Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Snakeshit »

Στις 13/2/09 ποια σειρά ήταν ΛΕΛΕ;
2 MAΛ

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από 2 MAΛ »

Μαγκες καλησπερα. Επειδη ειχα σκεφτει παλαιοτερα το θεμα, πιστευω οτι οι σειρες ξεκινησαν μετα την απελευθερωση της χωρας μας απο τη Γερμανικη κατοχη. Ο ενας παππους μου (που ειναι εν ζωη) καταταχθηκε το 1949 και ηταν 16η ΕΣΣΟ ! Ο αλλος παππους (δεν ζει πια) μου ειχε πει οτι ηταν κλαση '36-δεν υπηρχαν ακομη σειρες τοτε. Μαλιστα πολεμησε στα βουνα της Αλβανιας και τραυματιστικε σοβαρα στο ποδι.

Ο πατερας μου καταταχθηκε στα τελη του 1971 και ηταν 99η ΕΣΣΟ.

Αρα οι σειρες πρεπει να ξεκινησαν μεταξυ 1945-1947.

Ελπιζω να βοηθησα

Μιχάλης

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Εγώ ήμουν 74Α ΕΣΣΟ και παρουσιάστηκα 21-1-197. Ο πατέρας μου ήταν 8 σειρά και παρουσιάστηκε το 1946
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από yandr »

Μιχάλης έγραψε:Εγώ ήμουν 74Α ΕΣΣΟ και παρουσιάστηκα 21-1-197. Ο πατέρας μου ήταν 8 σειρά και παρουσιάστηκε το 1946

Επομένως μάλλον σωστά ειπώθηκε ότι οι σειρές ξεκίνησαν αμέσως μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο το 1945.
Χριστόφης

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Χριστόφης »

Μάγκες ο παππούς μου υπηρέτησε το 1945 και ήταν η σειρά 1. Είναι η αναδρομική σειρά που κάλεσαν αμέσως μετά την απελευθέρωση της χώρας. Δεν ξέρω ποιο μήνα παρουσιάστηκε. Τα χρόνια εκείνα δεν ξέρω πόσο συχνά έπαιρναν σειρές αλλά η συχνότητα πρέπει να ήταν διαφορετική από τη δεκαετία του 50-60 γιατί εκκρεμούσαν πολλές κατατάξεις και υπήρχαν ανάγκες στο στράτευμα.
302 pz

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από 302 pz »

Snakeshit έγραψε:Στις 13/2/09 ποια σειρά ήταν ΛΕΛΕ;


302 :)

Ιστοριοδίφης

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Ιστοριοδίφης »

Την απορία την είχα από την εποχή που στρατεύτηκα. Τρείς πιθανότητες είχαμε μετρήσει για την ημερομηνία της σειράς 1, α) Τέλος Β' ΠΠ, β) τέλος εμφυλίου πρώτη μεγάλη αναδιοργάνωση ΕΣ και τ'έλος γ) η σειρά που έστειλε το μοναδικό Ελληνικό Εκστρατευτικό σώμα με εφέδρους στρατευσίμους στην Κορέα!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Signaller »

Μιχάλης έγραψε:Εγώ ήμουν 74Α ΕΣΣΟ και παρουσιάστηκα 21-1-197. Ο πατέρας μου ήταν 8 σειρά και παρουσιάστηκε το 1946


Περίεργο μου φαίνεται. Και από το 1946 έως το 1974 ήταν μόνο 95 σειρές;

Είχα την αίσθηση ότι ξεκίνησαν όταν μπήκε η Ελλάδα στο ΝΑΤΟ (δεκαετία του 1950)
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
PsarouklasEkGeneths

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από PsarouklasEkGeneths »

Ίσως βοηθήσει λίγο κι αυτό...

Νικος

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Νικος »

Γειά σας παιδιά πως μετράμε την σειρά μας; Εγώ που παρουσιάζομαι αύριο τι σειρά είμαι; Ευχαριστώ
NIKOS

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από NIKOS »

H Σειρα 1 ηταν αυτη που πρωτοσυσταθηκε για να αντιμετωπησει τους ανταρτες στα βουνα. περιοδος εμφυλιου. Μου το εχει πει ο παπους μου που ηταν τοτε μελος του τακτικου στρατου.
αλι τρισαλι

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από αλι τρισαλι »

Η Σειρά Νο.1 ήταν το Δεκέμβριου του 1944.TO ξερω απο τον πατερα μου που ηταν αξιοματικος του στρατου.

Πάνος 52

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από Πάνος 52 »

Παιδιά οι σειρές ήταν 4 κάθε χρόνο μέχρι την 110, Ιανουάριο, Απρίλιο, Ιούλιο, Οκτώβριο. Μετατροπή 110 σειρα (74Β ΕΣΣΟ) παρουσιάζονται ανά δίμηνο! Η 106 και η 110 υπηρέτησαν 30 μήνες λόγω των της επιστρατευσης και των γεγονότων με την Τουρκία! Η 1η σειρά μου ήταν το 1948 όπου υπηρέτησε ο πατέρας μου που ήταν γεννημένος το 1924! 😊
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πότε άρχισε να μετριέται η "σειρά";

Δημοσίευση από samloxias »

Άν δεν ξέρουμε τεκμηριωμένα μήν γράφουμε ανακρίβειες παιδιά. Ποιό πάνω κάποιος έδωσε κάποια στοιχεία σε μορφή εξέλ τα είδα. Πρέπει να είναι ορισμένα λάθος. Συζητάτε με Στρατιώτες που υπηρέτησαν εκείνη την εποχή για να βγεί κάποια άκρη.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες