Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xaderfos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 12:05 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από xaderfos »

Σκοπεύει να πάει κανένας στο άμεσο μέλλον?
Antaeus

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Antaeus »

Καλημέρα.

Εγώ σκοπεύω να πάω μαρτη του 2022Γαλλία για να καταταγω. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την Ελλάδα - δεν έχω υπηρετήσει ακόμα, θα μπορέσω να πάρω αναβολή για τη λεγεώνα; Η αναβολή που έχω λήγει 12-2021 θέλω να πιστεύω από την επιστροφή από το καράβι δεν θα με μπουζουριάσουν στο αεροδρόμιο 😅

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο φύγω πάνω στο έτος (ως λιποτάκτης στη λεγεώνα) θα πρέπει να υπηρετήσω στρατιωτική θητεία στην Ελλάδα η θα με καλύπτουν οι 12 μήνες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nick the greek2
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2022 8:03 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από nick the greek2 »

Βρε παιδιά είναι κάνεις εδώ ακόμα; Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα πολύ.

Xxxxx
niasimas
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από niasimas »

Υπάρχει κανένας Έλληνας, που να έχει υπηρετήσει ή υπηρετεί στην Λεγεώνα των Ξένων, για να μας πει εντυπώσεις και πως μπορεί κάποιος να ενταχθεί εκεί; Τι πάιζει με την διαδικασία επιλογής, την εκπαίδευση κ. Α.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από hazardous »

niasimas έγραψε: Κυρ Απρ 23, 2023 7:28 am Υπάρχει κανένας Έλληνας, που να έχει υπηρετήσει ή υπηρετεί στην Λεγεώνα των Ξένων, για να μας πει εντυπώσεις και πως μπορεί κάποιος να ενταχθεί εκεί; Τι πάιζει με την διαδικασία επιλογής, την εκπαίδευση κ. Α.
Έιχαν και έχουν και θα πηγαίνουν έλληνες έκει, εδώ δεν πιστεύω να έρθουν να μιλήσουν. Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube για την λεγεώνα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και υπότιτλους, αλλά και στο φορουμ εδώ υπάρχουν αρκετές πληροφορίες. Διαδικασία επιλογής έχει υγειονομικά και ψυχομετρικά, και τα αθλήματα δεν είναι τόσο απαιτητικά, αλλά δεν είναι για αγύμναστους. Η εκπαίδευση είναι δύσκολη σίγουρα αλλά καλύτερα να το δεις απο κοντά και να μην το σκέφτεσαι αυτό ακόμα. Από οτι ξέρω υπάρχουν κάποιες μέρες στην εβδομάδα που πηγαίνουν οι υποψήφιοι στα κέντρα της λεγεώνας στη Γαλλία.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
lpn

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από lpn »

Τι αποριες εχετε?
Evan6330
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 04, 2023 11:50 am
Τοποθεσία: France Philippines
Ενδιαφέροντα: Ταξίδια και περιπέτεια
Επάγγελμα: Συνταξιούχος
Επικοινωνία:

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Evan6330 »

Καλημέρα σας, μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σας, υπηρέτησα στην Λεγεώνα 5 χρόνια,1966 - 1971 στο σύνταγμα αλεξιπτωτιστών.
johnhnfnrn

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από johnhnfnrn »

Στα ποσα χρονια παιρνεις συνταξη; Θελω να βρεθω σε εμπολεμη ζωνη η λεγεωνα στελνει?
aggelos33
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2024 8:36 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: στρατος
Επάγγελμα: πολιτης
Επικοινωνία:

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από aggelos33 »

Θα ήθελα να καταταγώ στην λεγεώνα τον ξένων και θα ήθελα να μαθό τη χρειάζεται και που θα απευθυνθώ για να ξεκινήσω την διαδικασία
γιατί εχω μπει σε πολλά site και τίποτα συγκεκριμένο δεν λένε οποίος μπορέσει να μου πει σας παρακαλώ.
Peltastis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2022 7:53 pm
Επικοινωνία:

Re: Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Peltastis »

aggelos33 έγραψε: Πέμ Ιαν 11, 2024 8:47 am Θα ήθελα να καταταγώ στην λεγεώνα τον ξένων και θα ήθελα να μαθό τη χρειάζεται και που θα απευθυνθώ για να ξεκινήσω την διαδικασία
γιατί εχω μπει σε πολλά site και τίποτα συγκεκριμένο δεν λένε οποίος μπορέσει να μου πει σας παρακαλώ.
Παραδοσιακά στη Λεγεώνα το μόνο που χρειάζεται είναι να ταξιδέψεις μέχρι εκεί και να χτυπήσεις την πόρτα σε κάποιο από τα κέντρα κατάταξης (έχει αρκετά, τα κεντρικά είναι ανοιχτά 24/7). Από εκεί σε αναλαμβάνουν αυτοί και σου παρέχουν τα πάντα που θα χρειαστείς για όλη τη διάρκεια των τεστς. Ούτε προσυμπληρωμένες αιτήσεις χρειάζονται για να πας, ούτε εγγραφές, ούτε τηλέφωνα/μαιλ να κλείσεις θέση, τίποτα. Μόνο να χτυπήσεις την πόρτα.
Πλέον βέβαια απαιτείται να έχεις μαζί σου ταυτότητα ή διαβατήριο και να έχεις ταξιδέψει νόμιμα στη Γαλλία, παλιά δεν ρωτούσαν τίποτα.
Στα σάιτς που λες ότι μπήκες δεν είναι δυνατόν να μη βρήκες κάτι σχετικό. Το επίσημο πάντως είναι το:https://www.legion-recrute.com
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης