Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

Βίκτωρ έγραψε:Το ερώτημά μου είναι,
Το διάταγμα καλύπτει αυτούς που δεν έχουν κλείσει την 7ετία;
Άλλοι λένε πως δεν ισχύει και άλλοι πως ισχύει. Άλλοι πάλι λένε πως δε διευκρινίζεται καν στο διάταγμα.
Τι ισχύει τελικά;
Το θέμα είναι πως από τα μέσα Γεννάρη τελειώνει η άδεια κύησης και από τον Οκτώβρη που έκανε τα χαρτιά της δεν έχουμε λάβει καμία ενημέρωση.



Δεν γίνεται τίποτα εαν δεν συμπληρώσει τα απαιτούμενα χρόνια (5έτη το ελάχιστο) στην τοποθέτηση. Ακόμα και με βίσμα, δεν θα γίνει κάτι, τώρα εαν έχετε τόσο καλό βίσμα, και έχει και ένα πάτημα όπως αυτό που προανέφερα σε προγενέστερο μου post, τότε ίσως γίνει κάτι, και πάλι με επιφύλαξη. Δεν σου μεταφέρω κάποιο διάταγμα που διαβάζω, αλλά σου μεταφέρω την εμπειρία μου σαν πρώην στέλεχος. Στους μόνιμους στρατιωτικούς ισχύει άλλο καθεστώς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
εποπ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από εποπ »

Αν ο αντρας ειναι αξιωματικος και η γυνεκα επ-οπ τι γινεται μετα την αδεια και ενω εχουν 3 χρονια ο αντρας σε παραμεθωριο και 2 η γυναικα θα παμε εκει που θα δηλωσει η γυναικα η οπου στηλουν τον αντρα τελικα

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

εποπ έγραψε:Αν ο αντρας ειναι αξιωματικος και η γυνεκα επ-οπ τι γινεται μετα την αδεια και ενω εχουν 3 χρονια ο αντρας σε παραμεθωριο και 2 η γυναικα θα παμε εκει που θα δηλωσει η γυναικα η οπου στηλουν τον αντρα τελικα



Απάντησε μας στα εξής: Η γυναίκα σου έχει κλείσει τα απαιτούμενα 5 έτη στην τοποθέτηση; Είναι μονιμοποιημένη;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
εποπ

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από εποπ »

Ειναι 8 σειρα δηλ ειναι ουτε 3 χρονια.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

εποπ έγραψε:Ειναι 8 σειρα δηλ ειναι ουτε 3 χρονια.


Η διαταγή φίλε μου ισχύει μόνο για τους μονιμοποιημένους ΕΠ. ΟΠ στο λέω αυτό υπεύθυνα. Από κει κ πέρα μόλις συμπληρώσει τα προαπαιτούμενα χρόνια στην τοποθέτηση (5 έτη) μπορείτε να βάλετε βίσμα για να φύγετε, κ πάλι δεν θα είναι εύκολο, αλλά εικάζω ότι θα τα καταφέρετε. Θα τοποθετηθεί σαν ΕΠ. ΟΠ σε φρουρά-θέση της αρεσκείας της με την Προϋπόθεση Ότι σε αυτή τη φρουρά θα υπάρχει κενή θέση, και θα προβλέπεται να τοποθετηθεί βάση της ειδικότητας της.(εκεί θα τα συζητήσεις μαζί της για το που σας βολεύει). Ακόμα κ ο άντρας να είναι Αξιωματικός πάλι βίσμα θα χρειαστεί για να εκπληρωθούν τα ανωτέρω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
konapav
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 11:49 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από konapav »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως βρούμε καμιά άκρη από εσάς γιατί η ενημέρωση σε σχέση με τις άδειες ανατροφής τέκνου είναι ελειπής και ασαφής. Ο άντρας μου είναι ΕΠΟΠ Σμιας στην ΠΑ και εγώ είμαι καθηγήτρια Αγγλικών σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, γέννησα στις 7 Ιανουαρίου και η άδεια λοχείας μου τελειώνει στις 31 Μαρτίου. Εργάζομαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο ίδιο φροντιστήριο εδώ και 3 χρόνια, η σύμβαση μου είναι απο 01 Οκτ έως 31 Μαΐου και μετά βγαίνω ταμείο ανεργίας, θα θέλαμε λοιπόν ο άντρας μου να πάρει άδεια από 01 Απριλίου έως 31 Μαΐου και μετά από 01 Οκτωβρίου και μέχρι να συμπληρωθούν 9 μήνες συνολικής άδειας, το μωρό δεν θα έχει συμπληρώσει 14 μήνες, το μόνο που δεν γνωρίζουμε και δεν το γνωρίζει και το προσωπικό στην μονάδα που υπηρετεί είναι αν μπορεί να πάρει την άδεια διακεκομμένη. Ελπίζω να έγινα κατανοητή και να μην σας κούρασα. Μακάρι να ξέρει κάποιος να μας απαντήσει γιατί την χρειαζόμαστε την άδεια πραγματικά, δεν έχουμε κανέναν παππού γιαγιά να μας βοηθήσει καθώς είμαστε τοποθετημένοι μακρυά από τον τόπο συμφερόντων μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από dn24 »

konapav έγραψε:Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μήπως βρούμε καμιά άκρη από εσάς γιατί η ενημέρωση σε σχέση με τις άδειες ανατροφής τέκνου είναι ελειπής και ασαφής. Ο άντρας μου είναι ΕΠΟΠ Σμιας στην ΠΑ και εγώ είμαι καθηγήτρια Αγγλικών σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών, γέννησα στις 7 Ιανουαρίου και η άδεια λοχείας μου τελειώνει στις 31 Μαρτίου. Εργάζομαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο ίδιο φροντιστήριο εδώ και 3 χρόνια, η σύμβαση μου είναι απο 01 Οκτ έως 31 Μαΐου και μετά βγαίνω ταμείο ανεργίας, θα θέλαμε λοιπόν ο άντρας μου να πάρει άδεια από 01 Απριλίου έως 31 Μαΐου και μετά από 01 Οκτωβρίου και μέχρι να συμπληρωθούν 9 μήνες συνολικής άδειας, το μωρό δεν θα έχει συμπληρώσει 14 μήνες, το μόνο που δεν γνωρίζουμε και δεν το γνωρίζει και το προσωπικό στην μονάδα που υπηρετεί είναι αν μπορεί να πάρει την άδεια διακεκομμένη. Ελπίζω να έγινα κατανοητή και να μην σας κούρασα. Μακάρι να ξέρει κάποιος να μας απαντήσει γιατί την χρειαζόμαστε την άδεια πραγματικά, δεν έχουμε κανέναν παππού γιαγιά να μας βοηθήσει καθώς είμαστε τοποθετημένοι μακρυά από τον τόπο συμφερόντων μας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπέρα. Η διαταγή είναι αυτή Πα∆4-4/ 2002/ ΓΕΕΘΑ/ ∆ Ι∆ ΥΠ (δες τον ανάλογο υπερ-σύνδεσμο) στις σελίδες 10-11.

Πιο συγκεκριμένα:

Στις περιπτώσεις που και οι δύο γονείς είναι στρατιωτικοί

με αναφορά τους να καθορίζεται ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση της άδειας ανατροφής,ολόκληρη ή αθροιστικά αλλά πάντα διαδοχικά και αμέσως μετά το πέρας της ΑΚΤ.

Στις περιπτώσεις που ο/η σύζυγος της/του στρατιωτικού ερ-

γάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων ο/η σύζυγος στρατιωτικός δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων του εδαφίου 2 της παραγράφου 2 του ιδίου ως άνω άρθρου, δηλαδή να κάνει χρήση της 9μηνης άδειας με αποδοχές κατά το μέρος που ο/η σύζυγος δεν κάνει χρήση των δικών της/του δικαιωμάτων, αλλά πάντα μετά το πέρας της ΑΚΤ ή μέρους του χρονικού διαστήματος της άδειας ανατροφής. Απαραίτητη προϋπόθεση η προσκόμιση αντίστοιχης προς τούτο βεβαίωσης του αρμόδιου φορέα του ιδιωτικού τομέα.

Αν ο/η σύζυγος της/του στρατιωτικού δεν εργάζεται ή δεν α-

σκεί επάγγελμα, ο/η σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παραγράφου 2 του άρθρου 53 του Ν.3528/2007, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανος/η να αντιμετωπίζει τις ανάγκες ανατροφής του

παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της αρμόδιας Υγειονομικής Επιτροπής στην οποία υπάγεται ο/η σύζυγος στρατιωτικού.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ντινα

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Ντινα »

Γεια σας και απο εμενα. Μια ερωτηση θα κανω, ελπιζω καποιος να ξερει να μου απαντησει. Εγω δεν εχω καμια σχεση με τον στρατο και επισης ειμαι ανεργη, ο συντροφος ο οποιος σε 2 εβδομαδες θα γινει συζιγος ειναι στρατιοτικος. Ειμαι εγκυος και σε 6 μηνες θα γενησω, εχω μονιμη αναπηρια 60%. Δεν εχοθμε κανεναν να μας βοηθησει με την εγκυμοσινη επειδη δεν ειμαστε απο το μερος που υπηρετει. Σιγουρα λογο καταγματος στην μεση δεν θα τα βγαλω περα μονη μου, αλλα γινεται να χρησιμοποιησει το ποσοστο αναπηριας μου για αδεια η οχι; Ευχαριστω πολυ.
geoperi

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από geoperi »

Ειναι ευκολο να εχω σε ενα link για να ακτεβασω την ΠαΔ 4-4/2002/ΓΕΕΘΑ/ΔΙΔΥΠ?
Άβαταρ μέλους
giota85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 5:14 pm
Τοποθεσία: Δκνεας
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από giota85 »

Συναδελφοι ξέρεται αν είναι δυνατόν να πάρουμε μετάθεση στον τόπο συμφερόντων μας αν ήμαστε εγγυες;

Υποψην ότι δεν είμαι ακόμα μόνιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
giota85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 5:14 pm
Τοποθεσία: Δκνεας
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από giota85 »

Ξέχασα να πω ότι είμαι Εποπ και έχω 6 χρόνια στην υπιρεσία. Σε δύο μήνες τελιώνει η άδεια εγκυμοσύνης μου.

Ευχαριστώ

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

giota85 έγραψε:Συναδελφοι ξέρεται αν είναι δυνατόν να πάρουμε μετάθεση στον τόπο συμφερόντων μας αν ήμαστε εγγυες;

Υποψην ότι δεν είμαι ακόμα μόνιμη!

Ευχαριστώ πολύ!



Δυστυχώς δεν προβλέπεται από κάποια διαταγή κάτι τέτοιο οπότε η απάντηση είναι όχι.

Άβαταρ μέλους
giota85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 5:14 pm
Τοποθεσία: Δκνεας
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από giota85 »

Ευχαριστώ πολύ για την γρηγορη απαντηση. Δεν μπωρώ να καταλάβω γιατί να μας διακρείνουν από τις ΕΠΟΠ που εχουν μονιμοποιηθεί.

Δηλαδή το δικό μου το παιδι θα έχει λιγότερη φροντίδα από αυτό που θα έχεις μιας συναδέλφου που έχει 7 χρόνια στην υπερεσία και είναι ήδη μόνιμη;

τι να πω πραγματικά.

κρίμα γιατί μια συναδελφος που δεν είναι μόνιμη μου είπε οτι πήρε μεταθεση μετά την άδεια εγκυμοσήνης. Αλλά μάλλον θα είχε βίσμα αποτι φαίνεται.

Άβαταρ μέλους
giota85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 5:14 pm
Τοποθεσία: Δκνεας
Επικοινωνία:

Άδεια κύησης, μητρότητας και μεταθέσεις

Δημοσίευση από giota85 »

Τελικά αποτι φαινετε δικαιούμαστε μετάθεση ακόμα και όσες γυναίκες εποπ δεν είμαστε ακόμα μόνιμες. Γνωστή μιας φίλης μου έκανε αίτηση για μετάθεση από παραμεθώριο με το που γύρισε αμέσως από άδεια εγκυμοσίνης και περιμένει. Δεν ξέρω όμως αν είναι σίγουρα αυτά που σας λέω γιατί μου είπε ότι πήγε στο δικηγορικό nomikimerimna.eu που ασχολείται με στρατιωτικά και μεταθέσεις και της είπαν ότι δικαιούται να πάει όπου θέλει γιατί πριν ένα μήνα ψηφιστηκε ένας καινουργιος νόμος της γενηματα και αμα έχεις 5 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να πάρεις μεταθεση για 2 χρονια εκει που θες όταν τελείωσει η άδεια από το πρώτο παιδί. Θα τους στείλω μειλ στο σαιτ τους και αμα μου απαντήσουν θα σας ενημερώσω. Όσο βλέπω το μικρό μου σποράκι να μεγαλώνει και σκέφτομε ότι θα πρέπει να το αφίσω στους γονείς μου και να επιστρέψω στη μονάδα με πιανει καταθλιψη
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες