Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τιγρης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Τιγρης »

Παιδια εγω το 2012 ειχα Κάνιε ενα Τάτου που μοιάζει με σβάστικα αλλα δεν ειναι στον δεξη καρπό.Αρχαιοελληνικό σχήμα. αν βγάλει ε. φρουρους θα με κόψουν; η να το βγάλω με λέιζερ?

Ποσο παει το λέιζερ πείτε μου να ξερω αν χρειαστεί να αγνοώ

moikanas

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από moikanas »

Καλησπέρα αν βγει προκύρηξη για ειδικούς φρουρούς που δεν λέει οτί δεν επιτρέπεται η δερματοστηξία όπως έλεγαν οι προηγούμενες από το 2008. Κοιτάξτε ένα άρθρο του 2014:

Οι προϋποθέσεις που μπαίνουν

Όπως αναφέρει στο ONALERT ο δικηγόρος κ. Πέτρος Αγγελάκης, ο οποίος ασχολείται με θέματα προσλήψεων στα Σώματα Ασφαλείας και τις Ενοπλες Δυνάμεις, "το ΣτΕ έκρινε ότι η διάταξη που θεσπίζει το εν λόγω κώλυμα έχει την έννοια ότι επιτρέπεται να ορισθεί ότι η δερματοστιξία αυτή καθεαυτή συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου από το διαγωνισμό για την πρόσληψη ειδικών φρουρών, εφόσον όμως αυτή είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις, ως εκ του περιεχομένου τους, είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των υπαλλήλων του Δημοσίου, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους".

Και ρωτώ: Έχω ένα τατουάζ στο εσωτερικό του μπράτσου το οποίο φαίνεται λίγο με την κοντομάνικη μπλούζα (αλλά είναι από την εσωτερική μεριά δεν κάνει μπαμ στο μάτι) υπάρχει περίπτωση να με κόψουν; Ποια είναι η γνώμη σας;
cuervo

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από cuervo »

Προσωπικά η γνώμη μου είναι να δώσεις πανελλήνιες γιατί προκήρυξη δεν πρόκειται να βγει και το τατουάζ δεν είναι λόγος απόρριψης.
moikanas

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από moikanas »

Είμαι ήδη φοιτητής στο πανεπηστήμιο και δεν θέλω να τα παρατήσω. Μπορεί να μην βγει φέτος προκήρηξη αλλά ίσως σε 2-3 χρόνια κάτι να γίνει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
Cuervo

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Cuervo »

Ναι με τον Σύριζα θα βγει , εσύ θα χτυπας το κεφάλι σου.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

moikanas έγραψε:Είμαι ήδη φοιτητής στο πανεπηστήμιο και δεν θέλω να τα παρατήσω. Μπορεί να μην βγει φέτος προκήρηξη αλλά ίσως σε 2-3 χρόνια κάτι να γίνει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση


Η ουσία είναι ότι βάση νόμου η δερματοστιξία πλέον επιτρέπεται κανονικά σε περίπτωση που βγει προκήρυξη οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά ειπώθηκε αν σε παίρνει το όριο ηλικίας τότε κοίτα να δώσεις Πανελλήνιες. Το αν και το πότε θα ξαναβγεί διαγωνισμός για το οτιδήποτε που μπορεί να αφορά ένστολο προσωπικό είναι εξαιρετικά αμφίβολο. Φιλικά.

loaz

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από loaz »

Μαγκες κανενα νεο; Οι προκυρηξεις που βγενουν τωρα (για αστυφυλακων πχ που πρεπει να βγηκε το προηγουμενο καλοκαιρι) λεει τπτ για ταττουαζ; Θελω να κανω το σφυροδρεπανο στο μπρατσο και το σκεφτομαι.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από marsupilami »

Φίλε μου μπορείς να διαβάσεις την προηγούμενη προκήρυξη τι αναφέρει παρόμοια θα είναι και οι φετινή!
loaz

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από loaz »

Διαβασα την αστυφυλακων και δεν ειδα πουθενα να λεει τπτ για ταττουαζ για αυτο εγραψα εδω. Ευχαριστω παντως για την απαντηση
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από marsupilami »

Από όσο ξέρω ισχύει το εξής αν το tatto καλυπτεται από την θερινή στολή δεν σε κόβουν όμως για πιο σίγουρα ρώτησε κάποιον από το σώμα που θα σου απαντήσει πιο εγκυρα αλλιώς αν ξέρει κάποιος άλλος από το forumνα μας πει τι γίνεται ακριβώς...
cuervo

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από cuervo »

loaz έγραψε:Διαβασα την αστυφυλακων και δεν ειδα πουθενα να λεει τπτ για ταττουαζ για αυτο εγραψα εδω. Ευχαριστω παντως για την απαντηση.


Aυτό ισχύει σε όλα τα σώματα ασφαλείας.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Terminator »

Υπάρχουν 2 αποφάσεις του ΣτΕ (1722-1723/2014) που εκδόθηκαν τον μαίο του 2014 που ορίζουν ρητά ότι επιτρέπεται να προβλεφθεί από η δερματοστιξία συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου, εφόσον όμως αυτή είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις, ως εκ του περιεχομένου τους είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των αστυνομικών υπαλλήλων, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους. Η συγκεκριμένη επαλήθευση έγινε και κατά τον φεβρουάριο του 2015 με τρείς νέες αποφάσεις στο ΣτΕ.

Επομένως Μόνο η ύπαρξη δερματοστιξίας δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού από τη σχετική διαδικασία επιλογής αλλά απαιτείται να συντρέχουν και άλλοι παράγοντες, όπως είναι να μην είναι εξωτερικά εμφανής από την ενδυμασία.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από marsupilami »

terminator ευχαριστούμε για τις αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες σου!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Terminator »

marsupilami έγραψε:terminator ευχαριστούμε για τις αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες σου!


Ευχαριστηση μου να βοηθώ
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από cocoblogger »

Καλησπέρα κι απο μένα.
Έχω ένα τατού στο αριστερό μου μπράτσο λίγο πάνω Από τον αγκώνα. Είνα στα όρια ενός οποιουδήποτε κοντομάνικου ρούχου.
Με κόβουν;
Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες