Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από nenos111 »

Savvas Kavvadas έγραψε:Μπορώ να κάνω αίτηση για κοινωνικούς λόγους με δάνειο στο όνομα μου και να επικαλεστώ ότι πρέπει να δουλέψω για να ξεχρεωσω; Επίσης παρουσιάζομαι Ιούλιο. Μπορώ να κάνω αίτηση για την αναβολή στην στρατολογία αυτές τις μέρες χωρίς να έχω το χαρτί κατάταξης;
Ναι στο πρώτο ερώτημα.

Όχι στο δεύτερο. Πρέπει να προηγηθεί πρόσκληση κατάταξης για να κάνεις αίτηση

Savvas Kavvadas

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
eulalios

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από eulalios »

Αν κάποιος πάρει την αναβολή για οικογενειακούς λόγους και μετά έχει οικονομικούς τι γινετέ σε αυτή την περίπτωση;
Γιώργος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σας λήγει η αναβολή μου στις 9/7 και θα με καλέσουν Σεπτέμβριο εγώ όμως ξεκίνησα πρακτική Απρίλιο και τελειώνω Οκτώβριο για κοινωνικούς λόγους θα μου την δώσουν; Δεν έχω ξαναπάρει τέτοια αναβολή
fsafsa

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από fsafsa »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα σας λήγει η αναβολή μου στις 9/7 και θα με καλέσουν Σεπτέμβριο εγώ όμως ξεκίνησα πρακτική Απρίλιο και τελειώνω Οκτώβριο για κοινωνικούς λόγους θα μου την δώσουν; Δεν έχω ξαναπάρει τέτοια αναβολή


Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους δίνεται μόνο για 3 μήνες.

Η πρακτική διαρκεί 6 μήνες.

Χρήστος

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Μου ήρθε χαρτί να παρουσιαστώ Μυτιλήνη 18/07/22 και δεν μπορώ να πάω τώρα γιατί είναι δύσκολα τα οικονομικά οικογενειακώς και πρέπει να δουλέψω να μαζέψω χρήματα και μετά να πάω μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Επίσης αν πάρω αναβολή μια φορά από στρατό δεν μπορώ να πάω Ειδικές δυνάμεις μετά ;
Savvas Kavvadas

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Savvas Kavvadas »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για την βοήθεια. Την πήρα την αναβολή για κοινωνικούς λόγους χθες βγήκε η απάντηση. Τώρα παρουσιάζομαι Νοεμβρίο και εχωντας εξαντλησει όλες τις αναβολές και τους 24 μήνες για υγείας πάω για την απαλλαγή μου με χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο και φαρμακευτική αγωγή. Να στε καλά, καλό καλοκαίρι
Jim

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Jim »

Γεια σας. Η αναβολή μου (για σπουδές) λήγει στις 31.12.2022 για στρατό ξηράς. Επειδή κάνω το μεταπτυχιακό μου και θα το τελειώσω τον Μάιο, γίνεται να κάνω αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους ώστε να καταταγώ το καλοκαίρι; Μπορώ να γράψω αυτό σαν δικαιολογία; Θα το δεχτούνε;
Λικ

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Λικ »

Αναβολή για κοινωνικούς μήνες σημαίνει δύο εσό. Συνεπώς αν είσαι για Ιανουάριο 2023, θα πρέπει να μπείς Μάιο 2023. Οτιδήποτε άλλο αποκλείεται. Διαφορετικά δες το με εξαμηνιαία ή ετήσια για ιατρικούς λόγους.
BsGl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2023 4:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από BsGl »

Καλησπέρα. Οποίος μπορεί να μου απαντήσει και γνωρίζει κάτι θα του ήμουν ευγνώμων. Η αναβολή μου έληξε 31/12/2022 και παρουσιάζομαι με την ΕΣΣΟ ΜΑΡΤΙΟΥ χωρίς να γνωρίζω ακριβή ημερομηνία ακόμα. Είμαι σπουδαστής σε πανεπιστήμιο και μου έχει μείνει η πρακτική άσκηση για το πτυχίο η οποία διαρκεί 6 μήνες. Επειδή η σχολή έχει κλείσει και δεν δέχεται εισακτέους ουσιαστικά έχω χρονικό περιθώριο να τελειώσω με πρακτική μέσα στο 2023 για να πάρω το πτυχίο αλλιώς το χάνω. Τελείωσα με τα μαθήματα τώρα δε μπορούσα να την ολοκληρώσω νωρίτερα. Μέσα στο Φλεβάρη έχω βρει να ξεκινήσω την πρακτική μου άσκηση αλλά δεν δικαιούμαι κάποια αναβολή για σπουδές αφού έχει λήξει μιας και είμαι του 1995. Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους απ όσο ξέρω δεν με καλύπτει για 6 μήνες. Τι μπορώ να κάνω ώστε να ολοκληρώσω την πρακτική μου μην χάσω το πτυχίο ; Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω εφόσον δεν τελειώσω αυτή την υποχρέωση ο κόσμος να χαλάσει ζητάω να με κατατοπίσει κάποιος ο οποίος είχε παρόμοιο πρόβλημα η γενικά να γνωρίζει τι επιλογές έχω ! Ευχαριστώ
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από vangelis »

Από τη σχολή δε θα σε διώξουν, μην ανησυχείς. Όταν έρθει το σημείωμα κατάταξης, θα χρειαστεί να ζητήσεις από τη γραμματεία της σχολής σου να ανασταλεί η φοιτητική σου ιδιότητα για όσο υπηρετείς. Την άσκηση θα την κάνεις αφού απολυθείς.
Bred

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Bred »

Γεια χαρά,

είμαι υπόχρεος στράτευσης με την Β Εσσο του Μαρτίου 2023. Η αναβολή σπουδών έληξε πρόσφατα και δεν γίνεται να πάρω άλλη.
Σπουδάζω Γερμανία και δεν με βολεύει καθόλου να φύγω τώρα στρατό.
Αν πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους με βολεύει γιατί θα έχω σχεδόν τελειώσει με τη σχολή τον Ιούλιο (μεθεπόμενη Εσσο)

Προβληματίζομαι σχετικά με το τι να δηλώσω ως λόγο για να μην μου την απορρίψουν. Ο προφανής λόγος είναι οι σπουδές. Επίσης δουλεύω ως φοιτητής και αν ζητήσω χαρτί απο τον εργοδότη μου στο οποίο θα γράφει οτι με χρειάζεται θα μου το δώσει. Γι'αυτό όμως χρειάζονται επίσημες μεταφράσεις οι οποίες κοστίζουν.
Μέλος της οικογένειας μου έχει κατάθλιψη με χαρτί από γιατρό. Λέτε κάποιο από αυτά να πείσει την επιτροπή;

Ευχαριστώ
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από vangelis »

Για τον Bred: Και τα τρία είναι βάσιμοι λόγοι, μπορείς να τους επικαλεστείς όλους. Όσο για τη μετάφραση, το κόστος πάει ανάλογα με την έκταση του κειμένου.
Palitaidia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2023 9:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Palitaidia »

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα του θρεντ κ εν τέλει δε κατάλαβα ποιοι είναι αυτοί οι κοινωνικοί λόγοι που θα σου εξασφαλίσουν την αναβολή. Εγω είμαι 27 κ προετοιμάζομαι για τις πανελλήνιες. Κανονικα παρουσιάζομαι το μαιο οπότε εάν τους στείλω βεβαίωση συμμετοχής λογικα με καλύπτει για δύο μήνες. Απο την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως να μην είναι κ κάνενας σοβαρός λόγος αναβολής (για αυτούς) οι πανελλήνιες στα 27, σε φάση θα μπορούσες να έχεις δώσει άλλες 40 φορές. Δεδομενου, λοιπόν, ότι εχουμε το δικαίωμα να αιτηθουμε τη συγκεκριμένη αναβολή μόνο μια φορά σκέφτομαι σοβαρά κ άλλους λόγους που θα μπορούσα να επικαλεστώ. Εχει βρεθεί κανείς σε ανάλογη περίπτωση?
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από apricot99 »

eulalios έγραψε: Δευ Ιουν 13, 2022 2:50 am Αν κάποιος πάρει την αναβολή για οικογενειακούς λόγους και μετά έχει οικονομικούς τι γινετέ σε αυτή την περίπτωση;
Η αναβολη για οικονομικους-κοινωνικους και οικογενειακους λογους ειναι ουσιαστικα το ιδιο και συμφωνα με την στρατολογια χορηγείται μονο μια φορα https://www.stratologia.gr/el/node/12, αρα εαν καποιος την εχει παρει ηδη για οικογενειακους λογους δεν μπορει να παρει το ιδιο ειδος αναβολης για κοινωνικους λογους μετα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες