ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
soldier
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:38 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από soldier »

Ρε παιδια θελω να μπω ειδικες δυναμεις αλλα δεν ξερς τι να διαλεξω απο αυτα τα τρια μπορειτε να μου πειτε και τι εκπαιδευση κανουν και τα τρια σωματα ευχαριστω υποψην δεν με νοαζει οτι και νατραβηξω και οπου και αν παω.
Άβαταρ μέλους
nick13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 01, 2009 2:18 pm
Τοποθεσία: A' Κενταβρου
Ενδιαφέροντα: anything
Επάγγελμα: If I tell you I have to kill you after
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από nick13 »

Υπαρχουν πολλα αντιστηχα θεματα ψαξε το λιγο και θα τα βρεις
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ
soldier
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:38 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από soldier »

Ευχαριστω ρε φιλε καποιος ομως αν μπορει να μου απαντησει
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Rafale »

soldier έγραψε:Ευχαριστω ρε φιλε καποιος ομως αν μπορει να μου απαντησει
αν ριξεις μια ματια στις ειδικες δυναμεις τα εχει ολα. Υπαρχουν διαφορες αποψεις. Ελα δεν βαριομαστε αχαχαχα

soldier
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:38 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από soldier »

Ευχαριστω κοιταξα αλλα δεν διαφωτιστηκα τοσο πολυ οποιος θελει μου απανταει
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Καταρχην στα ΟΥΚ πας μονο ως μονιμος, ΣΤΑ ΟΥΚ η εκπεδευση ειναι πολυ ανωτερη απο ΛΟΚ και ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ. Και τα ΛΟΚ και οι ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ειναι καλοι αλα τα ΟΥΚ δεν πιανονται. Εγω θα σου προτεινα να πας ΛΟΚ και αφου τελειωσεις την θειτεια σου να πας μονιμος στα ΟΥΚ εαν σου αρεσει τοσο πολυ
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Υπάρχει μια σύγχυση εδώ όπως πάντα... Τα βάζουμε όλα στο ίδιο καντάρι χωρίς διευκρίνηση. Οι ΟΥΚ έχουν καλύτερη φυσική κατάσταση ναι. Έχουν και μια γερή ειδικότητα στην τσέπη, ναι. Αν τους συγκρίνεις με τους φαντάρους από ΛΟΚ και πεζό τότε ναι είναι σαφως ανώτεροι. Αν τους συγκρίνεις με μόνιμους των ΛΟΚ τότε δε διαφέρουν παρά μόνο στην εξτρα ειδικότητα και ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ Την καλυτερη φυσική κατασταση. Στη μοίρα (ΛΟΚ) οι καλυτεροι αξ/ηταν όντως οι βατραχοι αλλά είχαμε και κατι αλλους μουλους που αντε να τους πιασεις... Κομμενοι βατραχοι... Ας πουμε δε σημαινει οτι δεν ειναι γαδουρια σωματικά και ψυχικά. Απλά αλλος μπορει να μη γουσταρει το νερο και στην ξηρά να λαλει και να ψελνει! Αξιωματικός ΛΟΚ Κομμενος απο ΟΥΚ κόπηκε γιατί εδειρε βατραχο εκπαιδευτή του ας πουμε και διαφορα τε΄τοια... Πολλές φορές αξιωματικοί και υπαξ των ΛΟΚ αν μη τι άλλο μπορεί να είναι σαφώς καλύτεροι στρατιώτες. Αλλωστε πέρα από βουτιές στο νερό τα ΟΥΚ ότι ξέρουν για πραγματική μάχη στην ξηρά το μαθαίνουν στο Σχολείο Καταδρομών που είναι πολύ δύσκολο. Αν δεν πάνε εκεί τότε έχουν το δικό τους πρόγραμμα εκπαιδευσής στην ξηρά αλλά δε βλέπω πώς αυτό μπορεί να είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ Από ΛΟΚ που περνάνε όλη τους τη ζωής μαθαίνοντας τον πολεμο στην ξηρά. Για τους μονιμους μιλάω.

Επίσης δε βλεπω οι ΟΥΚ να είναι και πολύ φίλοι του μπεργκιν. Αλλα αποστολή άλλη φιλοσοφία... Μάλλον ΟΥΚ με ΕΤΑ θα πρεπει να συγκριθούν... Οι αμερικάνοι οι ΟΥΚ θυμάμαι ιστορία στο Αφγανιστάν είχανε βατραχό τους σε πρόγραμμα Ανταλλαγής Αποσπασμένο στους βρετανούς βατράχους. Οι αμερικάνοι βατραχοι είναι ακριβώς το ίδιο απο τις περισσότερες απόψεις με τα δικά μας ΟΥΚ (τα οποία ειναι αντίγραφό τους). Όπότε πάνε σε αποστολή και οι βρετανοί βάτραχοι βέβαια είναι πρωτίστα ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΤΡΑΧΟΙ. Οι αμερικανοι (οπως και οι ελληνες) ειναι πρώτα βατραχοι και μετά κάτι αλλο. Οι διαφορά είναι στη φιλοσοφία που έχει μια μονάδα όπως το δικό μας ΕΤΑ ή οι βρετανοι βατραχοι σε σχέση με τα ΟΥΚ: Οι πρώτοι είναι μούλοι και φίλοι του μπέργκιν, οι δεύτεροι είναι περισσότερο μονάδα κρούσης η οποία δε θα φορτωθεί να παεί πισω απο τον εχθρό να κατσει εκει απλά θα παει για ελαχιστο χρονικό διαστημα θα χτυπησει και θα φύγει... Φτάνουμε στον αμερικανο ΟΥΚ. Τον βαζουνε οι αγγλοι σε ομάδα βατραχων του δινουνε μπεργκιν 45 κιλά και ξεκινανε για αποστολή αναγνωριστική στην κορυφή βουνού καμιά 15 χλμ μακριά πορεία αλλά κυρίως σ'αυτό το διαστημα θα ανεβαιναν 3-4 χλμ σε ύψος! Φαντασείτε μπεργκινάδα... Θάνατος... Οι βρετανοί μούλοι βεβαια κανένα πρόβλημα... Ο αμερικανος... Πεθανε! Του πήραν και το μπεργκιν... Του λενε¨

"έχεις τρομερή φυσική κατασταση Βατράχου αλλά εμείς είμαστε (ΚΑΙ) μούλοι. Εκπαιδευτήκαμε Με Ενα μπεργκιν κολλημένο Στην πλάτη... "

ΑΥΤΗ λοιπόν είναι η διαφορά ΛΟΚ, πεζό (και περισσότερο ΕΤΑ) με ΟΥΚ...

και για να μην αδικουμε τους φαντάρους διαβάζα και για το πως ήτανε τα ΛΟΚ το 70 και ντάξει δεν ξέρω απο φυσική κατάσταση αλλά από ότι έχω ακούσει και απο παλιού λοκατζήδες... Τα ΟΥΚ τοτε ήτανε 6 μηνες τα ΛΟΚ του φαντάρου,4 μηνες... Αν τα ΛΟΚ τότε ήτανε 6 μήνες δε θα τα έβγαζε κανένας!Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fideas emk την Σάβ Φεβ 20, 2010 4:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
soldier
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:38 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από soldier »

Στη θυτεια που 8α κανω που μπορω να παω να παω για να ειμαι και σε νερο και σε ξηρα?
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

fideas emk μην συγκρηνης τα ΛΟΚ με τα ΟΥΚ ας βγει να μηληση ενας ΟΥΚΑΣ και ενας ΛΟΚΑΤΖΗΣ να μας πει. Και κατι αλο τα ΟΥΚ ειναι θαλασσα, ξηρα και αερα οχι μονο θαλασσα!

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Η σιγουριά σου μ'αρεσει... Πρωήν ΛΟΚ εδώ και πιστεψέ με έχω δεί πολλούς βατράχους κτλ και ΕΤΑτζήδες επίσης (και ΖΜΑΚ.). Είχα βατραχους εκπαιδευτές στο κέντρο (πχ τον υπολοχαγό που μίλησε στου Χαρδαβέλλα την εκπομπή) και αξιωματικούς/υπαξ/ΕΜΘ σε λόχο και μοίρα γενικότερα Κτλ κτλ. Ξέρω για τι μιλάω αρκετά καλά, δε νομίζεις;

udt71
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 3:22 am
Τοποθεσία: Deep Sea
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από udt71 »

fideas emk έγραψε:Η σιγουριά σου μ'αρεσει... Πρωήν ΛΟΚ εδώ και πιστεψέ με έχω δεί πολλούς βατράχους κτλ και ΕΤΑτζήδες επίσης (και ΖΜΑΚ.). Είχα βατραχους εκπαιδευτές στο κέντρο (πχ τον υπολοχαγό που μίλησε στου Χαρδαβέλλα την εκπομπή) και αξιωματικούς/υπαξ/ΕΜΘ σε λόχο και μοίρα γενικότερα Κτλ κτλ. Ξέρω για τι μιλάω αρκετά καλά, δε νομίζεις;



Και μετά ξύπνησες...

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Δε σε κατάλαβα; Πρός τι ο σαρκασμός; Πές που λέω ψέματα;

Αν κατάλαβες, που δεν κατάλαβες, λέω ότι τα ΟΥΚ είναι καλύτερα κι άπό πεζό και από ΛΟΚ (που είναι παρόμοιοι οι τελευταίοι δύο). Ακόμα και σε μάχη στην ξηρά γιατί οι μεν είναι μόνο μονμάδες και οι δε μονιμάδες συν φαντάροι (που δεν κανουν σε καμιά περίπτωση την εκπαίδευση που κανουν στα ΟΥΚ). Απλά. Τώρα αν ο κάθε ΟΥΚ είναι καλύτερος ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ από τον κάθε ΜΟΝΙΜΟ ΛΟΚΑΤΖΗ... Για αυτό ισχύει ότι είπα παραπάνω... Και μαλλον θα συμφωνήσει και ένας λέουρας ο jrhellas εδώ μέσα που ήταν και ΕΤΑ και ΟΥΚας και λέει ότι τα ΕΤΑ είναι Η καλύτερο μονάδα... Φυσικά με τα ΕΤΑ πρεπει να συγκριθούν τα ΟΥΚ όχι με τα ΛΟΚ. Αλλά είμαι σίγουρος ότι και σαν στρατιώτες σίγουρα κάποιοι ΛΟΚατζήδες μονιμάδες είναι πιο καλοί από τους ΟΥΚ. Ούτως ή άλλως τα ίδια σχολεία βγάζουνε λίγο πολύ.

Επίσης είναι σίγουρο ότι η ΟΥΚ είναι για κρούση ΚΥΡΙΩΣ. Δεν είναι στην ίδια λίγκα με καταδρομικό τμήμα (βλέπε ΕΤΑ) Που είναι για να ζεί πίσω απο τον εχθρό για καιρό... Γι'αυτό και ο αμερικάνος ΟΥΚ ψόφησε με 50 κιλά στην πλάτη και πλαγιές με κλίση 20 και 30% στο Αφγανιστάν...

ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Εχεις τιποτα με του ουκαδες;

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από fideas emk »

Διάβαζε προσεκτικά και μη ρωτάς παπαριές. Να στο κανω λιανά: ΟΥΚ> ΛΟΚ=Πεζοναύτες=ΜΑΚ=ΜΑΛ

αλλά όπου οι ΟΥΚ είναι λιγότερο εκπαιδευμένοι ή εξ αντικειμένου ας πούμε διαφέρουν δεν έχω πρόβλημα να το πώ. Εσύ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες