ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Tanto »

hazardous έγραψε:Με κάθε επιφύλαξη πάντα δεν πιστεύω πως δίνεται η δυνατότητα σε γυναίκα να περάσει το σχολείο.
Στα χαρτιά δεν απαγορεύεται, ούτε υπάρχει κάποιος αστερίσκος που τους απαγορεύει να δηλώσουν συμμετοχή. Επί του πρακτέως ωστόσο δεν γίνεται για τον απλούστατο λόγο ότι είναι τέτοια η φύση του σχολείου που δεν γίνεται να φοιτήσει γυναίκα. Οι εκπαιδευτές μέσα είναι άντρες προφανώς οπότε αντιλαμβάνεστε ότι μια γυναίκα δεν θα μπορεί να έχει την ίδια αντιμετώπιση με τους υπόλοιπους μαθητές.
Mpoutsis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 11:23 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Mpoutsis »

Ξέρει κάποιος αν με ελειψη ενζύμου G6PD σε κόβουν πλέον;
Steve DYK
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τετ Αύγ 10, 2022 11:30 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Steve DYK »

Δεν είναι με σιγουριά αυτό.Πάντως αν δεν σε πάρουν στο σχολείο των ΟΥΚ, μπορείς να δηλώσεις στο σχολείο των ΣΑΠ.

(Σκάφη Ανορθόδοξου Πολέμου)

Ανήκει στην ΔΥΚ, και είναι ένα σχολείο κάτω απτά ΟΥΚ.

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ - Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών

Δημοσίευση από Tanto »

Mpoutsis έγραψε:Ξέρει κάποιος αν με ελειψη ενζύμου G6PD σε κόβουν πλέον;
Αδερφέ μου στο λέω με σιγουριά 101% ότι σε κόβουν. Στείλε μου ΠΜ να σου πω.
FANTAROSS

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από FANTAROSS »

Έχοντας λήξει κι εμένα ο κύκλος μου στο σχολείο ως κληρωτός, θα ήθελα να γράψω μια μικρή περίληψη κάποιον συμβουλών που θα έδινα σε όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει.

1) Α και Ε ΕΣΣΟ είναι οι μόνες που παίρνουν κληρωτούς (φαντάρους).
2) Σιγουρευτείτε ότι θα παρουσιαστείτε ΚΕΕΔ. Από άλλες μονάδες γίνεται να πάτε πάλι αλλά είναι στη διάθεση του διοικητή της μονάδας σας.
3) Στο ΚΕΕΔ να δηλώσετε παντού και απαρχής όποτε σας ρωτάνε, ότι θέλετε να πάτε στη ΜΥΚ.
4) Πρέπει να είστε Ι1 χωρίς μυωπία (μέχρι 1 βαθμό επιτρέπουν). Ούτε ελαφρα πλατυποδια γιατί θα κάνετε ζημια στο σώμα σας (εκτός και αν μπορείτε να βάλετε πάτους και να μην σας καταλάβουν). Είναι επίσης πολύ αυστηροί με την έλλειψη ενζύμου G6PD. Αν έχετε στίγμα και χαμηλό αιματοκρίτη προετοιμαστείτε να το παρατηρήσουν αν και δεν θα σας κόψουν γι'αυτό.


Τώρα για την προετοιμασία:
1) Να κολυμπάτε. Εάν δεν έχετε καμία επαφή με το κολύμπι και δεν μπορείτε να βγάλετε ένα 300αρι σε λιγότερο από 5:30 οι πιθανότητες σας είναι πολύ μικρές. Εάν είστε κολυμβητής (κάνετε πρωταθλητισμό) όπως εγώ, να αφιερώσετε χρόνο στα δυναμικά αντί στο κολύμπι, διότι αυτό θα σας χρειαστεί. Γενικά πρέπει να είστε ικανός κολυμβητής αλλά δεν οφελει σε κάτι να είστε ΠΟΛΥ καλός.

2) Να τρέχετε μεγάλες αποστάσεις τουλάχιστον 1 χρόνο πριν το σχολείο. Τα κατάγματα στρες είναι πολύ συνηθισμένα και θα σας κάνουν τεράστια ζημιά εάν συμβούν μέσα στο ΣΥΚ. Τουλάχιστον 30-40 χιλιόμετρα την εβδομάδα τροχάδι η συμβουλή μου.

3) Αφιερωστε χρόνο στην ενδυνάμωση του πήχη σας. Κάντε αναρρίχηση ή έλξεις κρεμασμένοι από τα δάχτυλα. Ότι έλξεις κάνετε, να τις κάνετε κρεμασμένοι από τα δάχτυλα. Αυτό αφορά συγκεκριμένα εμπόδια του στίβου μάχης. Επίσης μάθετε να περιποιηστε τους καλούς σας για να μην σκίζονται. Στο σχολείο μου, είχαμε τεράστιο θέμα με τενοντίτιδες και επικονδυλητιδες ή σκισμένες παλάμες και πολλά παιδιά έφυγαν εξαιτίας αυτών (συμπεριλαμβανομένων εμού). Μην το αγνοήσετε όσες έλξεις και κάμψεις και αν βγάζετε. Εννοείται κάντε και άλλα δυναμικά όμως.

4) Προετοιμαστείτε να κάνετε πολλά έξοδα. Χρειάζεστε πολλά άρβυλα (dueto φοράνε όλοι), και παραλλαγές γιατί θα σκίζονται.

5) Φροντιστε να τρώτε καλά και να αναπληρώνετε όταν θα είστε εκτός ΜΥΚ. Πάρτε και κάποιο συμπλήρωμα εάν το επιθυμείτε (εγώ μετανιώνω που δεν πήρα κατά την περίοδο της ένταξης).

6) Προετοιμαστε το μυαλό σας στο ενδεχόμενο πως μέσα στο σχολείο θα βρεθείτε να νιώθετε πως δεν υπάρχει ελπίδα και περίπτωση να το βγάλετε. Εκεί είναι που φεύγουν οι περισσότεροι διότι ξαφνικά τι καψόνι και η κακουχία καταντούν ανούσια. Ετοιμάστε τις σκέψεις σας σε μια τέτοια περίπτωση από πριν έτσι ώστε όταν συμβεί να αντιδράσετε σωστά και να μην εγκαταλείψετε, συμβαίνει σε όλους και είναι κρίμα να φύγετε έτσι.

Γενικά το σχολείο θέλει πολύ καλή προετοιμασία και αρκετή τύχη για να βγεί.

Όταν θα είστε μέσα επικεντρωθείτε στο να πάτε όσο πιο μακριά γίνεται αντί στο να το βγάλετε, είναι ο πιο υγιής τρόπος για να πετύχετε (αυτό μας έλεγαν και οι εκπαιδευτές). Ένα πράγμα δεν μπορούν να σας κάνουν εκεί μέσα και είναι να σταματήσουν τον χρόνο. Κάθε δευτερόλεπτο που περνάει, βρίσκεστε ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο σας.

Είναι μια τρομερή εμπειρία, που αξίζει να βιώσετε. Εάν το θέλετε από καρδιάς δεν θα το μετανιώσετε! Τολμηστε τό.

Με τούτο το ταξίδι μου
Έμαθα κάτω κάτω
Πως όνειρα όταν κυνηγάς
Ποτέ δεν πιάνεις πάτο

Μόνο γαλήνη μέσα σου
Και η σπίθα πάντα καίει
Όταν ορμάς μες στο χορό
Τίποτα δεν σου φταίει...

Καλή τύχη!
Thodoroulis

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Thodoroulis »

FANTAROSS έγραψε: Κυρ Δεκ 04, 2022 8:28 am Έχοντας λήξει κι εμένα ο κύκλος μου στο σχολείο ως κληρωτός, θα ήθελα να γράψω μια μικρή περίληψη κάποιον συμβουλών που θα έδινα σε όποιον θα ήθελε να δοκιμάσει.

1) Α και Ε ΕΣΣΟ είναι οι μόνες που παίρνουν κληρωτούς (φαντάρους).
2) Σιγουρευτείτε ότι θα παρουσιαστείτε ΚΕΕΔ. Από άλλες μονάδες γίνεται να πάτε πάλι αλλά είναι στη διάθεση του διοικητή της μονάδας σας.
3) Στο ΚΕΕΔ να δηλώσετε παντού και απαρχής όποτε σας ρωτάνε, ότι θέλετε να πάτε στη ΜΥΚ.
4) Πρέπει να είστε Ι1 χωρίς μυωπία (μέχρι 1 βαθμό επιτρέπουν). Ούτε ελαφρα πλατυποδια γιατί θα κάνετε ζημια στο σώμα σας (εκτός και αν μπορείτε να βάλετε πάτους και να μην σας καταλάβουν). Είναι επίσης πολύ αυστηροί με την έλλειψη ενζύμου G6PD. Αν έχετε στίγμα και χαμηλό αιματοκρίτη προετοιμαστείτε να το παρατηρήσουν αν και δεν θα σας κόψουν γι'αυτό.


Τώρα για την προετοιμασία:
1) Να κολυμπάτε. Εάν δεν έχετε καμία επαφή με το κολύμπι και δεν μπορείτε να βγάλετε ένα 300αρι σε λιγότερο από 5:30 οι πιθανότητες σας είναι πολύ μικρές. Εάν είστε κολυμβητής (κάνετε πρωταθλητισμό) όπως εγώ, να αφιερώσετε χρόνο στα δυναμικά αντί στο κολύμπι, διότι αυτό θα σας χρειαστεί. Γενικά πρέπει να είστε ικανός κολυμβητής αλλά δεν οφελει σε κάτι να είστε ΠΟΛΥ καλός.

2) Να τρέχετε μεγάλες αποστάσεις τουλάχιστον 1 χρόνο πριν το σχολείο. Τα κατάγματα στρες είναι πολύ συνηθισμένα και θα σας κάνουν τεράστια ζημιά εάν συμβούν μέσα στο ΣΥΚ. Τουλάχιστον 30-40 χιλιόμετρα την εβδομάδα τροχάδι η συμβουλή μου.

3) Αφιερωστε χρόνο στην ενδυνάμωση του πήχη σας. Κάντε αναρρίχηση ή έλξεις κρεμασμένοι από τα δάχτυλα. Ότι έλξεις κάνετε, να τις κάνετε κρεμασμένοι από τα δάχτυλα. Αυτό αφορά συγκεκριμένα εμπόδια του στίβου μάχης. Επίσης μάθετε να περιποιηστε τους καλούς σας για να μην σκίζονται. Στο σχολείο μου, είχαμε τεράστιο θέμα με τενοντίτιδες και επικονδυλητιδες ή σκισμένες παλάμες και πολλά παιδιά έφυγαν εξαιτίας αυτών (συμπεριλαμβανομένων εμού). Μην το αγνοήσετε όσες έλξεις και κάμψεις και αν βγάζετε. Εννοείται κάντε και άλλα δυναμικά όμως.

4) Προετοιμαστείτε να κάνετε πολλά έξοδα. Χρειάζεστε πολλά άρβυλα (dueto φοράνε όλοι), και παραλλαγές γιατί θα σκίζονται.

5) Φροντιστε να τρώτε καλά και να αναπληρώνετε όταν θα είστε εκτός ΜΥΚ. Πάρτε και κάποιο συμπλήρωμα εάν το επιθυμείτε (εγώ μετανιώνω που δεν πήρα κατά την περίοδο της ένταξης).

6) Προετοιμαστε το μυαλό σας στο ενδεχόμενο πως μέσα στο σχολείο θα βρεθείτε να νιώθετε πως δεν υπάρχει ελπίδα και περίπτωση να το βγάλετε. Εκεί είναι που φεύγουν οι περισσότεροι διότι ξαφνικά τι καψόνι και η κακουχία καταντούν ανούσια. Ετοιμάστε τις σκέψεις σας σε μια τέτοια περίπτωση από πριν έτσι ώστε όταν συμβεί να αντιδράσετε σωστά και να μην εγκαταλείψετε, συμβαίνει σε όλους και είναι κρίμα να φύγετε έτσι.

Γενικά το σχολείο θέλει πολύ καλή προετοιμασία και αρκετή τύχη για να βγεί.

Όταν θα είστε μέσα επικεντρωθείτε στο να πάτε όσο πιο μακριά γίνεται αντί στο να το βγάλετε, είναι ο πιο υγιής τρόπος για να πετύχετε (αυτό μας έλεγαν και οι εκπαιδευτές). Ένα πράγμα δεν μπορούν να σας κάνουν εκεί μέσα και είναι να σταματήσουν τον χρόνο. Κάθε δευτερόλεπτο που περνάει, βρίσκεστε ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο σας.

Είναι μια τρομερή εμπειρία, που αξίζει να βιώσετε. Εάν το θέλετε από καρδιάς δεν θα το μετανιώσετε! Τολμηστε τό.

Με τούτο το ταξίδι μου
Έμαθα κάτω κάτω
Πως όνειρα όταν κυνηγάς
Ποτέ δεν πιάνεις πάτο

Μόνο γαλήνη μέσα σου
Και η σπίθα πάντα καίει
Όταν ορμάς μες στο χορό
Τίποτα δεν σου φταίει...

Καλή τύχη!
Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου και να ξέρεις βοηθάς πολύ με όσα είπες. Από ασκήσεις αντίστασης χρειάζεται κάτι εκτός από έλξεις-κάμψεις; Και αν έχω σφράγισμα σε δόντι θα έχω θέμα;
Psym
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2023 6:34 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Psym »

Γειά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την παρουσία συστολικού φυσήματος κατόπιν καρδιολογικής εξέτασης η οποία πραγματοποιήθηκε πριν από περίπου δυο μήνες. Σχετικά με αυτό να σας ενημερώσω ότι δεν γνώριζα για την ύπαρξη του και μετά από την εξέταση ο ιατρός απλά μου είπε ότι η καρδία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση δίχως να αναφερθεί καν σε αυτό. Όντας οικογενειακό μέλος Ε. Σ., το διαπίστωσα από την θεώρηση του βιβλιαρίου.

Όλα αυτά τα αναφέρω καθώς όταν το διαπίστωσα βρισκόμουν (και βρίσκομαι) στη διάρκεια της προετοιμασίας για συμμετοχή στο ΣΥΚ. Σίγουρα θα πραγματοποιηθεί επανεξέταση σε στρατιωτικό ιατρό και αξιολόγηση από τον ίδιο πριν από την έναρξη της θητείας, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό και αν θα είχε νόημα να συνεχίσω καθώς λαμβάνοντας υπόψιν ότι συμμετέχω σε έντονες αθλητικές δραστηριότητες και ότι δεν γνώριζα για την παρουσία του φυσήματος, η αξιολόγηση του ενδεχομένως να είναι ήπιας μορφής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Psym
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2023 6:34 pm
Επικοινωνία:

Συμμετοχή σε ΣΥΚ με συστολικό φύσημα

Δημοσίευση από Psym »

Tanto έγραψε: Πέμ Νοέμ 03, 2022 1:45 pm
Mpoutsis έγραψε:Ξέρει κάποιος αν με ελειψη ενζύμου G6PD σε κόβουν πλέον;
Αδερφέ μου στο λέω με σιγουριά 101% ότι σε κόβουν. Στείλε μου ΠΜ να σου πω.
Γειά σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την παρουσία συστολικού φυσήματος κατόπιν καρδιολογικής εξέτασης η οποία πραγματοποιήθηκε πριν από περίπου δυο μήνες. Σχετικά με αυτό να σας ενημερώσω ότι δεν γνώριζα για την ύπαρξη του και μετά από την εξέταση ο ιατρός απλά μου είπε ότι η καρδία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση δίχως να αναφερθεί καν σε αυτό. Όντας οικογενειακό μέλος Ε. Σ., το διαπίστωσα από την θεώρηση του βιβλιαρίου.

Όλα αυτά τα αναφέρω καθώς όταν το διαπίστωσα βρισκόμουν (και βρίσκομαι) στη διάρκεια της προετοιμασίας για συμμετοχή στο ΣΥΚ. Σίγουρα θα πραγματοποιηθεί επανεξέταση σε στρατιωτικό ιατρό και αξιολόγηση από τον ίδιο πριν από την έναρξη της θητείας, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό και αν θα είχε νόημα να συνεχίσω καθώς λαμβάνοντας υπόψιν ότι συμμετέχω σε έντονες αθλητικές δραστηριότητες και ότι δεν γνώριζα για την παρουσία του φυσήματος, η αξιολόγηση του ενδεχομένως να είναι ήπιας μορφής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Kostasp

Έλλειψη ενζύμου και ΟΥΚ

Δημοσίευση από Kostasp »

Τελικά ρε παιδιά κάποιος με έλλειψη ενζύμου μπορεί να υπηρετήσει στα ΟΥΚ;
Mpoutsis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 11:23 am
Επικοινωνία:

Re: Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mpoutsis »

Μπορεί τελικα κάποιος κε έλλειψη ενζύμου G6PD να υπηρετήσει στα ΟΥΚ εχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν αυτή την έλλειψη και πήγανε κανονικά απλά τώρα ακούω διαφορά κάποιος που πραγματικα να γνωρίζει;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Το κατεβατό του FANTAROSS λίγο παραπάνω δεν σας αρκεί που το λέει ξεκάθαρα;
FANTAROSS έγραψε:4) Πρέπει να είστε Ι1 χωρίς μυωπία (μέχρι 1 βαθμό επιτρέπουν). Ούτε ελαφρα πλατυποδια γιατί θα κάνετε ζημια στο σώμα σας (εκτός και αν μπορείτε να βάλετε πάτους και να μην σας καταλάβουν).Είναι επίσης πολύ αυστηροί με την έλλειψη ενζύμου G6PD. Αν έχετε στίγμα και χαμηλό αιματοκρίτη προετοιμαστείτε να το παρατηρήσουν αν και δεν θα σας κόψουν γι'αυτό.
Mpoutsis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 11:23 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Mpoutsis »

Ειναι αυστηρή με την έλλειψη ενοει ότι μπορει να εχεις πιθανότητες η κόβεσαι ;
Nikos77
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2023 3:06 pm
Επικοινωνία:

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nikos77 »

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κάποιος, αν υπηρετώντας την θητεία σου ως ΣΕΑ στο ΠΝ, μπορείς να συμμετέχεις στο σχολείο ΟΥΚ?
Chal7

Re: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Chal7 »

Καλησπερα παω γ λυκ και εκανα προσφατα δελτιο απογραφης και επρεπε να επιλεξω και σε τι θελω να παω εβαλα ουκ κατι που θελω εδω και πολυ καιρο και δεν ξερω 1 αν χρειαζεται να παω καπου αλλου πχ κεπ για να δηλωσω και εκει τα ουκ 2 αν το οτι εχω πλατυποδια (απο τι εψαξα η περιπτωση μου ειναι πολυ συνηθισμένη και οχι σοβαρη) θα με κοψουν
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες