Ελλάδα vs Ισραήλ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Στο σωστο εισαι, αλλα εγω χτες κανα δυο καναλια που ειδα τσατιστικα ασχιμα με της ανακριβιες τους, και με την επιθεση τους προς το Ισραηλ, λες και οι τουρκοι ειχαν δικιο... Μέσα στον παροξυσμό του νέο-οθωμανισμού της, η Τουρκία έφτασε στο σημείο να απειλήσει ότι τα νέα πλοία με ανθρωπιστική βοήθεια που θα σταλούν στην Λωρίδα της Γάζας, θα έχουν συνοδεία πολεμικών πλοίων του τουρκικού Ναυτικού!

Πρόκειται προφανώς για εξέλιξη με εντελώς απρόβλεπτες συνέπειες.

Το γεγονός ότι το σύνολο των νεκρών, άσχετα αν μόνο ειρηνικοί ακτιβιστές δεν ήταν, ήταν τουρκικής καταγωγής και επέβαιναν στο τουρκικό καράβι, έχει θορυβήσει την τουρκική κοινή γνώμη.

Όπως είναι γνωστό από χθες, η Τουρκία έχει ανακαλέσει τον πρεσβευτή της από το Τελ Αβίβ, ενώ εκτός της απειλής της συνοδείας των επόμενων πλοίων, έχει απειλήσει και με «άνευ προηγουμένου, ανυπολόγιστα αντίποινα».

Τουλάχιστον ο αντιπρόεδρος της τουρκικής κυβέρνησης Μπουλέντ Αρίντζ διευκρίνισε μιλώντας στο τηλεοπτικό δίκτυο ΤRT «δεν μπορούμε να κηρύξουμε πόλεμο -αυτό δεν θα ήταν σωστό».

Την ίδια στιγμή οι Ένοπλες Δυνάμεις του Ισραήλ έχουν κηρυχθεί σε κατάσταση συναγερμού Εν αναμονή πιθανών πυραυλικών επιθέσεων από την Χεζμπολάχ στον Λίβανο.

Η Αραβική Ένωση έχει συγκαλέσει κατεπείγουσα σύσκεψη σήμερα Τρίτη προκειμένου να κατασταλάξει πάνω σε μια κοινή πολιτική απέναντι στο Ισραήλ.

Η Αίγυπτος δέχεται πιέσεις να τερματίσει τον δικό της αποκλεισμό της Γάζας, ενώ όπως είναι γνωστό, η χώρας μας σταμάτησε χθες την κοινή ελληνοϊσραηλινή άσκηση Μίνωας 2010.

Προς το παρόν, δεν έχει υπάρξει επίσημη αντίδραση από τις ΗΠΑ, που αποτελούν και τον στενότερο σύμμαχο του Ισραήλ.

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Σύμμαχος

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από Σύμμαχος »

Σε βρίσκω πάαρα πολύυυ σωστό!
Σύμμαχος

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από Σύμμαχος »

Οι γαλανόλευκες πρέπει να συμμαχίσουν! Όλοι έναντι του Όθωνα και όλων των Αραβικών κρατών, γιατι άμα δεν κάνουμε κάτι, μετα θα είναι αργα... Οι Ταλιμπάν θα μας πάρουν τα πάντα. Οχι μονο της Ελλάδας αλλα ολόκληρου του κόσμου... Δεν το βλέπετε; Υπάρχουν σε κάθε κράτος του πλανήτη! Τσουπ-τσουπ-τσουπ τους στελνουν εδω και εκεί σε κάθε χωρα!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από yandr »

Σύμμαχος έγραψε:Όλοι έναντι του Όθωνα και όλων των Αραβικών κρατών

Ποιος είναι ο Όθωνας;
Logan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 2:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από Logan »

Ξέχασες τον De Grecia σύμμαχε...

Αν είναι δυνατόν να παρακαλάμε να συμμαχήσουμε με τον μεγαλύτερο, ιστορικά, εχθρό του Ελληνισμού.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από kampf »

Προφανως σου διαφευγει η σταση των Εβραιων στην Αλωση και κατα την Τουρκοκρατια. Ευτυχως ο Γερος τους περιποιηθηκε καλα στην Τριπολη
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από fideas emk »

Πως προκυπτει οτι ιστορικα ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος μας; Για να μαθω ρωταω. Ξερω για τη σταση τους σε διαφορες στιγμες της ιστοριας Μας. Αλλα ποτε δεν ηταν κρατος παρα πριν 60 χρονια. Πιο πριν η παγκοσμια εβραιοσυνη ειχε σαν κοινη συνειδηση να κανει κακο στους Ελληνες; Νουμερο ενα ειναι οι Τουρκοι νομιζα. Μετα ισως οι Βουλγαροι. Επισης οι μεγαλες δυναμεις (ειδικα οι αγγλοι, τα τελευταια 60 χρονια και οι αμερικανοι)
Logan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 2:44 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από Logan »

Δες τα ιερά βιβλία τους fidea. Μόνιμος τους Καημός, ήταν πως θα εξαφανίσουν το ελληνικο στοιχείο.

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από kampf »

Διαβασε κανα αποσπασμα απο Ταλμουδ, Αναγνωστικον κτλ.
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από fideas emk »

Το Αναγνωστικον τι ειναι;

Σύμμαχος

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από Σύμμαχος »

Του Ταλμούδ; Μην διαβαζετε ελληνικές εκδόσεις. Το Ταλμούδ δεν έχει μονο μια μετάφραση, ψάξτο λίγο.(ελληνικές εκδόσεις του Ταλμουδ ακουσον, ακουσον)
Εγώ ξέρω οτι το Ισραήλ απο τότε που έγινε κράτος δεν έχει εχθρό την Ελλάδα αλλα την θέλει ως σύμμαχο. Μονο την Τουρκία και τα Αραβικά "εθνη". Ξέρετε οτι υπάρχουν οργανώσεις Τούρκων στην Ελλάδα;
Δεν ξέρω τι έκανε 1,2,3...10 Εβραίοι πριν γίνει επίσημο το Ισραηλ, αλλα τώρα ξέρω οτι οσοι έμειναν στην Ελλάδα την αγαπούν και οι πιο πολύ ήταν στην αντίσταση.(Φριζής-μεγάλος εθνικός ήρωας)
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από fideas emk »

Ξερεις αρκετα ή εισαι εβραίος. Πες μας επομενως τι λεει αυτο το ταλμουδ για μας; εγω γενικα δε μισω κανενα, εξ'αρχης. Τους βλεπω ολους ψυχρα και υπολογιστικα.Εικόνα Οχι για οφελος αλλα με κριτικη σκεψη (οχι με κατακριτικο μυαλο ομως). Ειμαι της ιδεας οτι εκαναν κακο κατα περιπτωσεις και τοπικα (π. Χ. Στην επανασταση μπορει να ηταν με τη σταση τους, εναντιον των συμφεροντων μας κτλ). Αλλα αλλο αυτο και αλλο να ειναι ολη εβραιοσυνη μαθημενη να μας μισει απο τοσο "επισημες" πηγες. Και οι Αγγλοι μας εχουν κανει πολλακις κακο, και οι Αμερικανοι και αν το ψαξουμε ακομα και οι Σερβοι και οι Ρωσοι. Πρεπει να παει αρκετα μακρια η βαλιτσα για να πεις οτι καποια εθνοτητα τα εχει μαζι μας. Συνηθως ειναι οι γειτονες (σε μας Τουρκοι και αλλοι απο το βορρα σε Μικροτερο βαθμο, σ'αυτους τα συνορευοντα αραβικα κρατη Και αλλα μουσουλμανικα λιγο πιο περα).

το μονο που εχω διαπιστωσει με τα ματια μου ειναι οτι ενα μεγαλο κομματι τους μοιαζει και εξωτερικα με μας και εχουν πολυ παρομοια νοοτροπια σε πολλα πραματα και συμπεριφορα που τους φερνει πολυ κοντα σε μας. Κατα τον ιδιο τροπο που Πορτογαλοι, Ισπανοι και Ιταλοι μοιαζουν μαζι μας (απο αποψη μυαλου οι εβραιοι ειναι ισως πιο κοντα απο ολους). Επισης αυτο που ξερω ειναι οτι οπως τρωγομαστε εμεις μεταξυ μας αλλο τοσο κι αυτοι. Ο Κισσινγκερ (αμερικανογερμανοεβραιος) ειχε θεμα Με το Μακαριο βοηθησε τους τουρκους απο την αλλη, ενας απο τους νεκρους καταδρομεις ηταν Κυπριοεβραιος! Θελω να πω οτι δεν πιστευω να εχουν καποια ενιαια γραμμη κατα της Ελλαδας ουτε και τους νοιαζει δηλαδη. Το μονο που Ειναι σιγουρα ειναι οτι ειναι τρελα μπουζουκομουτρα και φανατικοι με τον Καζαντζιδη!(ακομα θυμαμαι στα ελληνικα αφιερωματα ανα τον κοσμο εδειχνε αφιερωματα των Ισραηλινων στην τηλεοραση τους για το θανατο του Καζαντζιδη)

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

fideas emk έγραψε: Ξερεις αρκετα ή εισαι εβραίος.

ΕικόναλολΕικόνα

Ειμαι περιεργος να δω που θα παει αυτη η συζητηση.

Εγω θα μεινω στο γεγονος οτι αυτοι με 7 εκατ πληθυσμο μας εχουν για την πλακα. Και ναι, σιγουρα εχουν σημασια τα λεφτα, αλλα η Ελλαδα οταν εδινε 4,3% του ΑΕΠ της για την αμυνα... Ε δεν ηταν και λιγα... Και θα μπορουσαμε να ειχαμε πολυ καλυτερο στρατο.
...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από yandr »

Το Ισραήλ λαμβάνει στρατιωτική βοήθεια από τις ΗΠΑ ύψους δισεκατομμυρίων ευρώ κάθε χρόνο.
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Ελλάδα vs Ισραήλ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

yandr έγραψε:Το Ισραήλ λαμβάνει στρατιωτική βοήθεια από τις ΗΠΑ ύψους δισεκατομμυρίων ευρώ κάθε χρόνο.


Ρε yandr, δεν διαφωνω. Οπως ειπα, εχουν σημασια τα λεφτα. Αλλα αν κρινω απο την απαντηση σου, φαινεται να υποστηριζεις οτι η μοναδικη διαφορα ελληνικου στρατου και ισραηλινου, εγκειται σε αυτα τα δισεκατομμυρια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες