ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
E.D.
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από E.D. »

Μπορείς να μάθεις αν θα κάνει άλματα Ή απλά θα εκπαιδευθεί ως καταδρομέας και θα μείνει 1η η 2α μαλ σαν καταδρομέας γιατί έτσι έχω μαθει
Άβαταρ μέλους
MAYROS.ODERPAS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 06, 2021 6:39 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από MAYROS.ODERPAS »

E.D. έγραψε:Μπορείς να μάθεις αν θα κάνει άλματα Ή απλά θα εκπαιδευθεί ως καταδρομέας και θα μείνει 1η η 2α μαλ σαν καταδρομέας γιατί έτσι έχω μαθει
Απο που τα μαθαινεις αυτα φιλε μου! Αυτα που σου λενε ΔΕΝ υπαρχουν

Η ΣΧΑΛ ειναι σχολειο πας εθελοντικα περνας καποιες αθλητικες εξετασεις αφου της περασεις... Και αν μπορεις και το τελειωσεις τοτε θα κανεις 5-6 αλματα τελος

Γινεσαι αλεξιπτωτιστης Καταδρομεας περνεις την πουλαδα και πας η 1η η 2η μαλ

3kR
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 3:08 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 3kR »

Johnny Beagle έγραψε:Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω εαν γνωριζετε αν κατά τη διάρκεια της θητείας, χωρίς να ειμαι καταδρομεας, μπορώ να μπω στη ΣΧΑΛ και να περασω ΣΒΕΑ. Εχετε ακούσει να γίνεται κατι τέτοιο; Αυτη τη στιγμη εχω κανει ΛΥΒ και ειμαι στο ΠΖ


Γινεται φιλε μου. Αν πας στο ταγμα εναεριου ανεφοδιασμου 865. Θα σας πουν να πατε σχαλ θα περασετε το σχολειο και θα παρετε τιμητικα πρασινο μπερε χωρις να εισαι κατοδρομεας ουτε σε στρατοπεδο καταδρομέων . Θα μπενετε το πρωι σχαλ το απογευμα βραδυ πισω στο στρατοπεδο σας. Απορω ολοι εδω μεσα ενας δεν το ξερει;

🦍 alexiptota

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από 🦍 alexiptota »

Καλησπέρα μπαίνω με τη Ε εσσο είμαι στρατό ξηράς δήλωσα στο email που μου ήρθε ειδικές δυνάμεις ! Θα ήθελα να πάω αλεξίπτωτα τα αθλήματα τα βγάζω και πολύ παραπάνω μάλιστα θέλω να ρωτήσω αν παίζει το βύσμα τεράστιο ρόλο αλλιώς αν δεν εχω ελπίδες να στραφώ προς 35ΜΚ;
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Petran210 »

Είδα σε μια φωτογραφία ( https://www.instagram.com/p/ChXlFy4r725/?igshid=YmMyMTA2M2Y= ) από την αποφοίτηση του τελευταίου σβεα όπου φενεται ένας αξιωματικός ΤΘ (;) να μιλάει σε κάποιους ναύτες (;). Μάλιστα υπάρχει και γυναίκα ναύτης εκεί οπότε σίγουρα δεν είναι στελέχη της ΔΥΚ που περνάνε σβεα. Οπότε πως σχετίζεται ένας αξιωματικός ΤΘ και πέντε στελέχη ΠΝ με το ΣΒΕΑ που είναι σχολείο ΚΔ το οποίο παρακολουθούν μόνο ΚΔ και σπουδαστές ΣΣΕ-ΣΜΥ;:
Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Petran210 »

Τελείως άκυρη η προηγούμενη μου δημοσίευση. Ευέλπιδες είναι προφανώς όχι ναύτες, πρέπει να ξανά βάλω γυαλιά μάλλον :).Η απορία μου για τον αξιωματικό ΤΘ παραμένει όμως

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Μάλλον πρέπει να ξαναβάλεις τα γυαλιά σου.Τα πτυχία και τις πτέρυγες Αλεξιπτωτιστή απένειμε στους αποφοιτήσαντες ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού, Αντιστράτηγος Χαράλαμπος
Λαλούσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γερόλυκος την Πέμ Αύγ 18, 2022 4:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Petran210 »

Ναι έχεις δίκιο, λάθος μου
Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
Θηβαίος

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Θηβαίος »

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάστηκα το πυροβολικό (Θήβα) όπου και πέρασα τα αγωνίσματα για τη ΣΧΑΛ.(18 έλξεις,63 κάμψεις,53 κοιλιακούς,14.30 δίμιλο). Παρόλα αυτά την ημέρα της ορκομωσίας, όταν και βγήκαν οι μεταθέσεις, πήρα φύλλο πορείας για ΚΕΕΔ, με υποσημείωση ότι ανήκω σε οργανική μονάδα στη Κύπρο.Υπάρχει περίπτωση να πάω κάποια στιγμή σχαλ (Ασπρόπυργο ή Μάλεμε) ή μετά τα ΣΠΕΝ θα με στείλουν στη ΄Λ ΜΚ;

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Avatar »

Θηβαίος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάστηκα το πυροβολικό (Θήβα) όπου και πέρασα τα αγωνίσματα για τη ΣΧΑΛ.(18 έλξεις,63 κάμψεις,53 κοιλιακούς,14.30 δίμιλο). Παρόλα αυτά την ημέρα της ορκομωσίας, όταν και βγήκαν οι μεταθέσεις, πήρα φύλλο πορείας για ΚΕΕΔ, με υποσημείωση ότι ανήκω σε οργανική μονάδα στη Κύπρο.Υπάρχει περίπτωση να πάω κάποια στιγμή σχαλ (Ασπρόπυργο ή Μάλεμε) ή μετά τα ΣΠΕΝ θα με στείλουν στη ΄Λ ΜΚ;



χλωμό φίλε, μετά την εκπαίδευση πας κύπρο

Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Επισκέπτης

Re: ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σαν στέλεχος από ΣΜΥ μπορώ να βγάλω σβεα χωρίς να είμαι των ειδικών δυνάμεων. Πχ σαν διαβιβαστης να περάσω σβεα χωρίς να είμαι των ειδικών δυνάμεων ούτε να θέλω να γίνω
Επισκέπτης

Re: ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σαν στέλεχος εκτός Ειδικών Δυνάμεων όχι σαν σπουδαστής ναι εφόσον καταφέρεις να επιλέγεις.
Tshp7

Re: ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Tshp7 »

Καλημέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση ίσως χαζή. Στην αστυνομία γίνεται να βγάλεις το ΣΒΕΑ στη ΣΧΑΛ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες