που είχα γω - ήταν 5 ή 6 βδομάδες αν θυμαμαι καλά.

όσο για τις μαιμού ΟΥΚ στο Χαρδαβέλλα... Εδώ γελάνε... Λές να μη θυμάμαι ποιόν είχα εκπαιδευτή; Αν εννοείς μαιμού τους υποψήφιους Υ/ΚΤ τότε ναι όπως και. Στις παρελάσεις... Καλά... Πάρ'τονε κι αν έχεις σχέση με ΟΥΚ ρώτα να σου πούνε ποιός είναι... (αυτός που φαίνεται είναι πρίν ξεκινήσεις το βίντεο... Που γράφει απο κάτω "υπολοχαγός στρατού ξηράς")



έτσι για να καταλαβαινόμαστε ποιός λέει παπαριές και ποιός όχι. Οι καλύτεροι αξ/υπαξιωματικοί που είχα ήτανε βάτραχοι λοκατζήδες. Αλλά όχι άμα πούμε και κάτι ανάποδο Να μας βγάλετε και τρελούς. Εδώ αυτό που σου λέω και για τις μπεργκινάδες μου το έλεγε σε πορεία βολή ο καλύτερος υπαξ του ελληνικού στρατού (βάτραχος) ... Ότι δηλαδη δεν κάνουνε αυτά που κάνουνε οι καταδρομείς. Όχι ότι δεν μπορούνε να τα κάνουνε (άλλωστε βγάζουνε και το καταδρομών) αλλά δεν είναι αυτή ακριβώς η αποστολή της ΜΥΚ.

Παρτονε κι αυτόν:

http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=37231&cat_id=14

(η φώτο κάτω αριστερά... Ο ποιό τούμπανος από το σωρό που στέκεται μόνος του)



Φιλε μου πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα...
Εδώ μιλάμε για βασική εκπαίδευση. Ξέρεις τι σημαίνει;
(Αν βάλουμε όλα τα σχολεία που περνάμε θα πρέπει να μιλάμε για κάτι χρόνια).
Όσο για την εκπομπή του Χαρδαβέλα ξέρω πολύ καλά τι γράφω.

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

fideas emk έγραψε:Παρτονε κι αυτόν:

http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=37231&cat_id=14

(η φώτο κάτω αριστερά... Ο ποιό τούμπανος από το σωρό που στέκεται μόνος του)



Τα ξαναγράφω.

Ο στρατός ίδρυσε σχολή ΑΥΤΟΔΥΤΩΝ (3 μήνες εκπαίδευση και γίνεται άνοιξη και φθινόπωρο γιατί τους υπόλοιπους μήνες κρυώνουν και ζεσταίνονται) και
ΟΧΙ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΩΝ (7 μήνες εκπαίδευση και γίνεται όλους τους μήνες) μην μπερδεύουμε τα πράγματα. (η τρίχα δεν μπορεί να γίνει τριχιά).
Ο στρατός ήθελε κάθε 7 μήνες να βγάζει η ΣΥΚ 50 βατραχανθρώπους γιατί τόσους είχε ανάγκη. Η ΣΥΚ δεν μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο γιατί θα έπρεπε να υποβαθμίσει την εκπαίδευση και δεν θα ήταν Βατραχάνθρωποι (Είχε γίνει πολύ παλιά αυτό και η ΜΥΚ έβγαζε σχολεία Καταδρομών Τρίμηνα τα οποία αργότερα κατήργησε).

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

fideas emk έγραψε:
Nassos έγραψε:Φιδέα, ο udt71 είναι στέλεχος της ΜΥΚ.Εικόνα

Και λοιπόν; Έχω δεί 100 σαν και δάυτον, μέσα. Και μερικά από αυτά που γράφω μου τα λέγανε και οι ίδιοι.



Και εγώ γράφω πως χθες έπινα καφέ με τον Ομπάμα, και μου έλεγε μπλά... Μπλά.μπλά...
Κάποιος που γράφει στο forum μου έστειλε pm και με ρωτούσε κάποια πράγματα.
Έλεγε πως ο πατέρας του είναι παλιός ΟΥΚ.
Όταν τον ρώτησα να μου πει τι σχολείο ήταν ο πατέρας του και το ονομά του μου απάντησε πως:
1. Δεν υπήρχαν σχολεία πριν 30 χρόνια.
2. Για λόγους ασφαλείας δεν μπορούσε να μου δώσει το όνομα.
Επειδή έχω γνωρίσει πολλούς ΜΑΙΜΟΥ ΟΥΚ γράφω τα εξής.
1. Πάντα υπήρχαν σχολεία (Το να μην θυμάσαι το σχολείο είναι σαν μην θυμάσαι το ονομά σου).
2. Η ΜΥΚ-ΔΥΚ έχει λίστες με τα ονόματα των Υ/ΚΤ από το 1 Σχολείο και με της επιδόσεις του καθενός.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος udt71 την Τρί Φεβ 23, 2010 6:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nick13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 2:18 pm
Τοποθεσία: A' Κενταβρου
Ενδιαφέροντα: anything
Επάγγελμα: If I tell you I have to kill you after
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από nick13 »

fideas emk έγραψε: Διάβαζε προσεκτικά και μη ρωτάς παπαριές. Να στο κανω λιανά:ΟΥΚ> ΛΟΚ=Πεζοναύτες=ΜΑΚ=ΜΑΛ

αλλά όπου οι ΟΥΚ είναι λιγότερο εκπαιδευμένοι ή εξ αντικειμένου ας πούμε διαφέρουν δεν έχω πρόβλημα να το πώ. Εσύ;

Φιδεα η Ζ'ΜΑΚ συνκεκριμενα ειναι το λιγοτερο ιση με τους ΟΥΚ αν σκευτεις οτι η αιτια που δημιουργηθικαν ηταν το τι επαθαν οι ΟΥΚ στα ιμια
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Nassos »

udt71 έγραψε:
Φιλε μου πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα...
Εδώ μιλάμε για βασική εκπαίδευση. Ξέρεις τι σημαίνει;
(Αν βάλουμε όλα τα σχολεία που περνάμε θα πρέπει να μιλάμε για κάτι χρόνια).
Όσο για την εκπομπή του Χαρδαβέλα ξέρω πολύ καλά τι γράφω.


Μιας και ανεφέρθη η εκπομπή του Χαρδαβέλα, αληθεύει ότι ο μισθός είναι 600 Ευρώ (!) ή έτσι απλά το πέταξε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Φεβ 23, 2010 7:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

nick13 έγραψε:
fideas emk έγραψε: Διάβαζε προσεκτικά και μη ρωτάς παπαριές. Να στο κανω λιανά:ΟΥΚ> ΛΟΚ=Πεζοναύτες=ΜΑΚ=ΜΑΛ

αλλά όπου οι ΟΥΚ είναι λιγότερο εκπαιδευμένοι ή εξ αντικειμένου ας πούμε διαφέρουν δεν έχω πρόβλημα να το πώ. Εσύ;

Φιδεα η Ζ'ΜΑΚ συνκεκριμενα ειναι το λιγοτερο ιση με τους ΟΥΚ αν σκευτεις οτι η αιτια που δημιουργηθικαν ηταν το τι επαθαν οι ΟΥΚ στα ιμια


Τι έπαθαν τα ΟΥΚ στα Ίμια;
Για πες μας
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Αφτος που εφεραι τα ΟΥΚ ειναι θειος μου γι'αυτο...

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

Nassos έγραψε:

Μιας και ανεφέρθη η εκπομπή του Χαρδαβέλα, αληθεύει ότι ο μισθός είναι 600 Ευρώ (!) ή έτσι απλά το πέταξε;


OXI BEBAIA...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες