Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Καλησπέρα σε όλους. Παρουσιάζομαι τον Μάρτιο του 2022 στον Στρατό Ξηράς οπου εκεί θα δηλώσω να υπηρετήσω στα αλεξίπτωτα. Έχω 1,25 πόντους μυωπία στο δεξί μάτι και 1 πόντο στο αριστερό. Δηλαδή συνολικά 2.25 πόντους. Κόβομαι; Έχω ακούσει ότι το όριο είναι 2,5 που σε αυτή την περίπτωση είμαι κομπλέ. Όμως έχω επίσης ακούσει ότι το όριο για αλεξίπτωτα είναι 1 πόντος συνολικά (Και ότι υποτίθεται 1 πόντος συνολικά αντιστοιχεί σε 8/10 οπτική οξύτητα)

Ποιο απο τα δύο ισχύει; Είναι όνειρο μου να υπηρετήσω στα αλεξίπτωτα και θα καταστραφώ ψυχολογικά αν με κόψουν...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νιόνιος την Τετ Αύγ 25, 2021 8:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Βλάχος

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Βλάχος »

Καλημέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση. Πηρα τηλέφωνο στο μεγάλο πεύκο για να ρωτήσω ποιο είναι το επιτρεπόμενο όριο μυωπίας και μου είπανε ότι μάλλον δεν πρέπει να έχω καθόλου. Ξερει κάνεις εάν ισχύει και εάν Ναι πόσο επιτρέπεται?
Gio

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gio »

Έχω την αίσθηση μέχρι και 4 βαθμούς στο κάθε μάτι. Ρώτησε καλύτερα στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις ή στο ΓΕΣ.
George!!4444
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 5:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από George!!4444 »

Καλησπέρα σε ολους

Αρχικά να πω ότι έχω διαβάσει και αλλα φορουμ εδώ (βέβαια είναι παλια) και αφορούν τις ειδικές δυνάμεις. Παρουσιαζομαι τώρα στη ΣΤ ΕΣΣΟ και ενδιαφέρομαι μετα τη θητεία μου να μπω ΕΠΟΠ και υστερα μόνιμος στα ΛΟΚ (οχι αλεξίπτωτα). Εχω Αστιγματισμό γυρω στο 1,25 στο δεξι και 1,5 στο αριστερο μάτι. Στα άλλα φόρουμ διάβασα πως αν εισαι φανταρος δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εγώ ρωτάω για μόνιμος. Ξέρω δεν πρέπει να βιαζομαι, αλλά με έχει φάει η περιέργεια και θα ήθελα να μάθω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Το ΦΕΚ της Σωματικής Ικανότητας ισχύει το ίδιο για ΕΠΟΠ και Οπλίτες.

Η μόνη διαφορά είναι ότι θα κριθείς Ικανός-Ανίκανος όταν πρόκειται να μονιμοποιηθείς

Διάβασε τα άρθρα 2-3-4 του ΦΕΚ που αναφέρεται σε ΕΠΟΠ και υποψήφιους Στρατιωτικών Σχολών.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-enoples-dynameis/stratologia/pd-11-2014.html

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Υπόψιν ότι το ΣΒΕΑ (Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Αλεξιπτωτιστών το περνάνε υποχρεώτικα όλα τα στελέχη των Ειδικών Δυνάμεων. Επομένως θα περάσεις και εκπαίδευση Αλεξιπτωτιστή Στατικού Ιμάντα, και ας είσαι Ορεινός Καταδρομέας.

George!!4444
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 5:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από George!!4444 »

Καλησπερα κυριε Νασο

Για ΕΠΟΠ γνωρίζω τι χρειάζεται, εχω περασει και ΠΚΕ για στρατιωτικες σχολές (2 φορές μάλιστα Αλλά δεν έγραψα καλά στις πανελληνιες) οπότε την ξέρω πανω κάτω την διαδικασία, είναι παρομοια από ότι εμαθα. Διάβασα και το link αλλά δεν βρήκα κατι συγκεκριμένο. Το βασικο μου ερώτημα είναι εάν κοβομαι λόγω του αστιγματισμου μου (1,25 δεξι 1,5 αριστερο) απο το ΣΒΕΑ και δεν μπορω να παω σε κάποιο άλλο σώμα των ειδικών δυνάμεων (Ορεινός Καταδρομέας όπως είπα με ενδιαφέρει παρα μα παρα πολυ)

Ρambo No8
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:39 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ρambo No8 »

George!4444 έγραψε:Καλησπερα κυριε Νασο

Για ΕΠΟΠ γνωρίζω τι χρειάζεται, εχω περασει και ΠΚΕ για στρατιωτικες σχολές (2 φορές μάλιστα Αλλά δεν έγραψα καλά στις πανελληνιες) οπότε την ξέρω πανω κάτω την διαδικασία, είναι παρομοια από ότι εμαθα. Διάβασα και το link αλλά δεν βρήκα κατι συγκεκριμένο. Το βασικο μου ερώτημα είναι εάν κοβομαι λόγω του αστιγματισμου μου (1,25 δεξι 1,5 αριστερο) απο το ΣΒΕΑ και δεν μπορω να παω σε κάποιο άλλο σώμα των ειδικών δυνάμεων (Ορεινός Καταδρομέας όπως είπα με ενδιαφέρει παρα μα παρα πολυ)

όχι δεν κόβεσαι... Όπως και στην μυωπία το όριο είναι 4 και για τα δύο μάτια
George!!4444
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 05, 2022 5:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από George!!4444 »

Ισχύει δηλαδή και για τους μόνιμους Ορεινούς Καταδρομεις, το όριο του 4 σε κάθε μάτι;
Giannis017

Re: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Giannis017 »

Καλημέρα σας τώρα το Μάρτιο με την β εσσο παρουσιάζομαι στρατό θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά έχω μυωπία 3 στο κάθε μάτι έχω πρόβλημα και θα με κόψουν;
edwww

Re: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από edwww »

Giannis017 έγραψε: Τετ Ιαν 18, 2023 11:08 am Καλημέρα σας τώρα το Μάρτιο με την β εσσο παρουσιάζομαι στρατό θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις αλλά έχω μυωπία 3 στο κάθε μάτι έχω πρόβλημα και θα με κόψουν;
Ίσως έχεις παραπάνω γιατί ακριβώς παραπάνω έχει ξανά απαντηθεί αυτό το ερώτημα.
Kostas2000

Re: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostas2000 »

Καλησπέρα τώρα το Μάρτιο πάω φαντάρος, έχω μυωπία 3.75 στο δεξί και 4.25 στο αριστερό και θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις στους πεζοναύτες θα έχω θέμα;
Crazykiller66

Re: Προβλήματα στα μάτια και Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Crazykiller66 »

Καλησπερα παιδια επειδή βλέπω εδώ κάθεστε και τρομάζετε αυτους που θέλουν να μπουν αλεξίπτωτα. Εγώ αυτή τη στιγμή τελειώνω σβεα και έχω 2.75 και 3 μυωπία. Μας είχαν παει 401 και μου λέει ο οφθαλμίατρος από την στιγμή που η μυωπία διορθώνεται με τους φακους επαφής δεν έχεις κανένα θέμα ακόμα και στα αλεξίπτωτα. Το μόνο που δε ξερω αν έχει κάποιο οριο (που λογικά έχει) δλδ αμα έχεις 6+ οχι
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης