Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Μιάς και έγινε η πρόσφατη επίθεση κατά των Λεσχών/Συνδέσμων Εφεδρων από τον Ριζοσπάστη και το Indymedia αντίστοιχα, είπα να φτιαχτεί ενα thread που να λέμε τις απόψεις μας και να ξεδιαλύνουμε τυχόν απορίες/ερωτήσεις που πιθανώς υπάρχουν για το θέμα.

Κάθε χώρα που έχει κληρωτούς στρατιώτες, μετά την εκπληρωση της θητείας τους, τους κατατάσσει στην εφεδρεία.
Στην εφεδρεία κάποιος βρίσκεται μέχρι κάποια ηλικία, όσο είναι ικανός να φέρει όπλα.

Σε άλλες χώρες (πχ Ελβετία), οι έφεδροι εκπαιδεύονται τακτικά, οργανωμένα. Γίνονται ασκήσεις και στρατιωτικοί αγώνες, που διατηρούν το αξιόμαχο των εφέδρων.

Οι παρακατω δηλώσεις αποτελούν προσωπικές απόψεις -πως το βλέπω εγώ σαν Γιώργος το θέμα-:

Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν συμβαίνει το ίδιο. Οι Έφεδροι καλούνται πολύ σπάνια, και συνήθως είναι χάσιμο χρόνου, μιάς και -τηρώντας την "παραδοση"- η μετεκπαίδευση είναι "στον χαβαλε" και χωρίς ουσία. Η Πολιτεία πολυ απλά δεν υπολογίζει τους Εφεδρους σαν αξιομαχο δυναμικό, και έχει υποβαθμίσει τον Θεσμό, ξεχνώντας το ποιοι είναι εκείνοι που θα πολεμήσουν στην ατυχή περίπτωση ενός πολέμου.

Πολλοί απολύονται απο το στράτευμα με το "παράπονο" οτι λιώσανε στην αγγαρεία, και απο εκπαίδευση, τίποτα.

Οι Λέσχες Εφέδρων λειτουργούν σαν συνδετικός κρίκος ανάμεσα στους πολίτες-έφεδρους και το στράτευμα. Διατηρούν την σχέση του πολίτη με τα αμυντικά δρώμενα, τις τεχνολογικές εξελίξεις, αλλαγές στο δόγμα πολέμου, καθώς και φρεσκάρισμα των γνώσεων/κάλυψη κενών από την εκπαίδευση που έλαβε ως στρατιώτης.

Επίσης, μιας και η συνδικαλιστική δράση απαγορεύεται στο στρατευμα, ως πολίτες, οι Λεσχες μάχονται για τα δικαιώματα των στρατευμένων, όπως:Aυξηση μισθού των οπλιτών, ουσιαστική εκπαίδευση, ανάθεση "αγγαρειών" αποκλειστικά σε όσους αρνούνται να φέρουν όπλο λόγω ψυχολογίας/συνείδησης (φόβος για τα όπλα, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Ι3-Ι4 άοπλοι, αντιρρησίες συνείδησης), ασφάλιση κατά την θητεία κτλ.

Τέλος, αν και μεγάλης σημασίας, είναι η συνδρομή των Λεσχών/Συνδέσμων στην Πολιτική Προστασία: Στις πυρκαγιές τα καλοκαίρια, καθώς και σε διασώσεις, οι Λέσχες συμμετάσχουν ενεργά.

Είναι νόμιμοι οργανισμοί, αναγνωρισμένοι απο το υπουργείο Εθνικής Άμυνας, και την Γραμματία Αθλητισμού, καθώς και την Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.

Οσον αφορά την πολιτική στάση, δεν τίθεται θέμα εθνικισμού η φασισμού. Είναι αξίες και ιδανικά που ενώνουν τα μέλη των συνδέσμων, και οι ακραιες αντιλήψεις/ αντισυνταγματικές συμπεριφορές δεν είναι μερος αυτών.

Αυτά εν ολίγοις περι των λεσχών, τα έθεσα όλα οσο πιο απλά γίνεται (δεν μου αρεσει να μιλαω με κρύες ορολογίες).
SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Η προσωπική μου άποψη για τους Συνδέσμους είναι αρκετά θετική.

Κατα την άποψή μου, κάνουμε ό, τι έπρεπε να κάνει το κράτος, και δίνουμε φωνή στους στρατεύσιμους.

Προσωπικά γράφτηκα στον Σ. Σ. Ε. ΕΦ το 2007 για να βοηθήσω στις πυρκαγιές, και έκτοτε λαμβάνω μέρος στις δραστηριότητες.

Μ'αρέσουν οι προσομοιώσεις που κάνουμε, όχι επειδή είμαι πολεμοχαρής, αλλά επειδή (όπως είπα και σε άλλο thread) μπαίνουν σε δράση όλα όσα έχω μάθει περί στρατηγηκής/τακτικής σε όσο το πιο δυνατόν γίνεται ρεαλιστικές συνθήκες (κάτι στο οποίο με απογοήτευσαν τα σκετα σενάρια paintball &airsoft).

Μ'αρέσει να μαθαίνω καινούρια πράγματα, καθώς και να μεταδίδω τις γνώσεις μου σε άλλους. Έτσι, νιώθω οτι ίσως να τους σώσουν τη ζωή κάποια πράγματα που έχουν μάθει από μένα, σε μία πιθανή σύρραξη. Αυτό μου προσφέρει ηθική ικανοποίηση, καθώς εξασκώ και την μεταδοτικότητα και αυξάνω τα ηγετικά μου προσόντα.

Στις προσομοιώσεις κάνουμε λάθη, από τα οποία μαθαίνουμε, και χαίρομαι που τα διορθώνουμε σε μία άσκηση, παρά να κάνουμε τα λάθη αυτά σε στιγμές που τα λάθη κοστίζουν ζωές (μπορεί ο στρατιώτης να είναι αναλώσιμος, αλλά το θέμα είναι όσο περνάει από το χέρι του καθένος να είναι εκπαιδευμένος σωστά ώστε να έχει αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης).

Μ'αρέσει που προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο μέσω της πολιτικής προστασίας/εθελοντισμού. Δεν περιγράφεται η ηθική ανταμοιβή και το συναίσθημα του οτι μόλις έσωσες την ζωή κάποιων ανθρώπων από την φωτιά.

M'αρεσει σαν "σπορ", μιας και συνδιάζει πολλά extreme sports σε ένα (πεζοπορεία, ορεινή διαβίωση/camping, σκοποβολή,airsoft, αναρρήχηση/καταρρήχηση κτλ).

Τέλος, μ'αρέσει που διατηρώ μια "επαφή" με την στρατιωτική ζωή, χωρίς τους περιορισμούς που συνεπάγονται αυτής (πχ έχω μακριά μαλλιά, δεν έχω τον φόβο τιμωρίας, ούτε υπάρχει ξέσπασμα των κομπλεξ του καθενός). Ο, τι κάνουμε, το κάνουμε με την καρδιά μας, και όχι επειδή μας το λένε οι ανώτεροι...
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από GenerX »

Μια διόρθωση.

Το Indymedia σαν Indymedia δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτό το θέμα.

Αναγνώστες που εκπροσωπούσαν τον εαυτό τους έγραφαν την άποψή τους. Χαίρω πολύ δηλαδή.

Και μερικοί εδώ μέσα γουστάρουν το ρητό Τούρκος καλός, μόνο νεκρός, δε νομίζω όμως να είναι αυτή η θέση του Ellinikos-stratos.com
SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Με βρίσκεις σύμφωνο GenerX σε αυτό.
Triton
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 2:09 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία, Θάλασσα, Πολεμικές Τέχνες, Ορειβασία
Επάγγελμα: Επιχειρηματίας
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από Triton »

Πριν από κάποια χρόνια το είχα ψάξει για λέσχες στην Αθήνα αλλά δεν είχα βρει κάποια πληροφορία σχετικά (μόνο ένα γραφείο στην Βουκουρεστίου στο Citilink) αλλά από τότε που πουλήθηκε και διαμορφώθηκε χάθηκαν τα ίχνη τους. Υπάρχει κάτι οργανωμένο στην Αθήνα;

/Τρίτων

SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Όντως, όπως είπε ο Νάσος είναι ο Π. Σ. Ε. Ε. Δ, η Θεσσαλονικιά Λ.EΦ.E. Δ.(παράρτημα Αττικής), και aπό το 2007 λειτουργεί και ο Σ. Σ.E. ΕΦ.(στον οποιο είμαι εγώ).

Φέτος από συλλογικές δραστηριότητες, έχουμε τους πανελλήνιους Στρατιωτικούς αγώνες "Μακεδονομάχος 2010" στο KEAΠ στη Ρεντίνα, και το καλοκαίρι την άσκηση "ΟΝΗΣΙΛΟΣ" στην Κύπρο. Πέρα από κει, μακάρι να τα ξύσουμε το καλοκαίρι και να μην έχει φωτιές...
SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Το forum του Σ. Σ.E. ΕΦ μόλις τελειωσε, το link είναι http://sseef.forumup.gr και χρησιμοποιείται ως "επίσημη σελίδα" του Συνδέσμου μέχρι να ξανασηκωθεί το κανονικό site.
Triton
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 2:09 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία, Θάλασσα, Πολεμικές Τέχνες, Ορειβασία
Επάγγελμα: Επιχειρηματίας
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από Triton »

Καλορίζικο και καλή επιτυχία σας.

Έριξα μία πρώτη ματιά και νομίζω πως έχει γίνει καλή αρχή, αν και θα πρότεινα να μην εστιάσετε στην θεματολογία και το φόρουμ αλλά στο siteαυτό καθ΄ αυτό έτσι ώστε να καταλάβει ο κόσμος ποιοι είστε και τι κάνετε.

Κάτι τελευταίο, οι κανόνες είναι λίγο αυστηροί και θέλουν μια τροποποίηση ώστε να μην φοβίζουν κάποιον που θα τους διαβάσει. Αν και καταλαβαίνω την αναγκαιότητα της ύπαρξης τους για εσάς και τα μέλη, παρόλα αυτά μία άλλη διατύπωση νομίζω πως θα το έκανε πιο εύπεπτο

Και πάλι καλή επιτυχία και θα είμαστε σε επαφή

/Τρίτων

SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Μια σημείωση για το forum,

Οποιος θέλει να γραφτεί, να επιλέξει username με λατινικούς χαρακτήρες, όχι Ελληνικούς, διότι στα usernames και στα topic titles το forum "ξεχνάει", και τα βγάζει αλαμπουρνέζικα.

Τώρα, όσον αφορά τους κανονισμούς,
και μέλη άλλων λεσχών δεν θα αρνηθούν ότι κάποια ακραία/ανεπιθύμητα στοιχεια έχουν εισχωρήσει/προσπαθήσει να εισχωρήσουν κατά καιρούς και έχουν αμαυρώσει το κύρος των Συνδέσμων (πχ. Χρυσαυγίτες, ακραίοι ακροδεξιοί). Δεν λέω,ok, σεβαστές οι αντιλήψεις τους, αλλα δυστυχώς, τα ακραία άτομα είναι κολλημένα άτομα, και "σκαλωμένα" άτομα, και προκαλούν τους υπολοιπους με την συμπεριφορά και τα λεγόμενα τους.

Είμαστε υποχρεωμένοι να τονίσουμε την πολιτική ουδετερότητα του Συνδέσμου, ώστε να αποθαρρύνουμε ακραία στοιχεια να εισχωρήσουν.

Ξέρω ότι φαίνονται "αυστηροί", αλλα παλεύουμε να μην αποκτήσουμε την ρετσινιά των "φασιστών" η "παραστρατιωτικών", οποτε καταλαβαίνεις ότι κάποια πράγματα πρέπει να είναι straight το the point.

Υπάρχει και Thread "Ποιοι Είμαστε", αλλα δεν έχω ακόμα πλήρες βιογραφικό από τον Πρόεδρο. Επίσης περιμένω φωτογραφικό υλικό. Όσο για το site... Θα αργήσει λίγο ακόμα :/

Αμε,keep in touch ;)
Triton
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 2:09 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία, Θάλασσα, Πολεμικές Τέχνες, Ορειβασία
Επάγγελμα: Επιχειρηματίας
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από Triton »

SSEEF έγραψε:Μια σημείωση για το forum,

Οποιος θέλει να γραφτεί, να επιλέξει username με λατινικούς χαρακτήρες, όχι Ελληνικούς, διότι στα usernames και στα topic titles το forum "ξεχνάει", και τα βγάζει αλαμπουρνέζικα.

Τώρα, όσον αφορά τους κανονισμούς,
και μέλη άλλων λεσχών δεν θα αρνηθούν ότι κάποια ακραία/ανεπιθύμητα στοιχεια έχουν εισχωρήσει/προσπαθήσει να εισχωρήσουν κατά καιρούς και έχουν αμαυρώσει το κύρος των Συνδέσμων (πχ. Χρυσαυγίτες, ακραίοι ακροδεξιοί). Δεν λέω,ok, σεβαστές οι αντιλήψεις τους, αλλα δυστυχώς, τα ακραία άτομα είναι κολλημένα άτομα, και "σκαλωμένα" άτομα, και προκαλούν τους υπολοιπους με την συμπεριφορά και τα λεγόμενα τους.

Είμαστε υποχρεωμένοι να τονίσουμε την πολιτική ουδετερότητα του Συνδέσμου, ώστε να αποθαρρύνουμε ακραία στοιχεια να εισχωρήσουν.

Ξέρω ότι φαίνονται "αυστηροί", αλλα παλεύουμε να μην αποκτήσουμε την ρετσινιά των "φασιστών" η "παραστρατιωτικών", οποτε καταλαβαίνεις ότι κάποια πράγματα πρέπει να είναι straight το the point.

Υπάρχει και Thread "Ποιοι Είμαστε", αλλα δεν έχω ακόμα πλήρες βιογραφικό από τον Πρόεδρο. Επίσης περιμένω φωτογραφικό υλικό. Όσο για το site... Θα αργήσει λίγο ακόμα :/

Αμε,keep in touch ;)
Σωστοί οι προβληματισμοί αλλα νομίζω πως η διατύπωση θέλει λίγο φτιάξιμο και για να το εξηγήσω δανείζομαι τα παρακάτω

SSEEF έγραψε:Ο Σύνδεσμος ελέγχει τα μέλη για τυχόν παράνομες και αντισυνταγματικές δραστηριότητες κατά το παρελθόν. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί τέτοια δραστηριότητα, το μέλος εκδιώκεται.


Ο σύνδεσμος δεν αποτελεί ελεγκτική αρχή, επομένως φαντάζομαι ότι αυτό Που θελετε να πείτε Είναι ότι σε περίπωση που κάποιο μέλος Κάνει μία από τις παραπάνω δραστηριότητες και αυτή του η δραστηριότητα γίνει γνωστή στον Σύλλογο Το μέλος θα αποβάλεται από τον σύλλογο όπως το καταστατικό (ή εάν θέλετε ο εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας θα ορίζει) (και Όχι εκδιώκεται)

SSEEF έγραψε:Οποιο μέλος προβεί σε αντισυνταγματικές συμπεριφορές, πράξεις και δραστηριότητες, θα εκδιώκεται και θα παραδίδεται στις Αρχές.


Το ίδιο και εδώ, το μέλος δεν εκδιώκεται και παραδίδεται στις αρχές (αυτό νομίζω πως είναι λάθος διατυπωμένο) αλλά αποβάλεται για την προστασία του Συνδέσμου. Ο σύνδεσμος σε καμία περίπτωση θα πρέπει να παίζει τον ρόλο του security.

Φιλικά πάντα και με πολύ καλή διάθεση συζήτησης και βοήθειας

/Τρίτων

SSEEF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 10:46 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Τεχνολογία, Βιβλία, Ταινίες/Κινηματογραφος
Επάγγελμα: Μουσικός
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από SSEEF »

Έτσι όπως το θέτεις, θα συμφωνήσω, δεν το είχα σκεφτεί έτσι (ότι μαζί με τα ανεπιθύμητα στοιχεια ίσως αποθαρρυνθούν και άλλοι με τον φόβο του "μπαμπούλα").

Έκανα τις αντίστοιχες διορθώσεις, δες και πες μου ;)
Triton
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 2:09 pm
Ενδιαφέροντα: Ιστορία, Θάλασσα, Πολεμικές Τέχνες, Ορειβασία
Επάγγελμα: Επιχειρηματίας
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από Triton »

Είπα να το βάλω κι εδώ χωρίς να έχω παραπάνω πληροφορίες.

http://hellenicmarines.Wordpress.com/

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από samloxias »

Triton έγραψε:Είπα να το βάλω κι εδώ χωρίς να έχω παραπάνω πληροφορίες.

http://hellenicmarines.Wordpress.com/



Και τι κάνεται τώρα παιδιά, ποιές οι δραστηριότητες;
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από tvonp »

Καλησπέρα σε όλους,

Στη στρατιωτική μου θητεία λοιπόν, όπως αρκετοί ακόμα, δεν έκανα καμία άσκηση και δεν έλαβα καμία εκπαίδευση (εκτός από αρκετές βολές κλπ).

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, τι ακριβώς είναι η ΛΕΦΕΔ, τι εκπαίδευση προσφέρει, αν προσφέρει εκπαίδευση ανάλογα με το σώμα στο οποίο υπηρέτησες, αν χρησιμοποιεί πραγματικά όπλα και πυρά. Υπάρχουν βίντεο όπως αυτό
,

το οποίο παραπέμπει μάλλον σε έφεδρους καταδρομείς. Είναι λοιπόν η οποιαδήποτε εκπαίδευση ανοιχτή σε όλους;

Τέλος, θα ήθελα να μάθω αν η ΛΕΦΕΔ έχει οποιαδήποτε σχέση με πολιτικό (δεξιόστροφο) εξτρεμισμό. Στο site τους αναφέρουν ότι δεν έχουν σχέσεις με πολιτικά κόμματα κ. Λπ, αλλά μία τέτοια αποποίηση ευθύνης θα μπορούσε να είναι απλώς τυπική και, ως εκ τούτου, κενή περιεχομένου.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λέσχες και Σύνδεσμοι Εφέδρων

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί δεν έρχεσαι σε επικοινωνία με τη ΛΕΦΕΔ

http://www.lefed.gr/

Τυπική εκπαίδευση/διαβίωση με όπλα airsoft, και, αν έχουν την άδεια από το ΓΕς, επισκέπτονται και μερικές μονάδες του Στρατού Ξηράς, όπως το ΚΕΑΠ στη Ρεντίνα ή το ΚΕΟΑΧ στον Όλυμπο, ενώ με ιδία έξοδα πάνε και στο εξωτερικό όπως πχ Ουαλία (Brecon Beacon, εκεί κάνουν εκπαίδευση οι SAS) ή Κύπρο (Άσκηση ΟΝΗΣΙΛΟΣ).

Μη περιμένεις βέβαια σούπερ-ντούπερ εκπαίδευση, αλλά σίγουρα θα μάθεις πολλά περισσότερα από τη θητεία στο Στρατό Ξηράς. Αρκεί να έχεις το χρόνο να ασχοληθείς.

Ναι, ανοικτή σε όλους είναι, δεν είναι αποκλειστικά μόνο για Καταδρομείς. Και όχι δεν έχουν σχέση με Χρυσά Αυγά και λοιπά "πατριωτικά κόμματα".

Η ΛΕΦΕΔ είναι από το 2006 και παρ'οτι δεν συμμετείχα σε ασκήσεις, με βοήθησαν να ψάξω και να βελτιώσω τον εξοπλισμό μου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες