ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Για. Ηθελα να ρωτησω σνδ ειναι καλυτερα μαχιμος η μηχανικος; Ο μαχιμος ειναι συνεχεια στο πανω μερος του πλοιου και ο μηχανικος κατω στις μηχανες; Επισης θα με ενδιεφερε πολυ μετα την σνδ να σπουδασω σε πολυτεχνειο κυριως ηλεκτρολογος μηχανικος. Αυτα γινονται απο μαχιμος η μηχανικος; Αν καπιος ειναι πολυ καλος σε μαθηματικα και φυσικη αξιζει να παει σε αυτη την σχολη; Γιατι εχω δει οτι απο την ναυτικη ακαδημια της αμερικης εχουν βγει επιστημονες και ασχολουνται με την ερευνα.

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από billaras »

menelaos έγραψε:Για. Ηθελα να ρωτησω σνδ ειναι καλυτερα μαχιμος η μηχανικος; Ο μαχιμος ειναι συνεχεια στο πανω μερος του πλοιου και ο μηχανικος κατω στις μηχανες; Επισης θα με ενδιεφερε πολυ μετα την σνδ να σπουδασω σε πολυτεχνειο κυριως ηλεκτρολογος μηχανικος. Αυτα γινονται απο μαχιμος η μηχανικος; Αν καπιος ειναι πολυ καλος σε μαθηματικα και φυσικη αξιζει να παει σε αυτη την σχολη; Γιατι εχω δει οτι απο την ναυτικη ακαδημια της αμερικης εχουν βγει επιστημονες και ασχολουνται με την ερευνα.


ε αν θες πολυτεχνειο τραβα μηχανικος... Βασικα αν δεν περασεις απο βαθμους στη ΣΝΔ δεν περνας πολυτεχνειο
ε καλα τωρα δεν ειναι και ετσι απλα που το θετεις... Ο ενας στο καταστρωμα ο αλλος στο μηχανοστασιο
οι μαχιμοι ειναι κυβερνητες και πανε πιο πολυ καιρο στα πλοια ενω οι μηχανικοι σε 15 χρονια το πολυ την κανουν και πανε στο σκαραμαγκα σε γραφειο
επισης απο ΣΝΔ κανεις πιο πολυ μετεκμπαιδευσεις
Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

H δουλεια του μηχανικου ειναι δυσκολη αλλα μη φανταστεις οτι θα ανοιγεις και θα λυνεις μηχανες, θα εισαι σε ενα κεντρο ελεγχου και θα τα ελεγχεις ολα με τηλεμετρια μεσω Η/Υ και γενικα θα σε απασχολησουν πολυ τα ηλεκτρονικα πανω στο πλοιο και οι αυτοματισμοι, επιμενει και η σχολη πολυ εκει. Δεν υπαρχει περιπτωση παντως να επεμβεις στη συντηρηση ενος αεριοστροβιλου η μιας εμβολοφορου μηχανης ειδικα εν πλω.
Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Κατσε αφου ο μηχανικος ασχολητε με ηλεκτρονικα και σ. Α. Ε γιατι στην σχολη κανει και ο μαχιμος τετοια μαθηματα; Του χρειαζεται του μαχιμου να ξερει αυτοματισμους και τετοια;

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από kallitexnis »

menelaos έγραψε: Για. Ηθελα να ρωτησω σνδ ειναι καλυτερα μαχιμος η μηχανικος; Ο μαχιμος ειναι συνεχεια στο πανω μερος του πλοιου και ο μηχανικος κατω στις μηχανες; Επισης θα με ενδιεφερε πολυ μετα την σνδ να σπουδασω σε πολυτεχνειο κυριως ηλεκτρολογος μηχανικος. Αυτα γινονται απο μαχιμος η μηχανικος; Αν καπιος ειναι πολυ καλος σε μαθηματικα και φυσικη αξιζει να παει σε αυτη την σχολη; Γιατι εχω δει οτι απο την ναυτικη ακαδημια της αμερικης εχουν βγει επιστημονες και ασχολουνται με την ερευνα.

Άλλο Η. Π. Α. Άλλο Ελλάδα. Αν σ'ενδιαφέρει να γίνεις μάχιμος Αξιωματικός του Π. Ν. Θα επιλέξεις τη ΣΝΔ ως μάχιμος. Αν σ'ενδιαφέρει να γίνεις μηχανικός και ν'αναπτύξεις τις γνώσεις σου ως Μηχανικός θα επιλέξεις το δεύτερο. Αν σ'ενδιαφέρει να σπουδάσεις στο πολυτεχνείο ως ηλεκτρολόγος μηχανικός τότε πήγαινε στο πολυτεχνείο.
Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Και απο μηχανικος και απο μαχιμος μπορεις να γινεις ηλεκτρολογος μηχανικος ειδικα απο την Αμερικη, δε βλεπω το κακο να ειναι καποιος αξιωματικος του ΠΝ και μαζι ηλεκτρολογος, αν μη τι αλλο εχει να προσφερει στον εαυτο του και στο ναυτικο και μετα την αποστρατεια μπορει ν ανοιξει δικο του γραφειο... Η γνωση ποτε δεν ηταν κακη και δε μπορω να καταλαβω το υφος του καλλιτεχνη που αποκλειει το ενα απο το αλλο...

Τωρα γιατι και οι μαχιμοι κανουν αυτοματισμους και ηλεκτρονικα, νομιζω ειναι ευλογο, ολα στα ηλεκτρονικα βασιζονται η επιτηρηση μεσω ρανταρ ηλεκτροοπτικων συστηματων τηλεποικινωνιες ζευξεις δεδομενων δορυφορικα κτλ πρεπει να τα ξερει και ο μαχιμος σε καποιο βαθμο

Η ΣΝΔ εχει μαχιμους και μηχανικους, οι μηχανικοι ειναι γενικοι δεν υπαρχουν ειδικοτητες, οσο για τις περαιτερω σπουδες και τις επιλογες εγραψα πιο πανω

Ευχαριστω

Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Το τμημα μηχανικων της ΣΝΔ παιρνει πολυ λιγα ατομα γι αυτο ο ανταγωνισμος ειναι αρκετα μεγαλος, απλα να πω επειδη κ εγω κανω μεταπτυχιακο στη ναυπηγικη στο ΕΜΠ Οτι δεν εχω προβλημα ελλειψης γνωσεων σε σχεση με τους πολιτες φοιτητες απλα δεν εχω χρονο πολλες φορες να το παρακολουθησω και το καθυστερω, γι αυτο οι πιο πολλοι συναδελφοι γραφονται σε τμηματα που δεν εχουν εργαστηρια, πχ πολιτικες επιστημες η περιμενουν με την πρωτη ευκαιρια να πανε εξω

Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Για μενα η σνδ εχει λιγο για τα ατομα που περνει. Γενικη σειρα 10 μηχανικους περσι ειχε περιπου 17750 και 21 μαχιμους και ειχε 17350 περιπου. Σκεψου η σμα περνει 34 ατομα γενικη σειρα και εχει 18900 και η ικαρων-ιπταμενοι 60 ατομα γενικη και εχει περιπου οσο ο μαχιμος και η σσε οπλα 115 ατομα γενικη και ειχε περσι 16000. Αυτο δειχνει οτι το ναυτικο σε σχεσει με τα αλλα 2 σωματα εχει την λιγοτερη ζητηση. Ο κοσμος δεν θελει θαλασσα. Ασχετα απο αυτο εγω προτιμω σνδ. Δεν μου λες ο μηχανικος εχει διοικητικα καθηκοντα η μονο οι μαχιμοι; Γιατι στην τηλεοραση θα βγαλουν καποιον μαχιμο να μιλησει και οχι μηχανικο; Οπως αντιστοιχα καπιον απο οπλα και ιπταμενο. Δηλαδη τι και ο μηχανικος δεν ειναι αξιωματικος; Χωρια που και αυτος μες το πλοιο δεν ειναι σαν τους σμα κανει συντηρηση το αεροπλανο και μετα το πεταει ο ιπταμενος. Για μενα ο μηχανικος ειναι μαχιμομηχανικος και οχι απλα μηχανικος. Μες το πλοιο ειπες η δουλεια του μηχανικου ειναι δυσκολη. Του μαχιμου ειναι πιο χαλαρη; Αν μπορεις ανελυσε μου τα θετικα και τα αρνητικα του μαχιμου και μηχανικου.

Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ο μαχιμος πραγματευεται και ενασχολειται με τον επιχειρισιακο τομεα δηλαδη πχ τον ανθυποβριχιακο και αντιαεροπορικο πολεμο σε μια φρεγατα η τις επιχειρησεις επιφανειας, ο μαχιμος μπορει να γινει επισης ΟΥΚΑΣ η χειριστης ελικοπτερου του ΠΝ, επισης ο μαχιμος εχει περισσοτερες ελπιδες να παει εξω για μεταπτυχιακα, και μαλιστα ισως και παραπανω απο 2 γιατι ο μηχανικος ειναι ετσι κ αλλιως πιο επιστημονας αν μπορω να το πω ετσι και ''πιανει '' θεσεις σε ελληνικα ΑΕΙ, ο μηχανικος εχει διοικητικα καθηκοντα εκει που τον ''παιρνει'' δηλαδη ο διοικητης ας πουμε του κεντρου αυτοματισμου συστηματων μαχης ναυτικου ειναι μηχανικος, δε ξερω αν εγινα αρκετα σαφης.
Anonymous

ΣΝΔ: Μάχιμος ή Μηχανικός;

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγινες αρκετα σαφης. Και απο οτι καταλαβα μου αρεσει πιο πολυ μηχανικος.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες