Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από yandr »

Σύμφωνα με τον υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νικόλαο Παναγιωτόπουλος, για το 2023 αναμένεται η έγκριση για την πρόσληψη 1.460 σπουδαστών στα ΑΣΕΙ (Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα) – ΑΣΣΥ (Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών).

Παράλληλα υπενθύμισε ότι για το 2022 εγκρίθηκαν οι προσλήψεις 1.438 σπουδαστών ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ,1.600 ΕΠΟΠ και 1.288 ΟΒΑ, ενώ για την ανανέωση και ενδυνάμωση του προσωπικού ΕΔ έχει προγραμματιστεί σε βάθος 5ετίας (2021-2026) η αύξηση θέσεων κατά 2.580 για τα ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ και η πρόσληψη 8.000 ΕΠΟΠ και 5.000 ΟΒΑ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από yandr »

Αναρτήθηκε σήμερα στη «Διαύγεια» η προκήρυξη του διαγωνισμού για την εισαγωγή και κατάταξη σπουδαστών/τριών στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ) [Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών Δοκίµων (ΣΝΔ), Ικάρων (ΣΙ) ], Στρατιωτικής Σχολής Αξιωµατικών Σωµάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωµατικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωµατικών (ΑΣΣΥ) [Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεµικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και Πολεµικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ) ], κατά το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 περιλαμβάνοντας οδηγίες για τις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ).

Όπως αναφέρεται στην προκήρυξη:

– Είναι δυνατή η εισαγωγή των υποψηφίων σπουδαστών, ως επιλαχόντων για την πλήρωση κενών θέσεων, στα ΑΣΕΙ, στη ΣΣΑς, στη ΣΑΝ και στις ΑΣΣΥ σύμφωνα με την παρ.5 του άρθρου 11 του ν.3648/2008, οι οποίες θα προκύψουν λόγω μη παρουσίασης, παραίτησης, απομάκρυνσης ή αποχώρησης των υποψηφίων που κρίνονται αρχικά ως εισακτέοι στις Σχολές αυτές, βάσει των αποτελεσμάτων που θα κυρωθούν από το ΥΠΑΙΘ.

– Οι ειδικές κατηγορίες υποψηφίων εισάγονται στις Στρατιωτικές Σχολές σύμφωνα με το άρθρο 11 του ν.3648/2008 και τις διατάξεις του ν.1294/1982. Αναφορικά με τις ειδικές κατηγορίες του άρθρου 11 του ν.3648/2008, εφόσον ο αριθμός των υποψηφίων δεν επαρκεί για την κάλυψη των προβλεπόμενων θέσεων, τότε οι κενές θέσεις συμπληρώνονται από υποψηφίους της Γενικής Σειράς.

Εφόσον δεν συμπληρωθεί ο αριθμός των θέσεων της κατηγορίας «Μόνιμοι Υπξκοί του ΣΞ» του ν.1294/1982, για τη ΣΣΕ Όπλα-Σώματα, τότε οι υπολειπόμενες θέσεις κατανέμονται στους υποψηφίους της γενικής σειράς και των ειδικών κατηγοριών της Σχολής, με συμπληρωματική εγκύκλιο εισαγωγής, η οποία εκδίδεται μετά το πέρας των εξετάσεων της εν λόγω κατηγορίας.

Οι υποψήφιοι-ες θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά μέσω της σχετικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://www.asei-assy.mil.gr την αίτηση και τα δικαιολογητικά από την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 08:00 έως και την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 24:00. Αντίστοιχα, οι Έλληνες/ίδες του εξωτερικού, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο e-mail της ΔΑΕ (b13.dae@haf.gr) από την Τετάρτη 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 00:00 έως την Τρίτη 11 Ιουλίου 2023 και ώρα 24:00.

Οι υποψήφιοι/ες μόνιμοι υπαξιωματικοί του Στρατού Ξηράς μπορούν να πληροφορηθούν για την ύλη, το χρόνο, την διαδικασία και τον τόπο των εξετάσεων από το Τμήμα Εισιτηρίων Εξετάσεων της ΣΣΕ, στα τηλέφωνα:2108904026-4127,2108904093, Φαξ 2108970232. Οι ακριβείς ημερομηνίες έναρξης και λήξης των ΠΚΕ θα ανακοινωθούν σε νεώτερο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από yandr »

Το Υπουργείο Άμυνας ανακοινώνει ότι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Παγκύπριες Εξετάσεις για διεκδίκηση θέσης στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών της Ελλάδας, για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, θα πρέπει να υποβάλουν στο Υπουργείο Άμυνας τα ακόλουθα:

α. Αντίγραφο της αίτησης/μηχανογραφικού δελτίου συμμετοχής στις Παγκύπριες Εξετάσεις του Μηχανογραφικού Συστήματος της Υπηρεσίας Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας.

β. Πιστοποιημένο φωτοαντίγραφο Δελτίου Κυπριακής ταυτότητας, στην οποία αναγράφεται ως Υπηκοότητα η Κυπριακή, το οποίο μπορούν να πιστοποιούν μόνο οι Επαρχιακές Διοικήσεις και τα Κέντρα Εξυπηρέτησης του Πολίτη (ΚΕΠ).

γ. Πρόσφατο πιστοποιημένο φωτοαντίγραφο (όχι πέραν των δύο μηνών) του Ατομικού Φακέλου του Οπλίτη ή Βεβαίωση από τη Μονάδα που υπηρετεί ή σε περίπτωση που ο υποψήφιος έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις Πρωτότυπο Πιστοποιητικό Τύπου «Α» από τα Στρατολογικά Γραφεία.

δ. Πρωτότυπο και πρόσφατο (με ημερομηνία έκδοσης όχι πέραν των δύο μηνών από την ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων) Πιστοποιητικό Λευκού Ποινικού Μητρώου από την Αστυνομία.

2. Τα πιο πάνω πιστοποιητικά μπορούν να υποβάλλονται ή να αποστέλλονται (προς το Υπουργείο Άμυνας, Τ. Κ.1432 Λευκωσία), μέχρι τις 15 Μαρτίου 2023 το αργότερο, μεταξύ των ωρών 08:00-14:30. Τονίζεται ότι, κάθε υποψήφιος/α θα πρέπει απαραίτητα να προσκομίσει έγκαιρα στο Υπουργείο Άμυνας τα πιο πάνω δικαιολογητικά. Σε αντίθετη περίπτωση, το Υπουργείο Άμυνας θα αποκλείσει την υποψηφιότητά του/της για συμμετοχή στη διαδικασία διεκδίκησης θέσης σε Στρατιωτική Σχολή.

3. Η κατανομή των θέσεων κατά Σχολή παρουσιάζεται στο συνημμένο Παράρτημα.

Σημειώνεται ότι δεν θα σταλούν προσωπικές επιστολές.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο

22807540,22807702, στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Άμυνας (www.mod.gov.cy) ή να διαβάσετε τον Οδηγό Παγκύπριων Εξετάσεων 2023, Τόμο Α ?, που εκδίδεται από το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και διατίθεται στα βιβλιοπωλεία.
Vaggeliskapsiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 1:28 am
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από Vaggeliskapsiotis »

Καλησπέρα, μέχρι πρόσφατα με ενδιέφερε η αεροπορία και ήξερα τα πάντα για αυτήν αλλά έμαθα πως έχω λίγο περισσότερο αστιγματισμό από το επιτρεπτό όριο. Επομένως θα πάω για στρατό ξηράς. Δεν ξέρω όμως από πού να ξεκινήσω. Με ενδιαφέρουν αρκετά σώματα όπως ΜΥΑ, ΔΥΚ, Πεζικό,(αμφίβιοι) καταδρομείς... Αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορέσω να να πάρω μέρος σε αυτές τις σχολές.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από hazardous »

Vaggeliskapsiotis έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 1:35 am Καλησπέρα, μέχρι πρόσφατα με ενδιέφερε η αεροπορία και ήξερα τα πάντα για αυτήν αλλά έμαθα πως έχω λίγο περισσότερο αστιγματισμό από το επιτρεπτό όριο. Επομένως θα πάω για στρατό ξηράς. Δεν ξέρω όμως από πού να ξεκινήσω. Με ενδιαφέρουν αρκετά σώματα όπως ΜΥΑ, ΔΥΚ, Πεζικό,(αμφίβιοι) καταδρομείς... Αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορέσω να να πάρω μέρος σε αυτές τις σχολές.
Αν μπεις στον ΣΞ από ΣΣΕ, ΣΜΥ (οπλα), θα μπορεις να μπεις προφανως στο πεζικο και επειτα αν βγαλεις καποια απαραιτητα σχολεια (ΣΒΕΑ, ΣΒΕΚ) θα γινεις καταδρομεας. Στη ΔΥΚ δεν μπορεις να μπεις απο ΣΞ γιατι ανηκει στο ναυτικο αλλα μπορεις να παρεις τη βατραχοπουλαδα αν αποφοιτησεις επιτυχως απο το ΣΥΚ. Η ΜΥΑ που ανεφερες καμια σχεση, ανηκει στο ΛΣ.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Vaggeliskapsiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 1:28 am
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από Vaggeliskapsiotis »

Ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς μου πεις και πως μπαίνει κάποιος στην Σχολή υποβρυχίων καταστροφών και
ΣΒΕΚ γιατί ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ και δεν έχω βρει καμία.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από hazardous »

Vaggeliskapsiotis έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 9:45 am Ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς μου πεις και πως μπαίνει κάποιος στην Σχολή υποβρυχίων καταστροφών και
ΣΒΕΚ γιατί ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ και δεν έχω βρει καμία.
Άμα έψαχνες εδώ στο φορουμ θα έβρισκες 1 λεπτό θα σου έπαιρνε. Όπως σου είπα και πάνω μόλις τελειώσεις τη σχολή δηλώνεις πως θες να γίνεις στέλεχος των ειδικών δυνάμεων. Αναγκαστικά θα πρέπει να περάσεις το ΣΒΕΚ και το ΣΒΕΑ και αν επιθυμείς μετά θα περάσεις και το ΣΥΚ, και όχι μόνο.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Επισκέπτης

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

hazardous έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 11:25 pm
Vaggeliskapsiotis έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 9:45 am Ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς μου πεις και πως μπαίνει κάποιος στην Σχολή υποβρυχίων καταστροφών και
ΣΒΕΚ γιατί ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ και δεν έχω βρει καμία.
Άμα έψαχνες εδώ στο φορουμ θα έβρισκες 1 λεπτό θα σου έπαιρνε. Όπως σου είπα και πάνω μόλις τελειώσεις τη σχολή δηλώνεις πως θες να γίνεις στέλεχος των ειδικών δυνάμεων. Αναγκαστικά θα πρέπει να περάσεις το ΣΒΕΚ και το ΣΒΕΑ και αν επιθυμείς μετά θα περάσεις και το ΣΥΚ, και όχι μόνο.
Ότι να νάναι γράφουμε απλά για να γράψουμε, η πλάκα είναι ότι πουλάμε και πνεύμα.
Ας βάλουμε τα γραφόμενα σε μια σειρά Σχολείο Στελεχών Όπλων και Ετέρων Κλάδων (ΣΣΟΕΚ) για Αξκούς της ΣΣΕ [Ανθλγοί (ΠΖ) ] και Μ. Υπξκούς της ΣΜΥ [Μ. Λχίες (ΠΖ) ], διάρκειας 4 εβδομάδων, είναι το σχολείο που θα περάσουν οι εκ του οπλού [ΠΖ] μέσα από το οποίο εφόσον το επιθυμούν οι καλύτεροί αυτών κατόπιν βαθμολόγησής, αξιολόγησης θα ενταχθούν στις Ειδικές Δυνάμεις το ποσοστό επιτυχίας είναι αρκετά μικρό. Στην συνέχεια σε όσους δεν τα καταφέρουν να ενταχθούν στις ΕΔ τους δίνεται η ευκαιρία να πάρουν ξανά μέρος σε εξετάσεις που γίνονται κάθε χρόνο και να τα καταφέρουν. Αυτή η δυνατότητα δίνεται σε όλα τα όπλα [ΔΒ, ΠΒ, ΤΘ κ. Τ. Λ] καθώς και στα σώματα, πολύ πιο δύσκολα όμως διότι καμία Διεύθυνση όπλου ή Σώματος δεν θέλει να χάσει τα στελέχη της.
Ακολουθεί το Σχολείο Καταδρομών διάρκειας 14 εβδομάδων [ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΒΕΚ διάρκειας 4 εβδομάδων το σχολείο που περνούν Έφεδροι Αξιωματικοί, σώματα ασφαλείας κ. Τ. Λ] εφόσον καταφέρουν να αποφοιτήσουν θα πάρουν τον πράσινο μπερέ, μέχρι τώρα έχουμε 18 εβδομάδες χωρίς να υπολογίσουμε και αυτές που θα εκπαιδευτούν σαν σπουδαστές σε ΚΕΑΠ, ΚΕΟΑΧ συνεχίζουμε το επόμενο υποχρεωτικό σχολείο είναι το ΣΒΕΑ για όσους δεν το έχουν περάσει σαν σπουδαστές διάρκειας 4 εβδομάδων σύνολο μέχρι τώρα 22 εβδομάδες και έφτασε η ώρα για την τοποθέτηση σε κάποια μοίρα καταδρομών Ορεινή ή αμφίβια ή αλεξιπτωτιστών κ. Τ. Λ.
Συνεχίζουμε τώρα σαν στέλεχος ΕΔ πλέον σου δίνεται η δυνατότητα να περάσεις διάφορα σχολεία, πολύ μεγάλος ο αριθμός αυτών, αναμεσά σε αυτά και το σχολείο της ΔΥΚ, πέραν όμως της δυσκολίας αυτού δεν δίνεται η δυνατότητα σε όλους να πάρουν μέρος σε αυτό εφόσον σημαντικό ρόλο παίζει η εισήγηση του εκάστοτε Δκτη, με απλά λόγια εάν δεν αξίζεις η εισήγηση θα είναι αρνητική οπότε δεν θα σου δωθεί η δυνατότητα ποτέ να δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από hazardous »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Ιουν 30, 2023 1:11 pm
hazardous έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 11:25 pm
Vaggeliskapsiotis έγραψε: Πέμ Ιουν 29, 2023 9:45 am Ευχαριστώ πολύ! Μήπως μπορείς μου πεις και πως μπαίνει κάποιος στην Σχολή υποβρυχίων καταστροφών και
ΣΒΕΚ γιατί ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ και δεν έχω βρει καμία.
Άμα έψαχνες εδώ στο φορουμ θα έβρισκες 1 λεπτό θα σου έπαιρνε. Όπως σου είπα και πάνω μόλις τελειώσεις τη σχολή δηλώνεις πως θες να γίνεις στέλεχος των ειδικών δυνάμεων. Αναγκαστικά θα πρέπει να περάσεις το ΣΒΕΚ και το ΣΒΕΑ και αν επιθυμείς μετά θα περάσεις και το ΣΥΚ, και όχι μόνο.
Ότι να νάναι γράφουμε απλά για να γράψουμε, η πλάκα είναι ότι πουλάμε και πνεύμα.
Ας βάλουμε τα γραφόμενα σε μια σειρά Σχολείο Στελεχών Όπλων και Ετέρων Κλάδων (ΣΣΟΕΚ) για Αξκούς της ΣΣΕ [Ανθλγοί (ΠΖ) ] και Μ. Υπξκούς της ΣΜΥ [Μ. Λχίες (ΠΖ) ], διάρκειας 4 εβδομάδων, είναι το σχολείο που θα περάσουν οι εκ του οπλού [ΠΖ] μέσα από το οποίο εφόσον το επιθυμούν οι καλύτεροί αυτών κατόπιν βαθμολόγησής, αξιολόγησης θα ενταχθούν στις Ειδικές Δυνάμεις το ποσοστό επιτυχίας είναι αρκετά μικρό. Στην συνέχεια σε όσους δεν τα καταφέρουν να ενταχθούν στις ΕΔ τους δίνεται η ευκαιρία να πάρουν ξανά μέρος σε εξετάσεις που γίνονται κάθε χρόνο και να τα καταφέρουν. Αυτή η δυνατότητα δίνεται σε όλα τα όπλα [ΔΒ, ΠΒ, ΤΘ κ. Τ. Λ] καθώς και στα σώματα, πολύ πιο δύσκολα όμως διότι καμία Διεύθυνση όπλου ή Σώματος δεν θέλει να χάσει τα στελέχη της.
Ακολουθεί το Σχολείο Καταδρομών διάρκειας 14 εβδομάδων [ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΒΕΚ διάρκειας 4 εβδομάδων το σχολείο που περνούν Έφεδροι Αξιωματικοί, σώματα ασφαλείας κ. Τ. Λ] εφόσον καταφέρουν να αποφοιτήσουν θα πάρουν τον πράσινο μπερέ, μέχρι τώρα έχουμε 18 εβδομάδες χωρίς να υπολογίσουμε και αυτές που θα εκπαιδευτούν σαν σπουδαστές σε ΚΕΑΠ, ΚΕΟΑΧ συνεχίζουμε το επόμενο υποχρεωτικό σχολείο είναι το ΣΒΕΑ για όσους δεν το έχουν περάσει σαν σπουδαστές διάρκειας 4 εβδομάδων σύνολο μέχρι τώρα 22 εβδομάδες και έφτασε η ώρα για την τοποθέτηση σε κάποια μοίρα καταδρομών Ορεινή ή αμφίβια ή αλεξιπτωτιστών κ. Τ. Λ.
Συνεχίζουμε τώρα σαν στέλεχος ΕΔ πλέον σου δίνεται η δυνατότητα να περάσεις διάφορα σχολεία, πολύ μεγάλος ο αριθμός αυτών, αναμεσά σε αυτά και το σχολείο της ΔΥΚ, πέραν όμως της δυσκολίας αυτού δεν δίνεται η δυνατότητα σε όλους να πάρουν μέρος σε αυτό εφόσον σημαντικό ρόλο παίζει η εισήγηση του εκάστοτε Δκτη, με απλά λόγια εάν δεν αξίζεις η εισήγηση θα είναι αρνητική οπότε δεν θα σου δωθεί η δυνατότητα ποτέ να δοκιμάσεις.
Καλά φίλε ηρέμησε ούτε πνεύμα πουλάω ούτε τίποτα 17 χρονών είναι και απλά βοηθάω όσο μπορώ. Τα συγκεκριμένα που λες δεν ειναι κατι μυστικο και στο army.gr τα λεει, απλα εχω μιλησει με αρκετους μονιμαδες καταδρομεις και συνηθίζουν να το λενε μικρο σβεκ (αυτο των 4 εβδομαδων) και μεγαλο σβεκ που περνανε τα στελεχη εκ σσε και σμυ. Επίσης αυτο που λες για σπουδαστες σε ΚΕΑΠ και ΚΕΟΑΧ έχω την εντύπωση, για να μην πω 100% πως δεν βγαζουν το σχολειο απλα ειναι μερος της θερινης εκπαιδευσης και πανε ορισμενοι απο αυτους. Επίσης οι εφεδροι δεν νομιζω να περνανε ΣΒΕΚ, αλλα οι ΔΕΑ (εδ). Τωρα αν θεωρείς πως πουλάω παπατζα ανώνυμα σε ενα νημα ενός φορουμ που ζητημα να το παρακολουθουν 10 ατομα τι να σου πω.
Φιλικά παντα.
Επίσης σήμερα στο ΚΕΑΠ που είχαν πάει ευέλπιδες για εκπαιδευση γιατι θα πηγαιναν αμερικη του χρονου, πεθανε ενας ευελπις σε πορεια. Αθάνατος και να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Άβαταρ μέλους
svetlana
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 1:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από svetlana »

Καλησπέρα και συγνώμη εάν η ερώτηση μου είναι άσχετη με το θέμα του νήματος. Μια κοπέλα από την περιοχή μου έδωσε αρκετές φορές γιατί θέλει να μπει στη ΣΜΥ, αλλά στις φετινές εξετάσεις δεν τα πηγε καθόλου καλά, θα μπορέσει να ξαναδώσει του χρόνου; Είναι του 2003, τον Γενάρη.
Ευχαριστώ. 😊
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από hazardous »

svetlana έγραψε: Παρ Ιουν 30, 2023 7:41 pm Καλησπέρα και συγνώμη εάν η ερώτηση μου είναι άσχετη με το θέμα του νήματος. Μια κοπέλα από την περιοχή μου έδωσε αρκετές φορές γιατί θέλει να μπει στη ΣΜΥ, αλλά στις φετινές εξετάσεις δεν τα πηγε καθόλου καλά, θα μπορέσει να ξαναδώσει του χρόνου; Είναι του 2003, τον Γενάρη.
Ευχαριστώ. 😊
Αν θυμάμαι σωστά, μπορεί, ας διαβάσει και την προκήρυξη να είναι σίγουρη 100%
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Επισκέπτης

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλά φίλε ηρέμησε ούτε πνεύμα πουλάω ούτε τίποτα 17 χρονών είναι και απλά βοηθάω όσο μπορώ. Τα συγκεκριμένα που λες δεν ειναι κατι μυστικο και στο army.gr τα λεει, απλα εχω μιλησει με αρκετους μονιμαδες καταδρομεις και συνηθίζουν να το λενε μικρο σβεκ (αυτο των 4 εβδομαδων) και μεγαλο σβεκ που περνανε τα στελεχη εκ σσε και σμυ. Επίσης αυτο που λες για σπουδαστες σε ΚΕΑΠ και ΚΕΟΑΧ έχω την εντύπωση, για να μην πω 100% πως δεν βγαζουν το σχολειο απλα ειναι μερος της θερινης εκπαιδευσης και πανε ορισμενοι απο αυτους. Επίσης οι εφεδροι δεν νομιζω να περνανε ΣΒΕΚ, αλλα οι ΔΕΑ (εδ). Τωρα αν θεωρείς πως πουλάω παπατζα ανώνυμα σε ενα νημα ενός φορουμ που ζητημα να το παρακολουθουν 10 ατομα τι να σου πω.
Φιλικά παντα.
Επίσης σήμερα στο ΚΕΑΠ που είχαν πάει ευέλπιδες για εκπαιδευση γιατι θα πηγαιναν αμερικη του χρονου, πεθανε ενας ευελπις σε πορεια. Αθάνατος και να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Μάλλον με λάθος ανθρώπους μίλησες τα σχολεία είναι συγκεκριμένα δεν υπάρχει μικρό ΣΒΕΚ και μεγάλο μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό το ΣΒΕΚ όπως έχω γράψει είναι το σχολείο των Εφέδρων Αξιωματικών ΔΕΑ όπως γράφεις και φυσικά μιας και αναφερόμαστε στις ΕΔ εννοείτε ότι θα ανήκουν σε αυτές Έφεδροι είναι και οι ΔΕΑ. Η αναφορά στο χρόνο που σπουδαστές εκπαιδεύονται στο ΚΕΑΠ και ΚΕΟΑΧ γίνεται για την ολοκλήρωση της εικόνας του ενδιαφερομένου σχετικά με την επαφή που θα έχει με τις ΕΔ πριν την ένταξη του σε αυτές πουθενά δεν αναφέρετε σαν σχολείο. Όσο για το παλικάρι που χάθηκε ήταν σπουδαστής ΙΙας τάξης και καμία σχέση με Αμερίκες ήταν εκεί στο πλαίσιο της θερινής εκπαίδευσης.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Υποψήφιοι για ΑΣΕΙ - ΑΣΣΥ (2023)

Δημοσίευση από hazardous »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Ιουν 30, 2023 11:41 pm Καλά φίλε ηρέμησε ούτε πνεύμα πουλάω ούτε τίποτα 17 χρονών είναι και απλά βοηθάω όσο μπορώ. Τα συγκεκριμένα που λες δεν ειναι κατι μυστικο και στο army.gr τα λεει, απλα εχω μιλησει με αρκετους μονιμαδες καταδρομεις και συνηθίζουν να το λενε μικρο σβεκ (αυτο των 4 εβδομαδων) και μεγαλο σβεκ που περνανε τα στελεχη εκ σσε και σμυ. Επίσης αυτο που λες για σπουδαστες σε ΚΕΑΠ και ΚΕΟΑΧ έχω την εντύπωση, για να μην πω 100% πως δεν βγαζουν το σχολειο απλα ειναι μερος της θερινης εκπαιδευσης και πανε ορισμενοι απο αυτους. Επίσης οι εφεδροι δεν νομιζω να περνανε ΣΒΕΚ, αλλα οι ΔΕΑ (εδ). Τωρα αν θεωρείς πως πουλάω παπατζα ανώνυμα σε ενα νημα ενός φορουμ που ζητημα να το παρακολουθουν 10 ατομα τι να σου πω.
Φιλικά παντα.
Επίσης σήμερα στο ΚΕΑΠ που είχαν πάει ευέλπιδες για εκπαιδευση γιατι θα πηγαιναν αμερικη του χρονου, πεθανε ενας ευελπις σε πορεια. Αθάνατος και να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Μάλλον με λάθος ανθρώπους μίλησες τα σχολεία είναι συγκεκριμένα δεν υπάρχει μικρό ΣΒΕΚ και μεγάλο μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό το ΣΒΕΚ όπως έχω γράψει είναι το σχολείο των Εφέδρων Αξιωματικών ΔΕΑ όπως γράφεις και φυσικά μιας και αναφερόμαστε στις ΕΔ εννοείτε ότι θα ανήκουν σε αυτές Έφεδροι είναι και οι ΔΕΑ. Η αναφορά στο χρόνο που σπουδαστές εκπαιδεύονται στο ΚΕΑΠ και ΚΕΟΑΧ γίνεται για την ολοκλήρωση της εικόνας του ενδιαφερομένου σχετικά με την επαφή που θα έχει με τις ΕΔ πριν την ένταξη του σε αυτές πουθενά δεν αναφέρετε σαν σχολείο. Όσο για το παλικάρι που χάθηκε ήταν σπουδαστής ΙΙας τάξης και καμία σχέση με Αμερίκες ήταν εκεί στο πλαίσιο της θερινής εκπαίδευσης.
Συμφώνω, εγώ που δε τα ζω και απλα μου τα ειπαν ειναι φυσικο να εχω καταλαβει ορισμενα πραγματα λαθος. Όσο για το παλικαρι που χαθηκε εχθες ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει ετσι, αλλα οι ανακριβειες πανε και ερχονται οπως ειναι φυσικο, αν και η ουσια ειναι η ιδια. Η προθεση μου παντως στα πιο πανω μηνύματα ηταν απλα να βοηθησω το παιδι απο πανω, ουτως η αλλως στην ιδια θεση βρισκομαι με το παιδι, τωρα αν εξεφρασα κατι λαθος ζητω συγνωμη.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
thodoris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2023 8:25 pm
Επικοινωνία:

Καταταξη στη σμυ

Δημοσίευση από thodoris7 »

Καλημερα ! Θα ηθελα να ρωτησω την ημερα της καταταξης στη Σμυ σου ξανακανουν ιατρικες εξετασεις; Μπορει να σε διωξουν απο την σχολη την ημερα της καταταξης λογω χαμηλης αιμοσφαιρινης; Ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης