Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Natalie
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2023 11:43 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Δημοσίευση από Natalie »

Καλησπέρα και από εμένα. Αποφάσισα να γράψω στο forum καθώς αυτό αποτελεί ίσως ένα μέσο για να μπορέσω να ξεκαθαρίσω τις επιλογές μου. Από πολύ μικρή ήμουν αρκετά συνειδητοποιημένη σχετικά με τις στρατιωτικές σχολες. Έδωσα πανελληνιες το 2021 αλλά δεν κατάφερα να περάσω τα αθλήματα. Τελικά, μπήκα στο τμήμα Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου. Την επόμενη χρονιά (το 2022) έδωσα ξανά πανελληνιες στοχεύοντας στις στρατιωτικες σχολες. Λογω ενός θέματος, ωστόσο, δεν κατάφερα πάλι να περάσω τα αθλήματα. Φέτος παρακολουθώ κανονικά την σχολή μου ως δευτεροετής φοιτήτρια πλέον. Αποφάσισα να δώσω μια τρίτη ευκαιρία στον εαυτό μου και να κάνω 10% για στρατιωτικες σχολες (πέρασα αισίως τα αθλήματα). Το πρόβλημά μου είναι πως ύστερα από τόσα χρόνια προσπάθειας και κούρασης και ύστερα από μια περίοδο στην οποία μπόρεσα να "δω" πώς λειτουργεί το δημόσιο πανεπιστήμιο βρίσκομαι σε συνεχή διλήμματα. Αξίζει να κάνω μια καινούρια αρχή στις στρατιωτικες σχολες για τις οποίες παλεύω 3 χρόνια ή μήπως είναι καλύτερο να παραμείνω στο Πολυτεχνείο; Μήπως τελικά απογοητευτώ και τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα περίμενα; Γνωρίζω απόλυτα για τις συνθήκες στις στρατιωτικες σχολες και για τις δυσκολίες αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορώ να γνωρίζω περισσότερα από κάποιον που ακολουθεί ήδη αυτόν τον τρόπο ζωής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Δημοσίευση από hazardous »

Natalie έγραψε: Κυρ Μάιος 28, 2023 12:04 pm Καλησπέρα και από εμένα. Αποφάσισα να γράψω στο forum καθώς αυτό αποτελεί ίσως ένα μέσο για να μπορέσω να ξεκαθαρίσω τις επιλογές μου. Από πολύ μικρή ήμουν αρκετά συνειδητοποιημένη σχετικά με τις στρατιωτικές σχολες. Έδωσα πανελληνιες το 2021 αλλά δεν κατάφερα να περάσω τα αθλήματα. Τελικά, μπήκα στο τμήμα Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου. Την επόμενη χρονιά (το 2022) έδωσα ξανά πανελληνιες στοχεύοντας στις στρατιωτικες σχολες. Λογω ενός θέματος, ωστόσο, δεν κατάφερα πάλι να περάσω τα αθλήματα. Φέτος παρακολουθώ κανονικά την σχολή μου ως δευτεροετής φοιτήτρια πλέον. Αποφάσισα να δώσω μια τρίτη ευκαιρία στον εαυτό μου και να κάνω 10% για στρατιωτικες σχολες (πέρασα αισίως τα αθλήματα). Το πρόβλημά μου είναι πως ύστερα από τόσα χρόνια προσπάθειας και κούρασης και ύστερα από μια περίοδο στην οποία μπόρεσα να "δω" πώς λειτουργεί το δημόσιο πανεπιστήμιο βρίσκομαι σε συνεχή διλήμματα. Αξίζει να κάνω μια καινούρια αρχή στις στρατιωτικες σχολες για τις οποίες παλεύω 3 χρόνια ή μήπως είναι καλύτερο να παραμείνω στο Πολυτεχνείο; Μήπως τελικά απογοητευτώ και τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα περίμενα; Γνωρίζω απόλυτα για τις συνθήκες στις στρατιωτικες σχολες και για τις δυσκολίες αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορώ να γνωρίζω περισσότερα από κάποιον που ακολουθεί ήδη αυτόν τον τρόπο ζωής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το θέμα δεν είναι να έρθει κάποιος και να σου πει την δικιά του άποψη γιατί δεν ξέρει τι γίνεται μέσα στο μυαλό σου. Αυτό που σπουδάζεις σου αρέσει και θα μπορειίς να το κάνεις για την υπολοιπή σου ζωή; Στρατό θες να πας για τα σιγουρα 900-1000 ευρω και μια θέση δημοσίου ή γιατί θεωρείς πως σου αρέσει η ολη φαση και πρεσβεύεις κάποια ιδανικά; Αυτά πρεπει να σκεφτεις, καλύτερα να απογοητευτεί κάποιος παρα να λεει παντα και τι αν. Επίσης να ξερεις υπαρχουν πολλα παιδια σε σχολες (και αξιωματικων και υπαξιωματικων) που εδωσαν 3 φορες για να μπουν και θα το ξανακαναν με τα 1000. Και να σκεφτεις λιγο το πως θες τη ζωη σου σε 10 χρονια.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Natalie
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2023 11:43 am
Επικοινωνία:

Re: Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Δημοσίευση από Natalie »

Δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει πολύ το οικονομικό κομμάτι όσο το αν θα μου προσφέρει η δουλειά μου συνεχώς καινούριες γνώσεις, εμπειριες και ευκαιρίες ανελιξης. Σίγουρα μια στρατιωτικη ζωή χαρακτηρίζεται από την ρουτίνα. Ιδανικά με ενδιαφέρει το τμήμα ιπταμένων.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Δημοσίευση από hazardous »

Natalie έγραψε: Δευ Μάιος 29, 2023 12:47 pm Δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει πολύ το οικονομικό κομμάτι όσο το αν θα μου προσφέρει η δουλειά μου συνεχώς καινούριες γνώσεις, εμπειριες και ευκαιρίες ανελιξης. Σίγουρα μια στρατιωτικη ζωή χαρακτηρίζεται από την ρουτίνα. Ιδανικά με ενδιαφέρει το τμήμα ιπταμένων.
Ιπτάμενος προφανώς έχεις όλα αυτά που είπες. Από τη στιγμή που είναι αυτό που ψάχνεις δεν έχεις να κάνεις κάτι άλλο παρά το να το τολμήσεις.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Natalie
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2023 11:43 am
Επικοινωνία:

Re: Στρατιωτική σχολή ή ΑΕΙ

Δημοσίευση από Natalie »

Θα το τολμήσω. Όπως και να χει ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης