Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιάννης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλα φιλε μου αστο καποιος που να γνωριζει;
Άβαταρ μέλους
kailas
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Αύγ 29, 2014 11:43 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από kailas »

Αρχικά στις υπ΄ αριθμ.1722 και 1723/2014 αποφάσεις τους οι δικαστές αλλά ακολούθως κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι επιτρέπεται να προβλεφθεί από τη νομοθεσία ότι «η δερματοστιξία (τατουάζ) συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου, εφόσον όμως αυτή είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις ως εκ του περιεχομένου τους είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των αστυνομικών υπαλλήλων είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους». Οι σύμβουλοι Επικρατείας επισημαίνουν ότι «μόνη η ύπαρξη δερματοστιξίας δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού από την σχετική διαδικασία επιλογής», αλλά απαιτείται να συντρέχουν και όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή να είναι με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής, κ. Λ. Π.

Αρχικά, το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών αποφάνθηκε ότι η υπουργική απόφαση που δεν επιτρέπει να προσλαμβάνονται ειδικοί φρουροί όσοι έχουν τατουάζ είναι συνταγματική, λόγω της ιδιαιτερότητας των καθηκόντων τους και η διαγραφή τους από τους καταλόγους των επιτυχόντων είναι νόμιμη.

pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από pame_pali »

Καλα δεν εχει να λεει φιλε καιλας γιατι εχουν δικαιωθει απο αρχες του χρονου και υπαρχουν 2χρ αναμονη που μπορουν να μεινουν...
Άβαταρ μέλους
kailas
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Αύγ 29, 2014 11:43 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από kailas »

pame_pali έγραψε:Καλα δεν εχει να λεει φιλε καιλας γιατι εχουν δικαιωθει απο αρχες του χρονου και υπαρχουν 2χρ αναμονη που μπορουν να μεινουν...
Δεν το ηξερα αυτο φιλε μου.. τελος παντων. το θεμα ειναι τι θα γινει στο τελος και τι ακριβως θα λεει η προκ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

MΠορείτε να διαβάσε και το θέμα του 2011 και να ενημερωθείτε τι έγινε τότε με τα τατουάζ.

Ιατρικές Εξετάσεις Ειδικών Φρουρών (2011)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

giannis έγραψε:Συγνώμη δηλαδη η θερινη στολη των ειδικών φρουρών ειναι χιτωνιο με μαζεμενα τα μανικια, μπλουζα πολο με γιακα ή απλή μπλούζα τυπου t-shirt;


Απλή μπλούζα τύπου T-shirt σειρά.

Φυσικά ανάλογα με την διαταγή κατά την εποχή υπάρχει και το χιτώνιο με μαζεμένα τα μανίκια όπως γνωρίζεις από τον Στρατό.

Τσέκαρε

Εικόνα

Και επίσης

Εικόνα

Ελπίζω να σε βοήθησα Εικόνα

Γιάννης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Γιάννης »

Δ. Υ. Κ. κατι αλλο η συγκεκριμένη απόφαση του ΣΤΕ λογικά πρέπει να αγγίζει κ τις παραγωγικές σχολές ετσι ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιάννης έγραψε:Δ. Υ. Κ. Κατι αλλο η συγκεκριμένη απόφαση του ΣΤΕ λογικά πρέπει να αγγίζει κ τις παραγωγικές σχολές ετσι ;


Φυσικά.

Κάκαλος

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Κάκαλος »

Παιδιά καλησπέρα και καλη επιτυχια σε ολους εύχομαι.. μια ερώτηση θέλω να κάνω.. έχω ένα μικρό τατου διαμέτρου 4εκ περίπου στο στήθος... άκουσα ότι πέρασε κάποια τροπολογία(διορθωστε με αν κάνω λάθος), που μεβαση αυτη, δεν αποκλείονται απο τέτοιους είδους προκηρύξεις άτομα με δερματοστυξια σε μη εμφανές σημείο.. και με τατουάζ φυσικά που να μην έχει να κάνει πχ με πολιτικές πεποιθήσεις κλπ κλπ.. γνωρίζετε κτ με ακρίβεια που να μπορείτε να με βοηθήσετε.. ευχαριστω εκ των προτέρων!!
Γιάννης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα, εχω ενα τατουαζ στον αριστερό καρπό και εύκολα καλύπτεται, αν περάσω εχω είδη δώσει πανελλήνιες με βαθμό 17750 και θέλω 10/100 για ΣΣΕ όπλα, αμα περάσω τις υγειονομικες εξετάσεις μετά πρέπει να το καλυβω για όλη την διάρκεια της εκπαίδευσης μέχρι την ορκωμοσία, μπορούν αφου με επερασαν στις υγειονομικες να με κόψουν στην συνέχεια.. Ευχαριστώ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν θα σε κόψει κανείς εφόσον έχεις περάσει τις ΠΚΕ.
Dimitrisnd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2014 12:51 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Dimitrisnd »

Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα, εχω ενα τατουαζ στον αριστερό καρπό και εύκολα καλύπτεται, αν περάσω εχω είδη δώσει πανελλήνιες με βαθμό 17750 και θέλω 10/100 για ΣΣΕ όπλα, αμα περάσω τις υγειονομικες εξετάσεις μετά πρέπει να το καλυβω για όλη την διάρκεια της εκπαίδευσης μέχρι την ορκωμοσία, μπορούν αφου με επερασαν στις υγειονομικες να με κόψουν στην συνέχεια.Ευχαριστώ.

Για κάτι τόσο μικρό όχι. Αν ήταν κάτι μεγάλο και εμφανές θα μπορούσαν να σε κόψουν εκ των υστέρων. Κάνουν ξανά εξετάσεις μήπως και κάτι τους ξέφυγε. Αλλά όχι γυμνοί συνήθως. Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να το αναφέρει, αλλά όχι στη δική σ περίπτωση λόγω μικρού μεγέθους.
Απλά θα φας τα διπλά καψώνια μόλις το ανακαλύψουν οι αρχαιότεροί σου...

cuervo

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από cuervo »

Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα, εχω ενα τατουαζ στον αριστερό καρπό και εύκολα καλύπτεται, αν περάσω εχω είδη δώσει πανελλήνιες με βαθμό 17750 και θέλω 10/100 για ΣΣΕ όπλα, αμα περάσω τις υγειονομικες εξετάσεις μετά πρέπει να το καλυβω για όλη την διάρκεια της εκπαίδευσης μέχρι την ορκωμοσία, μπορούν αφου με επερασαν στις υγειονομικες να με κόψουν στην συνέχεια.. Ευχαριστώ.

με 17750 μορια και δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα σωματα ασφαλειας απο τις ενοπλες δυναμεις, για γελια ειστε μερικοι...Εικόνα
γιαννης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από γιαννης »

Ρε παιδια εγω μονιμοποιηθηκα και εκανα μετα τατουαζ στο χερι ονοματα παιδιων ειναι καμια 20 ποντους παιζει να μου την πουνε η να μου κανουν κατι?
cuervo

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από cuervo »

γιαννης έγραψε:Ρε παιδια εγω μονιμοποιηθηκα και εκανα μετα τατουαζ στο χερι ονοματα παιδιων ειναι καμια 20 ποντους παιζει να μου την πουνε η να μου κανουν κατι;


Όχι.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες