Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

guest έγραψε:
έγραψε:Εχω μια απορια. Ο αντρας μου ειναι εποπ, μενουμε στην αλεξανδρουπολη αλλα ειμαστε απο βολο.αν μεινω εγκυος και με πανε στο βολο πως θα ερθει ο αντρας μου μαζι που δεν υπαρχει η ειδικοτητητα του πουθενα στην θεσσαλια; ειναι στα τεθωρακισμενα υπηρετης ολμων κι εγω πεζικο


Που την είδες βρε κοπελιά την ειδικότητα "υπηρέτης όλμων" στα ΤΘ;
Θα μας τρελάνεις;

Ούτε τα βασικά δεν ξέρεις από ΣΞ μου φαίνεται...
σε παραθετω στον ΣΚ 105-2/3 περι καθηκοντων ΕΠΟΠ.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

Κοπελια ο αρχαιοτερος τραβαει τον νεοτερο. Ποιος εχει μεγαλυτερο βαθμο; Ποιος ειναι σε αρχαιοτερο σωμα; Νομιζω πως τα ΤΘ ειναι αρχαιοτερα απο το πεζικο. Αρα αυτος σε τραβαει αν ειναι ανωτερος. Αν δεν ειναι τοτε εσυ και αν δε κανω λαθος η αδεια μητροτητας ειναι 14 μηνες. ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος laios την Κυρ Αύγ 29, 2010 11:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ariadni

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ariadni »

Ανήκω στον ΕΣ και επιστρέφω από άδεια κυήσεως τον Δεκ. Δικαιούμαι τις προβλεπόμενες ΚΑ και ΑΜΔ του τρέχοντος έτους; Αν ναι ή όχι βάση ποιάς δγης; Αν δεν μου τις δώσουν τις πληρώνομαι; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά?
Μαρία

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Μαρία »

Οι γυναίκες μόλις επιστρέψουν απο την άδεια κυήσεως τοποθετούνται στην 1η φρουρά προτιμήσεως τους ως προστατευόμενες. Μπορείς καποιος αν γνωρίζει τη διαταγη να την γράψει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

ariadni έγραψε:Ανήκω στον ΕΣ και επιστρέφω από άδεια κυήσεως τον Δεκ. Δικαιούμαι τις προβλεπόμενες ΚΑ και ΑΜΔ του τρέχοντος έτους; Αν ναι ή όχι βάση ποιάς δγης; Αν δεν μου τις δώσουν τις πληρώνομαι; Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;
την διαταγη δεν ξερω αλλα ολες τις προβλεπομενες αδειες του τρεχοντος ετους τις δικαιουσαι αλλιως θα πρεπει να σε πληρωσει η μοναδα και να βρει μια καλη δικαιολογια ο διοικητης σου.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από illy »

Έχω μία απορία... Επειδή όποτε γουστάρουν ο στρατός είναι δημόσιο κ όποτε γουστάρουν δεν είναι, να υποθέσω ότι άδεια ανατροφής παιδιού για τον άντρα στον στρατό δεν ισχύει έτσι;

Dum spiro spero
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

illy έγραψε:Έχω μία απορία... Επειδή όποτε γουστάρουν ο στρατός είναι δημόσιο κ όποτε γουστάρουν δεν είναι, να υποθέσω ότι άδεια ανατροφής παιδιού για τον άντρα στον στρατό δεν ισχύει έτσι;



έχει απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

illy έγραψε:Έχω μία απορία... Επειδή όποτε γουστάρουν ο στρατός είναι δημόσιο κ όποτε γουστάρουν δεν είναι, να υποθέσω ότι άδεια ανατροφής παιδιού για τον άντρα στον στρατό δεν ισχύει έτσι;

ισχυει εαν η συζυγος εργαζεται στον ιδιωτικο τομεα και εφ'οσον δεν μπορει να παρει την αδεια περαν του εξαμηνου. Τοτε ο συζυγος παιρνει 9μηνη αδεια ανατροφης τεκνου. Επεισης την ιδια αδεια την δικαιουται ο συζυγος οταν η συζυγος εχει δικη της επιχειριση, ειναι ελευθερος επαγγελματιας. Ευτυχως που εγινε αυτο, γιατι εγω δεν το προλαβα και αναγκαστηκε η συζυγος μου να παραιτηθει απο την δουλεια της.
ariadni

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ariadni »

Επειδή έχω ακούσει οτι αν επιστρέψεις μετά τον Οκτ στην δουλειά είναι στο χέρι του εκάστοτε δκτη αν θα σου δώσει τις άδειες του τρέχοντος έτους, Μήπως υπάρχει κάποιος να μου πεί ακριβώς σε ποια δγη αναφέρεται αν τις δικαιούμαι ή οχι και αν όχι αν τις πληρώνεσε, έτσι ώστε να πάω με χαρτιά στα χέρια μου; Δυστυχώς η μέριμνα υπέρ προσωπικού παίζεται πλέον μόνο με χαρτάκια. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όπως ισχύει μετά την άδεια κυήσεως πηγαίνεις στην 1η φρουρά προτίμησης και σε περίπτωση μάλιστα συνυπηρέτησης στην ίδια φρουρά όπου υπηρετεί ο σύζυγος ή σε γειτονική (εφόσον υπάρχει αστική συγκοινωνία ή υπηρεσιακό όχημα που να εξυπηρετεί). Εάν δεν εφαρμοστεί καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις τί γίνεται; Με την αναφορά παραπόνων ξέρω θα αποστρατευτείς πρώτα και μετά θα δικαιωθείς. Με δικηγόρο παίρνει πολύ χρόνο και χρήμα να λυθεί αν μπεις στο τρυπάκι. Υπάρχει κάποια/ος συνάδερφος με αντίστοιχη εμπειρία?
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από illy »

Ευχαριστώ πολύ Λάζαρε! Πάλι καλά διότι τους είχα ικανούς να πουν ότι δεν είναι δημόσιο αλλά ένοπλες δυνάμεις...

Dum spiro spero
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

ariadni έγραψε:Επειδή έχω ακούσει οτι αν επιστρέψεις μετά τον Οκτ στην δουλειά είναι στο χέρι του εκάστοτε δκτη αν θα σου δώσει τις άδειες του τρέχοντος έτους, Μήπως υπάρχει κάποιος να μου πεί ακριβώς σε ποια δγη αναφέρεται αν τις δικαιούμαι ή οχι και αν όχι αν τις πληρώνεσε, έτσι ώστε να πάω με χαρτιά στα χέρια μου; Δυστυχώς η μέριμνα υπέρ προσωπικού παίζεται πλέον μόνο με χαρτάκια. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όπως ισχύει μετά την άδεια κυήσεως πηγαίνεις στην 1η φρουρά προτίμησης και σε περίπτωση μάλιστα συνυπηρέτησης στην ίδια φρουρά όπου υπηρετεί ο σύζυγος ή σε γειτονική (εφόσον υπάρχει αστική συγκοινωνία ή υπηρεσιακό όχημα που να εξυπηρετεί). Εάν δεν εφαρμοστεί καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις τί γίνεται; Με την αναφορά παραπόνων ξέρω θα αποστρατευτείς πρώτα και μετά θα δικαιωθείς. Με δικηγόρο παίρνει πολύ χρόνο και χρήμα να λυθεί αν μπεις στο τρυπάκι. Υπάρχει κάποια/ος συνάδερφος με αντίστοιχη εμπειρία;
ο σκ 20-1 ειναι η απαντηση σου. Οι αδειες ειναι υποχρεωτικες. Η αδεια ανατροφης τεκνου ειναι ειδικη αδεια. Οκ; Οσο για την τοποθετηση εδω με πιανεις αδιαβαστο
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από laios »

illy έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Λάζαρε! Πάλι καλά διότι τους είχα ικανούς να πουν ότι δεν είναι δημόσιο αλλά ένοπλες δυνάμεις...

και εγω τους εχω ικανους για κατι τετοιο.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

ariadni έγραψε:Επειδή έχω ακούσει οτι αν επιστρέψεις μετά τον Οκτ στην δουλειά είναι στο χέρι του εκάστοτε δκτη αν θα σου δώσει τις άδειες του τρέχοντος έτους, Μήπως υπάρχει κάποιος να μου πεί ακριβώς σε ποια δγη αναφέρεται αν τις δικαιούμαι ή οχι και αν όχι αν τις πληρώνεσε, έτσι ώστε να πάω με χαρτιά στα χέρια μου; Δυστυχώς η μέριμνα υπέρ προσωπικού παίζεται πλέον μόνο με χαρτάκια. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όπως ισχύει μετά την άδεια κυήσεως πηγαίνεις στην 1η φρουρά προτίμησης και σε περίπτωση μάλιστα συνυπηρέτησης στην ίδια φρουρά όπου υπηρετεί ο σύζυγος ή σε γειτονική (εφόσον υπάρχει αστική συγκοινωνία ή υπηρεσιακό όχημα που να εξυπηρετεί). Εάν δεν εφαρμοστεί καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις τί γίνεται; Με την αναφορά παραπόνων ξέρω θα αποστρατευτείς πρώτα και μετά θα δικαιωθείς. Με δικηγόρο παίρνει πολύ χρόνο και χρήμα να λυθεί αν μπεις στο τρυπάκι. Υπάρχει κάποια/ος συνάδερφος με αντίστοιχη εμπειρία;


δεν υπαρχει καποιο site που να καλυπτει τις συγκεκριμενες σου αποριες. Τετοιες υπευθυνες απαντησεις με απολυτη ακριβεια, μονο απο το 1ο γρ. Της μοναδας σου. Δεν γινεται να μην σε εξυπηρετησει κανενας. Ολοι ζωα ειναι δηλαδη εκει μεσα; Προσωπικα κ εγω ψαχνομαι γιατι εχω αναρρωτικη κ επειδη θα γυρισω με μεγαλο υπολοιπο στην μοναδα, κ εγω στο 1ο γρ. Θα ρωτησω.

ariadni

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ariadni »

Εδώ δεν ήξερε με σιγουριά να μου απαντήσει το 1ο ΕΓ για τις άδειες, θα ξέρει η μονάδα; Είναι αυτό με τον Οκτ και μετά, που κολλάνε. Θα το ψάξω με αναφορά και όσο θέλει ας ανέβει για να μου δωθεί απάντηση. Για την συνυπηρέτηση μέτα από άδεια κυήσεως, είχε κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα να μου πεί τί έκανε; Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, αν μπορούσατε από εμπειρία να με βοηθήσετε.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

ariadni έγραψε:Για την συνυπηρέτηση μέτα από άδεια κυήσεως, είχε κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα να μου πεί τί έκανε; Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, αν μπορούσατε από εμπειρία να με βοηθήσετε.


Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα το μήνυμα του λαιου

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης