Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dr.Guest

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Dr.Guest »

Χαίρεται!

Είμαι απόφοιτος Ιατρικής σχολής, γεννημένος το 1994 κι αυτή τη στιγμή έχω αναβολή λόγω σπουδών.

Σκέφτομαι να λάβω αναβολή λόγω ιατρικής ειδικότητας. Η ειδικότητα που θέλω να κάνω έχει διάρκεια 5 χρόνια κι αναμένω το διορισμό μου περίπου τον Ιανουάριο του 2020.

Μετά τη λήξη της ειδικότητας και πριν τη λήψη του τίτλου, σκέφτομαι να κάνω το αγροτικό μου (...1 χρόνος). Αν σ αυτό προσθέσω και λίγο κενό χρόνο φτάνω μέχρι τα 32-33 έτη κι εκεί σκέφτομαι την οριστική εξαγορά της θητείας μου.

Η ερώτησή μου είναι κατά πόσο όλο αυτό είναι εφικτό;

Πόσο εύκολο είναι αρχικά να διοριστώ στο νοσοκομείο χωρίς να έχω αναβολή, δεδομένου ότι για να πάρω την αναβολή πρέπει να είμαι πρώτα διορισμένος;

Η μη-λήξη της αναβολής μου με το τέλος των σπουδών πόσο πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει;

Είναι δυνατόν να κάνω το αγροτικό όσο βρίσκομαι σε αναβολή λόγω ειδικότητας;

Η εξαγορά μπορεί να γίνει από την 1η Ιανουαρίου της χρονιάς που θα κλείσω τα 33 έτη (2027) ή πρέπει να ολοκληρωθεί κι αυτή και μετά να εξαγοράσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Ακόμη κι απάντηση σε μεμονωμένες ερωτήσεις κι όχι σε όλες μαζί θα με βοηθήσει.

Παπαδοπουλος

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Παπαδοπουλος »

Είμαι γεννημένος το 1992. τελειωσα ιατρικη και κου ηρθε διορισμός 1/4/2019 για ειδικοτητα στην γαστρεντερολογα. το πρωτο κομματι ειναι 2 χρονα παθολογιας που μου δινει το νοσοκομειο διορισμου. δεν μπορω να παρω αναβολη ομως για6 χρονια που ειναι η ειδικοτητα ολη. τι μπορω να κανω για να παρω μονο 2 χρονια αναβολη και μετα στρατος. η αλλη θεση ανπιγει το2015 στο νοσοκομενο που επιθυμω! ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Nassos »

Επικοινώνησε με τη Στρατολογική Υπηρεσία που ανήκεις ή στείλε e-mail στη Στρατολογία.

http://www.stratologia.gr/el/epikoinwnia
polithsth.26
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2019 7:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από polithsth.26 »

Καλησπέρα!Για την ιατρική ειδικότητα τελικά τι ισχύει; Πρέπει να κάνουμε την αναβολή πριν ξεκινήσουμε ή μετά τον διορισμό;

Προσωπικά διορίζομαι σε 1,5 μήνα στο κύριο κομμάτι που διαρκεί 5 έτη και έχω αναβολή ως το τέλος του 2020.

Θα έχω πρόβλημα με τον διορισμό; Πρέπει να κινήσω κάποιες διαδικασίες από τώρα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

denomizw
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 9:21 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από denomizw »

Παιδιά, υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη εμπειρία επί του θέματος; Συγκεκριμένα τι γίνεται όταν λήγει σύντομα η αναβολή για σπουδές (ή λόγους υγείας κ. Λπ.) και το νοσοκομείο ζητάει αναβολή μεγαλύτερη της σύμβασης για να σε διορίσει αλλά ο στρατός ζητάει διορισμό για σου δώσει αναβολή για ιατρική ειδικότητα ;

And

Re: Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από And »

Καλησπέρα! Είμαι γεννημένος το 1996 και η αναβολή μου λήγει 31/12/2023. Εντός του 2023 θα μπω υπό διορισμό για 2 χρόνια εσωτερικη παθολογία με τελικη ειδικότητα την Ρευματολογια. Οπότε θέλω να ζητήσω περαιτέρω αναβολή στράτευσης. Θέλω να ρωτήσω αν δίνουν αναβολη για πραγματοποίηση γενικού μέρους ειδικοτητας;
Ευχαριστώ και Καλη Χρονιά!
An21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 22, 2023 11:48 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από An21 »

Καλησπέρα. Έχει κάποιος νεότερες πληροφορίες σχετικά με την χορήγηση αναβολής λόγω ιατρικής ειδικότητας; Σε κάποιους λένε θέλουν βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας, σε άλλους δίνουν την αναβολή με την απόφαση τοποθέτησης της Διαύγειας.
Ωστόσο το νοσοκομείο για να με δεχτεί απαιτεί την ισοχρονη αναβολή.
Ευχαριστώ !
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης