Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εμενα η γυναικα μου θα μεινει εγκυος μόλις τοποθετηθει στη μονάδα. Μια καλή ευκαιρεια να κανουμε παιδακια. Η αδεια εγκυμοσύνης ειναι 14 μηνες και στη συνεχεια μειωμενο ωραριο. Οπότε ΕΠΟΠ για γυναικα ειναι μια καλή ευκαιρεια να κανεις παιδια και να πληρώνεσαι. Εγω ετσι το βλέπω.
έλλη
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 8:45 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από έλλη »

Έχω ακούσει οτι οι γυναίκες μόλις επιστρέψουν απο την άδεια κυήσεως τοποθετούνται στην 1φρουρά προτιμήσεως τους ως προστατευόμενες. Αυτό ισχύει και για επ. Οπ;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από illy »

Σου ξαναπαραθετω το μηνυμα μου Ελλη μου που σου απαντησα το απογευμα: "Καλησπερα Ελλη μου! Γιατι κουκλα μου να μην ισχυει κ σε εσας; Επειδη εισαι εποπ; Εφοσον υπαρχει διαταγη ισχυει για ολους! Ναι ισχυει η μεταθεση στον τοπο συμφεροντων για 3 χρονια... Συναδερφος του συντροφου μου θα παει στον τοπο που ειναι η γυναικα του-εποπ και αυτη υγειονομικου-, τον τραβηξε η γυναικα του στον τοπο συμφεροντων! "
Dum spiro spero
έλλη
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 8:45 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από έλλη »

Ύπαρχει αυτη η διαταγή η οποία όμως έρχεται σε αντιπαράθεση με την διαμονή στην παραμεθώριο. Έκει είναι το πρόβλημα και δεν ξέρει κανείς να μου πει με σιγουρία τιγίνεται.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από illy »

Γινεται κοριτσι μου, εχε μου εμπιστοσυνη! Και αυτος παραμεθοριο ηταν κ δεν εκλεισε την 7ετια κ επειδη γεννησε η γυναικα του τον τραβαει στον τοπο συμφεροντων για 3 χρονια οπως ειπες κ εσυ! Κυνηγησε τοΕικόνα

Dum spiro spero
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Συγνωμη αν κανω καποιο λαθος. πρωτη φορα κανω μια ερωτηση. τελειωνει η αδεια κυησεως μου και ζητησα να με πανε στον τοπο συμφεροντων και μαλλον θα γινει. μπορει να με ακολουθησει και ο συζυγος μου παρολο που εχει μεγαλυτερο βαθμο; Η διαταγη λεει οχι. ξερεται κατι αλλο; Εικόναeyxaριστω
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα. Δεν ξερω καλη μ αν γινεται αυτο που ρωτας. Αλλα ηθελα να συμπληρωσω οτι οι μηνες αδειας μητροτητας εγιναν απο φετος 17 αντι 14. Με πληροφορησε η αδερφη μου που ειναι νεο στελεχος στρατου ξηρας. Αρα τυχερες και τυχερα μωρα απο δω και περα γιατι οι βρεφονηπιακοι σταθμοι δεχοντε βρεφη και 18 μηνων και ανω. Αρα δ χρειαζονται ντανταδες η' ταλαιπωρια γιαγιαδων... Ναστε καλα. Παντως θ με ενδιεφερε να μαθω αν εισαι εποπ και ο συζυγος ηδη στελεχος μολις γεννησεις πας εκει που θες αμεσως και διακοπτεται το αμεταθετο των 5-7 ετων... ; Ευχαριστω.
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα ελλη. ναι ειμαι εποπ. ξερω οτι αν κανεις μωρο πας στον τοπο συμφεροντων για τρια χρονια μολις τελειωσει η αδεια. σε παρακαλω μπορεις να ρωτησεις την αδερφη σου ποια ειναι η διαταγη και που την βρηκε για να μπορεσω να την χρησιμοποιησω; Sos τελειωνει η αδεια μου σε ενα μηνα. ευχαριστω.Εικόνα
mila82
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 5:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από mila82 »

vanilla έγραψε:Καλημερα. Δεν ξερω καλη μ αν γινεται αυτο που ρωτας. Αλλα ηθελα να συμπληρωσω οτι οι μηνες αδειας μητροτητας εγιναν απο φετος 17 αντι 14. Με πληροφορησε η αδερφη μου που ειναι νεο στελεχος στρατου ξηρας. Αρα τυχερες και τυχερα μωρα απο δω και περα γιατι οι βρεφονηπιακοι σταθμοι δεχοντε βρεφη και 18 μηνων και ανω. Αρα δ χρειαζονται ντανταδες η' ταλαιπωρια γιαγιαδων... Ναστε καλα. Παντως θ με ενδιεφερε να μαθω αν εισαι εποπ και ο συζυγος ηδη στελεχος μολις γεννησεις πας εκει που θες αμεσως και διακοπτεται το αμεταθετο των 5-7 ετων... ; Ευχαριστω.


ο βρεφονηπιακος δεχεται μωρα απο 8 μηνων και ανω οχι 18...
ο παιδικος δεχεται παιδια απο 30 μηνων και ανω
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εννοουσα οτι συμφωνα με το νεο που μου ειπε η αδερφη μου εφοσον ισχυει αδει 17 μηνων τοτε αμεσως το βραφος ειναι 17 στον 18 μηνων αρα οταν ξαναμπαινει μεσα η μητερα-στελεχος μπορει να το στειλει εκει... ! Τους συμφερει εννοουσα, μη κολλατε στις λεξεις βρε κοριτσια δεν ειμαι παιδοκομος να ξερω απο ποση ηλικια χωριζονται οι βρεφηκοι με τους παιδικους, ενταξει... Να βοηθησω ηθελα. ΖΩΖΩ μου θα τη ρωτησω να σου πω.
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΟΚ VANILLA ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Rafale »

Καθε ενστολη γυναικα που κυοφορει αφου εισαχθει βεβαια στους στρατιωτικους κυκλους μπορει να στηριχθει στην γενικη διαταγη του επιτελειου οταν στη μοναδα που θα μετατεθει καποιος διοικητης "δεν την γνωριζει"
Φ.440/34/22728/Σ.4716/21 ΣΕΠ 2001

σε περιπτωση οπως ειπα καποιος διοικητης μοναδος η λγος "δεν γνωριζει" μπορει να απεθυνθει στο 1ο γρ μοναδος -σχηματισμου Και αν επιθυμει να κανει αναφορα με τα εξης σχετικα ΠΔ 4-4/1982 ΠΕΡΙ αδειας κυησεως- τοκετου αξκου και της υπουργικης αποφασεως υπ αριθμ 130558/φεκ 471/16-6-89
εν κατακλειδι η διαταγη αυτη αναφερει τα εξης

οι κυοφορουσες με την εισοδο τους στο 3ο μηνα της κυησης και μεχρι ληψεως της αδειας κυησεως-τοκετου δυνανται να φερουν πολιτικη περιβολη.

οι κυοφορουσες με την γνωστοποιηση της κυησεως στην υπηρεσια και μεχει ληψεως της αδειας κυησεως -τοκετου απαλλασονται απο υπηρεσιες, εκπαιδευτικες δραστηριοτητες και χρηση Η/Υ.
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω μια απορια. Ο αντρας μου ειναι εποπ, μενουμε στην αλεξανδρουπολη αλλα ειμαστε απο βολο.αν μεινω εγκυος και με πανε στο βολο πως θα ερθει ο αντρας μου μαζι που δεν υπαρχει η ειδικοτητητα του πουθενα στην θεσσαλια; ειναι στα τεθωρακισμενα υπηρετης ολμων κι εγω πεζικο
Anonymous

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Αφου δεν υπαρχει θεση εκει μαλλον δεν γινεται! Εκτος των γενικων θεσεων που πανε υψηλοβαθμοι. Τελος αν εχετε πολυ γερο δοντι ισως να σας εξυπηρετησει. Αυτα απο τον αντρα μου που ειναι πολλα χρονια αξιωματικος... Να σαι καλα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης