Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Temp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2023 5:22 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Temp »

Καλησπέρα! Έχω μια απορία όσον αφορά τη Σχολή Ευελπίδων (Όπλα). Γίνεται μετά την αποφοίτηση που όλοι έχουν λάβει ειδικότητες (αεροπορία στρατού, μηχανικό, πεζικό κλπ) να αλλάξει κάποιος ειδικότητα; Πχ να πάει από τεθωρακισμένα σε αεροπορία στρατού ή από πυροβολικό σε μηχανικό; Είμαι σε σχολή ΑΕΙ και σκέφτομαι μήπως κάνω ένα 10%, όμως ενδιαφέρομαι κυρίως για αεροπορία στρατού. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από hazardous »

Άμα θες τόσο πολύ να πετάξεις πήγαινε Ικάρων ιπτάμενος. Δεν μπορείς να πεις θα πας ΣΣΕ ή ΣΜΥ και θες να μπεις ΑΣ για τον απλούστατο λόγο πως οι θέσεις είναι λίγες. Επίσης μην ξεχνάς πρώτα γίνεσαι στρατιωτικός και μετά πεζικάριος, πιλότος και ότι άλλο μπορείς να γίνεις...
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Επισκέπτης

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

hazardous έγραψε: Τρί Φεβ 07, 2023 10:15 pm Άμα θες τόσο πολύ να πετάξεις πήγαινε Ικάρων ιπτάμενος. Δεν μπορείς να πεις θα πας ΣΣΕ ή ΣΜΥ και θες να μπεις ΑΣ για τον απλούστατο λόγο πως οι θέσεις είναι λίγες. Επίσης μην ξεχνάς πρώτα γίνεσαι στρατιωτικός και μετά πεζικάριος, πιλότος και ότι άλλο μπορείς να γίνεις...
Φίλε μου δυστυχώς λόγω ματιών δεν μπορώ για Ίκαρος και επίσης για σχολές υπαξιωματικών σκεφτόμουν στην αρχή αλλά το όριο ηλικίας με αποτρέπει (γίνομαι 21 τον Οκτώβριο). Απλώς θα γουσταρα πολύ να δουλέψω σε ελικόπτερα, είτε μεγάλα τύπου Chinook είτε ακόμα και στα Kiowa. Κάπου διάβασα ότι μπορείς μετά, κατά την σταδιοδρομία σου, να αλλάξεις σε αεροπορία στρατού για αυτό ρώτησα εδώ να δω αν ισχύει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Nassos »

Προσωπικά γνωρίζω περίπτωση Υπαξιωματικού από ΣΜΥ που από Τεθωρακισμένα πήγε Ειδικές Δυνάμεις, αφού πρώτα έκανε μετάταξη στο Πεζικό.

Επομένως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται και για Αξιωματικούς της ΣΣΕ, Πεζικό πάντα. Για Ιπτάμενος Αεροπορίας Στρατού δεν νομίζω ότι γίνεται.
Επισκέπτης

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nassos έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 11:27 am Προσωπικά γνωρίζω περίπτωση Υπαξιωματικού από ΣΜΥ που από Τεθωρακισμένα πήγε Ειδικές Δυνάμεις, αφού πρώτα έκανε μετάταξη στο Πεζικό.

Επομένως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται και για Αξιωματικούς της ΣΣΕ, Πεζικό πάντα. Για Ιπτάμενος Αεροπορίας Στρατού δεν νομίζω ότι γίνεται.
Άρα γίνεται από οποίο σώμα να πας ειδικές δυνάμεις απ'ότι έχω καταλάβει. Και μια ερώτηση ακόμα: Στις ειδικές δυνάμεις έχει όσες μεταθέσεις έχει πχ το πεζικό; Ή επειδή είναι επίλεκτοι είναι πιο "χαλαρά" σε αυτό το θέμα?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Nassos »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Φεβ 09, 2023 3:27 am
Nassos έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 11:27 am Προσωπικά γνωρίζω περίπτωση Υπαξιωματικού από ΣΜΥ που από Τεθωρακισμένα πήγε Ειδικές Δυνάμεις, αφού πρώτα έκανε μετάταξη στο Πεζικό.

Επομένως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται και για Αξιωματικούς της ΣΣΕ, Πεζικό πάντα. Για Ιπτάμενος Αεροπορίας Στρατού δεν νομίζω ότι γίνεται.
Άρα γίνεται από οποίο σώμα να πας ειδικές δυνάμεις απ'ότι έχω καταλάβει. Και μια ερώτηση ακόμα: Στις ειδικές δυνάμεις έχει όσες μεταθέσεις έχει πχ το πεζικό; Ή επειδή είναι επίλεκτοι είναι πιο "χαλαρά" σε αυτό το θέμα;
Ειδικές Δυνάμεις ναι, σε επίλεκτα τμήματα όπως το Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών (Ε. Τ. Α) υπάρχουν και στελέχη από Τεθωρακισμένα, Διαβιβάσεις, Ιατροί από Υγειονομικό (ΣΣΑΣ).

Ειδικές Δυνάμεις έχει πολλές μεταθέσεις, πολλά σχολεία, καθόλου χαλαρότητα. Μπορεί να είσαι σε Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών, αργότερα μπορεί να σε στείλουν στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών, όπου υπάρχει ανάγκη σε στέλνουν.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από hazardous »

Nassos έγραψε: Τετ Φεβ 08, 2023 11:27 am Προσωπικά γνωρίζω περίπτωση Υπαξιωματικού από ΣΜΥ που από Τεθωρακισμένα πήγε Ειδικές Δυνάμεις, αφού πρώτα έκανε μετάταξη στο Πεζικό.

Επομένως κάτι τέτοιο μπορεί να γίνεται και για Αξιωματικούς της ΣΣΕ, Πεζικό πάντα. Για Ιπτάμενος Αεροπορίας Στρατού δεν νομίζω ότι γίνεται.
Δεν πιστεύω πως είναι ο κανόνας αλλά μία συγκεκριμένη περίπτωση. Δηλαδή άμα είναι κάποιος λοχίας ή ανθ/γος εφοδιασμού μεταφορών μπορεί να πάρει μετάταξη στο πεζικό ;
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από Nassos »

Για να πας Ειδικές Δυνάμεις πρέπει να κάνεις μετάταξη στο Πεζικό, περνάς Σχολή Πεζικού, και μετά πας Ειδικές Δυνάμεις.

Για Σώμα Εφοδιασμού-Μεταφορών, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος, άλλωστε υπάρχει δυνατότητα να πάνε στο ΤΕΝΕΦ και να περάσουν ΣΒΕΑ -όσοι δεν το πέρασαν όσο σπούδαζαν σε ΣΜΥ/ΣΣΕ- και Σχολείο Μεγάλων Υψών, συν την εκπαίδευση του συσκευαστή-ρίπτη με την αντίστοιχη "πουλάδα".
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή ειδικότητας μετά την αποφοίτηση από ΣΣΕ

Δημοσίευση από hazardous »

Η μετάταξη δεν γίνεται από το ένα πρωί στο άλλο. Επίσης γιατί να μην υπάρχει λόγος από ΕΜ ; Το ΤΕΝΕΦ δεν έχει να κάνει με τις ειδικές δυνάμεις απλά ανήκει στη ΔΕΠ.G3 έχουν 50αρα δε κάνουν ασκήσεις ειδικών δυνάμεων δεν κάνουν, αλλά είναι οι καλύτεροι στην ειδικότητα τους. Έχω την εντύπωση πως κάποτε φόραγαν πράσινο μπερέ αλλά δεν τον έπαιρναν με τελετή ορκωμοσίας. Επίσης από όσο ξέρω τα στελέχη του ΤΕΝΕΦ βγάζουν το μικρό σχολείο καταδρομών διάρκειας 1 μήνα. Πάντως το θέμα που είναι ο φίλος από πάνω άμα θέλει να πάει στρατό ΜΟΝΟ για να πετάξει, τότε ας το σκεφτεί καλύτερα. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες