Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Έχετε δίκιο παιδιά. Με συγχωρείτε. Είχα μπερδευτεί από τα λεγόμενα ενός γνωστού μου ο οποίος ναι μεν πήγε ειδικές δυνάμεις αλλά εν τέλει εγκατέλειψε και έκανε 12μηνο κανονικά. Για αυτό και είχα στο μυαλό μου τις ειδικές δυνάμεις ως 12μηνο. Έχετε δίκιο!
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νιόνιος »

MarkosCrete έγραψε:Έχετε δίκιο παιδιά. Με συγχωρείτε. Είχα μπερδευτεί από τα λεγόμενα ενός γνωστού μου ο οποίος ναι μεν πήγε ειδικές δυνάμεις αλλά εν τέλει εγκατέλειψε και έκανε 12μηνο κανονικά. Για αυτό και είχα στο μυαλό μου τις ειδικές δυνάμεις ως 12μηνο. Έχετε δίκιο!


Όλα καλά, γίνοντε αυτά Εικόνα

Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
9519str
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2023 1:23 pm

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από 9519str »

Καλησπέρα σας. Θέλω φέτος να μπω Αλεξίπτωτα αλλά έχω μια δισκοκήλη η οποία με πιάνει μια στο τόσο και θα ήθελα να ρωτήσω πρώτον, τι ιατρικές εξετάσεις γίνονται πριν μπεις για αλεξιπτωτιστής και δεύτερον αν υπάρχουν άτομα τα οποία είχαν το ίδιο θέμα και μπήκαν αλεξίπτωτα και ποια φυσικά ήταν η εμπειρία τους. Ευχαριστώ.
lamproskotsone

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από lamproskotsone »

Καλησπέρα θέλω να μάθω στης πόσες πτώσης από το αεροπλάνο παίρνεις την πουλαδα
Επισκέπτης

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Άλματα και όχι ''πτώση'' τρία τα άλματα για να μπορείς να φέρεις την πουλάδα, στους οπλίτες θητείας όμως ακολουθούν και αλλά δυο που αποτελούν την συντήρηση για την οποία δίνεται και το ανάλογο χρηματικό ποσό η οποία επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο για τα μόνιμα στελέχη των ειδικών δυνάμεων.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mech82 »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Μάιος 28, 2023 9:30 am Άλματα και όχι ''πτώση'' τρία τα άλματα για να μπορείς να φέρεις την πουλάδα, στους οπλίτες θητείας όμως ακολουθούν και αλλά δυο που αποτελούν την συντήρηση για την οποία δίνεται και το ανάλογο χρηματικό ποσό η οποία επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο για τα μόνιμα στελέχη των ειδικών δυνάμεων.
Κατ' οικονομία και μόνο.
Το προβλεπόμενο για να πάρεις πουλάδα ΣΙ είναι 5 άλματα, εκ των οποίων τουλάχιστον 1 νυχτερινό και τουλάχιστον 1 με φόρτο. Δηλαδή, ιδανικά,3 τουριστικά ημέρας,1 με φόρτο ημέρας, και ένα νυχτερινό τουριστικό.
Λόγω διαθεσιμότητας, και άλλων παραγόντων, όμως το πιθανότερο είναι ότι νυχτερινό δεν θα κάνει κάποιος, ενώ και του φόρτου θα είναι ιμιτασιόν (μπέργκιν με όγκο χωρίς βάρος).
Αντίστοιχα, κατ' οικονομία μπορεί σε περίπτωση τραυματισμού να γίνει απονομή πτερύγων σε εκπαιδευόμενο που ολοκλήρωσε 3 μόνο άλματα, ερμηνεύοντας διασταλτικά τα τελευταία 2 ως συντήρηση.
sotos2k
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2023 5:02 pm
Ενδιαφέροντα: Αλεξιπτωτα
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από sotos2k »

Καλησπέρα
Είμαι 23 και έχω πάρει αναβολή λόγω σπουδών η οποία σκοπεύω να διακόψω σύντομα. Θέλω πραγματικά να πάω στα αλεξίπτωτα και μόνο αλεξιπτωτα όχι άλλες μοίρες ειδικών δυνάμεων. Αποτι ξέρω πια υπάρχει μονο η 2η μαλ στον ασπροπυργο και όχι και η 1η στην Κρήτη. Λόγω αυτού αγχώνομαι ότι θα πέσει το βύσμα για να μπει κόσμος και δεν θα με πάρουν επειδή δεν έχω και εγώ βύσμα. Από αθλήματα τα καταφέρνω το μονο που ισως δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω είναι 42 κάμψεις και 53 κοιλιακοί και αυτό επειδή τα κάνω κάποιες φορές λίγο κάτω από 2 λεπτα άλλες φορές λίγο πάνω. Επίσης έχω ακούσει ότι όλα τα αθλήματα τα κανεις και είσαι κουρασμένος και με όλη την ενδυμασία και αρβύλα και αυτό με κάνει να μην ξέρω αν αυτά που κανονικά τα κάνω θα τα καταφερω ειδικα το τρεξιμο με την αρβύλα.

Πέρα από τα αθλήματα, έχω και ένα αυτοάνοσο το οποίο δεν με επηρεάζει στην υγεία μου και ποσό ικανός είμαι αλλά ξέρω ότι δεν με αφήνουν στις ειδικές δυνάμεις έχοντας το. Μπορώ να το κρύψω και να μην τους πω τίποτα ;

Όποτε αυτά που ρωτάω είναι, κατα ποσό το βύσμα περνει θέσεις από άλλους υποψήφιους, ποσό αυστηροί είναι με τα αθλήματα; Αν δηλαδή κάνει πχ κάποιος στα 2 λεπτά 45 κοιλιακούς αντι για 53 ειανι πρόβλημα ; Αν κάποιος όμως τα κάνει τα απαραίτητα στα αθληματα είναι σίγουρο θα πάει αλεξιπτωτα που έχει βάλει 1η επιλογή ; Και επισης πως κοιτανε το ιατρικό ιστορικό, ξέρουν ότι τους πεις ή κάνουν κάτι άλλο ;
Απλά θέλω να πω πως είμαι άτομο που ξέρω ότι αν μ αφήσουν μέσα θα το καταφερω να το τελειώσω χωρίς κανένα θέμα ειδικά επειδή έχω όρεξη και μαρεσει κιόλας.
Ευχαριστώ
liosiotis

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από liosiotis »

Μαγκες ειμαι 16 με το σχολειο τα παω σκατα πανελελε δεν μπορο να δοσο με το επιπεδω που ειμαι γινετε να μπω καπως μονιμος στα αλεξιπτοτα ος εκπεδευτης; Ιλικρινα δεν μπορο να σκεφτω καπου αλλου τον εαυτο μου δεν κανω για τιποτα αλλο ας μου πει καπιος που ξερει επισης εχω 0 βισμα 0 ολα σας παρακαλω παρα πολυ απαντηστε μου.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mech82 »

liosiotis έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 8:14 pm Μαγκες ειμαι 16 με το σχολειο τα παω σκατα πανελελε δεν μπορο να δοσο με το επιπεδω που ειμαι γινετε να μπω καπως μονιμος στα αλεξιπτοτα ος εκπεδευτης; Ιλικρινα δεν μπορο να σκεφτω καπου αλλου τον εαυτο μου δεν κανω για τιποτα αλλο ας μου πει καπιος που ξερει επισης εχω 0 βισμα 0 ολα σας παρακαλω παρα πολυ απαντηστε μου.
Για να μπεις μόνιμος στο στρατό θα χρειαστείς τουλάχιστον το απολυτήριο Λυκείου, π. Χ. ΕΠΟΠ όπως είναι το καθεστώς τώρα.

Επιπλέον θα χρειαστείς και αρκετά μόρια γιατί υπάρχει ανταγωνισμός για συγκεκριμένες ειδικότητες που εξασφαλίζουν κάποιου είδους σχετικά μόνιμη τοποθέτηση. Τα μόρια αυτά καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό: Από το βαθμό στο απολυτήριο Λυκείου, ξένες γλώσσες, αν έχεις κάνει ήδη θητεία, αν η θητεία αυτή ήταν στις ειδικές δυνάμεις κλπ.

Ειδικότητα εκπαιδευτής στα αλεξίπτωτα δεν υπάρχει. Αυτά είναι καθήκοντα που μπορούν να ανατεθούν για κάποιο διάστημα σε κάποιον που ανήκει στη δύναμη της Σχολής Αλεξιπτωτιστών (μόνιμο ή κληρωτό).

Αυτό που υπάρχει όμως είναι συγκεκριμένη ειδικότητα (συσκευαστής) που υπάρχει μόνο στα αλεξίπτωτα και εγγυάται μέχρις ενός σημείου ότι θα τοποθετηθείς επί μονίμου βάσεως σε συγκεκριμένο λόχο της Σχολής Αλεξιπτωτιστών που κάνει αυτή τη δουλειά.
liosiotis

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από liosiotis »

mech82 έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 8:40 pm
liosiotis έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 8:14 pm Μαγκες ειμαι 16 με το σχολειο τα παω σκατα πανελελε δεν μπορο να δοσο με το επιπεδω που ειμαι γινετε να μπω καπως μονιμος στα αλεξιπτοτα ος εκπεδευτης; Ιλικρινα δεν μπορο να σκεφτω καπου αλλου τον εαυτο μου δεν κανω για τιποτα αλλο ας μου πει καπιος που ξερει επισης εχω 0 βισμα 0 ολα σας παρακαλω παρα πολυ απαντηστε μου.
Για να μπεις μόνιμος στο στρατό θα χρειαστείς τουλάχιστον το απολυτήριο Λυκείου, π. Χ. ΕΠΟΠ όπως είναι το καθεστώς τώρα.

Επιπλέον θα χρειαστείς και αρκετά μόρια γιατί υπάρχει ανταγωνισμός για συγκεκριμένες ειδικότητες που εξασφαλίζουν κάποιου είδους σχετικά μόνιμη τοποθέτηση. Τα μόρια αυτά καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό: Από το βαθμό στο απολυτήριο Λυκείου, ξένες γλώσσες, αν έχεις κάνει ήδη θητεία, αν η θητεία αυτή ήταν στις ειδικές δυνάμεις κλπ.

Ειδικότητα εκπαιδευτής στα αλεξίπτωτα δεν υπάρχει. Αυτά είναι καθήκοντα που μπορούν να ανατεθούν για κάποιο διάστημα σε κάποιον που ανήκει στη δύναμη της Σχολής Αλεξιπτωτιστών (μόνιμο ή κληρωτό).

Αυτό που υπάρχει όμως είναι συγκεκριμένη ειδικότητα (συσκευαστής) που υπάρχει μόνο στα αλεξίπτωτα και εγγυάται μέχρις ενός σημείου ότι θα τοποθετηθείς επί μονίμου βάσεως σε συγκεκριμένο λόχο της Σχολής Αλεξιπτωτιστών που κάνει αυτή τη δουλειά.
ξενες γλωσες δεν εχω τιποτα απο βαθμους κατι λιγα 11-12 δε μπορο παραπανω μπορο απλα να μπω να κανω την θητια μου και μετα απλα να πω πως θελω να κατσω μονιμος η κατι (οταν λεω εκπεδευτες ενοω αφτους που φορανε κατι μπλε
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mech82 »

sotos2k έγραψε: Δευ Αύγ 21, 2023 5:22 pm Όποτε αυτά που ρωτάω είναι, κατα ποσό το βύσμα περνει θέσεις από άλλους υποψήφιους, ποσό αυστηροί είναι με τα αθλήματα; Αν δηλαδή κάνει πχ κάποιος στα 2 λεπτά 45 κοιλιακούς αντι για 53 ειανι πρόβλημα ; Αν κάποιος όμως τα κάνει τα απαραίτητα στα αθληματα είναι σίγουρο θα πάει αλεξιπτωτα που έχει βάλει 1η επιλογή ; Και επισης πως κοιτανε το ιατρικό ιστορικό, ξέρουν ότι τους πεις ή κάνουν κάτι άλλο ;
Απλά θέλω να πω πως είμαι άτομο που ξέρω ότι αν μ αφήσουν μέσα θα το καταφερω να το τελειώσω χωρίς κανένα θέμα ειδικά επειδή έχω όρεξη και μαρεσει κιόλας.
Ευχαριστώ
Με τα αθλητικά όρια υπάρχει αυστηρότητα. Ανοχή μπορεί να επιδειχθεί μόνο στην περίπτωση που ενώ έχεις πάρει Φύλλο Πορείας για ΣΧΑΛ, την πρώτη μέρα που πας εκεί δεν πιάσεις τα εισαγωγικά όρια, και σου δώσουν δεύτερη ευκαιρία 2-3 μέρες αργότερα.

Επειδή πάνε πολλά χρόνια και κάποια πράγματα πιθανόν να έχουν αλλάξει ας επιβεβαιώσει και κάποιος τι γίνεται πιο πρόσφατα γιατί τα δικά μου τα χρόνια εκτός από εισαγωγικά όρια, υπήρχαν και όρια για το πέρας της εκπαιδεύσεως (πιο αυστηρά από τα εισαγωγικά), για τα οποία όμως δεν υπήρχε με τίποτα δεύτερη ευκαιρία. Αν δεν τα έβγαζες κοβόσουν επί τόπου και ας είχες φάει π... Α 3 εβδομάδες εκπαίδευση.

Πάντως το τρέξιμο το δίναμε με αθλητικά τότε στη ΣΧΑΛ.

Επίσης, ακόμα και αν πιάνεις τα όρια, αυτά είναι βάση. Κάθε επιπλέον επανάληψη (έλξεις, κάμψεις, κοιλιακοί), κάθε δευτερόλεπτο γρηγορότερα στο δρόμο, αυξάνει τη βαθμολογία σου. Το ότι έπιασες τη βάση δεν εγγυάται αλεξίπτωτα αν οι αιτήσεις υπερκαλύπτουν τη ζήτηση.

Τέλος, εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα για το ιατρικό κομμάτι (το αθλητικό χτίζεται). Σε ξεψαχνίζουν στην κυριολεξία. Ο πιο αθλητικός της σειράς μου, γυμναστής και πρώτος σε όλα τα αθλητικά μέχρι τότε, κόπηκε αφού ξεκίνησε η εκπαίδευση, για μια ελάχιστη απόκλιση (ένα χιλιοστό ή κάτι τέτοιο) σε δίσκο της σπονδυλικής, που του βρήκαν οι γιατροί (στην ακτινογραφία θώρακος !) στο 401. Θεωρητικά είχε περάσει από γιατρούς άλλες δυο φορές μέχρι τότε (για επιλογή ΔΕΑ, για επιλογή Ειδ. Δυν.) που δεν είχαν δει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mech82 »

liosiotis έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 8:45 pm [ξενες γλωσες δεν εχω τιποτα απο βαθμους κατι λιγα 11-12 δε μπορο παραπανω μπορο απλα να μπω να κανω την θητια μου και μετα απλα να πω πως θελω να κατσω μονιμος η κατι (οταν λεω εκπεδευτες ενοω αφτους που φορανε κατι μπλε
Ναι φίλε, ξέρω τι είναι εκπαιδευτής στη ΣΧΑΛ, το έχω κάνει και αυτό στη θητεία μου.
Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι καθήκοντα εκπαιδευτή στη ΣΧΑΛ δεν έχει κανένας επί μονίμου βάσεως.

Με τα προσόντα που έχεις η μόνη σου ελπίδα για καριέρα στο στρατό είναι ΕΠΟΠ, εκτός πια κι αν πέσουν τραγικά κι άλλο οι βάσεις των στρατιωτικών σχολών.
Και για να τοποθετηθεί ένας ΕΠΟΠ κάπου που θα είναι πρακτικά αμετάθετος έχει πολύ ανταγωνισμό γιατί ελάχιστες ειδικότητες το εξασφαλίζουν. Μία από αυτές τις ειδικότητες όμως είναι κι ο συσκευαστής αλεξιπτώτου (που τοποθετούνται σε συγκεκριμένο λόχο της ΣΧΑΛ). Και πιθανόν αρκετές φορές στη διάρκεια της καριέρας του έναν ΕΠΟΠ συσκευαστής να κληθεί να εκτελέσει και καθήκοντα εκπαιδευτή σε ΣΒΕΑ.

Αν θες να έχεις γνήσιες ελπίδες για κάτι τέτοιο, τελειώνεις το Λύκειο και μετά πας χωρίς αναβολή να υπηρετήσεις και ζητάς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις για να έχεις στο μέλλον παραπάνω μόρια για προκηρύξεις ΕΠΟΠ. Και επίσης αν μπορείς πας και ΟΒΑ (οπλίτης βραχείας ανακατάταξης) όταν τελειώσεις με τη θητεία σου (1-3 χρόνια επιπλέον) για να γράψεις ακόμα μεγαλύτερο χρόνο υπηρεσίας και να έχεις παραπάνω μόρια.
liosiotis

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από liosiotis »

mech82 έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 9:10 pm
liosiotis έγραψε: Παρ Σεπ 08, 2023 8:45 pm [ξενες γλωσες δεν εχω τιποτα απο βαθμους κατι λιγα 11-12 δε μπορο παραπανω μπορο απλα να μπω να κανω την θητια μου και μετα απλα να πω πως θελω να κατσω μονιμος η κατι (οταν λεω εκπεδευτες ενοω αφτους που φορανε κατι μπλε
Ναι φίλε, ξέρω τι είναι εκπαιδευτής στη ΣΧΑΛ, το έχω κάνει και αυτό στη θητεία μου.
Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι καθήκοντα εκπαιδευτή στη ΣΧΑΛ δεν έχει κανένας επί μονίμου βάσεως.

Με τα προσόντα που έχεις η μόνη σου ελπίδα για καριέρα στο στρατό είναι ΕΠΟΠ, εκτός πια κι αν πέσουν τραγικά κι άλλο οι βάσεις των στρατιωτικών σχολών.
Και για να τοποθετηθεί ένας ΕΠΟΠ κάπου που θα είναι πρακτικά αμετάθετος έχει πολύ ανταγωνισμό γιατί ελάχιστες ειδικότητες το εξασφαλίζουν. Μία από αυτές τις ειδικότητες όμως είναι κι ο συσκευαστής αλεξιπτώτου (που τοποθετούνται σε συγκεκριμένο λόχο της ΣΧΑΛ). Και πιθανόν αρκετές φορές στη διάρκεια της καριέρας του έναν ΕΠΟΠ συσκευαστής να κληθεί να εκτελέσει και καθήκοντα εκπαιδευτή σε ΣΒΕΑ.

Αν θες να έχεις γνήσιες ελπίδες για κάτι τέτοιο, τελειώνεις το Λύκειο και μετά πας χωρίς αναβολή να υπηρετήσεις και ζητάς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις για να έχεις στο μέλλον παραπάνω μόρια για προκηρύξεις ΕΠΟΠ. Και επίσης αν μπορείς πας και ΟΒΑ (οπλίτης βραχείας ανακατάταξης) όταν τελειώσεις με τη θητεία σου (1-3 χρόνια επιπλέον) για να γράψεις ακόμα μεγαλύτερο χρόνο υπηρεσίας και να έχεις παραπάνω μόρια.
ορεα ρε ευχαριστω πολυ και μια τελευτεα ερωτιση ξερεις πανω κατω ποσα περνω ος ο. Β. Α.;
Άβαταρ μέλους
mech82
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 07, 2011 9:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mech82 »

Γύρω στα 830 ευρώ στο χέρι απ' ότι διαβάζω. Υπαρχει σχετικό τμήμα στο φόρουμ, για περαιτέρω πληροφορίες καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης