180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αργυρης

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Αργυρης »

Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ αν σας δωθεί επιλογή από τον διοικητή όταν παρουσιαστειτε στο Καπανδρίτι, η πυροβολαρχία που αξίζει περισσότερο να πάτε είναι αυτή της Κύμης.

Εδώ είναι τρελα λέλα γιατί δεν υπάρχουν πολλά στελέχη επειδή είναι μικρό στρατόπεδο. Οπότε περνάμε μια πολύ ήρεμη θητεία, χωρίς εφόδους, χώσε και καμπάνες.(πχ έβαζα καμελ για να γυαλίζω τα αρβύλα μου και ήμουν σαν την μύγα μέσα στο γάλα.)

Αλλά το καλύτερο είναι ότι τις εξόδους μας τις παίρνουμε όλες μαζί ως άγραφες άδειες σε στυλ γκρουπάκια.

Και για όποιον λέει ότι η Κύμη μακριά. Και Καπανδριτι άμα δεν είσαι από εκεί, είναι στου δια#λου την μάνα ΚΑΙ σε κάθε έξοδο σου θα πρέπει να ξυπνάς την επόμενη μέρα στις 5 για να πας.

Ενώ στην Κύμη Καθόμαστε 6 μέρες μέσα, πάμε 4 μέρες «εξόδου» σπίτια μας, και γυρνάμε την 5η μέρα στις 4:00 το μεσημέρι (με ΚΤΕΛακι 3 ώρες και με δωρεάν κάρτα εξόδων από την μονάδα). Δεν θα το δείτε σε πολλά στρατόπεδα αυτό.

Εγώ προσωπικά ξενυχτάω κάθε εβδομάδα στα κλαμπ και οι φίλοι μου έχουν ξεχάσει ότι είμαι φαντάρος. Όσοι λένε ότι δεν αξίζει απλά ζηλεύουν που δεν δήλωσαν να έρθουν.

Λαμπ

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Λαμπ »

Καλησπερα παιδια ειμαι νεοσυλλεκτος, μολις περασα Σβεν και μου βγηκε μεταθεση για την 180 Καπανδριτι, αξιζει να δηλωσω Ριτσωνα απο θεμα εξοδων γτ δουλευω και η ριτσωνα ειναι κοντα σπιτι μου.
ApoLoukas123

Re:180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ApoLoukas123 »

Μετά τα σβεν μου ήρθε μετάθεση για 180 μπω χωκ Αθήνα. Ξέρει κάνεις που πρέπει να παρουσιαστώ; Βρήκα ένα στρατόπεδο κοντά στην εθνική έξω από το καπανδριτι, αλλά και Βαρνάβα κλπ
Wannabe

Re: Re:180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Wannabe »

ApoLoukas123 έγραψε: Σάβ Νοέμ 26, 2022 5:42 pm Μετά τα σβεν μου ήρθε μετάθεση για 180 μπω χωκ Αθήνα. Ξέρει κάνεις που πρέπει να παρουσιαστώ; Βρήκα ένα στρατόπεδο κοντά στην εθνική έξω από το καπανδριτι, αλλά και Βαρνάβα κλπ
Γενικά παρουσιάζεσαι στο στρατόπεδο στο καπανδριτι όπου και είναι η πυροβολαρχια διοικήσεως και από εκεί αφού περάσεις συνέντευξη από το διοικητή θα σε στείλει σε μια από τις 4 πυροβολαρχιες (Αιγάλεω-Πέραμα, βαρναβα, Κύμη, ριτσωνα) ή θα σε κρατησει εκεί, γενικά λαμβάνει υπόψην του τόπο κατοικίας και επιλογή αν υπάρχει η δυνατότητα!
Το στρατόπεδο είναι όπως μπαίνεις για καπανδριτι από παράδρομο εθνικής στο πρώτο δεξιά, έχει και κίτρινη πινακίδα ή πολύ απλά βάλε Google Earth και δες που είναι θολωμένη η περιοχή
giwrgosdp

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από giwrgosdp »

Καλησπέρα σας. Μόλις τελείωσα Σβεν Αυλώνα, και βγήκε το χαρτί για 18 ΜΚΒ. Μπορεί κάποιος να μου πει λίγο πως λειτουργεί. Μπαίνουμε και υπηρετούμε εκεί; Η μπορούμε να διαλέξουμε που θα πάμε; Επίσης σε περίπτωση επιλογής πιο στρατόπεδο προτείνετε να διαλέξω; Εγώ μένω Αθήνα, σκέφτομαι να δηλώσω Αιγάλεω αλλά διαβάζω καλά λόγια για Κύμη. Επίσης σας διαβιβαστης υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες να πάω κάπου συγκεκριμένα;
giwrgosdp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:23 pm
Επικοινωνία:

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από giwrgosdp »

Καλησπέρα σας. Μόλις τελείωσα Σβεν Αυλώνα, και βγήκε το χαρτί για 18 ΜΚΒ. Μπορεί κάποιος να μου πει λίγο πως λειτουργεί. Μπαίνουμε και υπηρετούμε εκεί; Η μπορούμε να διαλέξουμε που θα πάμε; Επίσης σε περίπτωση επιλογής πιο στρατόπεδο προτείνετε να διαλέξω; Εγώ μένω Αθήνα, σκέφτομαι να δηλώσω Αιγάλεω αλλά διαβάζω καλά λόγια για Κύμη. Επίσης σας διαβιβαστης υπάρχουν παραπάνω πιθανότητες να πάω κάπου συγκεκριμένα;
ThanosK04

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ThanosK04 »

KΑνα νεο πως ειναι αυτο τον καιρο οι υπηρεσιες στις πυροβολαρχιεs ;Oποιαδηποτε πληροφορια ειναι βοηθητικη.
Larissaios

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Larissaios »

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΌ ΤΑ ΧΩΚ!

Ήμουν σχεδόν 3 μήνες σε αυτό το στρατόπεδο στην Β Πυροβολαρχία στον Βαρνάβα. Πραγματικά είναι μια από τις χειρότερες μεταθέσεις που μπορεί να σας παίξει το βύσμα σας...

Εμείς παίζαμε 3-1 (μέσα - έξω) και οπότε έρχονταν νέα άτομα ανέβαιναν οι υπηρεσίες αντι να μένουν σταθερές να βγαίνουμε συχνότερα. Στο Καπανδρίτι ήταν στο 2-1 αλλά είναι πιο αυστηρά εκεί. Στο Αιγάλεω πάλι τα ίδια και εκεί.1-1 στα ΧΩΚ δεν παίζει κανείς εκτός από ελάχιστες περιόδους
Το έξω είναι εξοδοχαρτο στις 14:30, που ΚΤΕΛ από το Καπανδριτι περνάει 15:15 και είσαι 16:30 Βικτώρια...

Σε όσο καιρό βρισκόμουν εκεί είχαν φύγει 10 άτομα! Τα ΧΩΚ έχουν παίξει και πολύ χειρότερα από 2-1 και τρώνε σκληρή εμπλοκή δηλαδή και 5-1 και ακόμα χειρότερα πάντα στην Αττική.

Αν μπορείτε να πάτε ΧΩΚ, συνήθως μπορείτε να πάτε και κάπου καλύτερα! Επομένως προσπαθήσετε να μην έρθετε γιατί σε λίγο καιρό θα ψάχνεστε να φύγετε
ThanosK04

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ThanosK04 »

Για ριτσωνα και κυμη γνωριζετε κατι; Απο την ειδικοτητα εξαρταται σε ποια πυροβολαρχια θα σε στειλουν;Kαι κατι τελευταιο μετα την ορκομωσια τα σπεν που γινονται;
Larissaios

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Larissaios »

Τα ΣΠΕΝ γίνονται στην Μοίρα δηλαδή στο Καπανδρίτι! Και είναι και αρκετά προβλεπόμενα σπεν απ' ότι μ είπαν τα παιδιά από 2023 Α ΕΣΣΟ.
Από την ειδικότητα δεν εξαρτάται τίποτα απολύτως.

Πλέον Αθηναίους ο τωρινός διοικητής δεν στέλνει ούτε Ριτσώνα ούτε Κύμη! Εκτός αν το ζητήσεις εσύ.
Πάντως και εκεί δεν είναι καλά τα πράγματα... Απ' ότι άκουγα! Επίσης δεν γίνεται και το ανάποδο.
Παλαιότερα είχα ακούσει ότι γινόταν κλήρωση.
yani

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από yani »

Ως φρέσκο-απολυμένος με 10 μήνες στην πλάτη hawk, Καπανδρίτι συγκεκριμένα, θα σας πω την δικιά μου εμπειρία για να βοηθήσω και τα νέα παιδιά που μπαίνουν.

Προσωπικά ήμουν γραφέας στην πυροβολαρχία και είχα εικόνα της δύναμης και των υπηρεσιών, οπότε ότι λέω είναι και πληροφορία που δεν βγαίνει πάντα έξω στους υπολοίπους.

Στο Καπανδρίτι, οι υπηρεσίες είναι πολύ απλές και αρκετά χαλαρές σε σχέση με το υπόλοιπο ΠΒ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Σοβαρότητα χρειάζεται, αλλά δεν είναι προβλεπέ τα πάντα - κανείς δεν έχει όρεξη για καμπάνες εκτός αν σας έχουν βάλει στο μάτι.
Το σημαντικότερο για πολλούς, εμπλοκές κατα καιρούς παίζουν, και τα μάτια μου έχουν δει και 7-1 για 20 ημέρες (καλοκαίρι με άδειες), αλλά και 1-1 για 2 μήνες. Όλα είναι θέμα τύχης δύναμης αλλά και συνεννόησης με πυροβολάρχη και διοικητή.
Τα στελέχοι είναι μια κουβέντα υποκειμενική, για να αποκτήσεις καλή σχέση πρέπει να φανείς πρόθυμος στην αρχή αλλά σίγουρα η θητεία σου θα γίνει πολύ καλύτερη. Μην λέμε μαλακίες, σε όλα τα στρατόπεδα θα βρεις κολλημένους και στρατόκαυλους, εσύ θα κοιτάς πάντα το καλό το δικό σου.

Η επιλογή σε ποια πυροβολαρχία θα καταλήξετε είναι μεικτή δική σας και του διοικητή ανάλογα τις ανάγκες και την δύναμη. Αν έχετε κάποιο πτυχίο ή κάποιο skill που μπορεί να φανεί χρήσιμο, καλό είναι να το παίξετε γιατί ανταμοιβές υπάρχουν (τιμητικές - χαλαρές υπηρεσίες - επιλεγμένες εξόδους κτλ κτλ). Πρόταση μου είναι για μια ήσυχη θητεία θα πρέπει να μπείτε σε ένα γραφείο (αν είστε ΠΔ - Καπανδρίτι), γλυτώνετε και αρκετές αγγαρίες έτσι.

Επίσης Σημαντικό είναι και οι καλές εγκαταστάσεις της ΠΔ, είναι αρκετά αξιόλογες - τουαλέτες - κψμ - κρεβάτια, πρόσφατα ανακαινισμένοι χώροι.

Εξόδοι : Για τις μετακινήσεις θα είστε είτε με το ΚΤΕΛ είτε με αυτοκίνητο δικό σας ή με άλλους εξοδούχους. Σε όλη μου την θητεία δεν έφευγα πότε με άδειο το αμάξι μου, οπότε μην σας αγχώνει αυτό.
ThanosK04

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ThanosK04 »

Για τις αλλες πυροβολαρχιες ξερεις κατι;Eννοω βαρναβα αιγαλεω κυμη ριτσωνα;
yani

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από yani »

Όλες οι πυροβολαρχίες της 180 πλην της ΠΔ-Καπανδρίτι, είναι μάχιμες - το οποίο σημαίνει ότι έχει τα hawk + επιχειρησιακή ετοιμότητα.
Αυτό σημαίνει ότι έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα στις εξωτερικές εφόδους - αγγαρίες / γυαλίσματα hawk και ότι έχει ένα κλασσικό πυροβολικό.

Η Κύμη είχε και θα έχει πάντα την φήμη της πιο χαλαρής πυροβολαρχίας, είναι μακριά από τις υπόλοιπες και έχει όλα τα βύσματα της Ευβοίας - οπότε είναι άλλος κόσμος.
Οι υπόλοιπες έχουν καλές και κακές περιόδους - ανάλογα πως θα τις πετύχεις.
Καλύτερα από 1-1 δεν επιτρέπουν πάντως (πλην Κύμης - που δίνουν 2-3 μέρες εξόδους σερί π. Χ.4-2), όπου και να πάτε - ανοίγουν και κλείνουν υπηρεσίες για να εξυπηρετούν αυτό τον σκοπό.
Hawktsibouki

Re: 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Hawktsibouki »

Λοιπόν επειδή ήμουν στα χωκ 5 μήνες θα σας μιλήσω όσο πιο ειλικρινά γίνεται, κυρίως για την πυροβολαρχία διοικήσεως. Οι εγκαταστάσεις είναι αρκετά καλές, το φαγητό πολύ καλό από μαγειρεία, καλό κψμ, καλό κψα (για καφεδες) , λέσχη που στην ουσία είναι ψησταριά μέσα στο στρατόπεδο και με λίγες εξαιρέσεις πολύ καλά και βοηθητικά στελέχη. Τώρα από την άλλη μεριά, οι υπηρεσίες τους πάει πολύ άσχημα με το καλύτερο δυνατό το 2 1 αντε 1 1 μια φορά σε όλη την θητεία. Οι στρατιώτες εκτός από 5 6 που ξέρουν ότι δε θα φύγουν με μετάθεση είναι κομπλέ και συζητήσιμοί, όμως το βασικό πρόβλημα είναι αυτό, ότι δε μπορείς να αναπτύξεις σταθερές παρέες καθώς πρώτον είναι Αθήνα και όλοι απλά περιμένουν στην έξοδο τους να πάνε στις κανονικές τους παρέες και άλλοι απλά περιμένουν πότε θα φύγουν με μετάθεση. Επιπλέον ένα από τα προβλήματα είναι το ψυχοπλακωμα που τρως τουλάχιστον μια φορά το μήνα όταν σκανε ένα κάρο μεταθέσεις μαζί και αλλάζει η δομή του στρατοπέδου έτσι ξαφνικά (έχω ζήσει 7 μεταθέσεις σε μια μέρα) . Καλοί πολίτες όλοι σας!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες