Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
blondin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 2:45 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από blondin »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα είμαι ανεμβολιαστος. Παρουσιάζονται την τρίτη και έκανα μοριακό τεστ σε δημόσιο νοσοκομείο χθες και μου είπαν να μπω αύριο στο gov να δω το αποτελεσμα. Σημερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι βγήκε αρνητικό. Ωστοσο όταν μπαίνω στο gov μου λέει ότι δεν εκδίδονται πιστοποιητικά ελέγχου από δημόσιους τομείς αν δεν είσαι πλήρως εμβολιασμός... Εγώ πως θα μπορέσω να δείξω το αποτέλεσμα;


Έχω νοσήσει και πάλι δεν μου έβγαινε το πιστοποιητικό όταν έκανα το τεστ σε δημόσιο κέντρο υγείας... Αναγκάστηκα να κάνω το PCR στη Βιοιατρική με δικά μου έξοδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blondin την Κυρ Νοέμ 14, 2021 10:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
mastoras47
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από mastoras47 »

Τα στρατιωτικά νοσοκομείά μπορούν να βγάλουν το πιστοποιητικό χωρίς εμβόλιο; Σε καμιά περίπτωση δεν πληρώνουμε 60 ευρο για να υπηρετήσουμε την πατρίδα.

Εντιτ: Πήγα σήμερα σε στρατιωτικό νοσοκομείο και μου είπαν οτι το μοριακό τεστ δεν είναι απαραίτητο και ότι θα σου κάνουν rapid στο σημείο υποδοχής αν χρειαστεί. Δεν παίρνω κανέναν στο κεφάλι μου όμως.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mastoras47 την Τετ Νοέμ 17, 2021 1:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Peripolopoulo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2021 12:50 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Peripolopoulo »

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς συμβαίνει αν το μοριακό τεστ βγει θετικό;

Κανονικά παρουσιαζόμουν χθες, αλλά το προηγούμενο βράδυ μού βγήκε στο gov.gr πως είμαι θετικός (παρόλο που είμαι πλήρως εμβολιασμένος και μέχρι τώρα ασυμπτωματικός). Επειδή μπήκα καραντίνα στο σπίτι για τις επόμενες 10 μέρες, πήγε ο πατέρας μου στο Φρουραρχείο, όπου εν τέλη του είπαν ότι εγώ και όσοι νόσησαν θα πάμε στο στρατόπεδο που αναφέρει το σημείωμα κατάταξης 10 με 20 μέρες αργότερα.

Αναρωτιέμαι αν κάποιος είχε την ίδια εμπειρία με μένα. Θα έχω καμιά σχέση με τα άτομα της ΕΣΣΟ μου που έχουν ήδη μπει ή θα είμαστε σαν μια εντελώς καινούργια "εμβόλιμη" ΕΣΣΟ; Αν για παράδειγμα μου πουν να ανέβω σε 20 μέρες, τα παιδιά της σειράς μου θα ορκίζονται μόλις εγώ ξεκινάω.

Υ. Γ.: Μόλις έλαβα email πως η μετατόπιση ημερομηνίας της κατάταξης μου είναι για 10 μέρες μετά την αρχική. Και πάλι, όμως, δεν είναι μεγάλο χρονικό διάστημα αυτό να χάσω από την εκπαίδευση;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Peripolopoulo την Πέμ Νοέμ 18, 2021 1:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι 18 Ιανουαρίου στη Λαμία αλλά πείρα τηλεφωνώ το πλησιέστερο νοσοκομείο και μου είπαν ότι μοριακό τεστ δωρεάν μπορώ να κάνω μόνο Πέμπτη 13 Ιανουαρίου δηλαδή πάνω από 72 ώρες θα έχω θέμα αν το κάνω 13 και παρουσιαστώ 18, επίσης είμαι εμβολιασμενος αν φέρω ένα rapid test μια μέρα πριν φύγω θα με δεχτούν ;
Άβαταρ μέλους
Vasilis.gk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 2:58 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Vasilis.gk »

Καλησπερα!Παρουσιαζομαι και εγω σε λιγες μερες στη Λαρισα.

Τα δημοσια νοσοκομεια δεν σου δινουν καποιο χαρτι αν βγει αρνητικο το pcr οποτε τι κανουμε;

Μας κανουν στο στρατοπεδο καποιο τεστ η πρεπει να πληρωσουμε 47 ευρω σε καποιο ιδιωτικο κεντρο;

Γνωριζει κανεις;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Άβαταρ μέλους
BilD
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1332
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 19, 2020 3:08 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από BilD »

Vasilis.gk έγραψε:Καλησπερα!Παρουσιαζομαι και εγω σε λιγες μερες στη Λαρισα.

Τα δημοσια νοσοκομεια δεν σου δινουν καποιο χαρτι αν βγει αρνητικο το pcr οποτε τι κανουμε;

Μας κανουν στο στρατοπεδο καποιο τεστ η πρεπει να πληρωσουμε 47 ευρω σε καποιο ιδιωτικο κεντρο;

Γνωριζει κανεις;

Ευχαριστω εκ των προτερων!



Αρχικά θα τους πεις στο νοσοκομείο ότι παρουσιάζεσαι και θα δεις τι θα σου πούνε... Αν μένεις σε πόλη μπορείς να βρεις σε ιδιωτικό Σε χαμηλότερη τιμή από 47 πιστεύω...

-Bildakoss-
Άβαταρ μέλους
Vasilis.gk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 2:58 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Vasilis.gk »

Το φθηνοτερο που βρηκα ειναι 45 αλλα και παλι γιατι να τα πληρωσω Απο την τσεπη μου?
Άβαταρ μέλους
Vasilis.gk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 2:58 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Vasilis.gk »

Vasilis.gk έγραψε:Το φθηνοτερο που βρηκα ειναι 45 αλλα και παλι γιατι να τα πληρωσω Απο την τσεπη μου;


Τελικα κανουν δωρεαν στο 401 για ολους τους νεοσυλεκτους και πας την επομενη μερα και παιρνεις το αποτελεσμα!

Επισης μπορεις να κανεις και ακτινογραφια θωρακα χωρις ραντεβου.

Άβαταρ μέλους
Kuriakos21@
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2022 7:10 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΛΟΧΙΑΣ
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Kuriakos21@ »

Καλησπέρα σε όλους επειδή μπαίνω στις 17 Ιουλίου έχω τα πάντα έτοιμα από χαρτιά γενικά θα πρέπει να παρουσιαστώ στη Νέα Πέραμο τη ακριβώς θα πρέπει να έχω πρίν περάσω έχω βγάλει το χαρτί φωτοτυπία που λέει ότι με εκείνο γίνομαι δεκτός με προβληματίζει αρκετά το μοριακό τέστ είναι ανάγκη να δίνω τώρα 45? πολλά σάιτ λένε δωρεάν και που δεν πήγα δεν και κάποια δικαιολογία ότι ήρθα σε επαφή και αν το rapid test εάν το κάνω το Σάββατο μπορώ να μπω την Κυριακή?
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Αν δε βρήκες ούτε σε στρατιωτικό νοσοκομείο δωρεάν μπορείς να μη πληρώσεις για PCR και να σου κάνουν ράπιντ στην πύλη. Μη σε πάρω στον λαιμό μου, και εγώ ψάρακας είμαι, αλλά αυτό μου είπαν ότι γινόταν σε προηγούμενες ΕΣΣΟ.
stratiotis0033
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 6:43 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από stratiotis0033 »

Ειναι αναγκαστικο να κανω PCR πριν την καταταξη; Μπορω να κανω και Rapid?
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από yandr »



Υποχρεωτική υποβολή σε μοριακό έλεγχο ανίχνευσης (τεστ PCR) του κορωνοϊού Covid-19

1. Στο πλαίσιο πρόληψης για την αποφυγή διάδοσης της νόσου Covid-19, οι υπόχρεοι για κατάταξη με τη 2022 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ του Στρατού Ξηράς και της Πολεμικής Αεροπορίας και με τη 2022 Δ΄ ΕΣΣΟ του Πολεμικού Ναυτικού (Νοέμβριος 2022), υποβάλλονται υποχρεωτικά, σε μοριακό έλεγχο ανίχνευσης (τεστ PCR) του κορωνοϊού covid-19, σαράντα οχτώ (48) έως εβδομήντα δύο (72) ώρες, πριν την ημερομηνία κατάταξής τους.

2. Ο έλεγχος ανίχνευσης διενεργείται δωρεάν στα δημόσια νοσοκομεία, στα κέντρα υγείας, σε καθορισμένα περιφερειακά ιατρεία ή στα στρατιωτικά νοσοκομεία, με την επίδειξη του σημειώματος κατάταξης και του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας [Άρθρο 42 ν.4975/2022 (Α΄ 187) ].

Πηγή



Επισκέπτης

Re: Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα,
παρουσιάζομαι 17/01 και έκανα σήμερα (14/01) έκανα το μοριακό τέστ, όμως λόγω ότι είχα κάνει εμβόλιο και είχα νοσήσει λίγο πριν (παρότι δεν θεωρούμαι πλέον εμβολιασμένος γιατί έχει λήξει η περίοδος ισχύως και η περίοδος ανοσίας έχει περάσει) μου είπαν ότι υπάρχει ενδεχόμενο να μην φαίνεται αποτέλεσμα και να μην πάρω βεβαίωση ότι έκανα PCR. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω; Υπάρχει ενδεχόμενο να φάω καμία τιμωρία πριν καν πάω στον στρατό;

Ευχαριστώ!
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικό PCR τεστ για καταταγέντες κληρωτούς

Δημοσίευση από Terminator »

Θα σας κάνουν τεστ υποχρεωτικά πριν μπείτε στο στρατόπεδο οι γιατροί της μονάδος αν δεν καταφέρεις να κάνεις εσύ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες