Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Απάντηση

Να δοθεί η Ελληνική ιθαγένεια στους λαθρομετανάστες;

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 26, 2020 8:56 pm

Όχι.
129
39%
Ναι αλλά με αυστηρές προϋποθέσεις.(Σε λίγους)
23
7%
Ναι με χαλαρές προϋποθέσεις.(Σε όλους...)
175
54%
'Aλλο.(προτείνετε)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 327

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

Διάβασα ότι αμφισβητεί ο Συνήγορος του Πολίτη τη νομιμότητα της παραγγελίας του υπουργείου Εσωτερικών προς τις αποκεντρωμένες διοικήσεις και τους δήμους να αναστείλουν τη διαδικασία απονομής ιθαγένειας, ενόψει της προσεχούς δημοσίευσης απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας και καλεί τις υπηρεσίες να μην την εφαρμόσουν. Και λεω εγω απο πότε ο συνήγορος του ΠΟΛΙΤΗ με τέτοια θέρμη υπερασπίζεται τον ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ; Σύμφωνα με τα λεγόμενα του συνήγορου του Πολίτη, οι λαθρομετανάστες είναι πολίτες και ώς εκ'τούτου χρείζουν υπεράσπισης; Με ποιό δικαίωμα ο συνήγορος του πολίτη αμφισβητεί απόφαση του ΣτΕ; Ποιός νόμος επιτρέπει στον συνήγορο του πολίτη να κάνει τέτοιες δηλώσεις, και ποιό είναι τελοσπάντων το καταστατικό του συνήγορου του πολίτη οπου ορίζει οτι ο συνήγορος εκπροσωπεί και μεριμνά για τον λαθρομετανάστη; Είναι ΜΚΟ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε: Διάβασα ότι αμφισβητεί ο Συνήγορος του Πολίτη τη νομιμότητα της παραγγελίας του υπουργείου Εσωτερικών προς τις αποκεντρωμένες διοικήσεις και τους δήμους να αναστείλουν τη διαδικασία απονομής ιθαγένειας, ενόψει της προσεχούς δημοσίευσης απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας και καλεί τις υπηρεσίες να μην την εφαρμόσουν. Και λεω εγω απο πότε ο συνήγορος του ΠΟΛΙΤΗ με τέτοια θέρμη υπερασπίζεται τον ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ; Σύμφωνα με τα λεγόμενα του συνήγορου του Πολίτη, οι λαθρομετανάστες είναι πολίτες και ώς εκ'τούτου χρείζουν υπεράσπισης; Με ποιό δικαίωμα ο συνήγορος του πολίτη αμφισβητεί απόφαση του ΣτΕ; Ποιός νόμος επιτρέπει στον συνήγορο του πολίτη να κάνει τέτοιες δηλώσεις, και ποιό είναι τελοσπάντων το καταστατικό του συνήγορου του πολίτη οπου ορίζει οτι ο συνήγορος εκπροσωπεί και μεριμνά για τον λαθρομετανάστη; Είναι ΜΚΟ;


Θα έχουμε κι άλλα επεισόδια απ'ότι βλέπω. Να λοιπόν οι εμπλοκές στους νόμους. Η παραθυράκια θα έχουμε, η κάποια εμπλοκή σαν αυτή. Αν έχει πραγματική βούληση να εφαρμόσει το κράτος τον νόμο, κανένας Συνήγορος του Πολίτη δεν θα σταθεί εμπόδιο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από Signaller »

Συνηθισμένη νεοελλεηνική δικαιοσύνηΤί ψάχνεις να βρεις...

Σε χρόνια θα τελεσιδικήσουν οι αποφάσεις Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

Κι αν δούμε ξανά τουρίστα να μου γράψετε. Ας μάθει ο "Συνήγορος του Πολίτη" και όλοι οι παρατρεχάμενοι του, ότι ως πολίτες εννοούνται μόνο οι ΝΟΜΙΜΟΙ κάτοικοι αυτής της χώρας. Οι παράνομοι λαθρομετανάστες στερούνται της ιδιότητας του πολίτη σε όλα τα κράτη.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:Κι αν δούμε ξανά τουρίστα να μου γράψετε. Ας μάθει ο "Συνήγορος του Πολίτη" και όλοι οι παρατρεχάμενοι του, ότι ως πολίτες εννοούνται μόνο οι ΝΟΜΙΜΟΙ κάτοικοι αυτής της χώρας. Οι παράνομοι λαθρομετανάστες στερούνται της ιδιότητας του πολίτη σε όλα τα κράτη.


Μα πώς πέρνει πολιτική θέση (και μάλιστα αριστερή θέση) μία ανεξάρτητη αρχή, απορώ με την πρόθεση τους να ανακόψουν το καλό της χώρας απο το μείζον θέμα της Λαθρομετανάστευσης. Όλα έχουν την εξήγηση τους, ας ψάξουμε την ηγεσία αυτής της αρχής (το πότε και απο ποιά αρχή διορίστηκε) τότε θα ξετυλιχθεί το νήμα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

Ένας νέος ο οποίος έβγαλε δημοτικό, γυμνάσιο και Λύκειο στην Ελλάδα είναι ΕΛΛΗΝΑΣ ανεξαρτήτως εάν είναι λευκός, μαύρος ή πράσινος. Την ταυτότητα του καθενός την καθορίζει αποκλειστικά και μόνον το ΣΧΟΛΕΙΟ. Ως εκ τούτου έχει κάθε δικαιώματα να πάρει εαν θελει, αυτοματα, την ελληνική ιθαγενεια. Την ελληνική υπηκοότητα ωστόσο δικαιούται να την πάρει οποιος έχει στήσει στην Ελλάδα νόμιμα το βιος του για τουλάχιστον μια δεκαετία. Όλα αυτά εάν θελουμε να θεωρούμε τον εαυτό μας ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ. Διαφορετικά ας επιστρέψουμε στο τσαντιρι.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:Ένας νέος ο οποίος έβγαλε δημοτικό, γυμνάσιο και Λύκειο στην Ελλάδα είναι ΕΛΛΗΝΑΣ ανεξαρτήτως εάν είναι λευκός, μαύρος ή πράσινος. Την ταυτότητα του καθενός την καθορίζει αποκλειστικά και μόνον το ΣΧΟΛΕΙΟ. Ως εκ τούτου έχει κάθε δικαιώματα να πάρει εαν θελει, αυτοματα, την ελληνική ιθαγενεια. Την ελληνική υπηκοότητα ωστόσο δικαιούται να την πάρει οποιος έχει στήσει στην Ελλάδα νόμιμα το βιος του για τουλάχιστον μια δεκαετία. Όλα αυτά εάν θελουμε να θεωρούμε τον εαυτό μας ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ. Διαφορετικά ας επιστρέψουμε στο τσαντιρι.


Θάνο, σε μεγάλο βαθμό καλά τα Λες, ως προς το θέμα της υπηκοότητας δεν έχω να φέρω αντίρρηση. Ως προς το θέμα της ιθαγένειας όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Για εμένα Έλληνας είναι όποιος έχει την πρόθεση να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία στον Ελληνικό στρατό. Διότι εγώ δεν θέλω στην πατρίδα μου "Έλληνες" που σπούδασαν στο Ελληνικό σχολείο, και όταν γίνει (υποθετικά) πόλεμος, θα τον βρω απέναντι μου να με πολεμάει. Δεν θέλω "Έλληνες" οι οποίοι θα έχουν την Ιθαγένεια η την υπηκοότητα για τα δικαιώματα. Αυτόν τον άνθρωπο, τον θέλω δίπλα μου, στην υποχρέωση του να υπερασπιστεί την εδαφική ακεραιότητα της χώρας μου όπως θα το κάνω εγώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

dn24 έγραψε:
thanos123 έγραψε:Ένας νέος ο οποίος έβγαλε δημοτικό, γυμνάσιο και Λύκειο στην Ελλάδα είναι ΕΛΛΗΝΑΣ ανεξαρτήτως εάν είναι λευκός, μαύρος ή πράσινος. Την ταυτότητα του καθενός την καθορίζει αποκλειστικά και μόνον το ΣΧΟΛΕΙΟ. Ως εκ τούτου έχει κάθε δικαιώματα να πάρει εαν θελει, αυτοματα, την ελληνική ιθαγενεια. Την ελληνική υπηκοότητα ωστόσο δικαιούται να την πάρει οποιος έχει στήσει στην Ελλάδα νόμιμα το βιος του για τουλάχιστον μια δεκαετία. Όλα αυτά εάν θελουμε να θεωρούμε τον εαυτό μας ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ. Διαφορετικά ας επιστρέψουμε στο τσαντιρι.


Θάνο, σε μεγάλο βαθμό καλά τα Λες, ως προς το θέμα της υπηκοότητας δεν έχω να φέρω αντίρρηση. Ως προς το θέμα της ιθαγένειας όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω.Για εμένα Έλληνας είναι όποιος έχει την πρόθεση να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία στον Ελληνικό στρατό.Διότι εγώ δεν θέλω στην πατρίδα μου "Έλληνες" που σπούδασαν στο Ελληνικό σχολείο, και όταν γίνει (υποθετικά) πόλεμος, θα τον βρω απέναντι μου να με πολεμάει. Δεν θέλω "Έλληνες" οι οποίοι θα έχουν την Ιθαγένεια η την υπηκοότητα για τα δικαιώματα. Αυτόν τον άνθρωπο, τον θέλω δίπλα μου, στην υποχρέωση του να υπερασπιστεί την εδαφική ακεραιότητα της χώρας μου όπως θα το κάνω εγώ.



σέβομαι την άποψη σου αλλά πέπτρεψε μου να Διαφωνήσω με το σημειο ότι έλληνας είναι αυτός που υπηρετεί στο στρατό και μόνο αυτός. Αυτοί δηλ που σπούδασαν δεν είναι έλληνες; Και δεν θα πολεμήσουν αν χρειαστεί;(αν κατάλαβα καλα). Για κανεναν δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι οτι θα τον έχουμε δίπλα μας να πολεμάει. Ούτε γι αυτον με τις σπουδές αλλά ούτε και αυτον που υπηρετεί η υπηρέτησε στις ε. Δ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:

ς Αυτοί δηλ που σπούδασαν δεν είναι έλληνες; Και δεν θα πολεμήσουν αν χρειαστεί;(αν κατάλαβα καλα). Για κανεναν δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι οτι θα τον έχουμε δίπλα μας να πολεμάει. Ούτε γι αυτον με τις σπουδές αλλά ούτε και αυτον που υπηρετεί η υπηρέτησε στις ε. Δ.



Εσύ πιστεύεις πως όλοι όσοι σπούδασαν εδώ για διάφορους λόγους και είναι άλλη εθνικότητας, πιστεύεις πως όλοι θα υπηρετήσουν τον Ε. Σ; Δηλαδή θέλω να πω πως έχεις δεδομένο πως όλους ανεξαιρέτως, δεν θα τους βρεις απέναντι σου Άμα Γίνει κάτι; Για να το έχεις δεδομένο αυτό, θα πρέπει ο άλλος να έχει το δικαίωμα κ να θέλει να υπηρετήσει εδώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

dn24 έγραψε:
thanos123 έγραψε:

ς Αυτοί δηλ που σπούδασαν δεν είναι έλληνες; Και δεν θα πολεμήσουν αν χρειαστεί;(αν κατάλαβα καλα). Για κανεναν δεν μπορουμε να είμαστε σίγουροι οτι θα τον έχουμε δίπλα μας να πολεμάει. Ούτε γι αυτον με τις σπουδές αλλά ούτε και αυτον που υπηρετεί η υπηρέτησε στις ε. Δ.



Εσύ πιστεύεις πως όλοι όσοι σπούδασαν εδώ για διάφορους λόγους και είναι άλλη εθνικότητας, πιστεύεις πως όλοι θα υπηρετήσουν τον Ε. Σ; Δηλαδή θέλω να πω πως έχεις δεδομένο πως όλους ανεξαιρέτως, δεν θα τους βρεις απέναντι σου Άμα Γίνει κάτι; Για να το έχεις δεδομένο αυτό, θα πρέπει ο άλλος να έχει το δικαίωμα κ να θέλει να υπηρετήσει εδώ.



όχι δεν το πιστευω βέβαια. Όπως δεν πιστεύω ότι θα έχω διπλα μου και τον μουσουλμάνο εποπ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:

όχι δεν το πιστευω βέβαια. Όπως δεν πιστεύω ότι θα έχω διπλα μου και τον μουσουλμάνο εποπ.



Δεν βρίσκω παράλογο αυτό που λες. Άρα κάνοντας τον παραλληλισμό σκέψου τι μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας έχει το να βρείς κάποιον δίπλα σου που δεν υπηρέτησε κ εδώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

Αυτό σκέφτομαι. Και μάλλον θα πολεμάω με 10 άτομα μόνο. Δυστυχώς.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από dn24 »

thanos123 έγραψε:Αυτό σκέφτομαι. Και μάλλον θα πολεμάω με 10 άτομα μόνο. Δυστυχώς.


Τώρα με τον ΣΥΡΙΖΑ και τον διάλογο για την Ιθαγένεια πού θέλει να ανοίξει, να σαι σίγουρος πως αν βγεί κυβέρνηση αυτό θα αλλάξει άμμεσα. Κ μετά θα μας κόβω στο μέτωπο να από δίπλα σου που είδες τον άλλο, ξαφνικά να τον βρίσκεις απέναντι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από thanos123 »

Εγώβ ένα ξέρω. Ότι σε ελάχιστο χρόνο εμείς οι έλληνες θα είμαστε μειοψηφία λόγω υπογενητικότητας και μετανάστευσης. Ο όρος "νόμιμη παραμονή αλλοδαπού" στην Ελλάδα με βάση τους όρους που διαμόρφωσαν οι νόμοι ΝΔ-ΠΑΣΟΚ της 10ετίας 2000-2010 είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο.
costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Ελληνική ιθαγένεια σε λαθρομετανάστες

Δημοσίευση από costasss »

thanos123 έγραψε:... Ή πράσινος...
Aν είναι πράσινος θα ειναι εξωγήινος. Να διευκρινιστεί έαν μιλάμε για γήινους μετανάστες ή συμπεριλαμβάνονται και οι εξωγήινοι!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες