Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
crusader
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 1:23 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από crusader »

ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΥΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΙΓΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η Ζ'ΜΑΚ;

commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 10:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από commando »

crusader έγραψε: ΠΑΙΔΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΥΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ... ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΙΓΗΣΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η Ζ'ΜΑΚ;



Μοναδα με μονιμους καταδρομεις.(εποπ κτλ)
NikosJKD

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από NikosJKD »

Ποια ειναι διαφορα μεταξυ Α' Γ' και Ζ'ΜΑΚ
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Green Berets »



Η Ζ-ΜΑΚ ειναι αμιγως επαγγελματικη μοναδα εκτος απο ελαχιστους
εφεδρους που υπηρετουν εκει ως γραφεις κτλ. πριν απολυθουν.

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ Α και Γ ΜΑΚ. Και οι 2 είναι μοίρες αμφίβιων καταδρομών. Υπάρχουν 5 μοίρες αμφίβιων καταδρομών που μπορεί να υπηρετήσουν κληρωτοί. Η ΜΑΚ(Μυτηλίνη), Γ ΜΑΚ(Χίος), Θ ΜΑΚ(Σάμος), Ι ΜΑΚ(Κως), Α ΜΑΚ(Ρόδος). Η Ζ ΜΑΚ είναι στο Μ Πεύκο και είναι επαγγελματική.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ναι, αλλα πολύ λίγα άτομα σε σχέση με τον αριθμό ατόμων στη σειρά σου. Ρώτα τον "Υλισιακός -Ι ΜΑΚ" να σου πεί. Πάντως εγώ θυμάμαι απο την δική μου σειρά που είμασταν στη μονάδα καμμιά 35-40 άτομα, ίσως και λιγότερα δεν ξέρω, πήγανε μόνο 2-3.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Green Berets »

Στην Ελλαδα ηταν Α'ΜΚ οχι Λ' ΜΚ. Δες εδω ας πουμε:

"Όλη η Α' Μοίρα Καταδρομών (Δ/τής ο ταγματάρχης ΠΖ Γ. Παπαμελετίου) που εστάθμευε κοντά στο Μάλεμε θα μετεκινήτο στην Κύπρο. Απετελείτο από 360 άνδρες δηλαδή απο 12 διμοιρίες των 30 ανδρών και επεβιβάστησαν στα αεροσκάφη 1 έως 11 και 14,15. Επίσης ενισχύθηκε από 60 άντρες της Γ' Μ. Α. Κ. (Μοίρας Αμφιβίων Καταστροφών) με Δ/τή τον Ταγματάρχη (ΠΖ) Αριστείδη Παλαΐνη από τους οποίους οι 30 ήταν αξιωματικοί εκπαιδευτές, και οι οποίοι επεβιβάσθησαν στα αεροσκάφη 12 και 13. Στα υπόλοιπα αεροσκάφη εφορτώθη ο βαρύς οπλισμός της Μοίρας δηλ. ΠΑΟ, μπαζούκας, όλμοι, νάρκες και πυρομαχικά."

Οπου και να το ψαξεις ετσι ειναι. Τωρα ναι, ονομαζεται Λ ΜΚ. Ασκησεις με
Κυπριους δεν κανεις κατω αλλα δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ μοναδα η 35. Αλλα υπαγεται σε αλλη διοικηση, αυτο μονο. Αλλωστε και ο αρχηγος του
ΓΕΕΦ Ελληνας ειναιΕικόνα
288 ΜΑRINE

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από 288 ΜΑRINE »

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΜΟΙΡΑ ΤΩΝ ΑΜΦΙΒΙΩΝ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΥΠΑΡΧΕΙ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΜΑΧΙΜΗ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από imakgr »

Ναι, θα συμφωνήσω και γώ. Η επιλογή δε γίνεται και τόσο τυχαία, αλλά λαμβάνεται υπόψη πολύ σοβαρά υπόψη η προσωπική σου επιλογή, ειδικά στις αμφίβιες μοίρες που έχουν σοβαρή έλλειψη προσωπικού.
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από DM90 »

Ρε εσείς να ρωτήσω κάτι άσχετο.. γιατί έχει έλλειψη προσωπικού ειδικά στις αμφίβιες μοίρες;
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από H4nnibal »

Βύσματα αγόρι μου, πολλά βύσματα...
Ξέρω πολλά παιδούλια που δεν την παλεύουν μακρια απο τη μαμα τους, και ας φοράνε και πράσινο μπερέ...Εικόνα
mourdok 298
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από mourdok 298 »

Φιλαράκι H4nnibal συμφωνώ κι εγώ μαζί σου για τους υιους των μαμάδων τους, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Εγώ π. χ. λόγω ειδικότητας (ΧΑΜ) έμεινα 6 μήνες σε ταξ/χία στου παπάγου(13 ΔΕΕ) και τους τελευταίους τρεις πήγα στην πανέμορφη Σάμο και ήξερα και άλλους 2 που υπηρέτησαν εξ' ολοκλήρου αθήνα επειδή ήταν ορφανοί. Οπότε ανάμεσα σε όλους τους μαμάκηδες θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από H4nnibal »

mourdok 298 έγραψε:Φιλαράκι H4nnibal συμφωνώ κι εγώ μαζί σου για τους υιους των μαμάδων τους, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Εγώ π. χ. λόγω ειδικότητας (ΧΑΜ) έμεινα 6 μήνες σε ταξ/χία στου παπάγου(13 ΔΕΕ) και τους τελευταίους τρεις πήγα στην πανέμορφη Σάμο και ήξερα και άλλους 2 που υπηρέτησαν εξ' ολοκλήρου αθήνα επειδή ήταν ορφανοί. Οπότε ανάμεσα σε όλους τους μαμάκηδες θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.


Εγώ έκατσα 13 ΔΕΕ ούτε μήνα, και μετά με στείλανε Ι ΜΑΚ. ΧΑΜ και εγώ όπως καταλαβαίνεις...
Στο πεζικό της καλύμνου που κάτσαμε μία νύχτα, λόγω μακρινής επάνδρωσης (Αρκιοί), γνώρισα ένα τύπο που ήταν ορφανός απο πατέρα, παντρεμένος, είχε ένα παιδί και περίμενε ακόμα ένα και έκανε κανονική θητεία φίλε μου.
Στη Ι ΜΑΚ απο την σειρά μου φτάσαμε 4-5 ΔΒ. Δηλαδή Οι μισοί απο τους μισούς των προβλεπόμενων. Γι'αυτό αυτά τα χλαμπατσίμπανα να τα πείς σε καναν άλλο, όσων αφορά τους ΔΒ. Η 13 ΔΕΕ είναι γεμάτη απο βύσματα που γουστάρουνε να είναι δίπλα στο σπιτάκι τους και να παίρνουνε εξόδους με διανυκτερεύσεις και να πηγαίνουνε δεκέλεια για να παραγγέλνουνε πίτσες.
Δε σας χάλασε όμως που ήρθε Ο γερο-Παπ και σας έστρωσε λίγο εκεί απάνω, με τα δεντράκια... Εικόνα
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από H4nnibal »

mourdok 298 έγραψε:Φιλαράκι H4nnibal συμφωνώ κι εγώ μαζί σου για τους υιους των μαμάδων τους, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Εγώ π. χ. λόγω ειδικότητας (ΧΑΜ) έμεινα 6 μήνες σε ταξ/χία στου παπάγου(13 ΔΕΕ) και τους τελευταίους τρεις πήγα στην πανέμορφη Σάμο και ήξερα και άλλους 2 που υπηρέτησαν εξ' ολοκλήρου αθήνα επειδή ήταν ορφανοί. Οπότε ανάμεσα σε όλους τους μαμάκηδες θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις.


Ένα θα σου πώ συνάδελφε ΧΑΜ (κ εγώ ΧΑΜ είμαι).13ΔΕΕ έκατσα μόνο για εκπ. και μετά φύγαμε 4 άτομα για Ι ΜΑΚ. Ο αριθμός των ΔΒ που είχαμε στη μονάδα, ήτανε ο μισός απο τους μισούς των προβλεπόμενων.
Όταν βρέθηκα μία φορά στο πεζικό της καλύμνου, γνώρισα ένα τύπο, που ήταν ορφανός απο πατέρα, παντρεμένος με ένα παιδί και περίμενε ακόμη ένα και έκανε κανονική θητεία...
Ξέρω ποιοί πάνε 13 ΔΕΕ, γιατί, πώς και τι κάνουνε εκεί. Αλλα δε σας χάλασε που ήρθε ο άρχοντας ο Πάπ. και σας έστρωσε λίγο στη δουλίτσα...
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

13 ΔΕΕ και αρχίδια. Όποιος δεν έκατσε Ι ΜΑΚ 6 μήνες και πάνω έχασε. Κρίμα που με πήγανε εκπτη στο ΚΕΕΔ και έχασα τσάμπα 2,5 μήνες από την Ι ΜΑΚ. Ι ΜΑΚ για πάντα. Στο Πεύκο πήγα να γραφτώ, κι είχα χαρά μεγάλη, μα που να ξέρω ο φουκαράς, το τι περνούν οι άλλοι... ΛΟΚ, ΛΟΚ, ΛΟΚ...-Ι ΜΑΚ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες