Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jobsworth

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Jobsworth »

UKCitizen έγραψε:Καλημέρα φίλε μου, λογικά εξυπηρετηθήκαμε από την ίδια υπάλληλο που είναι όντως πολύ ευγενική και άψογη στη δουλειά της.

Πήρα ΜΚΕ μέσα Ιουνίου από πρεσβεία Λονδίνου. Η επιστροφή του προστίμου στην εφορία φάνηκε περίπου 2-3 εβδομάδες μετά (μπορείς να ελέγξεις εδώ https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayReturnInfo.htm - https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayReturnInfo.htm ). Αφού εμφανίστηκε ηλεκτρονικά, στη συνέχεια πήγα στα αιτήματα μου και υπέβαλα αίτημα για την επιστροφή σε τραπεζικό μου λογαριασμό (αλλιώς θα μείνουν ηλεκτρονικά στην εφορία για μελλοντικές οφειλές).

Θα σου πρότεινα για να μην επαναλαμβάνεις άδικο το αίτημα πολλές φορές και καθυστερείς, να επισυνάψεις ένα αποδεικτικό ασφαλιστικής ενημερότητας στο αίτημα που θα υποβάλεις. Η επιστροφή είναι μεγαλύτερη των 3000 ευρώ και δε θα σου τα επιστρέψουν διαφορετικά.

Αυτή τη στιγμή είμαι στο στάδιο αυτό με το αίτημα μου και ευελπιστώ ότι θα πάρω τα χρήματα μου σύντομα στο δικό μου λογαριασμό.


Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Ιούλ 16, 2022 5:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Update: Εντός μίας εβδομάδας από το αίτημα τα χρήματα έχουν επιστραφεί πλήρως στο λογαριασμό

Ελπίζω να ξεμπερδέψει κι άλλος κόσμος σύντομα

nikosb
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2022 8:54 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από nikosb »

Ζω στο εξωτερικο και εχω λαβει πιστοποιητικο αναβολης στρατολογικης καταταξης ως μονιμος κατοικου εξωτερικου. Σκοπευω να ταξιδεψω στην Ελλαδα και να κατσω περιπου 40 ημερες. Η πτηση μου ειναι μεσω μεγαλης Βρετανιας, δηλαδη εκτος Σενγκεν, οποτε θα ελεξουν το διαβατηριο. Θα εχω καποιο προβλημα εαν κατσω στην Ελλαδα πανω απο 30 μερες ή δικαιουμε κανονικα εως 6 μηνες παραμονη στην Ελλαδα;
Jobsworth

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Jobsworth »

nikosb έγραψε:Ζω στο εξωτερικο και εχω λαβει πιστοποιητικο αναβολης στρατολογικης καταταξης ως μονιμος κατοικου εξωτερικου. Σκοπευω να ταξιδεψω στην Ελλαδα και να κατσω περιπου 40 ημερες. Η πτηση μου ειναι μεσω μεγαλης Βρετανιας, δηλαδη εκτος Σενγκεν, οποτε θα ελεξουν το διαβατηριο. Θα εχω καποιο προβλημα εαν κατσω στην Ελλαδα πανω απο 30 μερες ή δικαιουμε κανονικα εως 6 μηνες παραμονη στην Ελλαδα;


Οι 30 μέρες το χρόνο αφορούν μόνο τους ανυπότακτους εξωτερικού. Εφόσον έχεις κηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού (ΜΚΕ) και έχεις το ανάλογο πιστοποιητικό, αυτός ο περιορισμός δεν υφίσταται.

Η ιδιότητα του ΜΚΕ χάνεται μόνο εάν παραμείνεις στην Ελλάδα πάνω από 6 μήνες το χρόνο.

Δήμος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δήμος »

Καλησπέρα

Έχω επιστρέψει στην Ελλάδα λίγο πάνω από χρόνο τώρα ενώ έχω βγάλει πιστοποιητικό ΜΚΕ τον Ιουν 20. Δεν έχει ανανεωθεί έκτοτε γτ δε χρειάστηκε.

Λοιπόν, τώρα που είμαι πίσω απ'οτι καταλαβαίνω δεν με εχουν μυριστεί. Άμα συνεχίσω να το παίζω Κινεζος και να μη δηλώσω την επιστροφή μου στη Στρατολογία, πως μπορούν να με βρουν;

Αν για παράδειγμα, αλλάξω από ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού σε ΔΟΥ Ελλάδας, θα με βρουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Δήμος έγραψε:Καλησπέρα

Έχω επιστρέψει στην Ελλάδα λίγο πάνω από χρόνο τώρα ενώ έχω βγάλει πιστοποιητικό ΜΚΕ τον Ιουν 20. Δεν έχει ανανεωθεί έκτοτε γτ δε χρειάστηκε.

Λοιπόν, τώρα που είμαι πίσω απ'οτι καταλαβαίνω δεν με εχουν μυριστεί. Άμα συνεχίσω να το παίζω Κινεζος και να μη δηλώσω την επιστροφή μου στη Στρατολογία, πως μπορούν να με βρουν;

Αν για παράδειγμα, αλλάξω από ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού σε ΔΟΥ Ελλάδας, θα με βρουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Όταν θα χρειαστεί να κάνεις συναλλαγή με την αστυνομία, θα σε βρουν. Διαφορετικά, πολύ δύσκολα. Απλά σε παύση ανυποταξίας, θα περάσεις στρατοδικείο όπως και να έχει και δε θα μετρήσει θετικά το ότι είσαι ανυπότακτος εσωτερικού πλέον

Δημος

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Δημος »

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Γνωρίζετε εάν θα χρειαστώ πρόσφατο πιστοποιητικό ΜΚΕ προκειμένου να διακόψω την ιδιότητα του κατοίκου εξωτερικού;

Είμαι άνω των 33, άρα θα μπορέσω να μπω μέσα για 20 μέρες και το υπόλοιπο να το εξαγορασω, έτσι;

Θα είναι δύσκολο να βγάλω τώρα πρόσφατο πιστοποιητικό ΜΚΕ από την πρεσβεία.

Ευχαριστώ

user123456
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2022 12:43 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από user123456 »

Καλημέρα,

Έχει τύχει σε κανέναν να μην δεχτεί η στρατολογία το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού που εκδίδει το προξενείο; Σε μένα 'έτυχε', με το σκεπτικό ότι δεν φαινόταν ακριβώς τα όνοματα των εταιριών που δούλεψα στο εξωτερικό (λες και έχει το δικαίωμα η στρατολογία να μην το δεχτεί αν εγώ δούλευα σαν υπάλληλος γραφείου ή στην οικοδομή.) Το προξενείο δεν φαίνεται επίσης διατεθιμένο να ξανακάνει την βεβαίωση ψάχνοντας τα ονόματα εταιριών κτλ, οπότε δεν ξέρω ποιον πρέπει να πιέσω περιοσσότερο (στρατολογία ή προξενείο; )

Jobsworth

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Jobsworth »

user123456 έγραψε:Καλημέρα,

Έχει τύχει σε κανέναν να μην δεχτεί η στρατολογία το πιστοποιητικό μόνιμου κατοίκου εξωτερικού που εκδίδει το προξενείο; Σε μένα 'έτυχε', με το σκεπτικό ότι δεν φαινόταν ακριβώς τα όνοματα των εταιριών που δούλεψα στο εξωτερικό (λες και έχει το δικαίωμα η στρατολογία να μην το δεχτεί αν εγώ δούλευα σαν υπάλληλος γραφείου ή στην οικοδομή.) Το προξενείο δεν φαίνεται επίσης διατεθιμένο να ξανακάνει την βεβαίωση ψάχνοντας τα ονόματα εταιριών κτλ, οπότε δεν ξέρω ποιον πρέπει να πιέσω περιοσσότερο (στρατολογία ή προξενείο;)



Πολύ παράξενο. Όταν έκανα την αίτησή μου, τα ονόματα των εταιριών που έχω δουλέψει φαίνονταν από τις μισθοδοσίες, τα έγγραφα της εφορίας και από τις βεβαιώσεις των εργοδοτών, οπότε η πρεσβεία τα έχει όλα αυτά τα στοιχεία στη διάθεσή της. Το πιστοποιητικό ΜΚΕ γράφει απλώς το αντικείμενο εργασίας μου. Η στρατολογία δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Αυτά για Ηνωμένο Βασίλειο - δεν ξέρω στη χώρα που ζεις τι δικαιολογητικά ζητάει η πρεσβεία για το πιστοποιητικό ΜΚΕ. Λες ότι το προξενείο δεν είναι διατεθιμένο να ξανακάνει τη βεβαίωση ψάχνοντας τα ονόματα των εταιριών. Τα ονόματα δεν φαίνονται στα δικαιολογητικά που κατέθεσες; Ίσως αν τους έδινες μία λίστα των εταιριών όπου έχεις δουλέψει να μπορούσαν να την επιβεβαιώσουν σχετικά εύκολα με βάση τα δικαιολογητικά σου;

Είναι δύσκολο να σου προτείνω οτιδήποτε. Ίσως το ένστικτό μου θα μου έλεγε να συνεννοηθώ με το προξενείο σε πρώτη φάση εξηγώντας ότι η στρατολογία θέλει να φαίνονται τα ονόματα των εταιριών στο πιστοποιητικό και αν τους είναι εύκολο να το ξαναεκδώσουν - με τη σκέψη ότι οι υπάλληλοι του προξενείου μπορεί να είναι πιο συνεννοήσιμοι, αλλά εσύ που έχεις κάνει συναλλαγές και με τις δύο υπηρεσίες προφανώς έχεις καλύτερη εικόνα.

Καλή τύχη, εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα.

Ellos

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από Ellos »

Αν στο παρελθόν ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού και έπειτα έχω ήδη βγει ΜΚΕ οπότε και τακτοποιήθηκα, πως πρέπει να απαντήσω στην ερώτηση της υπεύθυνης δήλωσης/αιτησης ανανεωσης διαβατηρίου;«Αν έχει κηρυχθεί ανυπότακτος εξωτερικού». Θέλω να πω ότι πλέον δεν είμαι ανυπότακτος εξωτερικού αλλά δε γνωρίζω αν η ερώτηση αναφέρεται στον αν οποτεδήποτε στη ζωή μου έχω κηρυχθεί ανυπότακτος εξωτερικού έστω και αν μετά έχει τακτοποιηθεί η κατάσταση μου.

Εγώ νομίζω ότι θέλουν να ξέρουν αν είμαι τώρα ανυπότακτος εξωτερικού οπότε και σκέφτομαι να απαντήσω απλά «όχι».

Πως το βλέπετε εσείς;

UKCitizen
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 25, 2022 4:47 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από UKCitizen »

Η ερώτηση αφορά τη στιγμή της αίτησης. Μπορείς να ρωτήσεις και τον/την υπάλληλο στο γραφείο που θα κάνεις την αίτηση
stratsal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 25, 2022 4:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από stratsal »

Καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο η στρατολογία μού ζητάει πιστοποιητικό ΜΚΕ εδώ και 1.5 χρονο, απο την στιγμή που έχω ολοκληρώσει την θητεία μου εδώ και δέκα χρόνια (Ιουλιος 2012) ;
Όταν άρχισαν να το ζητάνε δεν πληρούσα ακόμα τις προυποθέσεις για να θεωρηθώ ΜΚΕ, αλλα τον Οκτώβριο που μας πέρασε έκλεισα 7 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό, οπότε τώρα μπορώ να το ζητήσω απο το προξενείο.
Ενδέχεται όμως να επιστρέψω Ελλάδα μέσα στον επόμενο χρόνο. Ποιές μπορεί να είναι οι επιπτώσεις αν δεν το έχω/ τούς το στείλω;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από turms »

Βασικα αφου τελειωσες τον στρατο και τις υποχρεωσεις δεν χρειαζεται να περιμενεις 7 χρονια.
Αυτο ειναι για να παρεις αναβολη, αν εισαι ανυποτακτος κλπ
πρεπει απλα να αποδειξεις οτι μενεις εξωτερικο.


εισαι πανω απο 45;

Ισως απλα για να σε βαλουν στο συστημα ως κατοικο εξωτερικου?
digiwolf
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 01, 2023 1:26 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από digiwolf »

Καλησπέρα σας,
Έχω Πιστοποιητικό Μόνιμου Κάτοικου Εξωτερικού, το οποίο εκδόθηκε τον Ιούλιο 2016.
Το χρησιμοποίησα για την έκδοση διαβατηρίου επιτυχώς, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για την ανανέωση του διαβατηρίου μου για μία άλλη φορά, χρειάζεται βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού ή ξανά αίτηση για πιστοποιητικό ΜΚΕ;
Σας ευχαριστώ θερμά
PanosQ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 07, 2022 10:58 pm
Επικοινωνία:

Re: Μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ)

Δημοσίευση από PanosQ »

Καλησπέρα,

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και θα προσπαθήσω να πάρω το πιστοποιητικό Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού λόγω επτά ετών συνεχούς βιοποριστικής εργασίας στο εξωτερικό.

Έχω την εντύπωση πως τηρώ όλα τα κριτήρια, με εξαίρεση ένα πρόβλημα που υπάρχει με τους μήνες ανεργίας. Λόγω κόβιντ, έμεινα στις αρχές του 2020 και για συνολικά οκτώ μήνες άνεργος.

Στην ιστοσελίδα της πρεσβείας αναφέρει πως έξι μήνες ανεργίας μηδενίζουν το κοντέρ και τα χρόνια εργασίας ξεκινούν να μετράνε πάλι από το μηδέν.

Γνωρίζει μήπως κάποιος παρόμοιο περιστατικό και αν μπορώ να κάνω κάτι; Πάντως, δεν πιστεύω πως θα δείξουν επιείκεια στην πρεσβεία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης