Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
τρόικα

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από τρόικα »

Πανε και μεριμνα για το στρατιωτικο προσωπικο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

ariadni έγραψε:Εδώ δεν ήξερε με σιγουριά να μου απαντήσει το 1ο ΕΓ για τις άδειες, θα ξέρει η μονάδα; Είναι αυτό με τον Οκτ και μετά, που κολλάνε. Θα το ψάξω με αναφορά και όσο θέλει ας ανέβει για να μου δωθεί απάντηση. Για την συνυπηρέτηση μέτα από άδεια κυήσεως, είχε κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα να μου πεί τί έκανε; Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, αν μπορούσατε από εμπειρία να με βοηθήσετε.
τα παντα ξερουνε αν θελουνε να εξυπηρετησουνε, το "αν" παραπεμπτει ειτε στο οτι αναλογα την διαθεση τους κ την περιπτωση, η στο οτι βαριουνται να πανε μεχρι την ντουλαπα να ξεθαψουν τον Σ-Κ που σε αφορα, ειτε απλα δεν τους συμφερει να πανε μεχρι την ντουλαπα. Οσον αφορα κ την συνηπηρετηση, κ τις αδειες σου, μπορεις εαν το επιθυμεις να σου δωσω με pm το τηλ του στρατιωτικου μου δικηγορου, να ενημερωθεις. Εχει ολους τους Σ-Κ.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ουγκε

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ουγκε »

δεν εχει μειωμενο ωραριο και παει εκει ποθ φελει μονο για τρια χρονια
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Ζητείται η 3μηνη άδεια ανατροφής 3ου παιδιού και άνω

Σύμφωνα Με Το Άρθρο 53 Του Σχετικού (α), Ορίζεται Ότι: «1. Η

προβλεπόμενη Από Την Παρ.2 Του Άρθρου 51 Του Παρόντος Άδεια Χορηγείται

υποχρεωτικά, Χωρίς γνώμη υπηρεσιακού συμβουλίου, Όταν πρόκειται Για ανατροφή

παιδιού ηλικίας έως και Έξι (6) Ετών. Διάστημα τριών (3) Μηνών της άδειας αυτής

χορηγείται Με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης τρίτου (3

ου

) Παιδιού και

άνω.2. Ο χρόνος Εργασίας Του Γονέα Υπαλλήλου Μειώνεται Κατά Δύο (2) Ώρες

ημερησίως εφόσον έχει τέκνα ηλικίας έως δύο (2) ετών και κατά μία (1) ώρα, εφόσον

έχει Τέκνα Ηλικίας Από Δύο (2) Έως Τεσσάρων (4) Ετών. Ο γονέας Υπάλληλος

δικαιούται εννέα (9) μήνες άδεια με αποδοχές για ανατροφή παιδιού, εφόσον δεν κάνει

χρήση του κατά το προηγούμενο εδάφιο μειωμένου ωραρίου .».

sysmed.gr

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ILARXOS »

Καθυστερημένο, αλλά Laios, τα ΤΘ ΔΕΝ είνα ιαρχαιότερα από το ΠΖ.
βασικά, το ΠΖ -γνωστό και ως "ο βασιλεύς των όπλων"- είναι το αρχαιότερο όλων.

Επι του θέματος. Διάβασα τη διαταγή που παρέθεσε σε pdf ο yandr, αλλά δεν μού έγινε σαφές εαν:
Η σύζυγος έχει δική της επιχείρηση. Δεν είναι υπάλληλος, ούτε δημόσιος, ούτε ιδιωτικός. Δικοαιούται τότε ο σύζυγος [αξκος] να παρει την 9-μηνη άδεια;
ΑΝΤΩΝΗΣ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ »

Μαρία έγραψε:Οι γυναίκες μόλις επιστρέψουν απο την άδεια κυήσεως τοποθετούνται στην 1η φρουρά προτιμήσεως τους ως προστατευόμενες. Μπορείς καποιος αν γνωρίζει τη διαταγη να την γράψει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Πάγια Διαταγή περί Φρουρών Προτιμήσεων, εκεί είναι!
...
rania

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από rania »

Οι διαταγες ειναι :
4-26 /2008 τοποθετησεις μεταθεσεις μονιμων υπξκων εθελοντων και εποπ
και η γενικη διαταγη φ.400/131/71746/Σ.7568/25 νοε 2004
εποπ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από εποπ »

Οι γυναικες ΕΠΟΠ και μονο ΕΠΟΠ οταν επιστρεφουν απο αδεια κυησεως πανε στη φρουρα που επιθυμουν αλλα μονο ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ. Σας καλυψα; Αν οχι 4-26. Αν και παλι οχι, εγω και ολες οι αλλες κοπελες που επιστρεψαμε απο αδεια ειμαστε στον Εβρο
Ζαχαρίας

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Ζαχαρίας »

Τα μυαλά σου κα μια λίρα μεγάλε. Μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα από στρατό
Παντελής

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Παντελής »

ΣΥΣΜΕΔ:3μηνη άδεια ανατροφής 3ου παιδιού και άνω

Μπορεί κάποιος αν ξέρει Παρακαλώ πολύ να μου εξηγήσει τι θα πει :
''Ωστόσο, κρίνεται σκόπιμο να τονισθεί ότι, στις ως άνω διαταγές, παρόλο
που αυτές επικαλούνται το άρθρο 53 του σχετικού (α), η χορήγηση της εν λόγω αδείας
έχει αποσυνδεθεί από τη διευκόλυνση της μείωσης του ωραρίου κατά μία (α) ή δύο (2)
ώρες αναλόγως.'' στη παράγραφο 5; Δηλαδη ισχύει ή δεν ισχύει; Γιατί μου φαίνεται μας τα μασάνε όλα
sl

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από sl »

Μπορει καποιος να μου γραπσει το τι χερει αν η γυναικα ειναι εποπ και ο αντρας ειναι εμπορος τι γινετε σε αυτην την περιπτωση μετα την αδεια τοκετου; Μπορει να παει εκει που ειναι ο αντρας και αν ναι τι γινετε με το μειωμενο ωραριο
roula

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από roula »

Οταν τελειωσει η αδεια κυησεως που επιστρεφουμε΄; Στις οργανικες μας μοναδεςη οπου επιθυμουμε; Μπορει να παντησει καποιος;

airman

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από airman »

Τελικά η διαταγή άλλαξε και αν δεν Έχεις Συμπλήρωσή Το χρόνο υπηρεσίας στην παραμεθόριο σε ξαναγυρνούν εκεί και με τα τρία παιδιάΕικόνα
vivi

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από vivi »

Λοιπον ΡΟΥΛΑ, εφόσον εισαι σε αδεια κυησης δεν ανηκεις σε καμια μοναδα. Βρίσκεσαι εκτός οργανικης δυναμης στη διευθυνση του όπλου η του σωματος που ανηκεις. Τωρα για το που θαμετατεθεις με τη ληξη της αδειας σου η νεα διαταγή λέει ότι μετατιθεσαι όπου στον τόπο που επιθυμεις ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΝΗ ΘΕΣΗ, αλλιώς πας σε γειτονικη περιφέρεια. Εαν τωρα εισαι παντρεμένη με στρατιωτικο αν δηλώσεις να πας σε φρουρα διαφορετικη απο αυτη που υπηρετει ο συζυγος σου τότε εκεινος δεν δικαιουται να μετατεθεί για 3 χρονια, εκτος εαν συντρεχουν σοβαροι λόγοι υγειας. Σε κάλυψα;
bill

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από bill »

Καλησπερα, η γυναικα μου ειναι στρατιωτικος και εγω υπηρετουμε σε ακριτικο νησι. Το καλοκαιρι δικαιουμαστε να φυγουμε αλλα η γυναικα μου ειναι εγκυος και θα βγει σε αδεια εγκυμοσυνης... Σε εμενα θα βγει κανονικα η μεταθεση. Για τη γυναικα μου τι προβλεπεται; Μας ειπαν οτι θα πρεπει να γυρισει πισω στο νησι 10 μερες πριν τελειωσει η αδεια να κανει αναφορα και μετα να φυγει με μεταθεση. Το θεμα ομως ειναι οτι τον απριλιο δεν εχει μεταθεσεις... Αν μπορειτε να με βοηθησετε... Ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης