Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
neoplan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 5:28 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από neoplan »

Με την αρχή του επόμενου χρόνου συμπληρώνω τα 33 "στρατιωτικά" έτη. Ενώ έχω αναβολή έως Β' ΕΣΣΟ Ξηράς, σκέφτομαι να μπω αμέσως μετά την Α', κανοντας χρήση του διακαιώματος κατάταξης εκτός ΕΣΣΟ και εξαγοράς της θητείας ύστερα από 20 μέρες υπηρεσίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία για την κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ, κυρίως με τις ακριβείς ημερομηνίες που κλήθηκαν. Υπήρχε μεγάλη γραφειοκρατία για τις διαδικασίες;

Ευχαριστώ!

ArmyTop

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από ArmyTop »

Καλησπερα,

Εγω γινομαι 33 το 2021, ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου και θελω να παω στρατο 20 μερες και να εξαγορασω το υπολοιπο της Θητείας μου

Αυτοι που πανε 20 μερες τι ακριβως κανουν στο στρατο; Εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση; Δικαουντε καθολου εξοδους η αδειες; Θα ειναι πιο ήπια τωρα λογω covid19 (λιγοτερο απαιτητικοι) ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

neoplan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 5:28 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από neoplan »

Για να απαντήσω στο ερώτημα μου, όποιος είναι άνω των 33 και θέλει να καταταγεί εκτός ΕΣΣΟ, στέλνει αίτημα στην στρατολογία (με e-mail) όπου αναφέρει και την επιθυμητή ημερομηνία κατάταξης. Η στρατολογία προτείνει να μεσολαβεί διάστημα τουλάχιστον 5-10 ημερών από την κατάθεση του αιτήματος μέχρι την ημ/νία κατάταξης ώστε να υπάρχει χρόνος να γίνουν οι απαραίτητες διαδικασίες.

Σχετικά με τον τόπο κατάταξης, μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει με την μηχανογράφηση του γενικού επιτελείου και να δηλώσει τόπο συμφερόντων. Εγώ δήλωσα Θεσσαλονίκη και κατατασσομαι Κιλκίς (λιγοτερο από μια ώρα μακρυά).

Οι άνθρωποι στη στρατολογία και στο ΓΕΣ είναι πολύ εξυπηρετικοί και δείχνουν κατανόηση.

neoplan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 5:28 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από neoplan »

Μιας και ολοκληρώνω το 20ήμερο θα μοιραστώ την εμπειρία μου για την κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ και εξαγορά.

Επέλεξα να μπω Δευτέρα και έτυχε να είναι 1 εβδομάδα μετά την Α' ΕΣΣΟ. Το στρατόπεδο που παρουσιάστηκα ήταν και το στρατόπεδο που παρέμεινα για όλο το 20ήμερο. Σε κάποια παιδιά που ήταν στην ίδια κατηγορία (33ρηδες για εξαγορά), τους ήρθε χαρτί για μετάθεση αλλά τελικά όλοι παρέμειναν στο ίδιο στρατόπεδο.

Την εβδομάδα που μπήκα ήταν η βασική εκπαίδευση και με έβαλαν να την παρακολουθώ χωρίς όμως να έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και χωρίς να με πρήζουν. Όπλο δεν πήρα παρότι Ι1 καθώς θα έφευγα σύντομα. Την δεύτερη εβδομάδα της εκπαίδευσης που μαζευτήκαμε 3-4 33άρηδες για εξαγορά, μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται να την παρακολουθούμε. Ανταυτού κάναμε μόνο λίγες άοπλες υπηρεσίες (μαγειρία, καθαριότητα) και τις υπολοιπες ώρες καναμε απλώς υπομονή να περάσουν οι μέρες.

Την 2η εβδομάδα ορκιστήκαμε μαζί με τους υπόλοιπους νεοσύλλεκτους. Άδειες δεν προβλέπονται εκτός και αν υπάρχει κάποιος σοβαρός οικογενειακός λόγος. Την 16η ημέρα της θητείας δικαιούσαι να βγεις με υπηρεσιακό για να κανονίσεις τα της εξαγοράς με την στρατολογία που ανήκεις. Στην περίπτωση μου όλα έγιναν με e-mail.

Συμπερασματικά, το αν θα σε αντιμετωπίσουν με διαφορετικό τρόπο από τους υπόλοιπους νεοσύλλεκτους πιστευω εξαρτάται από το στρατόπεδο και τα στελέχη. Με τους μόνιμους δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα γιατί δεν θα ασχολούνται καν μαζί σας. Για οποιοδήποτε πρόβλημα έχετε, πείτε το στους ανώτερους αξιωματικούς σας και σίγουρα θα σας βοηθήσουν. Συμβουλεύω να ειναι ξυρισμένοι, γυαλισμένοι και ντυμένοι όπως προβλέπεται ώστε να μην δίνεται δικαίωμα σε κανέναν να σας την πει. Αν μπειτε μαζί με τους νεοσύλλεκτους ζητήστε να παρακολουθήσετε το ΣΒΕΝ για να περνάει η ώρα. Αν δείξετε και λίγο ενδιαφέρον στην αρχή για την εκπαίδευση, στη συνέχεια θα είστε ακόμα πιο χαλαροί και δεν θα σας βαζουν να κανετε τίποτα. Προτείνω να πάρετε μαζί σας ότι μπορείτε για να περνάει η ώρα (gigabytes, βιβλία, λαπτοπ).

Δείτε το ως ένα 20ήμερο διάλλειμα από καθημερινότητα σας, όπου θα χορτάσετε ύπνο και θα ξεκουραστείτε. Θα περάσει πολύ πιο εύκολα. Καλοί πολίτες!

ΜακΣτεφ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2021 2:59 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από ΜακΣτεφ »

Χαιρετώ το φόρουμ,

Βρίσκομαι σε ακριβώς την ίδια κατάσταση με εσένα φίλε neoplan, απλά με λίγο διαφορετικές ημερομηνίες. Είμαι 33 με νόμιμη αναβολή όλα αυτά τα χρόνια λόγω διδακτορικών σπουδών και μεταδιδακτορικού (αναβολή διαπρέποντα επιστήμονα). Έχω ζητήσει να καταταγώ εκτός ΕΣΣΟ την Παρασκευή 19/2 ώστε να εκπληρώσω τις υποχρεωτικές 20 μέρες και να εξαγοράσω το υπόλοιπο της θητείας. Περιμένω ακόμα την επιλογή, αλλά πιθανότατα θα καταταγώ στη Θήβα (ζω Αθήνα).

Εγώ καταλαβαίνω ότι θα βρεθώ στο στρατόπεδο όταν δεν θα γίνεται βασική εκπαίδευση καθώς έχει περάσει αρκετός καιρός από την Α' ΕΣΣΟ. Έχει κανείς εμπειρία από μια τέτοια περίπτωση; Να φανταστώ ότι ουσιαστικά δεν θα περάσω καμία εκπαίδευση, και απλά θα περιμένω να περάσουν οι 20 ημέρες κάνοντας κάποιες υπηρεσίες εδώ κι εκεί;

Αυτό που με ανησυχεί ελαφρώς είναι ακριβώς αυτό το γεγονός: Εφόσον δεν θα περάσω καμία εκπαίδευση, πώς θα μπορέσω τις πρώτες ημέρες να μάθω τους "βασικούς" κανόνες ζωής στον στρατό ώστε να συμπεριφέρομαι όπως προβλέπεται και να μην προκαλέσω άθελά μου οποιονδήποτε; Μιλάω ακόμα για πολύ βασικά πράγματα: Πώς ντύνομαι σωστά, πώς μιλάω σε ανωτέρους μου χωρίς να γίνω ρεζίλι, πώς συμπεριφέρομαι στην αναφορά, σε μια σκοπιά, κλπ κλπ. Ξέρω ότι αυτά είναι αυτονόητα για "φυσιολογικούς" φαντάρους, άλλα με αγχώνει το ότι εγώ δεν θα έχω κανέναν να μου τα μάθει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τρί Φεβ 16, 2021 5:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
neoplan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 5:28 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από neoplan »

Σωστά τα λες για την εκπαίδευση. Γνώρισα παιδιά που μπήκαν μετά από μένα και δεν έκαναν καμία εκπαίδευση. Επειδή λοιπόν δεν τους έμαθε κανείς τους βασικούς κανόνες, κανένα από τα στελέχη του στρατοπέδου δεν είχε απαίτηση να τα γνωρίζουν. Θα τα μάθεις όλα τις 3-4 πρώτες μέρες παρακολουθώντας τους υπόλοιπους και ρωτώντας τους παλιούς. Σκοπιες σίγουρα δεν θα κάνεις και μάλλον ούτε αναφορές. Συνεπώς μην αγχώνεσαι για αυτό.

Για τα smartphone/laptops υπάρχει άλλο νήμα συζήτησης.

NickNafplio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 5:02 am
Τοποθεσία: ΗΠΑ
Ενδιαφέροντα: Μαθηματικές επιστήμες
Επάγγελμα: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής.
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από NickNafplio »

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι σε παρόμοια κατάσταση με άλλους που δημοσίευσαν εδώ: Είμαι 33 ετών (γεννήθηκα το 90), είχα αναβολές για προπτυχιακές σπουδές, διδακτορικό, διαπρεπόντων επιστημόνων, και καθώς και μια αναβολή κοινωνικών λόγων που παρατείνει την κατάταξή μου για το καλοκαίρι (οπότε και θα βρίσκομαι στην Ελλάδα και θα μπορώ να εξαγοράσω μετά από 20 μέρες βασική εκπαίδευση). Επειδή όμως μέσα στον Αύγουστο φεύγω πάλι καθώς ξεκινάνε οι υποχρεώσεις μου με το επόμενο πανεπιστήμιο όπου θα βρίσκομαι για τα επόμενα 3 χρόνια, δεν βολεύει καθόλου να καταταγώ τέλη Ιουλίου που είναι η Δ ΕΣΣΟ στην οποία θα με καλέσουν. Από αυτά που διαβάζω εδώ, καταλαβαίνω πως είναι απόλυτα εφικτό να ζητήσω να καταταγώ εκτός σειράς τον Ιούνιο πχ, κάτι που θα ήταν ιδανικό για εμένα. Όμως, στενό οικογενειακό μου πρόσωπο που έχει εξουσιοδότηση να τρέχει δικές μου υποθέσεις στην Ελλάδα όσο βρίσκομαι στην Αμερική, με ενημέρωσε πως επικοινώνησε με την αρμόδια στρατολογική υπηρεσία και της είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Τι ισχύει τελικά; Είναι ανακρίβειες αυτά που αναφέρονται πιο πάνω; Υπήρχε παλιά τέτοια δυνατότητα και απλά δεν δεν υπάρχει πλέον λόγω αλλαγής στη νομοθεσία; Ή μήπως το άτομο στην υπηρεσία που είπε πως κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται δεν γνώριζε τις διαδικασίες; Προσπάθησα να στείλω μήνυμα μέσω της φόρμας της στρατολογικής υπηρεσίας και μου πετάει σφάλμα πως "η αποστολή email είναι αδύνατη". Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
gdp

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από gdp »

Φίλε NickNafplio,

Μια χαρά προβλέπεται, απλά κάποιοι δεν το ξέρουν στις στρατολογικες υπηρεσίες. Στην δίκη μου περίπτωση κάποιος μου πρότεινε απο την Στρατολογική υπηρεσία που ανήκω, να κάνω χρήση της ιδιότητας ΜΚΕ κι αίτημα για τμηματική εκπλήρωση θητείας ώστε να καταταγώ εκτός ΕΣΣΟ και μετά να ζητήσω εξαγορά. Οταν το έκανα αυτο το Β γραφείο της στρατολογίας με πήρε τηλ και με ρώτησε τον λογο που μπηκα σε αυτήν την διαδικασία, εφόσον σαν άνω των 33 μπορούσα να καταταγω ετσι κι αλλιώς εκτός ΕΣΣΟ. Αυτή την στιγμή ειμαι στην 13η μερα της 20ημερης θητείας μου και θα επανέλθω με αναλυτικό ποστ με όλες τις εμπειριες μου οταν τελειώσω.
NickNafplio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 5:02 am
Τοποθεσία: ΗΠΑ
Ενδιαφέροντα: Μαθηματικές επιστήμες
Επάγγελμα: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής.
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από NickNafplio »

gdp έγραψε: Κυρ Ιουν 04, 2023 1:39 am Φίλε NickNafplio,

Μια χαρά προβλέπεται, απλά κάποιοι δεν το ξέρουν στις στρατολογικες υπηρεσίες. Στην δίκη μου περίπτωση κάποιος μου πρότεινε απο την Στρατολογική υπηρεσία που ανήκω, να κάνω χρήση της ιδιότητας ΜΚΕ κι αίτημα για τμηματική εκπλήρωση θητείας ώστε να καταταγώ εκτός ΕΣΣΟ και μετά να ζητήσω εξαγορά. Οταν το έκανα αυτο το Β γραφείο της στρατολογίας με πήρε τηλ και με ρώτησε τον λογο που μπηκα σε αυτήν την διαδικασία, εφόσον σαν άνω των 33 μπορούσα να καταταγω ετσι κι αλλιώς εκτός ΕΣΣΟ. Αυτή την στιγμή ειμαι στην 13η μερα της 20ημερης θητείας μου και θα επανέλθω με αναλυτικό ποστ με όλες τις εμπειριες μου οταν τελειώσω.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Το κανόνισα κι εγώ τελικά. Μπαίνω μεθαύριο στην Θήβα, με έχουν βάλει στο πυροβολικό.
NickNafplio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 5:02 am
Τοποθεσία: ΗΠΑ
Ενδιαφέροντα: Μαθηματικές επιστήμες
Επάγγελμα: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής.
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από NickNafplio »

Λοιπόν, μπήκα την προηγούμενη Δευτέρα στο ΚΕΠΒ (Θήβα) και είμαι έξω για Σ/Κ με άδεια. Μπήκα μαζί με άλλον έναν, και 2 μέρες αργότερα ήρθαν ακόμα 2 για εξαγορά, όπου όλοι πήραν άδεια για το Σ/Κ. Την πρώτη εβδομάδα έκανα μόνο θαλαμοφυλίκι, ενώ το άλλο παιδί που μπήκαμε μαζί έκανε Αλφαμίτης. Λογικά θα κάνουμε 1 εβδομάδα ακόμα. Θα μου φαινόταν περίεργο να μας φωνάξουν πίσω μετά τις εκλογές, και ενώ θα έχουμε να πάμε στις στρατολογικές υπηρεσίες όπου υπαγόμαστε για να κανονίσουμε την εξαγορά. Θα επανέλθω με περισσότερα όταν ξεμπερδέψω!
NickNafplio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 5:02 am
Τοποθεσία: ΗΠΑ
Ενδιαφέροντα: Μαθηματικές επιστήμες
Επάγγελμα: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής.
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από NickNafplio »

Λοιπόν, αναλυτικά η εμπειρία μου:

Πήγα στο ΚΕΠΒ (Θήβα) να παρουσιαστώ, όπου παρουσιαζόταν μαζί μου για εξαγορά ακόμα ένα παιδί. Αρχικά πήγαμε στην πρώτη μοίρα, όπου μας είπαν πως παίζει να μας διώξουν με άδεια από την πρώτη μέρα και να μη κάνουμε καθόλου θητεία. Μετά όμως μας έβαλαν στη 2η μοίρα, όπου ο διοικητής μας είπε πως θα μείνουμε μέχρι την Παρασκευή (μπήκαμε Δευτέρα) και μετά θα φύγουμε για τα καλά με άδεια. Τελικά μας απόσπασαν στη ΜΥΠ, και ο διοικητής της 2ης μοίρας μας είπε πως συμφώνησε με αυτόν της ΜΥΠ να μας διώξουν με άδεια για το Σ/Κ, αλλά θα έπρεπε να γυρίσουμε την επόμενη Δευτέρα διότι θα έφευγαν τα ΕΛΔΥΚ εκείνη τη μέρα, η ΜΥΠ θα έμενε υποστελεχωμένη, και θα θέλανε κόσμο για κάτι δουλειές. Στη συνέχεια μάθαμε πως ένας άλλος που είχε έρθει για εξαγορά και τον είχαν βάλει στην πρώτη μοίρα, έφυγε όντως την πρώτη μέρα και δεν έκανε καθόλου θητεία (ίσως να είχε και κάποιο μέσο, δεν μπορώ να γνωρίζω).

Μέχρι την Παρασκευή που θα φεύγαμε με άδεια, έκανα μόνο Θαλαμοφυλίκι και λίγο σκούπισμα / σφουγγάρισμα. Χαλαρά πράγματα. Το πιο άβολο ήταν το Γερμανικό θαλαμοφυλίκι λόγω της ώρας, αλλά οκ, δεν ήταν και τόσο χάλια.

Την δεύτερη βδομάδα μας έτρεχαν περισσότερο λόγω της υποστελέχωσης. Δευτέρα πρωί μας έδωσαν φτιάρια, τσάπες και τσουγκράνες, μας πήγαν σε μια παλιά αποθήκη όπου είχαν φυτρώσει αγριόχορτα μπροστά της, και μας έβαλαν να ξεχορταριάσουμε. Δεν το τελειώσαμε όλο και μας ξαναφώναξαν την επόμενη, ενώ μάλιστα ήμουν θαλαμοφύλακας, και επειδή δεν υπήρχε άλλο άτομο, τη θέση μου πήρε ο αξιωματικός υπηρεσίας. Με το που τελειώσαμε, με έστειλαν στην πύλη (Α. Μ) για το υπόλοιπο της ημέρας. Την επόμενη (Τετάρτη) είχα δεύτερη βάρδια Α. Μ (6πμ - 2μμ), οπότε για κάτι άλλες δουλειές στις αποθήκες πήραν ένα άλλο παιδί που είχε έρθει για εξαγορά λίγες μέρες μετά από εμένα, ο οποίος μου είπε μετά ότι τον πέθαναν (έπρεπε να καθαριστούν μέσα, αλλά ήταν τόσο βρώμικες που αυτό ήταν αδύνατο). Βράδυ Τετάρτης έκανα ακόμα ένα θαλαμοφυλίκι, και Πέμπτη αποφάσισαν να μας διώξουν αφού βοηθούσαμε λίγο στον Αρτοκλίβανο (φτιάξιμο ψωμιού και καθάρισμα του χώρου μετά). Ήταν γενικά μια ζόρικη εβδομάδα, αφού ακόμα και οι ανώτεροι ήταν συνέχεια στο τρέξιμο, και το μπινελίκι μεταξύ τους πήγαινε σύννεφο.

Αυτό που έμαθα είναι πως κανένας απ' όσους πάνε για εξαγορά δεν κάθονται πάνω από 15 μέρες, μιας και τη 16η μέρα προβλέπεται άδεια για να πάνε να τακτοποιήσουν τα της εξαγοράς. Στην περίπτωσή μου, η 15η μέρα ήταν Δευτέρα μετά τις εκλογές, οπότε λόγω και της εκλογικής άδειας που μπορούσα να πάρω, μπορούσαν να με κρατήσουν μέσα μέχρι το Σάββατο (13η μέρα). Επειδή πίεσε όμως και ο διοικητής της 1ης μοίρας που θεωρούσε πως είχαμε ήδη κάτσει αρκετά, μας έδιωξαν οριστικά από την Πέμπτη (11η μέρα). Επέστρεψα την 21η μέρα, αφού είχα πληρώσει την 1η δόση, μόνο για να παραλάβω ταυτότητα και απολυτήριο.

Γενικά το είδα λίγο σαν πρόκληση το να προσπαθήσω να κάνω τέλεια ό, τι δουλειά μου αναθέτουν, οπότε ίσως και να κουράστηκα περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν. Ειδικά κάποιοι από τους παλιούς έκαναν μισές δουλειές και άκουγαν μπινελίκι συνεχώς (πχ ένας έπρεπε να σφουγγαρίσει και δεν έβαζε καθαριστικό ενώ δεν άλλαξε καν το νερό, θαλαμοφύλακες έπεφταν για ύπνο κατά τη νυχτερινή βάρδια, και οι τουαλέτες ήταν στην καλύτερη μισοκαθαρισμένες).

Αυτά γενικά.
kapamas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2023 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από kapamas »

NickNafplio έγραψε: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:56 pm Λοιπόν, αναλυτικά η εμπειρία μου:

Πήγα στο ΚΕΠΒ (Θήβα) να παρουσιαστώ, όπου παρουσιαζόταν μαζί μου για εξαγορά ακόμα ένα παιδί. Αρχικά πήγαμε στην πρώτη μοίρα, όπου μας είπαν πως παίζει να μας διώξουν με άδεια από την πρώτη μέρα και να μη κάνουμε καθόλου θητεία. Μετά όμως μας έβαλαν στη 2η μοίρα, όπου ο διοικητής μας είπε πως θα μείνουμε μέχρι την Παρασκευή (μπήκαμε Δευτέρα) και μετά θα φύγουμε για τα καλά με άδεια. Τελικά μας απόσπασαν στη ΜΥΠ, και ο διοικητής της 2ης μοίρας μας είπε πως συμφώνησε με αυτόν της ΜΥΠ να μας διώξουν με άδεια για το Σ/Κ, αλλά θα έπρεπε να γυρίσουμε την επόμενη Δευτέρα διότι θα έφευγαν τα ΕΛΔΥΚ εκείνη τη μέρα, η ΜΥΠ θα έμενε υποστελεχωμένη, και θα θέλανε κόσμο για κάτι δουλειές. Στη συνέχεια μάθαμε πως ένας άλλος που είχε έρθει για εξαγορά και τον είχαν βάλει στην πρώτη μοίρα, έφυγε όντως την πρώτη μέρα και δεν έκανε καθόλου θητεία (ίσως να είχε και κάποιο μέσο, δεν μπορώ να γνωρίζω).

Μέχρι την Παρασκευή που θα φεύγαμε με άδεια, έκανα μόνο Θαλαμοφυλίκι και λίγο σκούπισμα / σφουγγάρισμα. Χαλαρά πράγματα. Το πιο άβολο ήταν το Γερμανικό θαλαμοφυλίκι λόγω της ώρας, αλλά οκ, δεν ήταν και τόσο χάλια.

Την δεύτερη βδομάδα μας έτρεχαν περισσότερο λόγω της υποστελέχωσης. Δευτέρα πρωί μας έδωσαν φτιάρια, τσάπες και τσουγκράνες, μας πήγαν σε μια παλιά αποθήκη όπου είχαν φυτρώσει αγριόχορτα μπροστά της, και μας έβαλαν να ξεχορταριάσουμε. Δεν το τελειώσαμε όλο και μας ξαναφώναξαν την επόμενη, ενώ μάλιστα ήμουν θαλαμοφύλακας, και επειδή δεν υπήρχε άλλο άτομο, τη θέση μου πήρε ο αξιωματικός υπηρεσίας. Με το που τελειώσαμε, με έστειλαν στην πύλη (Α. Μ) για το υπόλοιπο της ημέρας. Την επόμενη (Τετάρτη) είχα δεύτερη βάρδια Α. Μ (6πμ - 2μμ), οπότε για κάτι άλλες δουλειές στις αποθήκες πήραν ένα άλλο παιδί που είχε έρθει για εξαγορά λίγες μέρες μετά από εμένα, ο οποίος μου είπε μετά ότι τον πέθαναν (έπρεπε να καθαριστούν μέσα, αλλά ήταν τόσο βρώμικες που αυτό ήταν αδύνατο). Βράδυ Τετάρτης έκανα ακόμα ένα θαλαμοφυλίκι, και Πέμπτη αποφάσισαν να μας διώξουν αφού βοηθούσαμε λίγο στον Αρτοκλίβανο (φτιάξιμο ψωμιού και καθάρισμα του χώρου μετά). Ήταν γενικά μια ζόρικη εβδομάδα, αφού ακόμα και οι ανώτεροι ήταν συνέχεια στο τρέξιμο, και το μπινελίκι μεταξύ τους πήγαινε σύννεφο.

Αυτό που έμαθα είναι πως κανένας απ' όσους πάνε για εξαγορά δεν κάθονται πάνω από 15 μέρες, μιας και τη 16η μέρα προβλέπεται άδεια για να πάνε να τακτοποιήσουν τα της εξαγοράς. Στην περίπτωσή μου, η 15η μέρα ήταν Δευτέρα μετά τις εκλογές, οπότε λόγω και της εκλογικής άδειας που μπορούσα να πάρω, μπορούσαν να με κρατήσουν μέσα μέχρι το Σάββατο (13η μέρα). Επειδή πίεσε όμως και ο διοικητής της 1ης μοίρας που θεωρούσε πως είχαμε ήδη κάτσει αρκετά, μας έδιωξαν οριστικά από την Πέμπτη (11η μέρα). Επέστρεψα την 21η μέρα, αφού είχα πληρώσει την 1η δόση, μόνο για να παραλάβω ταυτότητα και απολυτήριο.

Γενικά το είδα λίγο σαν πρόκληση το να προσπαθήσω να κάνω τέλεια ό, τι δουλειά μου αναθέτουν, οπότε ίσως και να κουράστηκα περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν. Ειδικά κάποιοι από τους παλιούς έκαναν μισές δουλειές και άκουγαν μπινελίκι συνεχώς (πχ ένας έπρεπε να σφουγγαρίσει και δεν έβαζε καθαριστικό ενώ δεν άλλαξε καν το νερό, θαλαμοφύλακες έπεφταν για ύπνο κατά τη νυχτερινή βάρδια, και οι τουαλέτες ήταν στην καλύτερη μισοκαθαρισμένες).

Αυτά γενικά.
Κατατοπιστικότατος και μου έλυσες αρκετές απορίες που είχα σχετικά με τις ημέρες κατάταξης. Μπαίνω κι εγώ εκτός ΕΣΣΟ σε λίγες μέρες, για εξαγορά και έχω κάποιες ακόμα απορίες.
1) Την πρώτη δόση πότε και πως την αποπληρώνεις. Μπορώ με μεταφορά σε λογαριασμό, με κατάθεση, με μετρητά και μου δίνουν χρόνο ή πρέπει να τα έχω έτοιμα τα λεφτά μέχρι τη 16η μέρα;
2) Όσο για το πάρκινγκ τι παίζει; Θέλω να έρθω με τη μηχανή. Μπορώ να τη βάλω μέσα ή αποκλείεται; Έχει κανά πάρκινγκ κοντά ή έστω μπορώ να τη δέσω κοντά στην πύλη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχος.
3) Μπορώ να έχω μαζί μου λάπτοπ; Ρωτάω και από άποψη τυπική, αν δηλαδή το επιτρέπουν αλλά και από την άποψη κλοπών. Αν είναι να κάτσω 16 μέρες θα ήθελα να μπορώ να κάνω καμιά δουλειά όσο προλάβω.
kapamas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2023 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από kapamas »

4) Οι ώρες κατάταξης είναι ίδιες με αυτές των κανονικών νεοσύλλεκτων, δηλαδή 9:00-13:00 και χρειάζομαι ακτινογραφία θώρακα;

(Σόρρυ για το πρήξιμο)
*Ξέχασα να αναφέρω ότι θα μπω Θήβα
NickNafplio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2023 5:02 am
Τοποθεσία: ΗΠΑ
Ενδιαφέροντα: Μαθηματικές επιστήμες
Επάγγελμα: Μεταδιδακτορικός Ερευνητής.
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη εκτός ΕΣΣΟ (άνω των 33)

Δημοσίευση από NickNafplio »

kapamas έγραψε: Παρ Ιούλ 21, 2023 12:17 pm 4) Οι ώρες κατάταξης είναι ίδιες με αυτές των κανονικών νεοσύλλεκτων, δηλαδή 9:00-13:00 και χρειάζομαι ακτινογραφία θώρακα;

(Σόρρυ για το πρήξιμο)
*Ξέχασα να αναφέρω ότι θα μπω Θήβα
1) Στην περίπτωσή μου, υπήρχε επικοινωνία του στρατοπέδου με τη στρατολογία μου, οπότε με το που έφυγα την 11η μέρα, την επόμενη με πήρε τηλ ένας Ανχης από τη στρατολογία μου για να το τακτοποιήσουμε. Όλα κανονίστηκαν μέσω mail. Με έβαλε να συμπληρώσω μια αίτηση και μια υπέυθυνη δήλωση και να του τα στείλω μαζί με την απόδειξη πληρωμής της πρώτης δόσης μέσω παραβόλου (μπορούσα να το κάνω στα ΕΛΤΑ με το παράβολο που μου έστειλε ο ίδιος, το έκανα από το σπίτι όμως με e-banking: Θα πας στα παράβολα του υπουργείου Εθνικής άμυνας και θα βρεις ένα που λέει "εξαγορά στρατιωτικής θητείας, πρώτη δόση").

2) Εδώ δε μπορώ να βοηθήσω, πηγαινοερχόμουν με ταξί και κτελ Θήβας.

3) Υποθέτω ναι, αλλά δεν είχα φέρει για να μη μου το κλέψουν. Όλοι όμως είχαμε κινητά και σερφάραμε όταν δεν είχαμε δουλειά (ακόμα και στο θαλαμοφυλίκι που απλά κάθεσαι και προσέχεις τα όπλα).

4) Εγώ πήγα χωρίς ακτινογραφία γιατί φαντάστηκα πως θα μου έβγαζαν εκεί, αλλά τελικά δεν μου έβγαλαν ούτε εμένα ούτε στους άλλους εξαγορήτες, μάλλον επειδή θα φεύγαμε σύντομα. Για τον ίδιο λόγο δεν κάναμε ούτε εμβόλια ούτε τίποτα, μόνο ένα ιατρικό ερωτηματολόγιο μας έβαλαν να συμπληρώσουμε. Εϊχα κάνει και τεστ covid που έγραφε το σημείωμα κατάταξης ότι έπρεπε να κάνω, αλλά ούτε που το έλεγξαν. Επίσης δεν ορκιστήκαμε μαζί με την ΕΣΣΟ γιατί δεν προλάβαμε την εκπαίδευση, αλλά ίσως να μας έβαζαν να τα κάνουμε αυτά αν μπαίναμε χρονικά πιο κοντά στην ΕΣΣΟ. Παρουσιάστηκα όμως κατά τις 11, και φαντάζομαι πως το 9:00-13:00 είναι απαραίτητο γιατί πρέπει να κάνεις κάτι χαρτιά στη στρατολογία του στρατοπέδου που μόνο εκείνες τις ώρες δουλεύει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες