Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
airman

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από airman »

Καλημέρα είμαι επόπ σε παραμεθόριο περιοχή εδώ και τρία 3 χρόνια το καλοκαίρι κλείνω τα τέσσερα 4 έχω μονιμοποιηθεί έχω 3 τρία παιδιά και η γυναίκα μου είναι 6 σειρά επόπ και βάση το ότι δεν έχει Κλίση Τα χρόνια (4-5) υπηρεσίας στην παραμεθόριο λόγω αδειών εγκυμοσύνης (έχει Υπηρέτηση 1,5 χρόνο περίπου το 1 παιδί το είχαμε πριν μπει στον στρατό) και Ξαναστέλνεται Πίσω να Συνέχιση Την παραμεθόριο ξέρετε αν ισχύη κάτι τέτοιο που είναι τα κοινωνικά κριτήρια; Έχει αλλάξει κάποια διαταγή; Ευχαριστώ
airman

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από airman »

Εάν είσαι επόπ εσύ ή η γυναίκα και δεν Έχεις Μονιμοποιηθεί δεν Ισχύει Τίποτα Από Τις διαταγές
Κατερινα

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Κατερινα »

Καλησπερα. Λοιπον αφου η γυναικα σου θα βγει σε αδεια κυησεως θα δηλωσει οπου θελει Να ανηκει στην αδεια (τους 14 μηνες) π. Χ. Εγω ημουν στον εβρο και στην αδεια δηλωσα φρουραρχειο πιεριας (σε φρουραρχειο πας) περιπου 2-3 μηνες πριν τελειωσει η αδεια σου και ειναι να γυρησεις πας στο φρουραρχειο που εχεις δηλωσει και κανεις μια αναφορα και φρουρες προτιμησεις (δεν ειναι σαν αυτες που κανουμε κανονικα) και δηλωνεις που θες να πας (οπου και αν θες προβλεπετε για 3 χρονια να παει η γυναικα σου στον τοπο συμφεροντων της) και σου βγαινει μεταθεση μεχρι να τελειωσει η αδεια κυησεως-ανατροφης τεκνου. Σε περιπτωση που καθηστερησει για οποιοδηποτε λογο η μεταθεση θα παρουσιαστει στο Φρουραρχειο και θα περιμενει τη μεταθεση... Ασχετο το ποτε θα γυρησει υπαρχουν ή οχι μεταθεσεις εκεινη την περιοδο ειναι ασχετη η εγκυμοσυνη...
Άβαταρ μέλους
inomel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2012 11:31 pm
Επάγγελμα: εποπ Δνεας
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από inomel »

Δεν έχεις μειωμένο ωράριο και καμοια ιδική μεταχειριση (ετσι ακριβως λεει και στην διαταγη) Το 14 ισχυει κανονικα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Lxias »

airman έγραψε: Καλημέρα είμαι επόπ σε παραμεθόριο περιοχή εδώ και τρία 3 χρόνια το καλοκαίρι κλείνω τα τέσσερα 4 έχω μονιμοποιηθεί έχω 3 τρία παιδιά και η γυναίκα μου είναι 6 σειρά επόπ και βάση το ότι δεν έχει Κλίση Τα χρόνια (4-5) υπηρεσίας στην παραμεθόριο λόγω αδειών εγκυμοσύνης (έχει Υπηρέτηση 1,5 χρόνο περίπου το 1 παιδί το είχαμε πριν μπει στον στρατό) και Ξαναστέλνεται Πίσω να Συνέχιση Την παραμεθόριο ξέρετε αν ισχύη κάτι τέτοιο που είναι τα κοινωνικά κριτήρια; Έχει αλλάξει κάποια διαταγή; Ευχαριστώ
Δυστηχώς συνάδελφε κανέ υπομονή 1 χρόνο ακόμη μέχρι να μονιμοποιηθεί η σύζυγος σου. Η διαταγή αφορά μόνο μονιμοποηθεντές ΕΠ. ΟΠ, επίσης έχει 28 μήνες σε άδεια εγκυμοσύνης και δεν πιάνει τα υποχρεωτικά χρόνια της παραμεθωρίου. Εγώ είμαι 1η Σειρά ΕΠ. ΟΠ στον Σ. Ξ και έφυγα μετά την μονιμοποίηση απο τον Έβρο. Δεν τους νοιάζει εάν έχεις τρία παιδιά στα α... Α τους!
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
δεκαννέας

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από δεκαννέας »

Ειμαι Στο στρατό ξηράς και ειμαι σε παραμεθόριο 3,5 χρόνια. Και ο αντρας μου ειναι στο στρατό ξηράς και είναι 5 χρόνια σε παραμεθόριο. Ποτε θα φύγουμε απο τη παραμεθόριο; Και τωρα εχω είμαι σε άδεια ανατροφής τέκνου υπολογίζονται τα χρόνια σε παραμεθόριο; Οταν επιστρέψω στην μονάδα έχω μειωμένο ωράριο; Αληθεύει το οτι αν κάνεις 3 παιδια δεν κάνεις υπηρεσια στην μονάδα; Βοηθήστε με σας παρακαλώ.
ΛΙΤΣΑ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΛΙΤΣΑ »

Καλησπερα ειμαι εποπ εδω και 4 χρονια μη μονιμοποιημενη ειμαι διαζευμενη με ενα ανηλικο τεκτο 8 μηνων. Γυρναω απο αδεια κυησεως σε ενα μηνα και θελω να μεινω αθηνα αλλα μου λενε οτι πρεπει να παω παλι παραμεθωριο να συμπληρωσω τα χρονια. Ειμαι τεθωρακισμενη. Σαν μητερα κ μονογονεικη οικογφενεια δεν εχω δικαιωμα να παω στον τοπο προτιμησεως μου;
Χαρά

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Χαρά »

Η άδεια κυήσεως έγινε 17μήνες για το τρίτο τέκνο και πάνω για τα 2 πρώτα παραμένει 14 μήνες.
δεκαννέας

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από δεκαννέας »

Γεια σας. ειμαι δεκανεας στο στρατο ξηρας. ειμαι σε αδεια κυησησ απο τις 10 ιουνιου 2011. γεννησα στις 6 νοεμβριου 2011. τωρα ειμαι σε αδεια ανατροφης τεκνου. θελω να ρωτησω ποτε επιστρεφω στη μοναδα; μπορειτε να με βοηθησετε?14 mhnes ποτε τις συμπληρωνω;

ΒΙΛΛΑΡΟΣ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΒΙΛΛΑΡΟΣ »

Καλησπέρα, μπορεί να μου λύση κάποιος μια απορία σχετικά με τις άδεις ανατροφής τέκνου για το άρρεν προσωπικό των ενόπλων δυνάμεων;
Η σύζηγος αναπληρώτρια, γέννησε τον φεβρουάριο, πήρα 2,5 μήνες άδεια ανατροφής αρχομένης απο τον Απρίλιο (μτα την λήξη της κυήσεως) εως το τέλος του Ιουνίου όπου και έληγε η σύμβαση της συζήγου.
Απο Οκτώβριο Ξαναπήγε αναπληρώτρια... Εγώ τι δικαιούμαι; Το υπόλοιπο 6,5 μήνες απο το σύνολο των 9 μηνών;
ή το μεσοδιάστημα του καλοκαιριού αφαιρείται απο την δικαιούμενή μου άδεια;
Βίκτωρ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Βίκτωρ »

Η γυναίκα μου είναι εποπ δεκαννέας και δεν έχει κλείσει ακόμη την 7 ετία. Η άδεια κύησης λήγει στα μέσα Ιανουαρίου και έχει ζητήσει τοποθέτηση από τον Οκτώβρη σε μέρος επιλογής της. Να υποθέσω πως δεν ισχύει το διάταγμα σε αυτές τις περιπτώσεις;

Αδίκως περιμένουμε;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Βίκτωρ έγραψε:Η γυναίκα μου είναι εποπ δεκαννέας και δεν έχει κλείσει ακόμη την 7 ετία. Η άδεια κύησης λήγει στα μέσα Ιανουαρίου και έχει ζητήσει τοποθέτηση από τον Οκτώβρη σε μέρος επιλογής της.Να υποθέσω πως δεν ισχύει το διάταγμα σε αυτές τις περιπτώσεις;

Αδίκως περιμένουμε;



Νηπιακοί σταθμοί υπάρχουν στο μέρος που υπηρετεί;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βίκτωρ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Βίκτωρ »

Βρεφονηπιακός δεν υπάρχει.
Παίζει ρόλο αυτό ή το ότι δεν έχει κλείσει ακόμη την 7ετία της;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Βίκτωρ έγραψε:Βρεφονηπιακός δεν υπάρχει.
Παίζει ρόλο αυτό ή το ότι δεν έχει κλείσει ακόμη την 7ετία της;


Καί τα δύο. Υπηρετούσα σαν ΕΠ. ΟΠ σε ακριτική Νήσο, και γνωρίζω απο κοντά περίπτωση πρώην συναδέρφου ο οποίος επεδίωκε μετάθεση μαζί με την γυναίκα του απο το Νησί,(και οι δύο ΕΠ. ΟΠ) επικαλλούμενοι στην ανάφορα της μετάθεσης τους το ότι δεν υπήρχε στο Νησί Νηπιακός σταθμός. Τους είπε το βίσμα τους πως μετράει, και για αυτό το επικαλλέστηκαν.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βίκτωρ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Βίκτωρ »

Το ερώτημά μου είναι,
Το διάταγμα καλύπτει αυτούς που δεν έχουν κλείσει την 7ετία;
Άλλοι λένε πως δεν ισχύει και άλλοι πως ισχύει. Άλλοι πάλι λένε πως δε διευκρινίζεται καν στο διάταγμα.
Τι ισχύει τελικά;
Το θέμα είναι πως από τα μέσα Γεννάρη τελειώνει η άδεια κύησης και από τον Οκτώβρη που έκανε τα χαρτιά της δεν έχουμε λάβει καμία ενημέρωση.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης