Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Thr7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 20, 2022 10:06 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Thr7 »

Διάβασα από παλαιότερο άρθρο ότι αν θες να παραιτηθείς από ΕΠΟΠ και να πας πχ αστυνομία είναι εφικτό. Δύσκολα, αλλά γίνεται. Αλλά νομίζω ίσως χρειαστεί βοήθεια δικηγόρους. Αυτά τουλάχιστον κατάλαβα από τη πηγή που το διάβασα.
Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από re pate kala re »

Thr7 έγραψε:Διάβασα από παλαιότερο άρθρο ότι αν θες να παραιτηθείς από ΕΠΟΠ και να πας πχ αστυνομία είναι εφικτό. Δύσκολα, αλλά γίνεται. Αλλά νομίζω ίσως χρειαστεί βοήθεια δικηγόρους. Αυτά τουλάχιστον κατάλαβα από τη πηγή που το διάβασα.


Φεύγεις πληρώνεις ότι πρόστιμο είναι και μετα πας κανονικά αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό αλλα όχι στρατο

Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Andri »

Απο τη στιγμή που δεν παραιτήσε πως γίνεται να πληρώσεις και πρόστιμο και να μην μπορείς να δηλώσεις ξανά για στρατό; 😉 Μην λες ασάφειες, άσε να ενημερωθεί ο κάθε ένας με ένα δικηγόρο... Σε ευχαριστώ
Anonymous 13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2022 2:22 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous 13 »

Γεια σας είμαι οβα στρατό ξηράς και μπήκα τώρα στην προκήρυξη ΕΠΟΠ πολεμικό ναυτικό και παραιτήθηκα τώρα συνεχίζω σαν οβα που ήμουνα στη μονάδα μου
Είμαι οβα στρατό ξηράς πέρασα πολεμικό ναυτικό και εχτές έκανα παραίτηση από εποπ μπορώ να συνεχίσω σαν οβα
Gt2101
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2023 4:57 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Gt2101 »

Καλησπέρα είμαι εποπ του 21 και θελω να φύγω Με ι3.
Γνωριζει κάποιος να μου απαντήσει σε ποσό καιρό μετά θα μπορέσω να ξανά αλλάξω το Ι3 σε Ι1 ώστε να μπορώ να πάρω μέρος σε επόμενες προκυρηξεις όπως δημοτική, δικαστική;
MrMiragelover

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από MrMiragelover »

Οσοι ήσασταν-είστε ΕΠΟΠ, μπορείτε να πείτε τον λόγο, τι σας έκανε να πάρετε αυτή την απόφαση;
Georgetown
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 10:34 am
Τοποθεσία: Athens
Επάγγελμα: Tpy
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Georgetown »

Παραιτήθηκα ύστερα από 20 έτη υπηρεσίας τι ακριβώς γίνεται; Ποια η διαδικασία; Έδωσα την παραίτηση περίπου δύο εβδομάδες (ΕΠΟΠ επχιας) σαν επιστροφή κρατήσεων τι δικαιούμαι κ εάν παίζει κάποιο ρόλο η υπηρεσία σαν 20+ Έτη
MrMiragelover
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2023 12:49 am
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από MrMiragelover »

Καλησπερα φίλε μου. Επειδή ενδιαφέρομαι να γίνω ΕΠΟΠ, θα ήθελα να σε ρωτήσω. Ποιοι ήταν οι λόγοι που αποφάσισες να αφήσεις το στράτευμα, ύστερα από 20 χρόνια υπηρεσίας; Αν μπορείς να αναφέρεις και την ειδικότητα :D
Επισκέπτης

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάρα πολλοί τώρα ο κάθε ένας κρίνει με τα δικά του στάνταρ πολλές μεταθέσεις μόνο στα σύνορα, αβέβαιο συνταξιοδοτικό, πολλά τα χρόνια για να κάνεις την δουλειά του υπαξιωματικού με υποβαθμισμένες αρμοδιότητες (ακόμη κ σκοπιά πχ σαν επχιας) αυτά ως προς την δουλειά, από κει κ πέρα οικονομικά με πολύ υψηλά ενοίκια σε νησιά κ Έβρο, με λίγα λόγια εάν είσαι από παραμεθόριες περιοχές είναι μια καλή λύση, εάν είσαι από αλλού η ξεγραφεις για πάντα τον τόπο καταγωγής σου κ πας αλλά τα χρήματα που θα παίρνεις θα φτάνουν μόνο για ένα πιάτο φαγητό μην περιμένεις πολλά η ψάχνεις κάτι άλλο στον δημόσιο η ιδιωτικό τομέα, θα το πρότεινα σαν τελευταία λύση.
Eva123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 09, 2023 5:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Eva123 »

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία παραίτησης ΕΠΟΠ πριν τα 3-4 πρώτα χρόνια;
Πρέπει να πάω σε ιδιώτη γιατρό και μετά κατευθείαν μόνη μου στο νοσοκομείο; Ή κατευθείαν στην επιτροπή; Παλλαγων για να με βγάλουν ι3;
Επίσης, αν παραιτηθώ θα μπορώ να λάβω μέρος σε προκηρύξεις των σωμάτων ασφαλείας;
Είμαι ΕΠΟΠ του 21
Edwwww

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Edwwww »

Έχει απαντηθεί στις δύο προηγούμενες σελίδες.
Eva123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 09, 2023 5:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Eva123 »

Θα ήθελα κάποιος να μου πει ακριβώς γτ έχω λίγο μπερδευτεί.
Αν θέλει να με βοηθήσει κάποιος
Eva123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 09, 2023 5:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Eva123 »

Αν δηλώσω παραίτηση σε πόσο καιρό θα βγει το ΦΕΚ
Δηλαδή πόσο καιρό περίπου κάνει να βγει η παραίτηση;
Kapoios19

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Kapoios19 »

Μπορείς να πας σε άλλα σώματα ασφαλείας εκτός από στρατό αεροπορία Ναυτικό... Και υπολόγισε γύρω στους τρεις μήνες θα φύγεις
Eva123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 09, 2023 5:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Eva123 »

Και υπάρχει περίπτωση ο διοικητής να αρνηθεί την παραίτηση μου; Και να μην με στείλει στην επιτροπή απαλλαγων; Ρωτάω γιατί μόνη μου δεν μπορώ να πάω εφόσον είναι σε άλλη πόλη απ'λο εκεί που υπηρετώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες