ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από kampf »

Γιου ες νειβι σεαλς
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Leo έγραψε:Κοίτα στον εμφύλιο δεν γράφει πουθενά ότι πολέμησαν λοκατζήδες, απλοί στρατιώτες πολέμησαν εξάλου μετά τον εμφύλιο οργανώθηκαν οι ειδικές δυνάμεις, και όσο αναφορά στην Κύπρο πάλι απλοί στρατιώτες πολέμησαν γιατί τα ελληνικά dakota που στάλθηκαν γεμάτα αλεξιπτωτιστές τα ρίξαν οι Κύπριοι περνόντας τα για τουρκικά.



Φιλε ψαξου καλητερα για της ΕΔ στην Ελλαδα, εχουν μεγαλητερη ιστορια απο οτι σου εμαθαν.
Δες για "Λόχος Επίλεκτων Αθανάτων" 1η μοναδα ειδικων δυναμεων στην Ελλαδα Αυγουστος 1942 εγυναν στα πρωτιπα των Βρετανικων ειδικων δυναμεων, μετα ακολουθισε ο "Ιερος Λοχος" που οντος σακατεψε τους ανταρτες στον εμφιλιο.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Nikos

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Nikos »

Nicolas_mk2 έγραψε:
Leo έγραψε:Άνοιξε το βιβλίο της ιστορίας και δες.

Αυτο με τους... Συνωστισμούς στην προκυμαία;Εικόνα
Αδερφέ να προτιμάς τα βιβλία πολεμικής ιστορίας για τέτοια θέματα... Είναι πιο ενημερωμένα!Εικόνα


+1 !
tomahawk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 27, 2010 7:12 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από tomahawk »

Ο καθενας στον τομεα του. Τα ΛΟΚ ειναι ο τρομος της ξηρας και τα ΟΥΚ ο τρομος της θαλασσας. Παντως εγω υποστηριζω πως το καλυτερο σωμα ειναι τα ΟΥΚ διοτι αντιμετωπιζουν εκτος εχθρικα πυρα και το νερο και δινεται μεγαλυτερη εμφαση στην εκπαιδευση τους.
Γιώργος

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά επειδή είμαι μεταξύ ΛΟΚ και ΜΑΚ και πρεπει να αποφασίσω που θέλω πιο πολυ να πάω μπορείτε να με βοηθήσετε;
Πάνω σε τι εκπαιδεύονται οι ΛΟΚ και σε τι οι ΜΑΚ;(τους βασικούς σκοπούς τους ξέρω, έχω διαβάσει και προηγούμενες σελίδες-threads)

Συγκεκριμένα τι ασκήσεις κάνουν οι ΛΟΚ διαφορετικές (η παραπάνω) με τους ΜΑΚ και αντίστροφα; (CQB,fastrope κτλ.)
Επίσης κοινές ασκήσες με νατο και SAS έχουν ή τους SAS τους αφήνουν για του ΕΤΑτζήδες;)

Θέλω να πάω στη μοίρα οπου θα μάθω τα πιο πολλα και θα εκπαιδευτω στα πιο πολλα αντικείμενα.
παρακαλω απαντήστε μου αν δεν σας είναι κόπος.
Ευχαριστώ!
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Γιώργος έγραψε:Συγκεκριμένα τι ασκήσεις κάνουν οι ΛΟΚ διαφορετικές (η παραπάνω) με τους ΜΑΚ και αντίστροφα;(CQB,fastrope κτλ.)
Επίσης κοινές ασκήσες με νατο και SAS έχουν ή τους SAS τους αφήνουν για του ΕΤΑτζήδες;)
Σοβαρεψου λιγο... Θητεια πας να κανεις, δεν θα πας στη Λεγεωνα.CQB και συνεκπαιδευση με SAS... CQB εκπαιδευεται το ΕΚΑΜ 1 χρονο σε επιπεδο ομαδας για να δεσουν, μετα το σχολειο, και εσυ σε 9 μηνες τι περιμενεις να κανεις... ;

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από fideas emk »

ΛΟΚ ελα. Δεν υπαρχει αλλου.CQB, βγαζαμε καθε μερα σταντ μπαι για αντιτρομοκρατικες αποστολες σε Ελλαδα και εξωτερικο, αναρριχησεις καταρριχησεις απο ελικοπτερα εν κινησει, κολυμβηση μαχης σε σχηματισμο, πολεμικες τεχνες (παραπανω απο μια). Πορειες βολες με 65 κιλα στην πλατη συνεχεια με μαχη στο τελος, τοπογραφιες, ασκησεις ελευθερου σκοπευτη, αλεξιπτωτισμο, κρουσεις, ντου σε αλλα στρατοπεδα με Καταδρομικο τροπο, υφαρπαγες βρωμο βυσματουχων αεροπορων την ωρα που παιζουν πλει-στεισον, φουμο, μπαντανα, μαχαιρι επιβιωσης στον αστραγαλο,8 χειροβομβιδες,10 γεμιστηρες,5 κιλα εκρηκτικα στο μπεργκιν και ντου. Μικροφωνο, ενδοσυνεννοηση ολοι, ολοι με διοπτρες νυκτος και διοπτρεσ πανω στα Μ4, καταδεικτες λειζερ κτλ. Η επιλογη ειναι δικη σου Εικόνα

...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

fideas emk έγραψε:ΛΟΚ ελα. Δεν υπαρχει αλλου.CQB, βγαζαμε καθε μερα σταντ μπαι για αντιτρομοκρατικες αποστολες σε Ελλαδα και εξωτερικο, αναρριχησεις καταρριχησεις απο ελικοπτερα εν κινησει, κολυμβηση μαχης σε σχηματισμο, πολεμικες τεχνες (παραπανω απο μια). Πορειες βολες με 65 κιλα στην πλατη συνεχεια με μαχη στο τελος, τοπογραφιες, ασκησεις ελευθερου σκοπευτη, αλεξιπτωτισμο, κρουσεις, ντου σε αλλα στρατοπεδα με Καταδρομικο τροπο, υφαρπαγες βρωμο βυσματουχων αεροπορων την ωρα που παιζουν πλει-στεισον, φουμο, μπαντανα, μαχαιρι επιβιωσης στον αστραγαλο,8 χειροβομβιδες,10 γεμιστηρες,5 κιλα εκρηκτικα στο μπεργκιν και ντου. Μικροφωνο, ενδοσυνεννοηση ολοι, ολοι με διοπτρες νυκτος και διοπτρεσ πανω στα Μ4, καταδεικτες λειζερ κτλ. Η επιλογη ειναι δικη σου Εικόνα...
Φλορακια της Ε'! Κολυμβηση καναμε με 25αρι μπερκιν και μαχαιρι στο στομα για να μη σκουριασει, Μπερκιν βγαζαμε απο την πλατη μονο για να κανουμε μπανιο και να κοιμηθουμε, οσο για διοπτρες εισαστε πολυ πισω, εμεις ειχαμε red dotΕικόνα
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από fideas emk »

Ναι αλλα εγω λεω την αληθεια... Εικόνα (δηλαδη η αληθεια του Αρχι Νιντζα ή του. Στεφανακη!Εικόνα) Ολα αυτα που ειπα ισχυουν... Απλα διαιρεσε τα δια 10 (απο το μπεργκιν αφαιρεσε 30-40 κιλα ας πουμε) ! ... Ομαδες επιφυλακης ειχαμε (ολοι εχουν) αλλα οχι για αντιτρομοκρατια βεβαιαΕικόνα Ντου σε βρωμοβυσματιες ειχαμε... Καταρριχησεις απο ελικοπτερα ναι (οχι το αναποδο!) κτλ κτλ

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Συνεκπαίδευση ΛΟΚ με SAS;Aφού οι SAS πρωτοεκπαίδευσαν τους ΕΤΑτζήδες! ΛΟΛ. Αλλά και από την άλλη δεν θα ήταν παράλογη μια συνεκπαίδευση (αλλά όχι με SAS, σιγά τα κομμάντα, μόνο με SealsΕικόνα) !
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

fideas emk έγραψε:Ναι αλλα εγω λεω την αληθεια... Εικόνα (δηλαδη η αληθεια του Αρχι Νιντζα ή του. Στεφανακη!Εικόνα) Ολα αυτα που ειπα ισχυουν... Απλα διαιρεσε τα δια 10 (απο το μπεργκιν αφαιρεσε 30-40 κιλα ας πουμε) ! ... Ομαδες επιφυλακης ειχαμε (ολοι εχουν) αλλα οχι για αντιτρομοκρατια βεβαιαΕικόνα Ντου σε βρωμοβυσματιες ειχαμε... Καταρριχησεις απο ελικοπτερα ναι (οχι το αναποδο!) κτλ κτλ
Και γω αληθειες λεω σε παραλληλη λογικη, κολυμπι με 10αρα εξαρτηση, το μπερκιν οντως το κουβαλουσαμε για 1 εβδομαδα γιατι ενας χοντο μ@λακας την εκανε και την πληρωσε ολη η Μοιρα οσο για τα red dot κατι βατραχοι ειχαν αγορασει δικα τους και κανανε παιχνιδι.

Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Ρε παιδια ολες οι μοιρες μας
ΛΟΚ ΜΑΚ ΜΥΚ ΕΤΑ δεν παιζοντεεεε
ΝΑΙ σιγουρα οι ΜΥΚ κανουν καλητερη εκπεδευση και πρεπει να εχεις και ποιο πολυ πεισμα για να κατσεις εκει αλλα...
ΔΕΝ μπορουν οι ΟΥΚ να ξερεις καλητερο ανταρτοπολεμο απο τα ΛΟΚ π. Χ
η γενικα να ξερουν να πολεμουν καλητερα στο βουνο απο αυτους
ΟΠΩΣ και ουτε μπορουν να κανουν καλητερα τις Ασκησις που κανουν οι ΕΤΑτζιδες

προτινω να τελειωση εδω το θεμα
ειμαστε στις κορυφαιες Ε. Δ του κοσμου
και ολες οι μοιρες μας ειναι μαχημες
ΤΕΛΟΣ
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Ρε παιδια ολες οι μοιρες μας
ΛΟΚ ΜΑΚ ΜΥΚ ΕΤΑ δεν παιζοντεεεε
ΝΑΙ σιγουρα οι ΜΥΚ κανουν καλητερη εκπεδευση και πρεπει να εχεις και ποιο πολυ πεισμα για να κατσεις εκει αλλα...
ΔΕΝ μπορουν οι ΟΥΚ να ξερεις καλητερο ανταρτοπολεμο απο τα ΛΟΚ π. Χ
η γενικα να ξερουν να πολεμουν καλητερα στο βουνο απο αυτους
ΟΠΩΣ και ουτε μπορουν να κανουν καλητερα τις Ασκησις που κανουν οι ΕΤΑτζιδες
προτινω να τελειωση εδω το θεμα

Σωστότατος. Και κακώς άνοιξε.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:
ειμαστε στις κορυφαιες Ε. Δ του κοσμου
και ολες οι μοιρες μας ειναι μαχημες
ΤΕΛΟΣ

ΕικόναΕικόνα
35 MK(Λ'ΜΚ)

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από 35 MK(Λ'ΜΚ) »

Εγω μαγκες εκανα ενα χρονο στην κυπρο και μπορω να πω οτι απο ζορι αλλο ΤΠτ τωρα η θητεια εχει γινει περιπατος. λοχος υποστηριξεως ολμοι 81μμ.
ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2010 6:58 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΛΟΚ

Δημοσίευση από ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ »

Leo έγραψε: Κοίτα στον εμφύλιο δεν γράφει πουθενά ότι πολέμησαν λοκατζήδες, απλοί στρατιώτες πολέμησαν εξάλου μετά τον εμφύλιο οργανώθηκαν οι ειδικές δυνάμεις, και όσο αναφορά στην Κύπρο πάλι απλοί στρατιώτες πολέμησαν γιατί τα ελληνικά dakota που στάλθηκαν γεμάτα αλεξιπτωτιστές τα ρίξαν οι Κύπριοι περνόντας τα για τουρκικά.

Επετρεψε μου να διαφωνησω φιλε μου, τα ντακοτας δεν τα κατεριψαν οι Κυπριου αλλα οι αγγλοι και οι υπολοιποι αξιωτιμοι *ΣΥΜΑΧΟΙ* Μας. Δεν μπορουσαν να επιτρεψουν λενε να παρει μεγαλυτερες διαστασεις Το θεμα. Το ξερω απο τον λοχαγο μου που ο δυδιμος αδελφος του επισης αξιωματικος των καταδρομων ηταν πανω σε μια απο αυτες τις ντακοτες και σκοτωθηκε.

Ο δικος μου ηταν σε ενα απο αυτα που επεστρεψαν. Για ευνοητους λογους δεν αναφερνω το ονομα του.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες