Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Ακ-47-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2014 2:19 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Ακ-47- »

Καλησπερα σε ολους και συγνωμη που επεμβαινω ετσι.
Πραγματικα φετος δινω για δευτερη συνεχομενη χρονια και θελω να επιλεξω τις αστυνομικες σχολες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, απο μικρος μου αρεσε να ασχολουμε με αστυνομικα και αλλα τετοια, αλλα για να μην πολυλογω φοβαμαι μηπως με κοψουν στις ιατρικες εξετασεις, εχω ενα 'προβλημα' στα νοσηματα της καρδιας και ονομαζεται διπτυχη αορτικη βαλβιδα με μικτη νοσο αυτης, απο οτι ειδα στις ιατρικες προκηρυξεις δεν το αναφερει, αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος θα ηθελα παρακαλω πολυ αν καποιος γνωριζει κατι να με ενημερωσει αμεσα. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Nassos »

Να εξετάζεις πάντα το ΦΕΚ Σωματικής Ικανότητας των Ενόπλων Δυνάμεων. Στο www.astynomia.gr αναφέρει

Έχουν υγεία και άρτια σωματική διάπλαση, διαπιστούμενη από την αρμόδια Υγειονομική Επιτροπή Κατάταξης, σύμφωνα με τις διατάξεις για τη σωματική ικανότητα υποψηφίων των Σχολών Στρατού Ξηράς, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Π. Δ.133/2002 (ΦΕΚ Α΄-109), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Άβαταρ μέλους
Ακ-47-
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2014 2:19 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Ακ-47- »

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας!
Άβαταρ μέλους
lionslaw
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 07, 2014 5:17 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από lionslaw »

Αν έχεις έλλειψη ενζύμου G6PD μπορείς να συμμετάσχεις σε προκηρύξεις των σωμάτων ασφαλείας; Ρωτάω γτ στο ΦΕΚ που έχει ανεβάσει ο Nassos στη σελίδα 6 αναφέρει ότι αν έχεις τα παρακατω απορρίπτεσαι: ΝΟΣΟΙ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ 148. Αιματολογικές κακοήθειες, εφόσον δεν ρυθμίζονται με την κατάλληλη θεραπεία.149. Αναιμίες, πορφυρίες και θρομβοπενίες, εφόσον δεν ρυθμίζονται με την κατάλληλη θεραπεία.150. Αιμορραγικές και θρομβωτικές διαθέσεις, εφόσον δεν ρυθμίζονται με την κατάλληλη θεραπεία.
pitmpoul4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2014 1:21 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από pitmpoul4 »

Καλημερα! Θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Αν καποιος κατα την διαρκεια της θητειας του και ενω υπηρετουσε σαν εφεδρος φανταρος τον καλουσαν να παει σαν εποπ και συνεχιζε με αυτην την ιδιοτητα μεχρι να να ολοκληρωσει την θητεια του.

Υπηρετωντας συνολικα 22 μηνες οι πρωτοι 14 μετρουνται σαν στρατιωτικη θητεια και η υπολοιπη μηνες σαν εποπ αυτος στους 14 μηνες ηταν ι1 οπου και ολοκληρωσε σαν φανταρος τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις ως ικανος ι1 μετα ομως τον απελυσαν από ΕΠΟΠ με ι3 λογω προβληματος υγειας στην μεση. Θα εχει προβλημα να περασει στην πυροσβεστικη λογω αλλαγμενου Ι που εχει σαν ΕΠΟΠ; Γιατι σαν στρατιωτης φαινεται να υπηρετησε ως ι1

Επισης ξεχασα να γραψω πως μετα απο ενα χρονο που ειχα απολυθει σαν εποπ περασα επιτροπη και το αλλαξα ι1 απο ι3 μιλαμε παντα με την ιδιοτητα του εποπ οχι του στρατιωτη της θητειας

Υποψήφιος

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Υποψήφιος »

Καλησπέρα σε όλους, περιμένω να βγει καμία προκήρυξη για λιμενικό για να δώσω. Έχω κάνει κανά 2 τσιγαριλίκια πριν κανά 2 χρόνια. Πιστεύετε οτι θα το εντοπίσουν; Επίσης, ενημερώτικά, αν κάποιος έχει AIDS, σε κόβουν; Για ηπατίτιδα ξέρω οτι τρως πόρτα, αλλα για AIDS που δεν μεταδίδεται άμεσα;

Ευχαριστώ μάγκες!
AnestisMaster
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2019 4:36 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από AnestisMaster »

Καλησπέρα παίδες. Να εξηγήσω πώς έχουν τα πράματα: Μπήκα στρατό και αφού πέρασα εξετάσεις κρίθηκα ικανός Ι1. Αργότερα, πήρα αναβολή ενός έτους και καλά για αγχώδεις εκδηλώσεις. Παίρνω δεύτερη αναβολή, εξάμηνη, για αγχώδης αντίδραση προσαρμογής. Στη πραγματικότητα, δεν έχω τίποτα, να σημειώσω. Εν ολίγοις, δίνω για αστυφυλάκων, "κουβαλώντας" στις πλάτες μου αυτές τις δύο αναβολές. Τι γίνεται λοιπόν; Μπορώ να δώσω για αστυνομία, κρατώντας μία γνωμάτευση ότι πλέον είμαι καλά; Το Ι μου, εφόσον είμαι με αναβολή λόγων υγείας, δεν έχει καθοριστεί ακόμα, ή έχει μείνει στο Ι1, που κρίθηκα τη πρώτη φορά?
Noname321
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2022 1:45 pm
Επικοινωνία:

Σωφρονιστικοί Υπάλληλοι: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Noname321 »

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει θέμα σωματικής ικανότητας για την πρόσληψη σε φυλακές ως εσωτερικός υπάλληλος με Ι2 απολυτήριο στρατού λογω μυωπίας
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Σωφρονιστικοί Υπάλληλοι: Σωματική Ικανότητα

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Noname321 έγραψε: Τρί Δεκ 20, 2022 3:14 pm Ξέρει κάποιος αν υπάρχει θέμα σωματικής ικανότητας για την πρόσληψη σε φυλακές ως εσωτερικός υπάλληλος με Ι2 απολυτήριο στρατού λογω μυωπίας

Οχι κανένα
FanisT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2022 1:48 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Ενδιαφέροντα: Boxing, Fitness
Επικοινωνία:

Re: Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από FanisT »

Έχω ψάξει αλλά δεν βρήκα σχετικό κομμάτι του νόμου οπότε αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Γίνεται για κάποιον άνδρα που πληρεί τις προϋποθέσεις ένταξης στο σώμα των ειδικών φρουρών αλλά πάσχει από HIV ή κάποιο Σεξουαλικός μεταδιδόμενο νόσημα να μπει στην ΕΛΑΣ?
mat

Re: Σωματική ικανότητα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από mat »

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο με τη ροή της συζήτησης αλλά αν κάποιος έχει ιδέα για την απάντηση θα με βοηθούσε. Σχετικά με την εισαγωγή μέσω προκήρυξης σε πυροσβεστικη και τις υγειονομικές εξετάσεις, στην περίπτωση αφαίρεσης του ενός όρχη λόγω παρελθοντικής κακοήθειας αποκλείομαι από την εισαγωγή; Να σημειώσω οτι μετά από το χειρουργίο και χημειοθεραπεία, πλεον χαιρω ακρας υγείας χωρίς κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες